Хребет Чорногора - це найвищий гірський масив Українських Карпат, що робить його водночас і найбільш популярною гірською місцевістю в Україні для туристів. Тут знаходяться гори-двотисячники - найвищі точки Карпат, з яких відкриваються запаморочливі краєвиди, та такі, що можна навіть інші країни побачити! Місцева красота призвела до створення десятків пішохідних маршрутів, які намагаються познайомити мандрівників не тільки з гордими двотисячниками, але й іншими вершинами українських Карпат, високогірними озерами льодовикового походження, водоспадами тощо. Розповімо вам трохи найголовнішого…
Природа та рельєф Чорногірського масиву
Загальна довжина хребта Чорногора складає близько 40 км, розташовується він в межах Закарпатської та Івано-Франківської областей.
За рельєфом - це альпійські високогір’я. Перепади висоти між вершинами доволі незначні, за вийнятком крайніх вершин - г. Говерла та г. Піп Іван. На полонинах зустрічаються кам’яні скупчення, але в значно менших масштабах ніж, для прикладу, в Ґорґанах.
Найбільш пологі схили Чорногірського хреба - південно-західні. Найбільш круті - північні та північно-східні. З північної сторони розташовані льодовикові кари, з яких утворились мальовничі високогірні озера: Бребенескул, Несамовите, а також ряд менших.
Чорногірський масив по бокам рясно вкритий лісами. З північної сторони букові ліси доходять до позначки 1300 метрів над рівнем моря, вище ж змінюються смереками (до 1600 м). З південної сторони більше букових лісів. Дещо вище (на рівні 1600-1800 метрів над рівнем моря) Чорногірський масив вкритий сосною гірською, ялівцем і вільхою зеленою, а ще вище розташовані полонини.
Рослинність на Чорногорі може здивувати своїм різноманіттям. В загальному це місце виступає домівкою для більш ніж 700 видів рослин, 30 з яких занесені до Червоної книги України.
Не менш унікальною є і фауна Чорногори - близько 270 видів тварин, 46 з яких включені до Червоної книги України. Серед найбільш відомих місцевих жителів можна виокремити лісову куницю, вовка, оленя благородного, бурого ведмедя, рись, лісового кота, сокола, сову болотяну, інколи трапляється форель райдужна.
Найвищі точки Карпат
1. Говерла (2061 м)
Відкриває наш перелік гір-двохтисячників найвідоміша вершина українських Карпат - г. Говерла.
Овіяна численними переказами та легендами (одна з яких стверджує, що Говерла - це насправді перетворена батьком-мольфаром молодиця), ця вершина - одна з улюблених серед тих, хто відправляється в похід чорногірським хребтом. І так було давно, адже перший туристичний маршрут на Говерлу був відкритий ще в 1880 р. Хтось полюбляє її за чудові панорамні краєвиди (з вершини навіть видно гори в Румунії), а хтось - через символізм у підкоренні найвищої вершини України.
Зверніь увагу! Популярність Говерли водночас і є її вадою, адже на маршруті та вершині майже ніколи не буває безлюдно.
2. Бребенескул (2038 м)
Другою за висотою горою Чорногірського масиву є г. Бребенескул, яка, на відміну від багатьох своїх сусідок, має радше кулеподібну вершину.
Її живописність та вигідне розташування робить її частою гостею маршрутів Чорногорою. Як і більшість інших найвищих точок Карпат, гора Бребенескул не позбавлена таємниць та містичних легенд. Зокрема, місцеві переконані, що вершина гори та її околиці - це місце концентрації сакральних сил.
3. Піп Іван Чорногірський (2028 м)
Ця вершина Чорногірського масиву займає особливе місце в серцях мандрівників. Окрім притаманних для хребта Чорногори мальовничості та насиченості туристичними маршрутами, Піп Іван Чорногірський має свою родзинку - польсько-українську обсерваторію «Білий слон», яка є найвищою в Україні спорудою, де живуть і працюють люди. Назва гори має кілька можливих пояснень. Найбільш популярне стверджує, що у гарну погоду, коли вітерець гуляє поміж скелями, вершина гори ніби “попіває”. З часом місцева назва гори “Попіван” видозмінилась на “Піп Іван”.
Зверніть увагу! Вершина Піп Іван Чорногірський знаходиться на межі Закарпатської та Івано-Франківської областей і має « названого брата» − гору Піп Іван Мармароський, який можна знайти на Україно-Румунському кордоні. Не переплутайте їх!
4. Петрос (2020 м)
Наступною за висотою серед гір-двотисячників України є г. Петрос. Багато чим вона схожа на своїх вищих побратимів - відносною легкістю сходження та чудовими краєвидами, проте вона не така популярна, що і робить її більш привабливою в очах тих, хто не полюбляє надмірного скупчення людей в горах. Хребет Чорногора в червні-липні також вабить мандрівників червоними галявинами рододендрону, яких чимало можна знайти на шляху до вершини г. Петрос. Але не вдавайтесь до варварства і не рвіть їх, адже вони занесені до Червоної книги України. До речі, а ви знали, чому гору Петрос інколи жартома називають Перуновою горою?
Зверніть увагу! Взимку вершині надається категорія складності 2-А. Без відповідного досвіду й спеціального спорядження в заметіль сюди краще не йти.
5. Гутин Томнатик (2016 м)
П’ята вершина-двотисячник України загальними рисами не особливо відрізняється від інших гір Чорногірського масиву. Влітку вона чарує мандрівників красою альпійських луків, а взимку вкривається могучою сніговою ковдрою. Гутин Томнатик часто входить до найпопулярніших маршрутів Чорногорою, оскільки неподалік від неї можна побачити високогірне озеро Бребенескул. Що цікаво, це озеро знаходиться ближче до Гутин Томнатика ніж до однойменної гори, якій і завдячує назвою.
Зверніть увагу! Гутин Томнатик - це доволі сувора вершина взимку. Мова йде не просто про “легку непогоду”, оскільки інколи температура може опускатись нижче 30°C! Тому без спеціального спорядження сюди краще не лізти.
6. Ребра (2001 м)
Деякі мандрівники кажуть, що здалеку ця гора схожа на могутнього, але дуже зголоднілого велетня, ребра якого видно здалеку. Колись вона знаходилась на межі Чехословаччини та Польщі, а сьогодні - одна з найпопулярніших вершин українських Карпат. Гора Ребра може також похизуватися багатьма рослинами, що занесені в Червону книгу України, наприклад, сосна кедрова, жовтозілля карпатське, ломикамінь моховидний тощо. Щодо рельєфу, то найбільш круті схили гори з північної та північно-східної сторони.
7. Менчул (1998 / 2000,5 м)
Одна з найбільш дискусійних вершин українських Карпат. Річ в тому, що тривалий час висота гори Менчул складала 1998 м. Проте, 6 гір-двотисячників звучить не так гарно як 7, а тому люди загорілись ідеєю допомогти горі “дорости” до статусу двотисячника, що і сталося в 2017 р. Хоча і по сьогодні багато хто не сприймає її в ролі двотисячника, це не робить її менш привабливою для походами Чорногірським масивом.
Сходження на г. Менчул зазвичай здійснюють з с. Говерла та турбази “Заросляк”.
Зверніть увагу! “Менчул” - дуже популярна назва гори. Тільки в Закарпатті є гора Менчул (1247 м) трохи західніше с. Міжгір’я, гора Менчул (1294 м) поблизу Лумшор, гора Менчул (1450 м) на схід від с. Торунь… Про інші навіть не згадуватимемо. Тому звертайте увагу, на яку саме гору Менчул ви плануєте подорож.
Популярні вершини хребта Чорногора
Туркул (1933 м)
Ця гора знаходиться на кордоні Закарпаття та Франківщини. З півночі її сусідом є г. Данцір (1850 м) та озеро Верхнє, на сході - озеро Несамовите, а на південному сході - г. Ребра (2001 м). Гора Туркул не така відома, як будь-хто з гір-двотисячників, а дарма! Туркул приваблює мандрівників не тільки мальовничими краєвидами гір та нетронутою природою (тут проживає чимало видів рослин, що занесені до Червоної книги України), але й своїми пологими схилами, що чудово підійдуть для початківців.
Найближчими селищами є с. Говерла та с. Бистрець.
Кілька маршрутів Чорногорою можуть привести вас до г. Туркул. Наприклад, можна почати рух зеленим маркованим маршрутом з с. Бистрець (на г. Шпиці), жовтим - із бази “Заросляк” чи синім - з г. Говерла.
Брескул (1911 м)
Ця вершина зручно вмостилась між г. Говерла (2061 м) та г. Пожижевська (1822 м). Щодо назви, то побутують дві версії. Згідно з першою, Брескул отримав свою назву завдяки гуцульському слову, що означає “набряклий”, “спухлий”. Інша теорія виводить етимологію цього слова від давньослов’янського слова «bresk», що можна перекласти як відблиск чи світанок.
На південно-західній стороні гори знаходиться улоговина з кількома малими озерами, найголовніше з яких - однойменне озеро Брескул.
Відвідати вершину гори Брескул можна, якщо рухатися маршрутом база “Заросляк” - г. Говерла - г. Пожижевська - база “Заросляк”, або під час сходження на Говерлу чи Петрос з с. Кваси.
Смотрич / Смотрець (1898 м)
Продовжує наш список чудових варіантів для прогулянок Чорногірським масивом гора Смотрич, яка знаходиться дещо поодаль - 1,5 км від головного хребта. Її схили найбільш пологі із західної сторони, всі інші - доволі стрімкі.
Щодо сусідів, то на північ від гори розташовані Смотрицькі водоспади, на південному сході - г. Стайки та Малі Стайки, на південь - г. Піп Іван, на заході - г. Дземброня, а на північному заході - Гутин Томнатик та Менчул.
Найближчий населений пункт до г. Смотрич - с. Дземброня. Звідси починається популярний пішохідний маршрут через Вухатий Камінь і Смотрич на вершину г. Піп Іван.
Дземброня (1877 м)
Не тільки двотисячники отримують всю увагу мандрівників. Однією з популярних гір хребта Чорногори є й г. Дземброня. Маршрут на її вершину (що відрізняється гострою пірамідоподібною формою) пролягає через кам’яні розсипи та зелень субальпійських луків.
Вона не надто складна для підйому і органічно вписується в різні маршрути Чорногорою - через неї пролягають маршрути з г. Піп Іван, г. Вухатий Камінь, г. Мунчел. За це (а також за чудову фотогенічність) її і люблять.
Вухатий Камінь (1864 м)
Ще одна вершина українських Карпат, яка отримала свою назву через химерні витвори природи. Річ в тім, що довкола вершини розкинулись камені різних форм, розставлені ніби за якимось планом. Найбільший з цих каменів асоціюється з вухом - так вершина і отримала свою назву. Гора Вухатий Камінь доволі часто включається у походи Чорногірським хребтом, оскільки краєвиди тут справді заслуговують на увагу.
На Вухатий Камінь зазвичай піднімаються з с. Дземброня.
Шпиці (1863 м)
Маршрути Чорногорою пролягають через багато мальовничих гір, що можуть дивувати своїми формами. Не можна не згадати і про Шпиці - цілі ряди незвичних скельних виступів, висота яких місцями сягає від 15 до 50 метрів. Привабливості цій місцині додають і легенди. Наприклад, згідно з однією, саме тут похований ватажок українських опришків Олекса Довбуш.
Маршрут на г. Шпиці зазвичай починається з турбази “Заросляк”, що у Ворохті.
Зверніть увагу! Шпиці отримали свою назву не дарма, адже мають справді гострі виступи та можуть бути трохи небезпечними для недосвідчених мандрівників.
Данціж / Данцер (1850 м)
На цю вершину українських Карпат навряд спеціально шукають маршрути, але уваги вона заслуговує. З північного заходу вершина Данцер сусідствує з г. Пожижевською (1822 м), на заході - з урочищем Озерний, а на півдні - з г. Туркул (1933 м).
Потрапити на г. Данціж можна червоною маркованою дорогою з вершин сусідніх гір приблизно за 1 годину.
Пожижевська (1822 м)
Ще одна із найвищих точок Карпат, яка входить до багатьох маршрутів Чорногірським масивом. Гора не стоїть осторонь і межує з північно-західної сторони з г. Брескул (1911 м), з південно-східної сторони - з г. Данціж (1850 м), а на півдні - з озером Верхнє.
За рельєфом, фауною та флорою не особливо відрізняється від інших гір Чорногори.
Потрапити на гору Пожижевську можна кількома маршрутами з КПП “Заросляк” (включаючи г. Шпиці, г. Брескул, озеро Несамовите та Говерлянський водоспад).
Найближчий населений пункт - с. Бистрець.
Озера Чорногори
Озеро Бребенескул
Це озеро - серйозний претендент на титул найвисокогірнішого озера України, адже розташовується воно на висоті 1801 метр над рівнем моря. Знаходиться воно між горами Бребенескул та Гутин Томнатик. За розмірами воно доволі велике: 147 метрів в довжину, 67 метрів в ширину, максимальна глибина сягає 3,2 м. Озера карпатських гір славляться своєю мальовничістю, і Бребенескул - не виключення. З румунського назва озера перекладається як “барвінок”, а в народі його інколи називають “Синє око Карпат”. Через свою мальовничість та зручність розташування це доволі популярне місце для кемпінгу, а поблизу є джерело з питною водою.
Зверніть увагу! Навіть літня спека зазвичай не прогріває це озеро вище 15°C. І воду краще пити із джерела неподалік.
Озеро Несамовите
Похід Чорногірським хребтом дозволяє вдосталь насолодитись красою української природи та оглянути чимало гарних місцин в рамках одного маршруту. Одна з таких місцин - це озеро Несамовите, яке займає друге місце за висотою розташування (1750 метрів над рівнем моря). Воно дещо менше ніж Бребенескул - 88 метрів в довжину, 45 метрів в ширину та півтори метри в глибину. Популярність цього озера також спричинена відносною близькістю інших вершин українських Карпат: г. Говерли, г. Гутин Томнатик, г. Шпиці.
Озеро Марічейка
Ця водна прикраса Карпат також відноситься до найбільш високогірних озер України, адже розташовується на висоті 1510 метрів над рівнем моря. Озеро невелике за розмірами, його довжина складає 88 м, ширина - 45 м, а найглибша частина − всього лише 0,8 м. Для бажаючих остудитись в спекотню літню пору приємною новиною буде те, що в озері можна купатись, а дно в ній мулисте. На берегах озера є зручні місця для кемпінгу. На північний захід від озера Марічейка знаходиться вершина Піп Іван Чорногірський.
Верхнє озеро
Всі озера карпатських гір напрочуд прекрасні, та не всім пощастило входити у топи. Така доля спіткала і Верхнє озеро, що значно менш популярне, ніж Бребенескул, Несамовите чи Марічейка. Воно теж високогірне (1628 метрів над рівнем моря), льодовикове (як за походженням, так і за температурою, адже навіть влітку не прогріваєится вище 14°C) та дуже мальовниче. За розмірами Верхнє озеро також не поступається своїм “колегам”, адже має 105 м в довжину, 26 м в ширину, а глибина сягає 3 м.
Головна ж причина самотності Верхнього озера - воно стоїть дещо осторонь від зручних та популярних маршрутів Чорногорою. Втім, можливо ви виправите це ;)
Найближчий населений пункт - с. Говерла.
Озеро Брескул (Брецкул)
Знайти це озеро льодовикового походження можна на південно-західних схилах однойменної гори. Своїми розмірами воно значно поступається від інших відомих озер Чорногірського масиву, але розмір не головне, правда ж? Озеро Брескул має 37 метри в довжину, 12-15 метрів в ширину і трохи більше метра в глибину. Озера карпатських гір часто виступають домівкою для рідкісних видів тварин. Озеро Брескул - одне з таких. Риба на висоті 1750 м над рівнем моря не водиться, але тритон карпатський і тритон альпійський - дуже навіть комфортно собі живуть.
Водоспади та полонини Чорногірського масиву
Дзембронські (Смотрицькі) водоспади
Водограї Карпат завжди причаровували мандрівників, незалежно від своїх розмірів та особливостей. Похід Чорногірським хребтом можна з легкістю доповнити кількома з них. Дзембронські водоспади - це каскад із 15-20 чаруючих водоспадів поменше, які розташовані поблизу села Дземброня. Вони беруть початок з гірського потічка Мунчель, який тече по південно-східній частині Чорногори, найвищому гірському масиві України, на висоті 1400-1700 метрів над рівнем моря.
Маршрут на Дзембронські водоспади зазвичай є складовою частиною походу на г. Піп Іван. І починаємо його з… с. Дземброня.
Прутський (Говерлянський) водоспад
Прутський водоспад – це найвищий водоспад Українських Карпат. Названий він за р. Прут, з якої черпає свої води. Унікальність цього водоспаду полягає в тому, що він складається аж із 6 каскадів, загальна висота яких сягає 80 м. Окрім своєї мальовничості, водограй приваблює туристів також чудовими панорамними краєвидами.
Потрапити на Прутський (Говерлянський) водоспад можна з г. Говерли та туристичної бази “Заросляк”, що у Ворохті.
Полонина Шешурська
Не найвідоміша місцина в межах Чорногірського масиву, але це тільки додає їй шарму, чи не так? Прогулючись тут можна побачити рідкісні рослини, що занесені до Червоної книги України, наприклад, шафран Гейфеля, арніку гірську, тирлич тощо. Для мандрівників полонина Шешурська може стати чудовим місцем для кемпінгу, тут навіть є невеличкий будиночок із заготовленими дровами та пічкою. Поруч є й джерело кришталево чистої води.
На полонину Шешурську можна потрапити, рухаючись маршрутом з с. Шибене на г. Піп Іван.
Полонина Веснарка
Ця полонина багато в чому схожа на попередню, адже тут можна заночувати та поповнити запаси води. Поруч від полонини Веснарка можна побачити мальовниче високогірне озеро Марічейка.
Маршрут на полонину Веснарку починається біля Кривопільського перевалу, а якщо піти ним далі, то можна вийти до г. Піп Іван.
Полонина Смотрич
Ця високогірна полонина (1200 метрів над рівнем моря) біля однойменної гори також є дуже популярною серед мандрівників, оскільки через неї пролягає чимало пішохідних маршрутів… а також тут виробляється смачний карпатський сир. Житла на полонині часто використовуються як сироварні, де влітку “народжуються” бринза, смачненька сметана, вурда тощо. Якщо ж колиби не використовуються для цього - дуже часто їх використовують для відпочинку самі туристи.
Цікавинкою є те, що на полонині Смотрич знімали “Тіні забутих предків” С. Параджанова.
Найближчі селища: с. Бистрець та с. Дземброня.
Полонина Пожижевська
Розташована на висоті приблизно 1820 м над рівнем моря, ця полонина точно може залишитися в пам’яті мандрівників. По-перше, завдяки своїм краєвидам. По-друге, завдяки тяги до рекордів, адже полонина Пожижевська вважається найбільш вітряним місцем в Карпатах та найбільш вологим у всій Україні! Такі погодні умови спонукали обладнати тут у 1899 р. метеостанцію, яка також виконує функції сніголавинної станції. Полонина Пожижевська часто використовується для кемпінгу щоб перевести дихання та відновити сили.
Дістатись до неї можна з турбази “Заросляк”, що у Ворохті.
Туристичні маршрути Чорногірським хребтом
Одноденні маршрути
Похід з турбази “Заросляк” на Говерлу та Прутські водоспади
Дуже популярний маршрут, на якому ви точно не залишитесь наодинці. Детальніше цей маршрут читайте тут.
Загальна довжина: 7,5 км.
Орієнтовна тривалість: 5-7 год.
Похід на Піп Іван з села Дземброня
Маршрут пролягає через полонину Смотрич, г. Смотрич, г. Піп Іван, г. Вухатий Камінь, Дзембронські водоспади і завершується в с. Дземброня. Детальніше про цей маршрут читайте тут.
Довжина маршруту: 20 км.
Тривалість: орієнтовно 9-10 годин.
Маршрут з Шибеного на Піп Іван
Не дуже складний похід вихідного дня. Милуємось озером Марічейка, г. Піп Іван і повертаємось в с. Шибене. Більше інформації шукайте тут.
Довжина маршруту: 22 км.
Тривалість: орієнтовно 9-10 годин.
Кількаденні маршрути
Маршрут з “Козьмещика” через г. Говерлу та г. Кукул в с. Лазещина
Доволі легкий варіант з туристичного притулку “Козьмещик” через популярні гірські вершини українських Карпат. Детальніший опис цього маршруту читайте тут.
Загальна довжина: 30 км.
Тривалість: 2 дні.
Похід на озеро Бребенескул та гору Піп Іван з с. Видричка
Маршрут проходить через г. Брескул, озеро Бребенескул, г. Піп Іван, г. Васкуль та завершується в с. Луги. Детальніше про такий варіант походу читайте тут.
Загальна довжина: 66 км.
Тривалість: 3 дні.
Маршут двотисячниками з с. Шибене в с. Лазещина
Цей похід Чорногірським хребтом дозволяє оглянути найвищі точки Карпат та два мальовничих озера. Маршрут включає в себе пол. Веснарку, озеро Марічейка, г. Піп Іван, г. Дземброня, г. Менчул, г. Бребенескул, г. Гутин-Томнатик, г. Ребра, озеро Несамовите, г. Туркул, г. Пожижевську, г. Брецкул, г. Говерлу, пол. Скопеську, г. Петрос, пол. Головчеську та ур. Козьмещик.
Загальна довжина: 60 км.
Тривалість: 4 дні.
Маршрут Чорногірським масивом з с. Дземброня в с. Кваси
На цьому шляху можна оглянути Дзембронські водоспади, г. Вухатий Камінь, г. Піп Іван, озеро Бребенескул, г. Бребенескул, озеро Несамовите, г. Говерлу та г. Петрос.
Загальна довжина: 56 км.
Тривалість: 3-5 днів.
Похід на Петрос через Какаразу
Починаємо маршрут з селища Ясіня (присілок Свидовець), рухаємось через г. Какараза, сходимо на Петрос, потім проходимо г. Шешул і завершуємо похід в с. Кваси. Деталі маршруту дивіться тут.
Загальна довжина: 26 км.
Тривалість: 2 дні.
Вершини українських Карпат надзвичайно мальовничі, але водночас можуть бути і небезпечними. Тому зверніть увагу на кілька порад
- На багатьох підйомах на Чорногору розташовані пости рятувальників. Варто зареєструватись там та запам’ятати номери телефонів.
- Якщо погода на Чорногорі “порадувала” туманом, то варто йти тільки по навігатору.
- Продовжуючи попереднє - варто взяти GPS-навігатор.
- Погода на Чорногорі чи не найбільш примхлива в Карпатах. Зараз на небі жодної хмаринки і світить сонечко, а вже через кілька хвилин може піти потужна злива. Інколи трапляється й сніг посеред червня. Тому перевіряйте погоду на Чорногорі завчасно.
- Північна частина Чорногори входить до складу Карпатського Біосферного заповідника, тому розпалювати багаття тут заборонено.
- Багато туристичних маршрутів Чорногорою починаються з КПП, тому при собі слід мати документи, що підтверджують особу.
- “Чим вище в гори, тим менше дрів” - перефразуємо ми відому приказку. На високогірних полонинах знайти деревину для багаття складно, тому беріть з собою туристичний пальник або невеликий запас дрів.
- Запаси питтєвої води можна поповнити біля високогірних озер, а також на деяких маршрутах. Загалом на Чорногірському масиві джерел питтєвої води не дуже багато.
Як дістатись?
Маршрутів Чорногірським хребтом нараховується кілька десятків, а тому і починати похід можна з різних стартових точок. Наводимо перелік найбільш популярних та зручних:
- Ворохта - затишне селище міського типу, що відоме своїм сторічним акведуком, зведеним ще за Австро-Угорської імперії.
- Лазещина - колоритне селище, де проходить гастрономічний фестиваль "Гуцульська ріпа". Також в ньому знайдеться кілька цікавих старих церков, а також чимало маршрутів Чорногірським хребтом та Свидовцем.
- Кваси - це перш за все відоме місце лікування (санаторій "Гірська Тиса"). Тут задіяно 22 великих джерела мінеральної води, а за допомогою місцевих можна знайти всі 200! Також Кваси - неофіційна столиця виробництва ліжників в Карпатах, а тому неодмінно слід зацінити місцеву продукцію ;)
- Ясіня - це десятки маршрутів Свидовцем та Чорногорою, гірськолижні спуски, краєзнавчий музей та близькість до ГК "Драгобрат" та "Буковель". А також чимало варіантів житла для відпочинку.
- Дземброня - селище з унікальними звичаями, обрядами та національними традиціями. Село користується популярністю серед прихильників зеленого туризму через мальовничі краєвиди, свіже повітря та велику кількість ягід.
- Верховина - серце гуцульщини, що вразить та здивує своїми музеями. Серед них регіональний історико-краєзнавчий музей Гуцульщини, музей Гуцульської магії, хата-музей кінофільму «Тіні забутих предків», музей-сироварня «Хата-стая», музей гуцульського побуту та мистецтва «У трембітаря» тощо. А серед варіантів екстремального відпочинку - сплав на байдарках по р. Черемош, скелелазання та навіть політ на параплані!
- Рахів - найбільш високогірне селище в Україні (найвища вуличка знаходиться на висоті 1200 метрів). Серед місцевих цікавинок - музей аномальних рогів, музей гуцульської бриндзі, музей екології гір тощо. Також мандрівникам може бути цікаво відвідати фестиваль "Гуцульська бринза" або відвідати Географічний центр Європи, що розташований неподалік.
- Шибене - село у Верховинському районі Івано-Франківської області. З нього вирушають на Піп Іван Чорногірський, озеро Марічейку, Говерлу, Петрос.
- Бистрець - село у Верховинському районі Івано-Франківської області. Звідси часто починають маршрут на гори Бребенескул, Ребра та Шпиці.