Принадою Івано-Франківської області є невеличке, але затишне селище міського типу Верховина. Перша писемна згадка про нього датується 1424 роком, хоч до 1962 р. селище було знане під назвою Жаб’є. Розташоване на висоті 620 м над рівнем моря, Верховина часто зустрічає мандрівників, що хочуть краще зрозуміти колорит Карпат, адже тут ви можете не тільки відпочити тілом та душею, але й довідатись чимало цікавого про місцеву культуру. Хоча для багатьох любителів спорту Верховина часто асоціюється з однойменною маркою радянських мопедів, що тривалий час випускались на Львівському мотозаводі. Мопед «Верховина» став особливо популярним після випуску фільму «Пригоди Електроніка», де головний герой їздив на цьому мопеді. Проте сьогодні Верховина заслужено зберігає титул однієї з найбільш цікавих та колоритних місцин, що зробить відпочинок в Карпатах по-справжньому незабутнім. Складіть список локацій для відвідування, а комфортні котеджі та готелі Верховини, допоможуть відпочити після насиченого дня. Високогірне селище чекатиме на вас і переконає, що воно справді варте уваги. І ось чому…
Що подивитися у Верховині ?
Відвідавши ресторани Верховини і добряче перекусивши, можна почати і знайомство з місцевими культурними принадами. Перш за все варто звернути увагу на регіональний історико-краєзнавчий музей Гуцульщини. Його експозиція познайомить вас з природою, історією, культурою, побутом і мистецтвом Гуцульщини. До ваших послуг три виставкові та два експозиційні зали, загальним фондом більше тисячі експонатів.
- Графік роботи: 09:00−17:00 щодня, окрім понеділка. Обідня перерва з 13:00 до 14:00.
- Ціна квитка: 30 грн. для дорослого, 20 грн. для студента та 10 грн. для дитини.
- Вартість екскурсії: дорослі – 120 грн., студенти та діти – 80 грн., індивідуальна (мінімально 3 осіб) – 50 грн. За окрему плату фотографування (30 грн.) та відеозйомка (50 грн.).
- Телефон: +38 (098) 399-83-45 або +38 (097) 668-20-51.
- Місце знаходження: Верховина, вул. Івана Франка, 5. GPS-координати: 48.15561, 24.83095.
Хорошим доповненням до цього будуть відвідини Музею гуцульського побуту, етнографії та музичних інструментів Романа Кумлика. В цю справу дійсно вклали душу, музей новий, організований на початку 2000-х років, а самі експонати збирали близько 30 років! Серед найцікавіших експонатів – давній одяг, грошові знаки різних часів, предмети побуту, а також унікальна колекція музичний інструментів (цимбали, кози, скрипки, дримби, трембіти), що дозволять подумки перенестись у цей романтичний світ гуцульського життя.
- Графік роботи: за попередньою домовленістю. Телефон: +38 (097) 307-52-54, +38 (097) 585-89-52.
- Ціна квитка: 25 грн. для дорослого і 20 грн. для дитини.
- Місце розташування: Верховина, вул. Івана Франка, 35. GPS-координати: 48.1584, 24.83757
Культурну програму можна зробити ще більш насиченою, якщо завітати у музей Гуцульської магії. Подорожі Карпатами неможливо уявити собі без знайомства з місцевою містичною культурою та оповідями про мольфарів – таємничих карпатських чаклунів. Застережемо, що в музеї Гуцульської магії не проводять ритуалів, а тільки розповідають про віщунів, мольфарів та місцеві традиції. Зокрема, про вплив символів гуцульського одягу, про лікувальні рецепти жителів гір, магічні замовляння тощо.
- Графік роботи: 11:00−16:00.
- Телефон: +38 (098) 102 40-32 або +38 (067) 928-07-94.
- Ціна квитка – 20 грн.
- Місце розташування: Верховина, вул. Жаб'євський Потік, 66-а. GPS-координати: 48.13629 24.81893.
Не варто обділяти увагою і хату-музей кінофільму «Тіні забутих предків», відкритий в 2000 році. Він присвячений однойменному фільму та його режисерові Сергію Параджанову. Музей познайомить з предметами народного вжитку, що використовувались у фільмі, покаже цікаві світлини, надасть можливість приміряти на себе гуцульський костюм.
- Про графік роботи та зустріч краще уточняти за телефоном: +38 (097) 759-90-33.
- Вартість квитків: 20 грн. для дорослих та 15 грн. для учнів і студентів.
- Адреса: Верховина, присілок Глифа. GPS-координати: 48.14765, 24.82963.
Цікавим також може видатись музей-сироварня «Хата-стая», що відкрився у 2014 р. Родзинкою тут виступає спеціальне місце, де «молоко роблять», тобто готують сир. До уваги відвідувачів різноманітний інвентар та домашнє начиння, що використовується для приготування та зберігання овечого сиру. Для тих, хто надає перевагу практиці замість теорії, тут проводяться майстер-класи. Зокрема, можна приготувати місцеві страви, а також спробувати себе у ткацтві.
- Графік роботи: будь-коли за попередньою домовленістю. Телефон: +38 (097) 759 90 33.
- Вартість квитка: загальний, пенсіонери та студенти − 20 грн., для учнів – 15 грн.
- Де знаходиться? Верховина, Жаб’євський потік. Координати: 48.1442008,24.8253322.
Ще однією місциною, яка культурно доповнить ваш відпочинок в Карпатах, є музей гуцульського побуту та мистецтва «У трембітаря». Тут можна довідатись про походження гуцулів, дізнатись більше про їх традиції, побут, ремесла тощо. Особливістю цього музею є можливість взяття майстер-класу гри на різних музичних інструментах.
- Графік роботи: за домовленістю з власником. Телефон: +38 (097) 484-53-80.
- Ціна вхідного квитка: 15−20 грн.
- Адреса: Верховина, прис. Швейково, вул. Шевченка. GPS: 48.1589043,24.8195056.
Чим зайнятись у Верховині ?
Тут ви знайдете чимало видів активного відпочинку. Залишивши речі в одному із готелів Верховини, чудовим рішенням може бути спробувати підкорити р. Черемош на байдарках. Сплав порогами бурхливої річки точно забезпечить відпочинок в Карпатах гострими відчуттями. Радимо наперед перевірити погоду на Верховині, «Синоптик» тут з радістю допоможе. Не варто переживати через особливі вміння та навички – всього навчать на місці. Звісно ж, найкращий час для такого відпочинку – це весна, коли Черемош стає максимально повноводним. У Верховині ціни на сплав залежать від відстані, орієнтовно 400 грн. за 6 км, 500 грн. за 9 км і 600 грн. за 13 км.
Можна позмагатись з друзями хто влучніше стріляє в пейнтболі. Перевіривши яка погода у Верховині і набравшись сил, влаштуйте собі активне змагання! Орієнтовна вартість цього задоволення тут – 200 грн. з особи.
Також це чудове місце щоб зайнятись скелелазінням або ж ввімкнути адреналін на максимум і політати на параплані. Місцеві краєвиди також можна оглянути із шиком, взявши на прокат квадроцикли або скориставшись кіньми чи бричкою. Охочі можуть долучитись до організації гуцульських весіль та вечорниць, беручи участь у етно-іграх, співах та мольфарських заговорах. В такому разі можна, наприклад, не бронювати у Верховині готель, а подумати про якусь садибу чи котедж – щоб зробити відпочинок в Карпатах якнайбільш автентичним.
А чи не хотіли б ви скотитись з гори? Звичайно, перебуваючи у великій пластиковій кулі (зорба). Цей вид відпочинку стає дедалі популярнішим і гарантує масу гострих відчуттів. Однак мусимо застережити, що таке катання забороняється вагітним жінках, хворим на епілепсію та «зорбонавтам», маса тіла яких перевищує 100 кг.
Але ніхто не казав, що відпочинок мусить бути екстремальним. Для любителів спокою та релаксу Верховина пропонує новий та самобутній заклад, в якому можна без метушні порибалити з друзями, спіймати форель, милуючись панорамою оточуючих гір. Мова йде про форельне господарство «Форельхіл». Тут розводять, ймовірно, одну з найвибагливіших риб, яка жива та розмножується тільки у чистій воді. Після улову рибу можна посмажити в атмосферній колибі. Проте, про ресторани Верховини дещо пізніше…
Адреса «Форельхіла»: вул. Федьковича, 15. Телефон: +38 (068) 359 73 50.
Походи в гори – це, передусім, прекрасні краєвиди. Звісно, у Верховині готелі та котеджі обладнані вікнами та балконами, проте якщо ви хочете помилуватись неймовірними гірськими краєвидами (особливо вночі), то тут радше варто відвідати оглядову вежу. Звідси можна побачити все селище, Криворівню, Чорний Черемош, Чорногірський хребет та гори навколо. Підйом на неї займе всього 15-20 хвилин часу. Розташовується оглядова вежа на горі Швейковій, GPS-координати: 48.159260, 24.828124.
Проживання у Верховині
Подорожі Карпатами несуть безліч приємних вражень, але й вимагають гарного перепочинку. Смт. Верховина допоможе мандрівникам відновити сили й підготуватись до наступних гірських переходів – тут розташована ціла низка готелів, садиб та комплексів для відпочинку. Найбільш популярними є гостинні двори «Водограй Карпат» та «Україночка», відомі готелі Верховини «Верховель», «Одеса» та «Сонячні Карпати», комплекс «Садиба Лілея», а також база відпочинку «Карпати», яка порадує втомлених мандрівників чанами з мінеральною водою. Якщо ви подорожуєте з сім’єю, то замість готелю непоганою думкою було б зняти приватних котедж, або ж зупинитись у лікувально-оздоровчому комплексі «Верховина». Він забезпечений спортивним інвентарем, зокрема тенісними столами, баскетбольним майданчиком та міні-футбольним стадіоном. Також ви будете мати змогу відвідати «Малі олімпійські ігри», що проводяться для дітей кожної зміни.
У Верховині готелі оснащені паркінгом та ресторанами, що будуть раді пригостити вас колоритною кухнею. Що може бути краще, ніж посидіти за гарної погоди на терасі високо в горах, куштуючи гарно пропечене м’ясо, розуміючи, що нікуди не треба поспішати?
Якщо хочете доповнити свій відпочинок в Карпатах гуцульським гастрономічним колоритом, то можна відвідати «Верховинську пивоварню». Коктейль виходить ще той! Німецька технологія «Остербрау» + угорське обладнання + верховинська джерельна вода + німецькі дріжджі + словацький солод + хміль та, звісно ж, гуцульська наснага = цікаве та смачне пиво! Звісно, смаки на пиво у кожного різні. Знайти цей заклад можна за адресою: Верховина, вул. Жаб'євська, 168-а. Телефон: +38 (097) 777 02 99 або +38 (099) 099 41 44
Ведучи мову про ресторани Верховини, слід згадати, що тут є ще кілька форельних господарств, колиби, сирні лавки та навіть кальянна. Все на ваш смак.
Пішохідні маршрути Верховиною
Якщо ви не приїхали сюди виключно в гастрономічних цілях, ресторани Верховини навряд чи будуть єдиними локаціями для відвідування. Верховина – чудове місце для одноденної прогулянки по горам, коли і погуляти хочеться, і заночувати в комфортному готелі, а не в наметі. Можна підкорити гору Біла Кобила (1477 м) – цей маршрут займе близько 6-7 годин і тягнеться 15 км. Починаємо похід в смт. Верховина, проходимо гуцульський присілок Чорний Потік, потім присілок Великий Присліп (найвисокогірне місце життя людей в Україні) і вже недалеко й вершина. Покоривши «конячку», ви зможете побачити так званий «кінський хвіст» − кам’яні нагромадження, які, ймовірно, слугують місцем погребіння Олекси Довбуша, славетного карпатського опришка.
Також можна пройтись іншим маршрутом: смт. Верховина – р. Жаб’ячий потік – присілок Плай – г. Кринта (1359 м) – полонина Кринта – присілок Рикаливка – смт. Верховина. Ця подорож займе 7-8 годин, а довжина шляху складає приблизно 18 км. Цей шлях більш пологий, але пейзажі не поступаються мальовничістю.
Дехто вважає, що подорожі Карпатами не можуть вважатися здійсненими, якщо не відвідали Говерлу (2061 м), найвищу точку України. Добратися до неї можна і з Верховини, «Синоптик» підкаже гарну для цього днину. Початок підйому знаходиться на контрольно-пропускному пункті, що на висоті 950 метрів над рівнем моря. Тут опиняємось перед вибором маршруту. Синій маркований маршрут буде трохи крутішим, зазвичай підйом займає близько 2 годин (хоча це залежить від вашої підготовки та погодних умов). Зелений же маршрут більш пологий, дорога ним складає в середньому 2,5−3 години.
Також популярним є маршрут з Верховини на гору Піп Іван Чорногірський (2022 м), на вершині якої розташована відома обсерваторія «Білий слон». Чому саме така назва? Річ в тім, що взимку ця споруда покривається снігом та льодом і, якщо подивитись здалеку, справді нагадує слона. Загубитися на шляху до гори Піп Іван Чорногірський доволі важко, навіть якщо йти самому, адже основні стежини добре помітні, наявна розмітка та дороговкази.
Радимо також залишити зайві речі в готелі, запастись зручним взуттям, водою та перекусом.
Що подивитись поруч з Верховиною ?
Як відомо, подорожі Карпатами дозволяють креативно підійти до організації свого відпочинку і спланувати відвідини багатьох цікавинок, що розташовані поруч.
Продовжуючи знайомство з гуцульським колоритом, радимо відвідати селище Криворівня, що всього у 8 км від Верховини. Або Дземброню (майже 20 км).
Всього в 30 км розташоване смт. Ворохта, де можна побачити один із найбільших кам’яних мостів світу.
Мальовничість Карпат вкотре доведуть водоспади, наприклад, Дзембронські (майже 23 км від Верховини) або озеро Марічейка (38 км).
Поруч можна піднятись на найвищі гори України: Говерлу (2061 м), Піп Іван Чорногірський (2028 м), Петрос (2020 м) тощо.
Відносно недалеко (51 км) знаходиться й курорт «Буковель». Можливостей для відпочинку там справді вдосталь – як взимку, так і влітку. Однак дехто нарікає, що ціни кусаються. В такому разі готелі Верховини часто можуть виступити базою для проживання, адже житло тут доступніше.
Як доїхати до Верховини
Громадським транспортом
Автобусом напрямку Івано-Франківськ − Верховина чи Коломия – Верховина, або потягом до Ворохти (30 км від Верховини) чи Яремче (60 км), а звідти – автобусом чи таксі. Також останнім часом популярність набирає автобусний маршрут Київ – Верховина, що відправляється щоп’ятниці о 22:00 (метро Житомирська).
Автомобілем
З Івано-Франківська їдете маршрутом Надвірна-Делятин-Яремче-Ворохта-Верховина трасою T0906/H09/P24. Зі сторони Мукачева їдете трасою H09, минаючи Хуст, Тячів, Ясіня і Ворохту.