Справжній відпочинок в Карпатах потребує повного занурення в культуру і дух гір. Навряд чи в якомусь супермаркеті можна купити такі ж смачні ягоди, які мандрівники куштують на полонинах. А кришталево чисте повітря, не забруднене машинними вихлопами? Задля подібних маленьких радостей і в пошуках гармонії ми часто беремо в руки карту і вирушаємо в подорожі Карпатами. Чудовим місцем для початку такої мандрівки є село Дземброня.
Високогірне селище розміщене у Верховинському районі Івано-Франківщини. Саме з села Дземброні бере свій початок популярний маршрут, тропами якого можна вийти до гори Вухатий Камінь та г. Дземброня, з якої за гарної погоди можна милуватись краєвидами Чорногірського хребта та найвищою точкою Українських Карпат − Говерлою.
Населений пункт мандрівникам став цікавий в ході розвитку місцевої інфраструктури зеленого туризму. В селищі збереглась самобутність карпатської культури, унікальні звичаї, обряди та національні традиції. Землі навколо села Дземброня вкриті зеленими ковдрами полонин, стрімкими гірськими потоками та поодинокими горами-велетнями, що гордо та непорушно оберігають таємниці краю. У мандрівників вистачає причин приходити сюди. Одні обирають цю локацію як відправний пункт до Чорногірського масиву, вийшовши яким можна дістатись до вершин Карпатських гір. Іншим ж ця місцина дає змогу втекти від буденного ритму життя та відновити спокій й гармонію душі.
Протяжність села Дземброня складає 10 кілометрів, а жителів тут нараховується всього близько 250 осіб. Незважаючи на це, місцеві можуть допомогти організувати вам добрий відпочинок, запропонувавши місцеві сувеніри, порадивши, де вийняти житло, випити смачного вина чи скуштувати натурального сира. Якщо не підшукаєте житло в селі Дземброня, не хвилюйтесь – всього в 20 км поруч знаходиться дуже колоритне та приємне село Верховина, де садибу або готель знайти значно простіше.
Багато хто орендує житло в селі Дземброня не тільки заради гірських походів, але й в пошуках екстриму. Справа в тому, що річка Чорний Черемош навесні давно вже запала в серце любителям рафтингу не тільки із Закарпаття, але й іноземних мандрівників.
Легенда
Існує декілька легенд, в яких можна знайти походження назви села Дземброня. В одній з них розповідається про давні часи ХVІІ століття. Одного разу у польського пана, що проходив із своїм ескортом у цих землях, пропала дочка Броніслава. Не відомо, чи погода була чудова, і дівчина просто відійшла прогулятись, чи втрапила до рук розбійників, які хотіли отримати викуп… Пан страшно перелякався і відправив багато своїх жовнірів (солдат) на пошуки доньки. В той день тишу й спокій гірських масивів прорізали крики слуг, що кричали у весь голос «Ґдзє Броня?» з надією, що шляхтичка відгукнеться. З цього часу за найближчим селом і закріпилась назва Дземброня.
В іншій легенді мало поетичних нот. В ній розповідається, що назва села Дземброня пішла від слова «dzsemborin», що можна перекласти з угорської як «святкування». За цією версією легенди, мольфари в день літнього сонцестояння зарізали білого бика на горі Вухатий Камінь, таким чином принісши жертву богам. Однак скільки б не було версій походження назви − все це не важливо, адже від міфів та легенд відношення до цього краю змінитись не може. Село Дземброня − зелений острівець свободи, куди хочеться приїжджати знов і знов.
Цікаві Локації
- Якщо ви приїхали в цей дивовижний край, то не забудьте відвідати потік Мунчіль, що знаходиться на Пд.-Зх. від села Дземброня. Там вас зустрінуть каскади водоспадів, іменовані чи то Дзембронськими, чи то Смотрицькими. Найвищий каскад водограю скидає воду з висоти 10 метрів, а загальна протяжність всіх перепадів води сягає 100 метрів. По дорозі до водоспадів вам зустрінуться казкові гуцульські плаї, якими місцеві жителі виганяють свою худобу.
- Відомою туристичною атракцію поруч села Дземброня є гора Вухатий камінь зі своїми чудернацькими скелями.
- На вершині гори Поп Іван можна знайти польсько-українську обсерваторію «Білий слон» − найвищу споруду на території України, де живуть і працюють люди.
- Всього за 20 км від села Дземброня знаходиться «серце Гуцульщини» − с. Верховина. Якщо ви хочете дізнатись більше про культуру гуцулів – ви прийшли за правильною адресою. Допитливих мандрівників чекають експозиції Музею гуцульського побуту, Музею гуцульської магії, Музею «У трембітяра» та навіть Хати-музею кінофільму «Тіні забутих предків».
Найпопулярнішим видом активного відпочинку в цьому краї є маршрути прогулянок на походів, за рахунок яких Дземброня й отримала статус популярної локації зеленого туризму.
Оскільки село розташоване на висоті близько 898 м над рівнем моря, погода в Дземброні дуже часто змінюється, а тому жоден гідрометцентр не дасть вам точних даних.
Туристичні маршрути з Дземброні
- Головним маршрутом тут рахується похід на гору Піп Іван (Чорногірський). Шлях буде не простим, довжина маршруту складає 24 км, з перепадом висот близько 1230 м, приблизний час долання шляху становить 9−10 годин. Маршрут бере свій початок з села Дземброня, з якого підіймається схилами г. Вухатий Камінь до самої вершини г. Піп Іван (2028 м над рівнем моря). Помилувавшись краєвидами, зробивши фото та відпочивши, повертаємось до вихідного пункту через гору однойменної назви та вершини Смотрич.
- Другим за популярністю маршрутом тут є подорож на гору Мунчель. Перепад висот складає 1200 м, довжина маршруту − 22 км, по часу шлях займе приблизно 9−10 годин. Вихідною точкою також є село Дземброня, з якого потрібно піднятись до полонини Чуфрової, а там − прямо до гори Мунчель (1998 метрів над рівнем моря). Спуститись з вершини можна через Довбушевий сідець прямо до селища Бистреця. Спуск до Бистреця буде цікавим для вас тим, що пролягає через кедровий ліс, який дуже рідко можна зустріти в цій місцині.
- Останній маршрут буде, напевно, найлегшим з усіх. Мова йде про відвідини гори Крента. Починається маршрут не з села Дземброня, а з його районного центру − Верховини. Ми не могли не включити цей маршрут через вражаючі краєвиди Чорногірського хребта, якими проходить стежка. Перепад висот складає 740 метрів, протяжність − 18 кілометрів, подолання шляху займе 7−8 годин. З Верховини дорога веде до г. Крента, звідки відразу можна спуститись до села Дземброня.
- Туристичний маршрут двотисячниками з с. Дземброня в смт. Ясіня - складний 4-5 денний маршрут через найвищі вершини Карпат.
Як дістатись до Дземброні
Громадським транспортом
До села Дземброня можна доїхати автобусом з Верховини (відправлення о 12.00, 15.30 та близько 17.30), а туди потрапити можна з автовокзалу Івано-Франківська, до Франківська прямують потяги з великих міст України.
Автомобілем
До с. Дземброня доїхати можна з Києва, проїжджаючи Житомир, Івано-Франківськ та прямуючи через населені пункти Отинія-Коломия-Косів-Криворівня-Верховина-Красний прямо до високогірного села Дземброня.