Відпочинок в Карпатах – це не тільки походи через ліси та сходження на гори, а й чудова можливість жаркого літнього дня зануритися в кришталево-чисті води карпатських озер та річок. Карпати здивують Вас різноманіттям цих водойм. Вільшанське водосховище, або як його ще називають Карпатським чи Закарпатським морем ‒ одне з тих, які варто відвідати першочергово під час Вашої подорожі Карпатами. Зараз розповімо чому.
Це водосховище має річкове походження і знаходиться в долині річки Теребля Хустського району Закарпатськаї області. Сама річка несе сюди води з озера Синевир. Гребля водосховища побудована з північної сторони села Вільшани. Більш як на 10 кілометрів простягається Вільшанське водосховище, площа його становить 80 га, глибина – 8 метрів. Тут може міститися до 24 млн м3 води, яку стримує гребля висотою 46 метрів та шириною 153 метри. Це диво ще називають рукотворним морем Карпат. Незабутній вигляд має смарагдове водне плесо на фоні гір, що покриті лісами.
Вільшанське водосховище входить до складу Теребле-Ріцької ГЕС, яка з’єднала дві ріки: Тереблю і Ріку. Ці ріки течуть майже паралельно, але на різній висоті. Цим скористалися інженери і почали зливати воду спеціальним тунелем з басейну ріки Теребля до басейну річки Ріки. Довжина цього тунелю становить 3,7 кілометра, проходить він через гірський хребет. Цей проєкт майже сто років тому запропонував празький інженер Кріжка, але втілила його в життя радянська влада. В результаті цього тут можна побачити не тільки безмежну красу води, але й геніальну споруду, що була створена в 1956 році.
Для будівництва греблі у Вільшанах необхідно було виселити два села. У 1955 році людей почали попереджати про переселення. Звісно, людям було важко прощатись зі своїми домівками, але суперечити тоталітарному режиму ніхто не посмів, і згодом людей переселили в інші райони.
Після того, як Теребле-Ріцька ГЕС запрацювала на всю потужність, радянські спеціалісти мали намір збудувати тут і атомну електростанцію. Вода з водосховища мала охолоджувати атомні реактори. Та цим планам не судилося здійснитися.
Найкращий час щоб відвідати Вільшанське водосховище – період рясних дощів, паводків і танення снігу. Води стає настільки багато, що вона не встигає стікати трубою на ГЕС. Тоді вода витікає через греблю, яка стає схожою на водоспад.
Могутні Карпатські гори ховають ще багато цікавого та оригінального. Вільшанське водосховище – це лише мала частина того, що можна побачити під час подорожі Карпатами. Розширюйте кругозір, подорожуйте, цінуйте кожну мить Вашого життя, а відпочинок в Карпатах сприятиме цьому якнайкраще.
Маршрут до Вільшанського водосховища
Водосховище входить до багатьох туристичних маршрутів. Наприклад, маршрут «Вільшанське водосховище» починається з Колочави і проходить через саме водосховище та дамбу. Чи маршрут «Вільшанське водосховище – Полонина Красна», що стартує в селі Противень і проходить через водосховище, село Мерешор, полонину Красну та село Усть-Чорна… Але загалом можна вийти з Колочави вниз за течією Тереблі і рухатись в цьому напрямку приблизно годину. Так Ви дійдете до Вільшанського водосховища.
Що цікавого подивитись поблизу?
- Музей архітектури і побуту «Старе село» – перший музей на Закарпатті, який присвячений архітектурі і побуту жителів Верховини. Знаходиться в селі Колочава Хустського району Закарпатської області. Тут відтворено село давньої Верховини із колочавських експонатів, які знайомлять Вас із 300-річною історією краю.
- Карстовий міст, що розташований у села Мала Уголька Тячівського району. Це велетенська арка у вапняковій скелі Чур, яка утворилась тисячі років тому, коли Карпати ще були морським дном.
- Центр реабілітації бурого ведмедя, який знаходиться в селі Синевир Закарпатської області. Спеціалізований центр для реабілітації бурих ведмедів, які постраждали внаслідок поганого поводження чи погодних умов.
- Палац-фортеця графів Телекі ‒ велична споруда, розташована в селі Довге Хустського району Закарпатської області. Пам’ятка національного значення XVIII століття. Унікальний палац-фортеця в стилі бароко.
Як дістатись до Вільшанського водосховища?
Громадським транспортом
Перш за все потрібно добратися до міст Хуст або Тячів. Поїздом зі Львова чи Ужгорода або автобусом з Києва, Одеси, Львова, Стрия, Івано-Франківська, Коломиї, Ужгорода, Рахова, Мукачево, Чернівців, Тернополя та навіть з Праги. З Тячева чи Хуста місцевими рейсовими автобусами доїдете безпосередньо до Вільшан.
Автомобілем
Якщо Ви подорожуєте на власному авто, тоді з Івано-Франківська рухайтесь в сторону міста Калуш по трасі Н10. В місті Долина з’їдьте на дорогу Р21 і прямуйте через Вигоду та Мислівку до Міжгір’я. Тоді виїдьте на трасу Т0720 та рухайтесь через Синевир і Негровець до Вільшан. Ця дорога забере в Вас 3,5 години.