Здавна водна стихія манить до себе як любителів екстремального відпочинку, так і бажаючих здалеку насолодитись приємним гуркотом води, що, падаючи зі стрімких карпатських скель, розбивається об тисячі камінців, заповнюючи все навколо своїм відлунням.
Варто відмітити, що водоспад Білий Звір має й іншу назву - Кам’янецький водоспад. Так його часто називають місцеві, і навіть на більшості мап він відмічений саме як Кам’янецький водоспад. Ми не знаємо, що саме спричинило таку плутанину, але маємо припущення, що водоспад перейменували щоб не плутати з іншим водограєм - Кам’янецьким водоспадом, що у Сколівських Бескидах у Львівській області. Як би там не було, пам’ятайте, що наш Кам’янецький водоспад знаходиться поруч з Синевиром на Закарпатті.
Водоспад Білий Звір (Кам’янецький водоспад) розташований у Міжгірському районі між селами Синевир та Синевирська Поляна на Закарпатті. Це один з тих карпатських водоспадів, до яких не прийдеться дертись навколішки через жереб чи сипуче горганське каміння, адже розкинувся він неподалік від траси, що особливо зручно якщо ви відпочиваєте в Карпатах з дітьми. На скелястому схилі гори Кам’янка, поміж буково-смерекового лісу, він несе свої бурхливі води до річки Теребля. Висота найвищого перепаду води на каскаді Білого Звіру складає всього 6 метрів, що, звісно, менше ніж на знаменитому Шипоті, але його вигляд точно не залишить вас розчарованими. Свою назву Білий Звір отримав завдяки бурхливому потоку води, який падає з висоти на камені та піниться, утворюючи “біле” шумовиння.
Зважаючи на те, що водоспад Білий звір розташований поруч головної дороги, яка веде до Синевиру, він часто відвідується туристами та є частиною багатьох турів в Карпати. Відвідувати цей водограй, як і більшість водоспадів Карпат, найкраще весною, адже після танення снігів він повноводний та незвично красивий. Саме тоді поруч з основним водоспадом з’являються ще декілька дрібніших водоспадів-потічків, що течуть у тандемі аж до настання літньої спеки.
Влітку, під час затяжної спеки, водограй значно міліє, проте повністю не пересихає, а взимку під час лютих морозів може повністю замерзнути, вкрившись тонкою кригою. Замерзлий Білий звір має свій особливий шарм та красу.
Поруч з Кам’янецьким водоспадом дорогою на Синевир є гарно зроблений оглядовий майданчик, що легко проглядається з траси. Тут можна зупинитись і перекусити, насолоджуючись бурхливим потоком води, а також зробити незабутні світлини. Також нещодавно тут було встановлено картину Мавки, що однозначно порадує вашу малечу. Майте на увазі, що на вихідних водоспад стає популярним місцем проведення пікніків, а тому тут може бути дещо шумно.
Легенда про водоспад Білий Звір
За однією з легенд, поява водограю пов’язана з лісовою мавкою, що жила біля підніжжя гори Кам’янка. Взагалі в карпатських переказах можна часто зустріти образ цієї міфічної істоти, що часто поставала для людей як гарна дівчина, одягнена у довгу білу сорочку, що часто мала зелене волосся. Мавками часто лякали дітей, а дехто вважав, що вони можуть заманювати молодих хлопців у ліс та лоскотати до смерті.
Але мавка, що була надіслана сюди самою Природою, охороняла та зберігала тисячолітні дерева, якими здавна славилися околиці Синевиру. В її обов’язки входила турбота та опіка за лісовими тваринами, які з нею говорили та приносили новини. Навесні, коли відступали люті морози, мавка пробуджувала дерева від сну та садила гірські квіти.
Та одного разу місцевий феодал послав своїх слуг щоб зрубати найкращі смереки та буки для свого маєтку. Побачивши це, мавка звернулась з проханням до самої природи, волаючи про допомогу та захист, і в той же час підніжжя скелі тріснуло, а з нього потужним струменем вдарила вода, що наче гейзер змела лісорубів. З часом струмінь дещо притих, а на його місці утворився чудовий водопад, який місцеві назвали “Білий звір”.
У 2023 році на оглядовому майданчику поруч з водоспадом розмістили портрет берегині лісу - мавці за мотивами популярного мультфільму. Художником для туристичної фотозони виступив Леонід Беца.
Що цікавого подивитись поруч з водоспадом?
- Дорогою до водоспаду обов’язково зупиніться та зробіть фото на Синевирському перевалі.
- Водоспад Шипіт однозначно вартий вашої уваги якщо вам подобаються карпатські водоспади, та і розташований він неподалік.
- Озеро Синевир - легенда Карпат та одне з найпопулярніших карпатських озер, фото якого нікого не залишать байдужими.
- Притулок для медведів та екопарк “Долина вовків” обов’язково варто відвідати, особливо якщо ви плануєте відпочинок в Карпатах з дітьми.
- Неподалік знаходиться хребет полонина Боржава з вражаючими краєвидами, куди можна піднятись на підйомнику із села Пилипець.
- Село Колочава та музей-скансен “Старе Село” окуне вас в історію Закарпаття різних часових періодів. Тут знайдеться що подивитись всім допитливим мандрівникам.
Де знаходиться та як дістатись до водоспаду Білий Звір (Кам’янецького водоспаду)?
Білий Звір, або як його ще називають Кам’янецький водоспад, розташований між озером Синевир та селом Синевирська поляна, що неподалік від Міжгір’я на Закарпатті на трасі T0724.
Громадським транспортом
Поїздом ви можете дістатись до водоспаду прямим сполученням з великих міст (Київ, Одеса, Харків, Львів) до станції Воловця, а потім рейсовим автобусом доїхати до Кам’янецького водоспаду. Головне - завчасно попередьте водія. Також можна скористатись послугами приватних перевізників. Відстань від Воловця до водоспаду Білий Звір (Кам’янецький) складає близько 60 км.
Автобуси сюди прямують з таких міст: Свалява, Ужгород та Мукачево, прямуючи через Міжгір'я. Пам’ятайте, що вам потрібний автобус до с. Синевирська поляна.
Автомобілем
Рухайтесь автотрасою Київ - Чоп (M06) до с. Нижні Вороти, там повертайте до Воловця, а далі на кільці в сторону Міжгір’я в напрямку села Синевирська Поляна.
Альтернативний маршрут проходить трасою Львів - Долина - Хуст (Н10, P21). Траса відремонтована та знаходиться у чудовому стані. Рухайтесь до с. Сойми, потім повертайте до Міжгір’я та с. Синевирська Поляна.
🧭 Координати водоспаду Білий Звір (Кам’янецький водоспад): 48.5593436N, 23.6515294E.