Коли більшість маршрутів Чорногірського хребта уже пройдені, а подорожі Мармаросами не ваблять своєю бюрократією з отриманням дозволів від відповідних органів, то непоганою можливістю одноденного походу може стати маршрут стежкою Привододільних Ґорґан до гори Стримба. Місцеві називають гору зазвичай Тисовою або «Останньою із Ґорґан».
Гора Стримба (1719 м) є окрасою Ґорган, хоча й розташована вона наприкінці цієї системи хребтів. Однойменним з назвою самої гори є також невелике румунське селище Strâmba, яке в перекладі на українську означає «крива». Хоча своєю висотою її не порівняти з Чорногірськми красунями, проте в гора Стримба є найбільшою вершиною Національного природного парку «Синевир». Сама вершина розташована на стику Міжгірського і Тячівського районів Закарпатської області.
На південний схід від Стримби, теж на умовній лінії межі вже згаданого парку, знаходиться гора Стриминіс (1652 м). На захід від гори розташована долина ріки Теребля, біля котрої простягнулися такі села як Горб, Негровець та Колочава, звідки мандрівники й розпочинають свій піший маршрут на вершину цієї перлини Ґорган.
Підйом на гору Стримбу
Загалом довжина маршруту складає 18 км. Розпочинати його слід саме з центральної зупинки села Колочава, рухаючись головною вулицею селища, Перетнувши за допомогою мосту потік Сухар (неподалік від церкви, яку варто взяти за орієнтир), необхідно пройти декілька десятків метрів і рухатися на північ вулицею, що виведе вас на пологий хребет між Сухарем та Брадулцем.
Гора Стримба має кам'яну, вкриту білоусом звичайним вершину. Щодо схилів гори, то вони теж вкриті різноманітною рослинністю, наприклад, кущами чорниці та волошками карпатськими, арнікою гірською та інщими видами, які занесені до Червоної книги України. Флора, що зустрічається протягом маршруту, складається здебільшого зі смерек, сосен та різних видів ялівців. Зона букового лісу закінчується на відмітці в 1350 метрів над рівнем моря. Зазначимо, що на вершині гори Стримби 23 серпня 2008 року було встановлено хрест заввишки в 4 метри 10 сантиметрів і завширшки 2 метри 10 сантиметрів. На самому хресті встановлено розп’яття, яке намалював місцевий художник з селища Синевір Василь Шиндра. Щорічно з нагоди святкувань Дня прапора на вершину піднімають український прапор, який можна побачити при підйомі на вершину в цю пам’ятну дату.
Що подивитись поруч гори Стримби
Уявити подорожі Карпатами без елементів культурної програми складно, адже кожне невелике селище в Карпатському регіоні намагається створити цікаві туристично-інфраструктурні об’єкти на своїй території, щоб ваш відпочинок в Карпатах був лише приємнішим і цікавішим.
- Колочава − не виняток в цьому правилі,місцеві музеї справді можуть розворушити цікавість до культурних особливостей краю. І якщо ви думаєте, що зможете їх обійти за годину-другу - ви дуже помиляєтесь :) Особливою рекомендацією є музей Колочавської вузькоколійки. Музей є частиною музейного комплексу-скансену «Старе село», де зберігаються історичні експонати вузькоколійок, що існували майже до сучасних часів та пересувались долинами Карпат, але, враховуючи їх моральне старіння, були виведені з експлуатації. Збереглись вони в невеликій кількості лише на території цього музею.
- Чудовим помислом буде відвідати Лінію Арпада, що в свій час була оборонною лінією угорський військових проти Червоної Армії в Другій світовій війні. Серед експонатів музею унікальна колекція − близько 2 тисяч одиниць військового спорядження а також 4 відновлені бункери (командний, шпитальний, шпиталь, котлопункт), які відкриті для відвідувачів.
- Відносно неподалік (15 км) також розташовується дуже популярна гора для пішохідних маршрутів - Негровець.
- Якщо є бажання піти у більш затяжні подорожі Карпатами, то на шляху до всім відомого озера Синевир також можна детальніше познайомитись із місцевою фауною. Зокрема, завітати до Центру реабілітації бурих ведмедів.
- Було б неправильним не вказати тут, що гора Стримба є місцем народженя найунікальнішої школи на схилах Ґорган. Мова йде про школу вівчарства, яка була започаткована Іваном Мацолою, котрий щороку ставить вівчарський курінь і навчає усіх охочих вівчарській справі. А саме: як правильно вигнати отару на випас, подоїти овець, зробити бринзу чи вівчарську юшку. В вівчарській школі є також місце й розвагам, зокрема, Вас навчать грати на трембіті.
Маршрути до гори Стримби
Відпочинок в Карпатах та подорожі ними будуть лише цікавішими, якщо спробувати комбінувати різноманітні маршрути. Так основний маршрут що пропонується це:
- c. Колочава − гора Стримба, маршрут довжиною 6 км, який маркований синім кольором. Більш складніший, проте, цікавіший варіант: c. Колочава − пер. Присліп − г. Стреміноса − гора Стримба. Середня тривалість маршруту складає 9-10 годин, довжина маршруту 18 км, перепад висот − 1160 м, а висота виходу − 550 м. Детальніше маршрут описаний тут: Колочава - Стримба маршрут.
- Також цікавим варіантом є маршрут від села Колочави до села Синевир. Село Колочава − гора Дарвайка (1501) − гора Ясновець (1600) − гора Горб (1709) (далі по маршруту можна спуститися немаркованою стежкою до озера та здійснити там ночівлю) − гора Негровець (1709) − гора Велика Гропа (1667) − гора Ясеновець (1628) − гора Чертіж (812) − село Синевир. Довжина маршруту більше 20 км, перепад висоти складає 1159 м.
- Існує також ймовірність дещо подібного маршруту: село Колочава − гора Стримба − річка Сухар − гора Явора (883) − гора Горб − гора Негровець − гора Велика Гропа − гора Ясеновець − гора Чертіж − село Синевир. Тривалість ж такого маршруту 35 км. Маршрут середньої складності, та в реальної оцінці сил потребуватиме однієї ночівлі.
- Свою увагу теж варто звернути на маршрут подорожі Карпатами протяжністю 29 км від с. Колочава до хребта Квасний Верх, звідти до гори Топас (1548) − хребет Полонина Красна − село Усть-Чорна. Перепад висот на цьому маршруті складатиме 1023 метр
Відео маршруту до гори Стримба
Як добратись до гори Стримби
Найкращим місцем для старту описаних маршрутів є саме село Колочава, тому воно виступить орієнтиром, до якого охочим відвідати гору Стримба необхідно буде доїхати.
Громадським транспортом
Автобусом до Колочави можна дістатись прямими рейсами, що курсують із Ужгорода або Міжгір’я. Потягом із Києва, Ужгорода, Львова та інших міст можна дістатися до залізничної до станції Воловець, далі необхідно скористатись автобусом чи таксі до Колочави.
Автомобілем
Доїхати можна трасою Київ − Львів − Чоп (Е-50/М-06), у селі Нижні Ворота повернути в бік Воловця та Міжгір’я (дорогою Т07180) або Долини (дорога Р21).