Хто не хоче побувати в центрі Європи? Ви, мабуть, уявляєте собі, що це місце знаходиться десь в Німеччині чи в Австрії. Проте, географічний центр Європи розташований набагато ближче до нас, в мальовничому Закарпатті, поруч з відомим туристичним містечком Рахів. Тут в 1887 році встановили стелу, на якій написано латинською: «Постійне, точне, одвічне місце. Центр Європи, визначений дуже точно за допомогою спеціального приладу, створеного в Австрії та Угорщині, зі шкалою меридіанів та паралелей. Рік 1887».
Крім того, місто Рахів відоме своїм оригінальним розташуванням. Це найбільш високогірне селище в Україні. Середня висота розташування – 820 метрів над рівнем моря, його найвища вуличка знаходиться на висоті 1200 метрів, а найнижча – 400 метрів над рівнем моря. Загалом, вулиці Рахова несхожі на звичні міські вулички, адже більшість з них рвучко підіймаються в гору, а деякі будинки стоять далеко один від одного, наче невеличкі хутори. Це може трохи спантеличити недосвідченого туриста.
Цікаві місця Закарпаття завжди вабили туристів, а місто Рахів – одне з найвідоміших. Але на географічному центрі Європи в Рахові цікаві місця не закінчуються. Допитливі мандрівники знайдуть тут пам’ятки історії та культури, а також звідси починаються відомі туристичні маршрути. Поруч з містом є найвищий на Закарпатті водоспад Труфанець, Драгобратський водоспад, гора Говерла та Близниця. Тут є гірськолижні витяги та екотуристичні маршрути, що ведуть в Карпатський біосферний заповідник. І ще є багато що подивитися у Рахові… та пропонуємо почати з історії.
Короткий екскурс в історію Рахова
Перша письмова згадка про місто Рахів датується 1447 роком. Його заснували в місці, де перетиналися декілька торгових шляхів з Буковини та Галичини до Угорщини і Румунії. В той час місто Рахів входило до складу Угорського королівства і мало свій герб та печатку. Легенда розказує, що до заснування міста тут часто зупинялись купці для того, щоб порахувати гроші. Згідно з іншою легендою, тут опришки рахували відібране в багачів. В будь-якому разі, назва міста пішла від слова «рахувати». Першими жителями були селяни, що втікали з Галичини й Закарпаття через утиски феодалів. Основним їхнім промислом було полювання, рибальство, вівчарство та бджільництво.
Сьогодні ж погода у Рахові, цікаві місця та мальовнича природа вабить мандрівників з усієї України.
Цікаві місця Рахова
В місті Рахів відпочинок обіцяє бути неперевершеним, адже тут пропонують багато цікавинок для туристів та гостей міста. Отже, що подивитися в Рахові?
Географічний центр Європи
Перша локація, яку варто побачити їдучи на відпочинок в Рахів – це географічний центр Європи. Він знаходиться за 20 кілометрів від Рахова в селі Ділове. Сотні туристів приходять сюди, щоб з впевненістю сказати: «я був в самісінькому центрі Європи» та зробити гарне фото Рахова.
Музеї Рахова
Свій відпочинок у Рахові варто доповнити й культурним туризмом. Після мандрівки до центру Європи неодмінно відвідайте місцеві музеї, їх тут декілька: Музей екології гір та природокористування в Українських Карпатах, Музей гуцульської різьби та Музей гуцульської бриндзі.
Музей екології гір Карпатського біосферного заповідника – це культурний, історичний та екологічний осередок в Карпатах, який заснували в 1990-х роках. Варто зазначити, що формування експозиції триває дотепер. Виставкова площа охоплює близько 1000 км2. Виставка складається з двох частин, що чудово поєднуються між собою: «Природні екосистеми Карпат» та «Історія природокористування в Українських Карпатах».
Музей працює щоденно з 8:00 до 16:30.
Вхідний квиток коштує 20 грн. для школяра, 25 грн. для студента чи пенсіонера та 30 грн. для дорослого. Вартість послуги екскурсовода для туристичної групи – 150 грн.
Якщо хочете щоб Ваші фото Рахова були наповнені гуцульським колоритом, то можна сфотографуватись в традиційному вбранні (50 грн.).
Знаходиться музей за адресою: вул. Красне плесо, 77. Ціни та роботу музею уточнюйте за телефонами: (093) 6698278, (063) 8662168.
Музей гуцульської різьби Юрія Павловича знаходиться на першому поверсі готелю Європа (вул. Миру, 42). Тут експонують роботи майстра-різьбяра Юрія Павловича. Вам покажуть вирізьблені вручну тарелі, свічники, бартки, роги. Майстер виконує свої роботи в різних техніках, таких як різьба, суха різьба, інкрустація бакунтом, мосяжними цвяшками, перламутром, кіскою, пацьорками. Всі вироби оригінальні бо виконані в одному екземплярі, і через це майстер їх не продає.
Час роботи музею – за домовленістю. Вхідні квитки безкоштовні, екскурсія ж коштуватиме 10 грн. з особи. Контактний телефон: (097) 804-58-52.
Музей гуцульської бриндзі включає в себе будівлю та подвір’я з чудовим пейзажом. Тут Вам запропонують екскурсію музеєм, яку проводять в окулярах доповненої реальності. Також Ви матимете нагоду подивитися на вівчарське господарство, яке знаходиться високо в горах. Там Вас пригостять продукцією вівчарства та місцевими стравами. А ще покажуть, як правильно готувати куліш з бринзою. Чудове місце для позитивних емоцій, смачного відпочинку та наповнення фотоальбому на пам’ять. Адже фото Рахова вийдуть особливо яскравими, якщо ввібратись в традиційний закарпатський одяг та спробувати заграти на трембіті.
Музей працює кожного дня з 9 ранку по 6 вечора.
Знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 210 а. Контактний телефон: (097)1825249. Якщо хочете замовляти екскурсію – про час варто домовитись заздалегідь. Станом на квітень 2022 року музей тимчасово закритий.
Музей владики Маргітича
Відкритий у 2010 році і присвячений постаті єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії та громадського діяча Івана Маргітича. Серед експонатів – автентичні парафіальні меблі, церковні ризи, картини XIX ст. тощо.
Знаходиться кімната-музей Івана Маргітича в приміщенні церкви Успіння Богородиці (греко-католицька церква, вул. Шевченка, 80.).
Музей аномальних рогів
Відпочинок в Карпатах – це постійний пошук цікавинок. Наприклад, у Рахівському музеї аномальних рогів можна побачити справді ексклюзивну колекцію рогів косуль, оленів, биків… Окрім рогів, тут знайдеться чимало керамічних настінних тарілок з Угорщини, Румунії, Польщи та Словаччини. Всього колекція нараховує більше 450 експонатів. Цей музей не надто відомий, тому слід звернутися до місцевих чи досвідченого екскурсовода.
Пам’ятки архітектури
Якщо цікаві місця Закарпаття для Вас не обходяться без релігійних споруд, то радимо звернути увагу на храм Святого Іоанна Непомуцького – це одна із найдавніших місцевих споруд (збудований в середині XIX століття). Привертає увагу його баштовий годинник, що споруджений 1913 року. Храм був заснований римо-католицькою громадою в 1782 році.
На одній зі стін храму встановлена пам’ятна фігура жертвам комунізму 1956 року.
Пам’ятник Гуцулу розташований в центрі міста, на головній площі. Такого пам’ятника немає більше ніде у світі, що робить його унікальним та неповторним. Він зображує гуцула в автентичному гуцульському жупані з барткою (топірцем) в руках, а під ним напис: «Знаймо – хто’смо!» (тобто: «Знаймо, хто ми є»). Обличчя кам’яного гуцула випромінює рішучість, яка часто згадується в легендах про мужніх гуцулів.
Природні красоти Рахівщини
Дендропарк Буркут. Це неповторний парк садово-паркового мистецтва, на території якого росте найвищий представник модрини європейської. Це дерево сягає 56 метрів в висоту, а унікальність його в тому, що це єдиний вид хвойних дерев, які скидають голки на зиму. Крім цього, під час відвідин парку можна спробувати мінеральної води з джерела Буркут. В перекладі з гуцульської «буркут» означає: «той, що тече з-під землі». Джерело знаходиться одразу біля входу в парк Буркут та по дорозі на Лису гору.
Карпатський біосферний заповідник. Заповідник був заснований 1968 року з метою збереження та відновлення неповторної природи Карпат. Він займає площу 53 630 га і охороняє 8000 об’єктів флори та фауни. Тут Ви зможете побачити стародавні праліси з велетенськими 45-метровими буками, тут знаходиться славнозвісна Долина Нарцисів, а також тут розташована найвища гора України Говерла. Ще Карпатський біосферний заповідник здивує Вас карстовими печерами, в яких жили наші пращури і, до того ж, саме на території заповідника знаходиться географічний центр Європи.
Фестиваль «Гуцульська бринза»
Одне з найбільш драйвових дійств в регіоні, що традиційно відбувається в місті Рахів в першу неділю вересня. Започаткований цей фестиваль був в 1999 р. і відтоді щороку збирає натовпи. На цьому фестивалі якнайкраще можна познайомитись із традиційними ремеслами Гуцульщини, взяти участь у веселих конкурсах та добре гульнути. Плануючи відпочинок у Рахові, врахуйте можливість відвідати «Гуцульську бринзу». Змагання місцевих трембітарів та сопілкарів точно вартує уваги… Та і де краще добряче поласувати бринзою та хмільними напоями, аніж на такій гулянці?
Аквапарк у Рахові («У Іванки»)
Влітку відпочинок в Рахові по-особливому приємний: навколо все зелене, сезон відпусток, чудові краєвиди перед очима… Втім, культурну програму можна доповнити, відвідавши аквапарк у Рахові («У Іванки»). Відкрився він у 2019 р. і потроху набирає популярності. До послуг відпочивальників дитячі басейни, атракціони та басейн для дорослих. Є відкритий басейн, а є закриті зали з підігрітою водою, що дозволяє відвідати аквапарк у Рахові не залежно від погоди.
Рахів житло
Що не кажи, а це місто завжди радо зустрічає туристів та гостей. Через це тут доволі великий вибір місць, де можна зупинитися. В місті Рахів житло на будь-який смак та гаманець пропонують як готелі, так і приватний сектор. Ми надамо найпопулярніші, але вибір, звісно, за Вами.
Готелі Рахова
- Готель «Європа». Середні ціни: 500 грн. на добу за двомісний стандарт, за двомісний люкс – 600 грн. Адреса готелю: місто Рахів, вул. Миру, 42. Контактний телефон: (093) 081-00-18, (067) 118-12-
- Готель «Оленка». 24 комфортних номера з усіма благами сучасної цивілізації. Оренда двомісного стандарту коштує 700 грн. за добу, оренда люксу для двох – 1500 грн. за добу. Адреса: вул. Миру 48. Телефон: (03132) 25554.
- Готель «Рахів». 35 номерів комфорту. Приблизно 550 грн. в день за двомісний стандарт та 750 грн. в день за двомісний напівлюкс. Розташовування: вул. Миру, 44. У разі питань дзвонити за номером: (096) 890 4777.
Котеджі Рахова
- Котедж «Лиса Гора». Це дерев’яний будинок, що стоїть на вулиці Буркут, на схилі гори. Оренда вартуватиме орієнтовно 1500 грн. за добу, але якщо Ви орендуєте його на 7 днів, то за 1 добу потрібно буде заплатити значно менше. Номер телефону: (093) 752 0073.
- Садиба «Рахів Плай». Цей комплекс складається з 4 будинків, які можуть вмістити від 6 до 8 осіб. За оренду такого котеджу попросять приблизно 500 грн. з особи за день. За додаткову плату можуть запропонувати піші та кінні екскурсії. Контактний телефон: (067) 909 2320.
- Котедж «Будинок в Карпатах». Це 8-місний двоповерховий будинок, що знаходиться біля підніжжя гори за 1 кілометр від центру Рахова. За оренду такого будинку попросять 400 грн. з людини за добу чи 1000 грн. на добу за оренду будинку повністю. Сауна, бджолина терапія чи послуги екскурсовода - за додаткову плату
Оскільки в місті Рахів відпочинок актуальний як літом, так і взимку, радимо бронювати котеджі чи готелі в Рахові завчасно. В такому разі кімната буде підготована до Вашого приїзду і обійдеться без зайвих клопотів.
Де перекусити в Рахові?
- Ресторан «Європа», що розташований на першому поверсі однойменного готелю. Тут готують страви європейської та української кухні, а також традиційні страви Закарпаття. Візитівкою ресторану є фірмова телятина під вишневим соусом, крильця-гриль та домашні ковбаски. Його можна знайти за адресою: місто Рахів, вул. Миру, 42.
- Ресторан «Колиба» – це одноповерхова колиба з літньою терасою, що знаходиться на вулиці Івана Франка. Тут пропонують страви угорської, закарпатської та української кухні. В продажі є алкогольні, слабоалкогольні та безалкогольні напої. Є можливість замовити бенкет.
- Кафе «Веранда» – затишне місце, де Вам запропонують велике різноманіття традиційних страв, а також колоритну гуцульську кухню. Кафе можна знайти в центрі міста, на вулиці Вербник, 2.
- Бар «Юліан» – славиться унікальними стравами, приготованими на дровах. Тут готують найсмачнішу піцу, деруни і бограч. Фірмова страва – незвичні десерти «Запечене морозиво» та «Шоколадний фонтан». Бар знаходиться за адресою: вулиця Миру, 6.
Таксі в місті Рахів
Хоч місто Рахів і невелике, але про всяк випадок треба мати на озброєнні номера телефонів таксі. Подаємо кілька найпопулярніших:
Таксі «Тиса»: (098)3809111, (093)3809111, (066)8809111.
Таксі «Рахів»: (063)5689127.
Приватне таксі «Василь»: (067)5288215.
Цілодобове таксі «SK»: (098)0405000.
Погода у Рахові
Місто Рахів має незвичайне розташування, різні його частини лежать на різній висоті, від 400 до 1200 метрів над рівнем моря. Тому погода у Рахові може бути різна. Слід взяти до уваги, що в нижній частині міста часто трохи тепліше, аніж на вершинах місцевих гір.
Літо тут переважно дощове і прохолодне, а середня денна температура повітря становить 220 C. Тому літом сюди їдуть для того, щоб втекти від спеки.
Погода у Рахові зимою не сувора, хоча і холодна. Сніговий покрив сягає 30–50 см і може лежати доволі довго, а на вершинах гір – навіть до червня.
Через розташування в оточенні гір місто Рахів захищене від сильних вітрів, тому тут рідко трапляються різкі перепади температур, а 180 днів в році, себто половина року, є сонячними.
Шукаючи цікаві місця Закарпаття, неодмінно відвідайте місто Рахів. Незвичне поєднання приємного клімату, чаруючої природи Карпат і цікавої історичної спадщини робить Рахів улюбленим місцем де можна відпочинком з комфортом. Ми переконані, що відвідавши Рахів бодай раз, ця мандрівка надовго затримається у Вашій пам’яті.
Що подивитись поблизу Рахова?
Звісно, що передусім відпочинок у Рахові – це гірський туризм. Саме з Рахова беруть початок численні туристичні маршрути Свидовцем та Чорногорою. Однак, якщо вже завітали у найбільшвисокогірне місто України, непогано було б дізнатись, що цікавого подивитися поблизу Рахова. Отож, знаходимо на карті Рахів і гайда далі мандрувати.
- Водоспад Труфанець. Має висоту 36 метрів, і тому його називають найвищим водоспадом Західної України. Його слід шукати при трасі Ясіня – Рахів, за 2 кілометри до повороту на урочище Драгобрат. Цей водоспад Ви обов’язково побачите, адже він тече прямо біля дороги.
- Драгобратський водоспад – невеликий водоспад (7 метрів), що розташований поруч зі всім відомим гірськолижним курортом. Незважаючи на свої скромні розміри, він доволі миловидний, особливо взимку.
- Ялинський водоспад (також знаний як «Ковгать») – однокаскадний водоспад висотою 26 м. Краса його найкраще кидається в око навесні, коли повноводний, або ж взимку. Натрапити на нього можна, відвідавши село Ділове.
- Говерла – знана українська красуня і найвища гора країни. «Маст хев» для відвідин багатьох мандрівників.
- Піп Іван Мармароський (1938 м) – мальовнича гора на україно-румунському кордоні, з якої відкриваються чудові краєвиди. Часто плутається з Піп Іваном Чорногірським.
Як дістатись до Рахова?
Поїздом
Дістатися до Рахова можна як громадським транспортом, так і власним авто. Тож, якщо Ви плануєте добиратися поїздом, то Вам слід знати, що сюди їдуть поїзди з усіх великих міст України. До прикладу Київ – Львів – Рахів в дорозі 16 годин 30 хвилин (якщо сідати в Києві) та 7 годин (якщо сідати у Львові) і коштує з Києва орієнтовно 500 грн. та 300 грн. зі Львова. Потяг Одеса – Рахів подолає шлях за 18 годин, а заплатити потрібно близько 250 грн. Розклад руху усіх поїздів рекомендуємо дивитися на сайті Укрзалізниці, де завжди є актуальна інформація.
Автобусом
Щоб подивитися в місті Рахів цікаві місця, можна приїхати сюди і автобусом. Так як і потяги, до Рахова курсує багато регулярних рейсів з великих українських міст. Наприклад, автобус з Івано-Франківська до Рахова їде через Надвірну, Делятин, Яремче, Микуличин, Татарів, Ворохту та Ясіня. Дорога займає 3 години і 45 хвилин і коштує це біля 200 грн. Автобус Ужгород – Рахів прямує через Мукачево, Берегово, Виноградів та Хуст. Дорога триває 5 годин і 15 хвилин, а заплати потрібно трохи більше 300 грн.
Автотранспорт
На власному авто Ви доїдете значно швидше та комфортніше. Так, наприклад, з Івано-Франківська Вам слід рухатися трасою Н09 в південному напрямку. Відстань з Івано-Франківська до Рахова становить 135 кілометрів, Ви здолаєте її за 2 години і 40 хвилин. Щоб потрапити з Ужгорода до Рахова також потрібно рухатися трасою Н09, але в східному напрямку. Цю дорогу, довжиною 207 кілометрів, Ви проїдете за 4 години. З Києва до Рахова треба проїхати 677 кілометрів, які Ви здолаєте за 8 з половиною годин.