Відпочинок у Карпатах – це завжди низка незабутніх вражень і спогадів. Щоб пізнати справжність гір, варто їхати у високогірні села, де століттями у спадок передаються секрети здоров’я, краси та гармонії людини з природою. Таких поселень у Карпатах можна знайти чимало. Але особливо серед них вирізняється село Кваси – рясно наповнене зорями вночі і «молоком» туманів вранці. Цілющі джерела мінеральної води зміцнять ваше здоров’я, а відвідування місцевих майстерень наповнять валізи корисними речами та сувенірами. Раніше про поїздку у село Кваси могли мріяти лише персони імператорського двору Габсбургів, а сьогодні – кожен, хто хоче доторкнутися до природи Карпат. Окрім того, якщо ви плануєте подорожі Карпатами, то це село − один із найоптимальніших варіантів для початку подорожі.
Кваси – село Рахівського району Закарпатської області, розташоване на висоті 580 м над рівнем моря, що знаходиться у 14 кілометрах від м. Рахова і в 26 км від с. Ділове, яке вважається географічним центром Європи. Населений пункт є вигідною точкою підйому на вершини Карпатських гір для туристів, надією для хворих та скринькою колориту для допитливих.
Якщо ви плануєте подорожі Карпатами, то село Кваси є одним із найоптимальніших варіантів.
Назва села Кваси походить від смаку кислої («квасної») мінеральної води, що б’є тут ключами повсюди. Перші офіційні згадки про с. Квасне датуються 1684 роком. Також відомо, що у XVIII ст. село входило у перелік місць Королівської митниці (комори) Речі Посполитої, де відбувалося сплата прикордонного податку й контроль за перевезенням товарів.
У ХІХ столітті Квасне ввійшло до складу Австро-Угорщини, і стало відкриттям для мешканців імперії. Австрійці й угорці, маючи за спиною перший досвід в туристичній сфері, не шкодували капіталів для розбудови на теренах села оздоровчих пансіонатів і водолікарень з мінеральним купальнями й віллами. Одним із таких став «Буркут» (гуц.«що бурчить з-під землі») – джерело мінеральної газованої води, який в свій час був відомим місцем відпочинку аристократії імперії. До 1944 р. населений пункт носив назву Боркут, Тисабуркут, відповідно до похідної назви джерела.
Після подій Другої світової війни, Квасне відновило своє значення в якості центру оздоровлення в складі СРСР. Цікавим фактом є те, що у пік популярності космонавтики та розробки атомної продукції держави, на реабілітацію, на основі мінеральних вод, в оздоровчі санаторії відправляли льотчиків, космонавтів-випробувачів чи працівників атомних станцій.
Оздоровлення
Особливості мінеральної води Квасів популярні не лише в нашій державі. Крім українців, постійними пацієнтами оздоровчих санаторіїв є жителі сусідніх західних країн.
Справа в тому, що джерела інтенсивно насичені сірководенем, калієм, кальцієм, сріблом, натрієм, залізом, що дозволяє проводити комплекс лікувальних ефективних процедур, одночасно вирішуючи різні проблеми здоров’я.
Сьогодні у селі Кваси діє найвідоміший в Україні санаторій «Гірська Тиса». Через зовнішнє застосування миш’яковистими хлоридно-гідрокарбонатно-натрієвими мінеральними ваннами лікують захворювання опорно-рухового апарату й периферичної нервової системи.
Для цілей оздоровлення задіяно 22 великих джерела. Хоча, якщо запитати місцевих, то вони покажуть їх понад 200, які ви самостійно не знайдете на картах! Цілющі об’єкти розташовані близько один до одного, але при цьому мають абсолютно різні смак та властивості.
Туристичні маршрути
Село Кваси лежить в міжгірській долині річки Чорна Тиса. З півночі воно оточене Полонинсько-Чорногорським пасмом гір (з вершинами Побори – 1076 м, Близниця – 1880 м, Менчул – 1120 м), а з півдня – Мармароським кристалічним масивом. Найближчою горою до села у Карпатському масиві є Петрос, висотою у 2020 м.
Найчастіше туристи обирають Кваси як початковий чи кінцевий пункт свого маршруту. Провести відпочинок в Карпатах вам вдасться якнайкраще, адже із села можна вийти на Свидовецький чи Чорногірський хребти, а потім – на вершини Шешул, Петрос або Близниці.
- Довжина маршруту на гору Шешул – 15 км. Туристичний шлях починається із с. Кваси та тягнеться на гору Веснарка (1276 м). Відпочивши на полонині, що має таку ж назву, ви з новими силами подолаєте гору Копиця, а потім і Шешул (1726 м). За бажанням, на маршруті можна відвідати болото на схилі Шешула.
- Підйом на гору Петрос із села Кваси не є досить складним. Адже на туристичному маршруті ви будете мати можливість перепочити на полонині Менчул (1238 м) й урочищі Полонині Гарманеській, поки підніметеся на висоту гори Петрос (2020 м). Під час походу можете оглянути на полонині Менчул пам’ятку природи – біологічний стаціонар Львівського національного університету ім. І. Франка.
- Якщо ви плануєте повертатися з г. Близниці Великої (1883 м) додому потягом чи автобусом, то сміливо плануйте туристичну нитку через с. Кваси. Перед цим бажано підготуватися, бо маршрут відстанню у 28 км займе 2 дні. Шлях починається із селища Ясіня і минає туристичні бази «Свидовець» й «Драгобрат», де цілком можливий нічліг. Потім ви тримаєте орієнтир на полонину Драгобрат та на г. Близниця Велика (1883 м). На вершині можете перепочити й оглянути ботанічну пам’ятку природи – Скелі Близниці. Далі спускайтеся полониною Браївка (1250 м), зміцніться цілющими джерелами мінеральної води та вийдіть до села Кваси.
-
Маршрут Чорна Тиса - Близниці - Кваси
Середній по складності, одноденний маршрут довжиною 25 км та орієнтовним часом проходження 10 годин. Нитка маршруту: с. Чорна Тиса – ГК «Драгобрат» – г. Жандарм (1763 м) – г. Близниця Велика – г. Близниця - пол. Стримческа – пол. Браїлка – с. Кваси (вокзал). Детальніше читайте за посиланням: маршрут Свидовцем з с. Чорна Тиса в с. Кваси.
Варто пам’ятати, що ці маршрути розраховані на практикуючих туристів, адже шлях від селища занадто стрімкий. Поруч з тим, вершини зможуть подолати і новачки, адже є опція замовити підйом в гори на автомобілі чи конях.
Інфраструктура та послуги
Найперше, що пропонується у селі Квасах для зупинки – це оздоровчий санаторій. Проте якщо для перебування шукаєте менш вибагливі умови, ви з легкістю знайдете велику кількість гостьових домів чи готелів з оптимальними цінами за добу проживання. Квасівчани здавна приймають гостей, а тому щороку готельні умови й послуги покращуються у якості. Про це свідчить також велика кількість пропозицій оренди кімнат «на добу».
Цікаві локації
Звісно, перша асоціація, яка виникає з Квасами – це мінеральні води. Але поруч з тим, на вас чекає відкриття цікавинок та знайомство з місцевим колоритом мешканців.
- У Карпатському регіоні село Кваси вважають за столицю виготовлення ліжників. Розмаїття ковдр з овечої шерсті у яскравих орнаментах виробляли тут ще у давнину. Сьогодні буденне заняття селян переросло у відомий щорічний фестиваль, який відвідують не лише українці. Захід набув такого популярного значення, що у програмі крім ярмарки, народних розваг і майстер-класів по виготовленню ліжників, відбуваються етнографічні конференції. Відвідування тамтешніх майстрів й виставок нікого не залишить байдужим, і ви, так чи інакше, поїдете звідти з придбаним ліжником.
- Село розташоване на відстані 26 км від географічного пункту «Центр Європи». Приїхавши у Кваси, обов’язково треба скористатися цією можливістю та відвідати пам’ятку.
- Між Квасами і селом Чорна Тиса розташований Іхтіологічний заказник місцевого значення Біла та Чорна Тиса, який був створений з метою охорони місця нересту риб виду харіуса та лосося. У цій локації є все, щоб відновити вашу гармонію: недоторкана природа з красивими краєвидами навколо, що у хорошу погоду неодмінно створить вам настрій.
- Якщо місцеві жителі будуть розповідати про виникнення села Кваси, вони обов’язково згадають про «Бабин камінь», що за повір’ями дарує щастя й шлюб незаміжнім жінкам: якщо не одразу, то неодмінно протягом року. Правда це чи ні, але сходити до «Бабиного каменю» і перевірити все особисто вам точно вдасться.
- Якщо ж вам захочеться не лише культурного відпочинку, можете відвідати поруч Драгобрат – найбільш високогірний гірськолижний курорт Українських Карпат у масиві Свидівець, що користується популярністю серед любителів гірських лиж та сноуборду. Сніг тут лежить з листопада по травень, тому в кожного туриста є шанс пережити за рік зимові розваги не один раз.
- З с. Кваси починається чимало пішохідних маршрутів на мальовничі Свидовецькі озера: Герешаска (Догяска), Івор (Драгобратське), Ворожеска, Апшинець.
Раптом активні види спорту не входили у ваші плани, можете відвідати найвищий в Українських Карпатах водоспад Труфанець, гідрологічну пам’ятку природи місцевого значення.
Як дістатись
Громадським транспортом
Село Кваси лежить поруч залізної дороги Львів – Рахів. На станції «Кваси» зупиняються потяги: Львів-Рахів, Харків-Рахів, Одеса-Рахів та Київ-Рахів.
Якщо користуватися автобусом, слід обирати напрямок з Івано-Франківська, Коломиї, Ужгорода чи Мукачева.
Автомобілем
До с. Кваси доїхати можна трасою Київ-Львів, з міста лева до Івано-Франківська - тримаючи напрямок Надвірна-Яремче-Татарів-Кваси. Через село Кваси проходить одна з головних карпатських трас «Мукачево – Львів».