Українські Карпати часом можуть випробовувати мандрівника не тільки на витривалість, але і на його вміння орієнтуватись на місцевості. А схожі назви гір тим паче не роблять це завдання легшим. Тож, якщо ви спитаєте, як дістатись до гори Менчул в Карпатах – не дивуйтесь, якщо у відповідь співрозмовник спокійно уточнить: «До якої з них?»
«Найголовніша» гора Менчул розташована в межах Чорногори, висота її тривалий час складала 1998 м. Чому в минулому часі? Тому що, на думку багатьох людей, гора Менчул зовсім трохи недотягувала до почесного звання «гора-двотисячник», а тому цю географічну несправедливість було вирішено виправити. Погодьтеся, 6 гір з висотою понад 2000 м виглядає не дуже гарно, інша справа чисто 7, овіяне містикою та ореолом успіху. Ще давно Благодійна Громадська Культурологічна Фундація «Цинамоновий Хрущ» оголосила про збір волонтерів із наміром штучно «підсипати» гору Менчул. Успіху ця акція досягла тільки в серпні 2017 року, коли гора, дякуючи небайдужим особам, нарешті підросла до 2000,5 метрів і зайняла почесне 7-ме місце в переліку гір-двотисячників України.
Однак, далеко не всі сприймають такі зміни, і в більшості джерел гора Менчул поки залишається аутсайдером цього почесного списку. На жаль, штучне підняття гори Менчул не обійшлося без проблем. Виривання каміння з тонкого прошарку ґрунту на горі призводить до зменшення або й цілковитого знищення популяції багатьох рослин, в тому числі й тих, що занесені до Червоної книги України. Зміни до екосистеми можуть здаватися незначними, однак з часом це може набути дуже серйозних наслідків. Подібні трансформації відбувають і в інших гірських локаціях, однак варто пам’ятати, що відпочинок в Карпатах – це передусім споглядання, релакс та бережне ставлення до природи, а не насильницька її зміна.
Подорожі Карпатами познайомлять вас із цілою низкою схожих за назвами гір. В самому тільки Закарпатті є гора Менчул (1247 м) трохи західніше с. Міжгір’я, гора Менчул (1294 м) поблизу Лумшор, гора Менчул (1450 м) на схід від с. Торунь… Про кілька гір з назвою Менчіль ми вже навіть не кажемо, щоб ще більше не заплутувати ситуацію. В Івано-Франківській та Чернівецькій областях є ще парочка гір Мунчелик (1300−1450 м), а у Львівській – гора Менчіл (1216 м), що височіє трохи на схід від с. Тухля. Справа в тому, що із румунської мови слово «munteul» власне перекладається як «гора». Ймовірно, така «оригінальна» назва й заплутала картографів, що й спричинило розмаїття цих гір з подібною назвою.
Розібравшись врешті-решт куди мандрувати, можемо приступати до підйому на гору Менчул. Вона доволі розлога, тому дорога не повинна завдати великих клопотів. Як і на інших вершинах Чорногори, тут можна отримати чудові враження, зробити панорамні фото Карпат та поласувати чорницею. Якщо ж ваш відпочинок в Карпатах передбачає оренду житла, то зупинитись можна в найближчих селах: Дземброні, Квасах, Говерлі. Окрім готелів та садиб там ви знайдете багато культурних цікавинок, пов’язаних із гуцульщиною. У разі потреби більш активного відпочинку – з цих населених пунктах можна розпочати різноманітні маршрути Карпатами, орендувати квадроцикли, дізнатись про можливості рафтингу гірськими річками та багато чого іншого. Неодмінно зверніть увагу на місцеву кухню!
Що подивитися поруч ?
Відвідини гори Менчул варто поєднати з іншими оглядовими об’єктами. Поруч розташовуються кілька чудових вершин: Дземброня (1877 м), Бребенескул (2038 м), Ребра (2001 м), Піп Іван Чорногірський (2028 м), Гутин Томнатик (2016 м), Вухатий Камінь (1864 м) і, звісно ж, найвища гора України – Говерла (2061 м).
Вловіть красу Карпат на фото поблизу чудових озер поблизу – Бребенескул і Несамовите. Говорячи про водні ресурси, що варті вашої уваги, не забудемо й про Дзембронські водоспади.
Якщо ж ви хочете більше поринути у культуру гуцулів та дізнатись про їхні звичаї та побут (а також скуштувати гарного вина та сиру) – завітайте до «столиці гуцулів» у Карпатах – с. Верховина.
Маршрути до г. Менчул
Взявши все необхідне для подорожі Карпатами, починаємо шлях до гори Менчул. Дістатись до неї можна кількома маршрутами.
- Рушаємо стежкою по синьому маркеру з с. Говерла і минаємо КПП «Карпатський біосферний заповідник». Там переходимо на жовтий маркер і продовжуємо шлях через полонину Бресняска і озеро Бребенескул. Останній відрізок подолаємо по червоному маркеру. В середньому на таку мандрівку маємо витратити близько 8 годин.
- Дещо складніший і насиченіший маршрут можна розпочати з турбази «Заросляк». Рухаємося через г. Шпиці, г. Ребра, г. Бребенескул, піднімаємось на вершину гори Менчул, робимо чудові фото і відпочиваємо. Набравшись сил, повертаємо назад і зачіпаємо гори Туркул і Пожижевську. Подолання такого гірського переходу принесе море чудових емоцій. Довжина цього маршруту – 29 км, але воно того вартує!
Як добратися
Громадський транспорт
До турбази «Заросляк» можна замовити маршрутне таксі з Ворохти. До Ворохти можна потрапити поїздом Київ-Ворохта чи Київ-Рахів, або ж скористатись автобусом з обласного центру. До с. Говерла їздять автобуси з Рахова.
Автомобілем
До с. Говерла: з Ужгорода – через Мукачево, Хуст, Тячів, Рахів, Ростоки, Луги. З Івано-Франківська: трасою H09 через Надвірну, Татарів, Ясіня, Кваси, Ростоки, Луги.
До с. Ворохта: з Івано-Франківська трасою T0906 до Надвірного, там перехід на трасу H09 через Делятин, Яремче і Татарів. Звідти решту шляху їдемо трасою P24. З боку Ужгорода можна їхати трасою H09 через Мукачево, Хуст, Тячів, Рахів, Ясіня.