З давніх-давен гори – це місце, де душа розслабляється, всі погані думки залишають розум, і можна вдихати на повні груди свіже гірське повітря. Подорожі Карпатами ще не залишили байдужим жодного відвідувача. І взимку, і влітку тут велика кількість туристів, які спостерігають за величними схилами і гострими вершинами гір, з головою поринувши у відпочинок в Карпатах.
Одна з маловідомих перлин Карпат – Полонина Веснарка. Вона розташована на Чорногірському хребті між селом Зелене та горою Піп Іван Чорногірський. В основному місцеві жителі тут випасають худобу, переважно це вівці. Полонина Веснарка облаштована спеціальними будиночками для ночівлі пастухів − застойками. Також тут є сироварня, де з овечого молока роблять бринзу. Найстарший на полонині - завідуючий депутат, після нього йде ватаг. Депутат спускається в село і все залишає на ватага. З початком сезону ватаг розпалює живу ватру, яку не можна гасити до кінця сезону. Після вранішнього доїння овець він повинен зібрати сметану та перелити підігріте на ватрі молоко в путеру (150-ти літрову дерев’яну діжку). Після визрівання молока ватаг бере бриль та розбиває ґудзи і толочить бринзу.
Полонина Веснарка має кілька колиб та стайню. Постійне джерело є неподалік від колиб – буквально в 30-ти метрах від будиночків. Неподалік полонини розташоване озеро Марічейка, воно льодовикового походження, тому знаходиться так високо і має прісну воду. Полонина Веснарка заворожить вас видом Гринявських гір, які добре видно звідти. Через полонину проходить туристичний маршрут на гору Піп Іван.
Легенда полонини Веснарки
Існує легенда про походження назви полонини. Вона розповідає про старечого діда, який жив у лісі в старенькій хатині з дочкою Василиною. І була вона такої вроди, яку неможливо описати. Хто дивився на неї, то бачив весну. Тому її часто називали Весела Весна, а згодом Веснарка.
Одного разу через їхні місця вівчар проганяв оцець і зустрів там дівчину-Веснарку. Хлопець-пастух закохався у неї з першого погляду, як і дівчина в нього. Але старий батько і чути не хотів про шлюб дочки з вівчарем. Нелюдською злобою закипіла душа батька. Однієї темної ночі старий підступно вбив хлопця. Дівчина не відходила від місця, де пролилася кров її коханого. І просила вона в Господа: «не змогла я принести користі в парі з коханим, то дай мені щоб послужила людям». Не відомо, куди зникла дівчина, але люди кажуть, що вона стала прекрасною полониною. І такою гарною, що ніхто інакше не називає її як Полонина Веснарка. А батько дівчини перетворився на камінь через своє кам’яне серце. Звичайно, це всього лише місцева легенда, але будьте певні, що подорожі Карпатами в ці місця будуть для Вас таємничими та цікавими.
Маршрут на полонину Веснарка
Маршрут починається біля Кривопільського перевалу, тут є велика зона для відпочинку з десятками столів під накриттям. Це місце добре підходить для того щоб зустрітися, перекусити та скласти рюкзак. Звідси починається маршрут червоного кольору маркування. Стежка веде в гору між поодиноких хат. Згодом виходимо на велику полонину – орієнтиром служить старовинний бук і телекомунікаційна вишка. Далі стежка веде до лісу, де з’являється два варіанти маршруту. Ми радимо обрати стежку з жовтими маркерами, якщо до цього були опади, або якщо Ви хочете скоротити дорогу. Стежку з червоним маркером часто перетинають струмки, тому пройти нею після дощів дуже складно.
Прямо по курсу полонина Веснарка, підйом на яку червоним маршрутом досить крутий. Стануть в пригоді трекінгові палиці. Але Ваш відпочинок в Карпатах вартий цих зусиль, адже піднявшись на полонину Ви назавжди запам’ятаєте красу цього місця.
Що подивитись поруч?
Полонина Веснарка – далеко не єдине мальовниче місце у цьому районі, що дозволяє максимально наситити ваші подорожі Карпатами.
- Озеро Марічейка – високогірне озеро льодовикового походження, розташоване в Верховинському районі Іван-Франківської області.
- Обсерваторія «Білий Слон» – астрономічна і метеорологічна обсерваторія на вершині Піп Іван Чорногірський.
- Смотрицькі водоспади – каскад із двадцяти водоспадів в українських Карпатах. Природна родзинка схилів гори Смотрич.
- Заповідник Говерлянка – ботанічний заказник місцевого значення в українських Карпатах. Створений з метою охорони ділянки, на якій росте арніка гірська.
Як доїхати до полонини Веснарки?
Автобусом
Доїхати до Кривопілля, звідки починається маршрут, можна автобусом з Івано-Франківська, Яремчі, Ворохти, Татарова, який іде в бік Верховини або Косова. Попросити водія зупинити біля перевалу.
Автомобілем
Кривопільським перевалом проходить дорога Р24, яка поєднує Ворохту з Верховиною. Якість цієї дороги місцями дуже погана. тому запасайтеся терпінням і вирушайте на зустріч пригодам.