Мандрівники Карпатами віддають належне красоті Чорногірського хребта, панорама краєвидів з якого тягнеться на десятки кілометрів. Ці пейзажі заворожують, наповнюють душу спокоєм і манять відвідати ці місця ще раз. Але не варто думати, що подорожей Карпатами варта тільки Говерла! Почесне друге місце у списку найвищих гір України належить горі Бребенескул, фото з якої зовсім не поступаються своєю привабливістю. Влаштуйте собі справді насичений відпочинок у Карпатах та не обходьте її стороною!
Українська гора Бребенескул розташована якраз на стику Закарпатської та Івано-Франківської областей, висота її складає 2038 м (за іншими даними – 2032 або 2035 м). На відміну від багатьох інших вершин гір-сусідів, її маківка радше кулеподібна. Гора Бребенескул характеризується древньо-льодовиковими формами рельєфу та має сліди морозного вивітрювання. Поверхня її вкрита ковдрою альпійських та субальпійських лугів, що характерно для Чорногірського хребта. Погода в Карпатах чарівна, хоч часами й сувора, і гора Бребенескул в цьому не виключення – сріблясті снігові шати на ній можна побачити навіть влітку.
Назва гори Бребенескул викликає дискусії з приводу свого походження. Одні обстоюють думку про те, що з румунської мови вона перекладається як «барвінок», в той час як інші стверджують, що Бребенескул завдячує назві маленькому українському музичному інструменту «бербениці». Втім, обидві версії мають право на існування.
Під час подорожей Карпатами можна зробити багато відкриттів та цікавих несподіванок. Наприклад, маршрут до гори Бребенескул пролягає повз льодовикове озеро Бребенескул, води якого привітно підморгують мандрівникам смарагдом. Здавалось би, що тут дивного? Але озеро Бребенескул розташоване набагато ближче до гори Гутин Томнатик (2016 м), ніж до самої вершини Бребенескул. До речі, з Гутин Томнатиком теж не все так просто – недосвідчений мандрівник запросто може сплутати його з горою Томнатик (1565 м), яка знаходиться аж в Чернівецькій області! Отакі вони, часами дивні Українські Карпати. Круті й інколи недоступні гори можуть виснажити, але бажання налагодити з ними контакт не все рівно не пропадає. А якщо розбавити такі маршрути спогляданням мальовничих полонин та водоспадів, куштуванням диких ягід та створенням гарних фото, які назавжди закарбовують яскраві емоції – в підсумку вийде вагома причина влаштувати собі відпочинок в Карпатах.
Легенди
Невідомо чому, але місцеві жителі вважають, що гора Бребенескул та її околиці – це місця концентрації сакральних сил. Як негативних, так і позитивних. Більшість легенд краю розповідають про різних чудовиськ та бісів, які проживали чи були знищені саме на Чорногорі. Хоча зараз подорожі Карпатами безпечні, і лякатись можна хіба що стрімких урвищ та поганої погоди. Разом з тим легенди часто розповідають історію, що саме звідси всі народи світу розійшлись в різні сторони і оселились там, де вони живуть зараз. А глибоко в надрах Чорногори живе Дід Першовічний, якому відомі таємниці минулого та майбутнього. Він жив тут завжди і з прадавніх часів охороняє незліченні скарби, а також хвіртку в рай та пекло. Звідки ж взялись такі історії?
Локації поруч
Гора Бребенескул є сусідкою багатьох вершин, які варто відвідати, прогулюючись по Українським Карпатам. Серед них: Говерла (2061 м), Гутин Томнатик (2 016 м), Піп Іван Чорногірський (2028 м), Петрос (2020 м), Ребра (2 001 м), Дземброня (1 877 м).
Подорожі Карпатами зручні тим, що дозволяють охопити багато цікавинок в одному місці. Маршрути біля гори Бребенескул можуть привести допитливого мандрівника також до Дзембронських водоспадів чи відомого Вухатого каменю. Якщо ж ви хочете більше поринути у культуру гуцулів та дізнатись про їхні звичаї та побут (а також скуштувати гарного вина та сиру) – завітайте до «столиці гуцулів» у Карпатах – с. Верховина, що розташована всього за 23 км від гори Бребенескул.
Мандрівники сперечаються, яке з озер тут красивіше – Бребенескул чи Несамовите? Боротьба йде запекла, і ви можете відвідати їх обидва, щоб знати, за кого віддати свій голос.
Маршрути
Оцінити краєвиди, що відкриваються з вершини гори Бребенескул можна по кільком маршрутам.
- Якщо ви хочете побачити все і відразу (і не боїтесь, що ноги можуть відвалитись після крутої мандрівки), то пропонуємо наступний маршрут: с. Кваси − г. Петрос − г. Говерла − оз. Несамовите − оз. Бребенескул − г. Гутин Томнатик − г. Бребенескул − г. Піп Іван − г. Вухатий Камінь − с. Дземброня. Похід розтягнеться на 4 дні, а загальна довжина складатиме близько 53 км. Це серйозна прогулянка, тому подумайте, чи подолаєте її. Якщо так – підготуйте все необхідне і успіхів вам у подорожі Карпатами!
- Можна зробити дещо спрощений маршрут з початком у с. Дземброня. Відвідуємо Дзембронські водоспади, скелю Вухатий Камінь, г. Піп Іван Чорногірський, г. Дземброня, г. Менчул та г. Бребенескул. Здоровий компроміс для тих, хто не дуже часто відвідує Карпати – і ноги не відваляться, і безліч чудових вражень отримаєте!
- Село Бистрець також може слугувати початком маршруту. По зеленому маркеру рухаємось полониною Маришевська і через гору Шпицю. Звідти по червоному маркеру рухаємось через г. Ребра і до г. Бребенескул. Загалом передбачається 7,5 години на подолання цього маршруту.
- З с. Ворохта рухаємось до НСБ «Заросляк», а звідти по жовтому маркеру до озера Несамовите. Перехід на маршрут з червоним маркером приведе до г. Ребра і гори Бребенескул. Час на подолання такого маршруту – 5,5 годин.
- Село Говерла починає ще один маршрут. Рухаємось по синьому маркеру через КПП Карпатський біосферний заповідник, а там переходимо на жовтий маркер через полонину Бребеняска і озеро Бребенескул. Така подорож займе у мандрівників близько 7 годин.
Як добратись
Громадським транспортом
До поселень Кваси, Ясіня, Лазещина, Богдан або Луги їздять автобуси з Рахова та Ужгорода. Якщо хочете попасти до с. Дземброня – автобуси також їздять з Верховини, Ворохти та Івано-Франківська. До с. Кваси можна попасти залізничним сполученням «Львів−Рахів» чи автобусами з Івано-Франківська, Коломиї, Ужгорода чи Мукачева.
Автомобілем
До с. Кваси: зі сторони Мукачева − трасою H09 через Хуст, Рахів, Тячів. Якщо проїхати трохи далі через Ясіня, Ворохту і Красник можна потрапити до другого зручного місця для підйому – с. Дземброня.
З боку Івано-Франківська їдете трасою H09 через Надвірну, Делятин, Яремче, Микуличин і Татарів. Тут можете продовжувати рух цією ж трасою і виїхати до с. Кваси, або ж повернути на трасу P24 і через Ворохту, Кривопілля та Красник попасти у с. Дземброня.