лого
  • Головна
  • Категорії
    • Гірські масиви Карпат
    • Водні ресурси Карпат
    • Карпатські населені пункти
    • Туристичні маршрути Карпат
    • Споруди та пам'ятки Карпат
    • Екстремальний відпочинок у Карпатах
    • Санаторно-курортне лікування
    • Гірськолижний відпочинок у Карпатах
  • Новини
  • Блог
  • Про Karpatium

вибрана мова

karpatium@gmail.com

Для будь-яких питань, скарг чи пропозицій

  • Увійти
Головна / Водні ресурси Карпат / Озеро Бребенескул 

Рахівський район, Закарпатська область

Озеро Бребенескул

Фото: instagram/geography_ua_

За титул найвисокогірнішого озера як Українських Карпат, так й України в цілому може сміливо позмагатись озеро Бребенескул. Розмістилось воно на висоті 1801 метр над рівнем моря і являє собою наповнений крижаною водою гірський котлован, навколо якого сніг тримається інколи навіть до кінця травня.

Озеро Бребенескул знаходиться між двома горами Чорногірського хребта: Гутин Томнатик (2016 м) та Бребенескул (2038 м) і живиться водойма за рахунок гірського джерела, дощу та снігів, що тануть на весні. Чому озеро взяло назву тільки від одного хребта? Це вам, напевно, не скажуть і місцеві. Однак з румунського Бребенескул перекладається поетично – «барвінок», що дуже пасує цьому місцю. Дехто доводить українське походження назви – від слова «бербениця», що є невеликим, трохи екзотичним (навряд чи дуже популярним) музичним інструментом у вигляді бочки.

Щорічно озеро Бребенескул привертає до себе увагу тисячі мандрівників, що підіймаються на висоту майже 2 кілометрів над рівнем моря для живої зустрічі з водною стихією. Лежить озеро на на дні льодовитого кару, навколо якого видніються кам'яні осипи, що надають водоймі цікавої форми. Саме через цю форму озеро отримало ще одну назву, більш народну – «Синє око Карпат». Дехто подейкує, що формою воно дуже нагадує слід велетня, так це чи ні – можете переконатись самі. Вода тут прозора зі смарагдово-зеленим відтінком, але не варто її пити. Козликом, як у народних казках, не станете, але живіт може поболіти. Найбільша глибина озера Бребенескул складає 3,2 м, ширина − 67 м, а довжина − 147 м. Високогірна водойма є окрасою та гордістю Рахівського району, а віднедавна ця туристична атракція отримала природоохоронний статус. Ця чудова новина не може не радувати, адже тепер з впевненістю можна сказати, що озеро Бребенескул в його первозданній красі зможе побачити не тільки сучасна молодь, а й прийдешні покоління.

Якщо ви вирішили заночувати біля водойми – радимо вам брати з собою теплі речі та хороший спальник. В другій половині дня сонце ховається за Чорногірський хребет, ближче до вечору тут стає прохолодно, а вночі температура біля озера Бребенескул й зовсім падає до позначки майже вдвічі нижчої, ніж на самому гірському масиві. Купатись в озері не можна, проте територія поблизу не патрулюється і контролювати вас ніхто не буде. Проте пам'ятайте, що тендітна екосистема озер Карпат не призначена для купання, а занурення в крижану воду може бути небезпечним для здоров'я. Навіть в самий спекотний літній день водойма прогрівається тільки частково, а температура не перевалює вище 15 градусів. Радимо залишитись тут на деякий час, а не тільки прийти, півгодинки подивитись і повернутись. Кемпінг тут – дуже популярне явище, адже вечірні краєвиди на озеро Бребенескул і гірські масиви безперечно варті того, аби трохи померзнути. Поблизу самого озера і вершини Гутин Томнатик знаходиться джерело з чистою питною водою, яку без всяких сумнівів ви можете набирати для приготування їжі або ж взяти з собою в дорогу. На жаль, мальовничість озера Бребенескул грає і проти нього. Воно страждає від туристичного свавілля − часто сміття, яке тут залишають відвідувачі, потрапляє в озеро, а гірські сосни перекочовують з рівнин прямо у багаття відпочивальників. Будьте свідомими, бережіть природу та не залишайте “продукти відпочинку” на місцях кемпінгів. Бребенескул вартий того, аби його побачили і наші нащадки.

Туристичні маршрути

Розташування озера на основних туристичних маршрутах робить його особливо привабливим. Походом до Бребенескула можна також зачепити кілька туристичних атракцій поруч: дім пастухів з працюючою сироварнею, гори Вухатий камінь, Говерлу і Петрос, вершину Піп Іван, обсерваторію Білий слон тощо.

Найбільш популярними є два маршрути. Перший доволі поблажливо ставиться до новачків. Починаємо у м. Рахів і рухаємось маршрутом с. Богдан – село Усть-Говерла – КПП «Тищора» − полонина Лемська – озеро Бребенескул.

Однак, якщо ви хочете охопити якнайбільш протягом одної подорожі і впевнені, що ноги у вас не відваляться, то можете замислитись (комусь вистачає тільки замислитись) над другим маршрутом. Він розрахований аж на 3-5 днів і включає в себе відвідини озера Бребенескул, Несамовите, а також найпопулярніших вершин Карпат – Говерли та Петрос. Обов’язково візьміть зручне взуття та стратегічно виважений запас їжі та води (з одного боку, чим більше – тим краще, але з іншого – вам же це все і нести). Цей маршрут починається в с. Дземброня Верховинського району Івано-Франківської області, а закінчити в селі Кваси, хоч можна і навпаки.

Як дістатись

Громадським транспортом

Потягом дістатись села Кваси можна з таких великих міст, як Київ, Одеса, Харків, Львів. Автобуси сюди прямують з Ужгорода, Мукачева, Івано-Франківська та Коломиї.

До села Дземброня можна доїхати автобусом з Верховини (відправлення о 12.00, 15.30 та близько 17.30), а туди потрапити можна з автовокзалу Івано-Франківська, до Франківська прямують потяги з великих міст України.

Автомобілем

До с. Кваси доїхати можна трасою Київ-Львів, а з міста лева − до Івано-Франківська тримаючи напрямок Надвірна-Яремче-Ворохта-Кваси.

До с. Дземброня доїхати можна з Києва, проїжджаючи Житомир, Івано-Франківськ та прямуючи через населені пункти Отинія-Коломия-Косів-Криворівня-Верховина-Красний прямо до високогірного села Дземброня.

Повідомити про неточність

Розміщення

Рахівський район, Закарпатська область
GPS: 48.1021941, 24.5614765

Подібні локації

Чорногірський хребет

Озеро Несамовите

Чорногірський хребет

Гора Говерла

південно-східна частина Ґорґан

Гора Хом’як

Немає відгуків

Виконайте Вхід щоб залишити відгук

Підписатись

Оновлення по обраній тематиці

Додати до улюблених
Повідомити
Категорії
  • Гірські масиви Карпат
  • Водні ресурси Карпат
  • Карпатські населені пункти
  • Туристичні маршрути Карпат
  • Споруди та пам'ятки Карпат
  • Екстремальний відпочинок у Карпатах
  • Санаторно-курортне лікування
  • Гірськолижний відпочинок у Карпатах
Karpatium.com
  • Відпочинок у Карпатах
  • Блог
  • Про Карпатіум
  • Увійти
Блог
  • Таємниці та легенди гори Говерла
Контакти
+380502804102

10.00 - 16.00 GMT+3

karpatium@gmail.com

Пропозиції та поради по покращенню ресурсу

Політика Конфіденційності
Copyright © 2020 by Karpatium
Вхід
Вхід за допомогою соціальних мереж
social facebook sign insocial google sign in

Використовуйте емейл та пароль вказані при реєстрації

Забули пароль ?
Success

Шукаємо

прогрес