Церква Зішестя Святого Духа у Колочаві - це яскрава релігійна дерев’яна споруда-музей, що вражаюче виконана у стилі бароко без використання жодного цвяха! За свою більш ніж 200-річну історію церква встигла побувати не лише релігійною спорудою для колочавців, а й музеєм атеїзму, що й врятувало її від руйнування у часи СРСР.
Колоритне закарпатське селище Колочава часто називають “селом 10 музеїв”, що і зовсім не дивно, адже тут збережено історичні пам’ятки з різних епох життя Закарпаття. Напевно, найзнаменитішим музеєм тут є цілий комплекс під відкритим небом, що називається “Старе Село”, проте крім нього у Колочаві збереглось багато цікавих краєзнавчих споруд та пам’яток. Однією з них є церква Святого Духа, що датується 1795 роком.
Історія та архітектурний ансамбль церкви
Точно відтворити дату будівництву релігійної споруди допоміг напис на одвірку церкви, де дослівно сказано, що храм було збудовано у 1795 році при парохові (настоятелі храму) Іоані Поповичі та царі Франциску ІІ, коли був великий голод. Варто зазначити, що у ті часи голод був зовсім не рідкістю і спогади про нього часто трапляються у парохіальних (церковних) книгах верховинців.
Унікальністю церкви Святого Духа у Колочаві є не лише монументальність та пишна декоративність форм, що притаманні добі бароко, а і той факт, що при будівництві дерев'яного храму не було використано жодного цвяха. Тридільна, на два зруби та з трьома маківками церква височіє з-поміж високих старих смерек, що ростуть навколо. Над бабинцем (західна частина тридільної церкви) знаходиться висока та стрімка вежа, що завершується прекрасним ансамблем у стилі бароко з гратчастої (у плані форми) бані (дахом над куполом) з дашком, ліхтарем та кулястої главки над ними.
Форма вівтарного зрубу церкви - шестикутна, центрального - квадратна, а західного - прямокутна. Висота зрубу послідовно зростає від вівтаря до бабинця. На всіх трьох церковних зрубах розміщується пластичне піддашшя, що кріпиться до фігурних кронштейнів. Західний фасад піддашшя перетворюється на просвітчасто-ґратчасту аркаду-галерею, що спирається на різьблені стовпчики. Такий же архітектурний елемент використаний і навколо емпори (галерея над колонами) над бабинцем, що ще раз підкреслює важливість західного фасаду піддашшя в загальній побудові споруди.
В інтер’єрі церкви Святого Духа в Колочаві домінує висока нава, що прикрашена творами монументального характеру.
Усі елементи храму дивовижно збалансовані та пропорційні, що і відносить церкву Святого Духа до пам’ятки архітектури національного значення та однієї з найкращих церков межигірської групи, що збереглись до наших часів на Закарпатті.
Дерев’яна двоярусна каркасна дзвіниця храму представляє собою типовий різновид дзвіниці на Закарпатті. Дзвіниця храму має два рівні: нижній, з вертикально пошальованого брусу, та відкритий верхній. Це забезпечує цілісність її форм з храмом та створює єдиний художній ансамбль.
Після приєднання Закарпаття до складу радянської України, почалась боротьба з релігією та пов’язаними з нею спорудами й святинями. Було знищено чи спотворено чимало храмів, проте колочавську церкву Святого Духа комуністи вирішили перетворити у музей атеїзму. Після того як влада спустошила та забрала всі ікони й церковну утварь, у вівтарі розмістили портрети радянських вождів. Згодом, ікони, які знаходились тут, були відправлені до Ужгородського музею архітектури та побуту й вмонтовані в іконостас Шелестівської церкви.
Саме це і вберегло храм від суцільного руйнування чи перетворення у складське приміщення. Вже у 1969-70 роках силами місцевої громади храм було відреставровано.
На території церкви Святого Духа у Колочаві розташоване невелике кладовище. У ті часи було великою шаною бути похованим неподалік від храму, а отже ховали там здебільшого меценатів та інших відомих особистостей. Ще й досі збереглось кілька чеських домовин, а також могила угорського поштаря. На кладовищі є також декілька старих та вже невідомих могил без надгробних написів, що скоріш за все належать якимось колочавським меценатам.
Сьогодні храм Святого Духа вже давно не функціонує як церква, але працює як релігійний музей, яким дбайливо опікується громада. Екскурсії тут проводять лише за попереднім записом, а тому при відпочинку в Колочаві, радимо вам обов’язково зв’язатись та відвідати цю унікальну пам’ятку карпатської архітектури.
Дзвіниця храму була перенесена громадою до новозбудованого православного храму, що розміщений неподалік та обшита бляхою.
Біля входу до церкви “Святого Духа” розташований одна з найцікавіших пам’яток села Колочави - “Перло дорогоцінноє”.
Пам’ятник був створений у 2010 році і зображує робоче місце дяка Івана Лугоша, який написав у 1747 році манускрипт “Перло дорогоцінноє со Євангелієм”, що являло собою Євангеліє для читання у церквах. Оскільки воно було призначене для читання простими людьми, то містило багато діалектних слів, притаманних народній мові. На камені зображена відкрита бронзова книга, а також чорнильниця та перо, якими користувався Іван Лугош при перекладі манускрипту. Поруч з основним розміщений і додатковий камінь, що немовби відображає стілець, на якому сидів дяк. Туристи та відпочиваючі у селі Колочава можуть ознайомитись з копією рукопису у приміщенні храму-музею Святого Духа.
Цікаві місця поруч
Відвідавши Колочаву один раз, хочеться повертатись сюди знову і знову. І це не дивно, адже відпочинок тут чудово підходить для різних категорій туристів. Цікаві місця, які варто відвідати поруч з Колочавою:
- Музей-скансен “Старе Село”. Познайомить із побутом минулих поколінь.
- Відвідати інші музеї та пам’ятки у Колочаві.
- Вільшанське водосховище, або як його ще називають - Карпатське море.
- Гора Стримба, Дарвайка, Топас та інші вершини хребтів Пішконя та Красна подарують вам тони незабутніх вражень
- Неподалік Колочави розташоване легенда карпат - озеро Синевир, фото якого не залишать байдужими нікого.
- При відпочинку в Карпатах з дітьми обов'язково навідайтесь у центр реабілітації бурих ведмедів, що знаходиться неподалік.
Як доїхати до церкви Святого Духа у Колочаві?
Громадським транспортом
Поїздом рухайтесь до жд Воловець, це найближчий залізничний вузол до села Колочава. Сюди ходять поїзди з більшості обласних центрів України. Далі вам потрібно скористатись автобусом або послугами приватних перевізників.
Відстань від Воловця до Колочави близько 70 км.
Автобусом. Тут курсує рейсовий автобус сполученням Колочава-Ужгород. Також є сполучення Воловець-Колочава, Мукачево-Колочава, Хуст-Колочава. В інших селах автобус зупиняється прямуючи вищезгаданими напрямками. Перед покупкою квитка впевніться, що автобус їде безпосередньо до Колочави.
Автомобілем
Рухайтесь автотрасою Київ - Чоп (M06) до села Нижні Вороти, там повертайте до Воловця, а далі на кільці в сторону Міжгір’я аж до Колочави.
Альтернативний маршрут проходить трасою Львів - Долина - Хуст (Н10, P21). Траса відремонтована та знаходиться у чудовому стані. Рухайтесь до с. Сойми, потім повертайте до Міжгір’я та рухайтесь до Колочави.
🧭 Координати церкви Святого Духа у Колочаві: 48.43958, 23.68685