Подорожі Карпатами давно стали невід’ємною частиною життя туристів по всій Україні. Сюди їдуть на відпочинок люди, яким необхідно втекти від шумного міста і віднайти свою силу в природі. Тим, хто полюбляє активний відпочинок в Карпатах, буде цікаво піднятися на гору Кукул. З її вершини відкриваються мальовничі краєвиди на Ґорґани, Чорногору та Говерлу.
Найвища вершина хребта Кукул
Гора Кукул розташувалася на межі двох областей України – Івано-Франківської та Закарпатської. Її вершина здіймається на 1539 метрів над рівнем моря, а з околиць смт. Ворохта гори хребта Кукул в гарну погоду чудово видно. Також поруч з вершиною Кукул знаходиться село Вороненко, а з трьох сторін гору оточують полонини Лабєска, Кукуль та Закукул.
На вершині гори Кукул Ви можете побачити старий цвинтар з часів Першої світової війни. Тут поховані німецькі солдати, що загинули в той час. Окрім цього неподалі знаходяться бетонні конструкції, що використовувалися під час боїв в період Першої світової.
Гора Кукул прекрасна як влітку, так і взимку, а тому відпочинок в Карпатах завжди буде цікавим і доречним. Влітку тут велике розмаїття ягід та грибів, а взимку милують око безмовні краєвиди. Під час зимового походу можна зупинитися на нічліг в гуцульській колибі, а літом вдосталь наїстися соковитої малини та чорниці. Не відкладайте подорожі Карпатами у довгу шухляду, відправляйтесь сюди якнайшвидше. Гора Кукул – досить популярна локація для мандрівників, тому сюди веде багато маршрутів. Про деякі з них ми Вам розповімо.
Маршрути на гору Кукул
Маршрут с. Вороненко – гора Кукул
Найпопулярніший маршрут на гору Кукул розпочинається в селі Вороненко, яке розташоване неподалік від Ворохти. Його вважають найлегшим через плавний перепад висот та невелику відстань – приблизно 12 кілометрів. Першим на Вашому шляху трапиться урочище Припір. Ця місцина добре підходить для перевалу, адже тут облаштоване місце для відпочинку: стіл та лавки під накриттям. Рухаючись далі, Ви натрапите на полонину Буковина, на якій стоять колиби, є хороше місце для наметів та джерело, в якому можна поновити запаси питної води. Проте більшість туристів знають цю полонину завдяки гойдалці, що прикріплена на високих деревах. Далі маршрут приведе Вас до полонини Григорівки. Звідси чудово видно славетні карпатські двотисячники – гори Петрос і Говерлу. Після цього, підіймаючись вверх, Ви натрапите на полонину Середню, де теж є пара гуцульських колиб. А далі по маршруту, минувши невеликий підйом, вийдете на хребет Кукул. Найвища точка хребта – це і є гора Кукул. Спускаючись стежкою вниз, Ви потрапите на полонину Закукул. В тутешніх колибах можна купити свіжого сиру і молока. Крім цього, Ви можете тут розкласти намети, залишитись на ніч та вдосталь намилуватися Чорногірським хребтом.
Маршрут смт. Ворохта – гора Кукул
Цей маршрут на гору Кукул дещо складніший, але не менш відомий. Загалом в смт. Ворохта гори чи не найбільш доступні для туристів, адже звідси починаються безліч туристичних маршрутів. На відміну від першого маршруту, з Ворохти Вам доведеться підійматися лісом. Після цього Ви вийдете одразу на середині хребта Кукул, а не на початку як у вищеописаному маршруті. На стежці, що веде з Ворохти, трапляються багато джерел та невеликі потічки, особливо в літню пору. Вона часто є болотяною, тому перед початком маршруту зважено обирайте взуття. Попри 20-кілометрову відстань маршрут на гору Кукул з Ворохти не буде виснажливий. Цьому сприяє не різкий перепад висот, повільний підйом та затінена лісом дорога.
Маршрут на Кукул через гору Кичера
Цей маршрут на Кукул поведе і до іншої вершини – гори Кичера. Старт в селі Лазещина, в якому Ви ще можете глянути на етнографічний музей та Петропавлівську церкву, збудовану з дерева у 1780 році. Прямуючи вздовж річки Форесок, Ви доберетеся до хребта Кукул і стежкою до його найвищої точки – гори Кукул. Далі маршрут поведе через полонину Лабєску на гору Кичера (1084 м), а далі – спуск до селища Ворохта. До речі, цей маршрут можна пройти і навпаки.
Що цікавого подивитись поблизу?
- Віадук Ворохта – це знана в регіоні історична пам’ятка. Арковий кам’яний міст, по якому їздили потяги на Івано-Франківщині. Збудований через річку Прут у 1895 році австро-угорською владою. В Європі це один з найдовших та найстаріших кам’яних віадуків. Його довжина складає 200 метрів, а центральна арка має протяжність 30 метрів.
- Гора Говерла – найвища вершина Карпат й найвища точка України. Висота гори – 2061 метр над рівнем моря. Розташована на межі Закарпатської та Івано-Франківської областей, на відстані 17 кілометрів від румунського кордону. Не варто і нагадувати, що це надзвичайно популярний об’єкт туризму. На вершині можна побачити флагшток з державним прапором України, тризуб і хрест.
- Прутський (Говерлянський) водоспад - мальовничий водограй, що розташований неподалік від найвищої точки України. 6 каскадів, загальна висота яких сягає 80-ти метрів, точно не залишать вас без бажання сфотографуватись поруч.
- Церква Різдва Пресвятої Богородиці, що знаходиться в селищі Ворохта. Побудована 1615 року, дерев’яна церква вважається одним з найстаріших храмів Гуцульщини. Тут збереглися розписи на стінах XIX століття. Також можна глянути на невеликий музей, що розташувався в дзвіниці.
Як дістатись?
Громадський транспорт
До гори Кукул найкраще рушати з селища Ворохта чи з села Вороненко. До Ворохти можна доїхати потягом Львів – Рахів, також сюди їде потяг з Івано-Франківська та маршрутне таксі Івано-Франківськ – Верховина.
До села Вороненко теж можна добратися поїздом Львів – Рахів чи автобусами Івано-Франківськ – Верховина.
Автомобілем
Власним авто добиратися швидше та зручніше. Доїдьте до Івано-Франківська, а звідти дорогою Н-09 до селища Ворохта. Там за вказівником повернути в сторону села Вороненко і проїхати ще приблизно 5 кілометрів.