Українські Карпати сміливо можна назвати перлиною Західної України, тому відпочинок в Карпатах буде приємний в будь-яку погоду. Не дивно, що незалежно від пори року, вони є одним з найпопулярніших напрямків паломництва туристів з різних куточків країни. Подорожі Карпатами влітку можуть бути особливо приємними, адже сонячна погода та мальовничі краєвиди здатні врятувати від стресу та втоми. Серед див природи, які можна тут побачити, помітно вирізняються високогірні водоспади. Сьогодні ми пропонуємо Вам ознайомитися з одним з них.
Прутський водоспад – це найвищий водоспад Українських Карпат. Своє ім’я він отримав від назви річки, з якої водоспад черпає свої води. Він складається з шести каскадів, загальна висота яких сягає до 80-ти метрів. Розміщений біля гирла річки Прут та підніжжя Говерли, Прутський водоспад оповитий численними легендами та переказами які розкажуть нам історію його походження.
В трактаті Константина Багрянородного (кінець Х ст.) та в болгарських літописах (1680 рік) згадується ріка під назвою Бурат або Брут. Вона нам знайома під сучасною назвою Прут і є основою для найбільшого водоспаду українських Карпат. Одна з найдавніших легенд розкаже нам про молодого подорожуючого хлопця на ім'я Прут, який зупинився переночувати в лісі. У сновидінні він побачив прекрасну дівчину у зеленому вбранні. Як тільки хлопець протягнув до красуні руку, та одразу зникла, залишивши на згадку про себе зелену стрічку. Наступної ночі він знову прийшов під те саме дерево, де з’явилася незнайомка. З’ясувалося, що дівчину звали Говерлою, а батьком її був гірський цар. Говерла та Прут щиро покохали один одного і не хотіли розлучатися ані на мить.
Довідавшись про це, батько дівчини розгнівався і розлучив їх. Не витримавши розлуки з коханим, Говерла кинулася з обриву − саме у цьому місці і з’явилася гора. Шукаючи кохану, Прут почув в лісах її голос і кинувся до неї. Після цього у гори з’явилася річка. Місцеві жителі назвали її Прутом, а гору – Говерлою. Розташований біля витоків річки, Прутський водоспад вражає своєю красою та величчю і належить до числа найбільших водоспадів країни. Він наче свідок тодішніх подій, нагадує нам про вічне кохання та нещасливу долю закоханих Прута та Говерли.
Мальовничі долини в підніжжі Говерли можуть зачарувати вас своєю красою та таємничістю. Навколо водоспаду на різних рівнях є багато місць, де можна зробити чудові панорамні фото. Тут джерельно чиста вода та завжди чути спів пташок. А якщо вам пощастить і Ви приїдете в сезон ягід, то додому повернетеся з урожаєм лісової брусниці і чорниці. Неподалік від Прутського водоспаду проходить стежка «На гору Говерла». Відпочинок в Карпатах біля цього дива природи обіцяє Вам багато яскравих емоцій та вражень. Не зволікайте і сміливо розпочинайте подорож Карпатами.
Маршрути до Прутського водоспаду
Маршрут, який приведе Вас на Прутський водоспад не дуже складний, однак на ньому дуже легко зійти з вірного шляху. Ми розповімо про два варіанти дістатися до водограю.
- Початковою точкою першого варіанту буде туристична база «Заросляк», з якої слід розпочати свою подорож. Потрібно йти маршрутом як на Говерлу стежкою вздовж струмка (він має бути ліворуч від Вас). Наступним орієнтиром стане синє маркування, котре веде на Говерлу. Це маркування показує поворот праворуч, але повертати не слід. Натомість, Вам потрібно рухатися стежкою вздовж струмка, минувши великий камінь. Ця стежина заведе Вас до лісу і, пройшовши галявину, дістанетеся до Прутського водоспаду. Рекомендуємо взяти з собою палиці, не слизьке взуття і куртку. Будьте обережні, на останніх метрах перед водоспадом є крутий підйом. Від основного маршруту до вершини відходить багато стежечок в бік, тому є ризик заблукати. Якщо остерігаєтеся цього, краще скористатися послугами професійного гіда. Детальніше цей маршрут дивіться тут.
- Другий варіант маршруту більше призначений для людей, які повертаються з Говерли. Йти потрібно синім маршрутом до останнього маркованого стовпця. Тут повернете праворуч на невелику протоптану стежину. Ця стежка заведе Вас на долину між вершинами Брескул та Говерла до стрімкого потічка, який згодом і перетворюється в водоспад. Пам’ятайте, Прутський водоспад складається з шести каскадів, тому рухайтеся вздовж струмка для того, щоб побачити їх всіх.
Що подивитись поруч?
- Гора Говерла (2061 м), що є найвищою гірською вершиною України. Еколого-пізнавальна стежка «На гору Говерла» є одним з найцікавіших маршрутів на території Карпатського НПП. Тут можна побачити мальовничі краєвиди Чорногірського хребта, найвищу вершину Українських Карпат, альпійські й субальпійські луки, гірські потоки з чистою водою, розмаїття флори і фауни.
- Гора Кукул (1539 м) - найвища гора однойменного хребта. На вершині - старий цвинтар часів Першої світової війни, а також чудесні краєвиди на оточуючі гори.
- Гора Брескул − піднімається на 1911 метрів над рівнем моря і віддалена від найвищої вершини України на півтора кілометра, які можна подолати за пів години ходу. На вершині гори є багато кам’яних розсипів, тут досі зберігся кам’яний стовпчик старого польсько-чехословацького кордону. Як і на Говерлі, тут схили вкриті субальпійською рослинністю та травами.
- Озеро Брескул – це маленьке Чорногірське озерце, яке знаходиться на західному схилі однойменної гори. Як і в багатьох високогірних озерах, риба тут не водиться. Тут живуть карпатські і альпійські тритони, що внесені до Червоної Книги України.
- Гори Шпиці (1863 м) - цілі ряди гострих скельних виступів, висота яких коливається від 15 до 50 метрів. Але місце надзвичайно атмосферне.
- Озеро Бребенескул - "барвінок" Карпат, що розташовується на висоті 1801 метр над рівнем моря. Входить до більшості маршрутів Чорногірським масивом.
Як дістатись
Громадським транспортом
Найближчий населений пункт до туристичної бази «Заросляк» - Ворохта (20 км).
Поїзд – у Ворохті зупиняються поїзди з Києва, Одеси, Харкова, Кременчука, Херсона та інших міст України. Є і прямий потяг із Хмельницького – «Київ-Рахів».
Автобус – до Ворохти їздять прямі приміські автобусні маршрути з Івано-Франківська та Львова.
Автомобілем
До Ворохти можна доїхати автомобілем Н09 зі Львова та Івано-Франківська (до Татарова). За Татаровом з’їхати на дорогу Р24. З Ворохти до туристичної бази «Заросляк» слід рухатися дорогою на Верховину. Приблизно сім кілометрів за цим населеним пунктом звернути праворуч. На відстані 13 кілометрів від цього повороту і буде розташований Прутський водоспад. Якщо Ви боїтеся заблукати, завжди можна скористатися послугами місцевих перевізників.