Якщо ви запланували йти у походи Карпатами, то маршрут до найвищої точки України – Говерли вам гарантовано припасть до душі. Чорногора є найвищим гірським масивом Українських Карпат, основний хребет якого має довжину близько 40 кілометрів і розташовується між річками Чорна Тиса та Чорний Черемош. Тут ви знайдете і найвисокогірніші озера, і найкрутіші схили і найвище розташовані споруди.
Опис маршруту
Маршрут розпочинається з сувенірного ринку біля спортивної бази «Заросляк». Орієнтуйтесь на вказівники або йдіть за скупченням людей – не помилитесь (орієнтиром слугуватиме синій і зелений маркер). Пройшовши 500 метрів лісом, дійдете до місця злиття потоків Прутця Кознєского і Прутця Заросляцького, тут розвилка, де розходяться синій та зелений маршрути. Вам обирати, чи йти стрімкішим, але коротшим – синім (2,7 км), або трішки вологішим, але довшим – зеленим (3,2 км). Який з маршрутів ви б не обрали за 2,5 – 3 години будете на вершині України.
Якщо йти синім маршрутом, то вийдете на стрімку лісову стежку на гору. Десь за 500 метрів вийдете із смерекового лісу на галявину. Тут можна зробити привал перед крутим підйомом на Говерляну, поки ви ще самої вершини Говерли не бачите. Далі кам’янистою крутою стежкою 1,5 км піднімаєтеся вверх, це займе близько години. І вже з Говерляни ви побачите куполоподібну вершину Говерли. Тут можна перепочити перед останнім ривком наверх, ще 20–30 хвилин – і ви на вершині.
Якщо ж оберете зелений маршрут, то трохи довше прогуляєтесь лісом. За 1,5 кілометри від розвилки дійдете до місця, де маршрути знову розходяться. Пам’ятайте! Ви йдете зеленим, бо якщо звернете на жовтий маркер, то вийдете або на австрійський військовий цвинтар часів Першої світової війни або ж на стежину до Закарпаття! На розвилці зустрінете перший прикордонний стовпчик колишнього польсько-чехословацького кордону (1919–1939 рр.), тепер це межа Івано-Франківської та Закарпатської областей.
Так по лінії кордону стежка йде вверх. Через 500 метрів дійдете до джерела, біля якого можна зробити привал, поповнити запаси води й помилуватися першими пейзажами з підніжжя Малої Говерли (1762 м). А далі – крутий кам’янистий підйом і за 30 хвилин ви на Малій Говерлі. Тут трохи перепочиньте перед останнім ривком на саму Говерлу. Ще до години часу і ви на вершині.
Підйом це тільки половина справи. Далі нас чекає спуск і Прутський водоспад.
Тут теж є два варіанти. Один зі стрімким спуском, інший більш плавний.
Тож перший варіант простіший. Спускаєтеся по синьому маршруту до Говерляни і вже зверху бачите, як тікає стежка ліворуч – вам на неї. А далі вниз до витоку Прута і десь за 40 хвилин будете над водоспадом. Тут треба бути дуже обережним! Уважно правою стороною по крутій стежці спускаємось вниз водоспаду. Тут є поляни, з яких можна зробити гарні фото на фоні водоспаду. Перепочивши, рушаємо стежкою вниз по потоку і за 1,5 км будете знову на синьому маршруті, а там і до «Заросляка» рукою подати.
Варіант складніший. Екстремальніший. З Говерли спускаємось червоним маршрутом в сторону Чорногірського хребта у сідловину під сусідньою горою Брескул (1911 м). Біля підніжжя Говерли знаходиться джерело, де ви зможете поповнити запаси води. Словом, звідси і починається ріка Прут, і тягнеться вона цілих 955 кілометрів до Дунаю. Відпочивши біля джерела, продовжуємо шлях спускаючись пропри струмок до верхнього льодовикового кару. Тут дуже різкий спуск, тому потрібно бути максимально обережним. Так помаленьку дійдете до верху Прутського водоспаду, а як далі на «Заросляк» – дивіться вище.
Як дістатись до початку маршруту
Прямого автобуса або потяга до Говерли немає, найзручнішим варіантом є станція Ворохта (курортне селище з помірними цінами на транспорт, житло та їжу). Діставшись Ворохти, прямуйте до КПП (запитайте у місцевих, вони вам підкажуть як краще дійти/доїхати), на вході потрібно показати паспорт або водійське посвідчення, вхід платний. Від КПП до турбази «Заросляк» – 8 км, цей шлях можна пройти пішки або ж попуткою, працівники КПП часто просять водіїв підвозити туристів, тому це не буде проблемою. Якщо ж ви їдете на власному авто, то не ігноруйте прохання підвезти туристів, будьте взаємоввічливими, їхати до турбази десь 15 хв. Вдалої подорожі!
Громадським транспортом
Потягом Львів-Рахів, Київ-Рахів або сполученням Івано-Франківськ-Ворохта/Рахів. Автобуси сюди прямують зі Львова, Івано-Франківська, Києва та Ужгорода.
Автомобілем
Трасою Київ-Житомир-Тернопіль-Франківськ-Надвірна-Яремче-Ворохта і на розвилці повернути праворуч на вулицю Говерлянську, з якої веде пряма дорога до турбази «Заросляк». Тут є можливість залишити авто на платній автостоянці. Далі слідувати вищевказаному маршруту.