Шукаєте, де провести відпустку? На теренах України є надзвичайно багато цікавих та захопливих місць, які залишать незабутні враження та приємні спогади про відпустку. Особливо цікаво провести відпочинок в глибині Українських Карпат. В Рахівському районі Закарпатської області понад рікою Чорна Тиса розкинулося велике селище міського типу Ясіня. На нашу думку, це одне з найкращих місць для Вашої незабутньої подорожі в Карпати. Давайте розбирати чому…
Як з’явилася назва села Ясіня?
Легенда оповідає про пастуха Івана Струка, що випасав овець в цих місцях. Після того як випало дуже багато снігу, він не зміг повернутися з отарою додому. Тому пастух спорудив тут кошару для овець з ясеня. Повернувшись згодом, він побачив, що отара вціліла. Ба більше, ще й було поповнення. В подяку Богові за таке чудо Іван поставив дерев’яну церкву, місцеві жителі назвали її Струківською. А дерево ясен з того часу використовують як символ і назву селища.
Невелика екскурсія в минуле
Вперше в письмових документах селище Ясіня згадується у 1555 році. Проте більш насиченою історія стає в XVIII столітті, коли в селі та околицях починають діяти опришки. У 1750 році тут навіть було побудовано «каплицю Довбуша». Через декілька десятиліть, у 1800 році, в селі оселився єврей Мараморош з сім’єю. Він став засновником єврейської спільноти в Ясіні, отримав дозвіл на торгівлю продуктами щоб забезпечувати місцеве населення і переселенців з Німеччини, які працювали на лісозаготівлях. Це стало причиною зростання єврейської спільноти, яка залишила по собі оригінальний цвинтар з єврейськими похованнями – кіркут. З плином часу село розвивалося і вже у XIX столітті мало свій герб та печатку, перебуваючи в складі Австро-Угорщини. Проте після листопадової революції у 1918 році тут утворилася Гуцульська Республіка зі столицею в Ясіня. На жаль, вона проіснувала недовго, адже у 1919 році, після захоплення селища румунами, відбулася Сен-Жерменська мирна конференція. За її рішенням, Ясіня та все Закарпаття ввійшло до складу Чехословаччини. В 1938 – 1939 рр. було проголошено Карпатську Україну, а з 1944 – 1953 рр. жителі селища Ясіня під проводом ОУН-УПА брали участь у визвольній боротьбі за українську незалежність. У 1947 році 30 травня село отримало звання селища міського типу.
Відпочинок в Ясіня
Отже, що подивитися в Ясінях? Для урізноманітнення відпочинку Вам запропонують попаритися в Карпатській сауні або лазні, скупатися в чані та навіть зіграти в більярд. Обов’язково відвідайте чани, адже ця оздоровча туристична атракція зміцнить Ваш імунітет, позитивно вплине на серцево-судинну систему та опорно-руховий апарат, покращить роботу щитовидної залози, зробить шкіру еластичною та пружною. До того ж, чани в Ясіня знаходяться просто неба, а це робить купання в них екзотичним. Особливо під час зими. Тільки уявіть: надворі йде сніг, а Ви плескаєтеся в теплій воді, що сповнена ароматом гірських трав. Розділити цю насолоду можна з компанією друзів, бо в чан поміщається до 6 осіб. За годину такого купання доведеться заплатити 500 грн., оренда сауни коштуватиме приблизно 400 грн. / год.
Ті, хто обожнює екстрим, має можливість політати на параплані над Карпатами, це коштує приблизно 1500 грн. Якщо ж Вам до вподоби зелений туризм, літній відпочинок в Ясіня – це те, що «лікар прописав». Звідси починаються безліч туристичних маршрутів. Тому пакуймо наплічник і рушаємо в турпохід.
Туристичні маршрути з смт. Ясіня
Саме з Ясіня починаються десятки туристичних маршрутів Свидовецьким та Чорногірськими хребтами.
Прогулянка на гірські вершини Близниці
Довжина маршруту складає 20 кілометрів, триватиме подорож лише один день. Дорога розпочинається в смт. Ясіня і прямує в сторону Свидовецького хребта попри туристичні бази «Свидовець» й «Драгобрат». Після того Ви попрямуєте полониною Драгобрат прямо до гір Близниці. Їх висоти становлять 1883 і 1872 метри. Крім того, в Ясінях є цікавий музей історії краю та старовинна церква Вознесіння Господнього, що заснована у 1824 році. Їх Ви можете відвідати під час проходження маршруту.
Маршрут до Ворохти через Говерлу
Шлях простягається на 46 кілометрів, а подорож ним триватиме 2 дні. Старт в смт. Ясіня, звідти прямуйте через долину річки Лопушанка на вершину Петрос. Вона входить до переліку найвищих вершин України – «Українських двотисячників». Її висота становить 2020 метрів. Підкоривши гору Петрос, рушайте вздовж Чорногірського хребта на гору Говерлу. Це найвища точка України, її висота – 2061 метр. Спустившись з Говерли, можете відпочити на базі «Заросляк». А далі фініш в селі Ворохта. Під час подорожі Ви зможете відвідати не тільки краєзнавчий музей в Ясінях, але й старовинну церкву в Ворохті, збудовану у XVIII столітті. Також цікаво буде подивитися на залізничні віадуки XIX ст., що знаходяться в Ворохті.
Похід на вершину Трояска
Довжина маршруту – 22 кілометри, Ви можете подолати його за 1 день. Початок дороги в смт. Ясіня, далі слід просуватися попри село Чорна Тиса до ріки з такою ж назвою. Після того продовжуйте рухатися вздовж цієї річки та потічка Апшинець в сторону гори Трояска. Її висота складає 1702 метри. На шляху Ви зможете розглянути гідрологічну пам’ятку природи – Апшинецький заказник.
Зимовий відпочинок в селі Ясіня
В смт. Ясіня чекають на гостей цілий рік. Попри сусідство з відомими гірськолижними курортами в селі облаштували дві власні гірськолижні траси. А це означає, що зимовий відпочинок в Ясіня буде таким же насиченим, як і літом. Тут обладнали два гірськолижні спуски, один в центрі села – на горі Костирівка, інший на відстані 2,5 км від поселення – в урочищі Млаки. Висота першого спуску лише 400 метрів і 200 метрів завширшки. Другий спуск дещо вищий – 800 метрів. Вони добре підходять для новачків, які тільки починають ставати на лижі. В першу чергу, тут менш людно, а отже безпечніше. В обох місцях працюють бугельні підіймачі. Великим плюсом гірськолижних спусків в смт. Ясіня є відсутність довгих, нудних черг. Навіть в розпал сезону чекати доведеться не довше 10 хвилин.
На цьому курорті, крім звиклого катання на сноуборді, санях чи лижах, Ви зможете орендувати квадроцикл чи снігохід.
Житло в смт. Ясіня
Якщо Ви плануєте відпочинок, житло в Ясінях слід зарезервувати наперед аби уникнути неприємних сюрпризів. Тут великий вибір доступного для оренди житла: від кімнати в приватному котеджі до бази відпочинку.
Приватний сектор надає в оренду як кімнати, так і цілі будинки, а ціна за місце стартує від 150 грн. В цю вартість не входить харчування. Якщо ж Ви хочете орендувати кімнату з послугою харчування доведеться заплатити від 450–500 грн./місце. Орендувати котеджі в смт. Ясіня можна за 2 200 грн./добу – 8 спальних місць, 1700 грн./добу – 4 спальних місця, а за 6 500 грн./ добу Ви орендуєте будинок на 18 спальних місць. Винайнявши котеджі в смт. Ясіня, Ви зможете користуватися різноманітними додатковими послугами, які там надають: басейн, сауна, замовлення екскурсій, туристичні походи…
В Ясіня готелі розрослися, як гриби після дощу, тому є великий вибір де зупинитися. Мінімальна вартість номера в готелі – 200 грн. В Ясіня готелі найчастіше обирають туристи, які їдуть на курорт «Драгобрат» чи «Буковель». А оселяються тут через демократичні ціни на житло.
Крім готелів та котеджів в смт. Ясіня є і база відпочинку «Едельвейс». Тут є комфортні номери з різним спектром цін, кафе, де можна замовити їжу в номер, та всі сучасні блага для комфортного відпочинку. А для розваг – настільний теніс, більярд, пункт прокату гірськолижного спорядження та екскурсійне бюро.
Тривалість туристичного сезону набирає обертів в листопаді й триває аж до середини квітня. Найбільш гарячий сезон – Новий Рік та Різдво.
Що подивитися в смт. Ясіня та поблизу?
- Струківська церква. Якщо ви шукаєте, що подивитися в Ясіня – Вам обов’язково слід відвідати цю давню пам’ятку гуцульської архітектури. Вона дуже добре збереглася і передає давні традиції церковного будівництва цього регіону. У 2013 році Струківська церква в Ясіня була внесена до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.
- Краєзнавчий музей в Ясіня – це двоповерхова будівля, яка зберігає в собі неповторні пам’ятки матеріальної культури та побуту місцевого населення.
- Старовинний єврейський цвинтар поблизу Ясіня. Ця пам’ятка датується ХІХ ст. і займає площу в 0,5 га. Деякі надмогильні плити досить добре збереглися, і досі на них можна розгледіти різноманітні орнаменти, які мали супроводжувати в останню путь їх власників (зірка Давида, семисвічник, тваринний та рослинний орнамент).
- Гірськолижний курорт «Драгобрат» – один із найвідоміших високогірних лижних курортів, де можна зайнятися зимовими видами спорту, а також чудово і активно відпочити в літню пору. Він знаходиться на висоті 1400–1700 метрів над рівнем моря на Свидовецькому хребті.
- Гірськолижний курорт «Буковель» – підйом на Буковель розпочинається біля села Поляниця Яремчанської міської ради. Це, без сумніву, найбільший відпочинковий комплекс такого типу. В «Буковелі» представлено різні види зимових та літніх розваг, які підійдуть і абсолютним аматорам, і досвідченим спортсменам.
- Водоспад Труфанець – це гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення, яка розташована у пригирловій частині однойменної річки на південному схилі Свидівця. По праву вважається найбільшим природним водограєм Закарпаття. Загальна його висота складає 36 метрів, а потік води досягає майже 3 кілометрів у довжину.
- Гора Говерла – це найвища точка Карпатських гір та України. Якщо ви наважитеся підкорити цю вершину, висота якої складає 2061 метрів над рівнем моря, перед вами відкриється незрівнянна панорама Карпат.
Як дістатись
Громадським транспортом
Сюди йдуть потяги з Одеси, Харкова та Києва. Зі Львова прямує потяг Львів – Рахів. Також Ви можете приїхати до Львова, а звідти трансфером дістатися до місця призначення. Регулярно курсують автобуси та маршрутки з Івано-Франківського вокзалу до смт. Ясіня та автобус з Івано-Франківська з пересадкою у Яремче.
Автомобілем
Якщо Ви подорожуєте зі Львова, найкраще поїхати через Давидів – Рогатин – Бурштин до Івано-Франківська. Звідти прямуйте у напрямку Надвірна – Делятин – Яремче – Татарів. Якщо пересуватися трасою Н09, шлях з Татарова до Ясіня у Вас займе приблизно півгодини.