Гору Дарвайку недарма називають однією з найгарніших вершин не лише Горган, а і всіх Карпат. І тут немає чому дивуватись - саме з Дарвайки відкривається запаморочлевий краєвид на увесь хребет Пішконя та внутрішні Горгани. А також на окрасу Колочави - величну Стримбу з якою вона і конкурує за звання найкрасивішої гори Привододільних Горган.
Особливості гори Дарвайка
Висота Дарвайки складає за різними джерелами від 1501 до 1506 м, а розташована гора у південно-східній частині хребта Пішконя у Міжгірському районі Закарпатської області. Поруч розкинувся Національний природній парк “Синевир” зі славнозвісним озером Синевир. На південому сході від Дарвайки височіє гора Стримба на однойменному хребті, а на півночі - гори Ясновець, Сигла та хребет Пішконя.
Підніжжя гори оточене густим лісом, який трохи вище змінюється на зарослі ялівця та жерепу, що місцями чередуються з кущами чорниці та брусниці. Збирачів ягід тут набагато менше ніж на тій же Боржаві, а отже і різних видів надокучливого мото та авто транспорту.
Східний та західний схили Дарвайки доволі стрімки, місцями трапляються кам’яні осипи, які ще власне і називають горганами.
Вершина гори Дарвайки рівна та чимось нагадує полонину, незаліснена та вкрита травою. Тут навіть можна знайти рівне місце під намет, проте обдумано зважте рішення перед ночівлею на вершинах гір, бо на Дарвайці доволі вітряно і гроза може застати зненацька. Проте саме з вершини Дарвайки відкривається один із найгарніших видів на Стримбу, а при ясній погоді зоряне небо по-справжньому зачаровує.
При нашому останньому візиті на Дарвайці був навіть відсутній вказівник з назвою вершини, а лише стирчала обламана палиця, тому вершину ще треба трохи пошукати :)
Історія походження назви гори Дарвайка
Один з найвідоміших чеських письменників Іван Ольбрахт у своєму романі “Микола Шугай - розбійник” згадує про полонину Дарвайка, яка належала заможній угорській родині Дарваїв. У власності родини перебувало село Колодне, що знаходиться десь за 30 кілометрів від Колочави. Основною професією його жителів були лісозаготівельні роботи, а згодом тваринництво та землеробство. В той час село було більше відомо як Дарвай-фолво (село Дарвая).
Інший варіант походження назви описує фотограф Ігор Меліка з посиланням на місцеву жительку с. Колочава. За її словами, коли на цій території почалась запроваджуватись панщина, всі полонини під випас худоби перейшли у власність до пана, який забороняв місцевим випасати худобу поруч з Стримбою, Красною та Ружею. Проте, на одній безіменній полонині селяни з Колочави таки могли випасати худобу. Саме тому вона і отримала назву Дарвайка, бо була немов подарована паном. Згодом бириші таки дізнались про полонину і стала Дарвайка панською. Але назва полонини (і відповідно гори) збереглась.
Маршрути до гори Дарвайка
Через вершину Дарвайки проходить декілька туристичних маршрутів, які допомагають краще пізнати красу Карпат. Є серед як одноденні, так і багатоденні.
Одноденний маршрут з Колочави до Дарвайки
Найпопулярнішим варіантом одноденного сходження на гору Дарвайка є підйом з села Колочава, яке саме по собі заслуговує вашої уваги. Маршрут стає особливо гарним на початку жовтня, під час золотої осені.
Довжина маршруту складає близько 18 км (туди і назад) і його спокійно можна подолати за 1 день. Маршрут бере початок неподалік від центру села Колочава, біля відділення Укрпошти і йде попри кладовище. На початку встановлений туристичний вказівник, маршрут маркований зеленим кольором. Рухаючись вверх, ви проходитиме через пасовище попри готель “Еко курорт Колочава”. Рухаючись далі цим маршрутом на Дарвайку, ви декілька разів будете проходити крізь лісову зону аж поки не вийдете на полонину Дарвайка, де можете зустріти місцевих збирачів ягід та пастухів. Дорогою вам відкриватимуться краєвиди, що змушуватимуть вас зупинятись кожні кількасот метрів та робити фото - це і село Колочава, і вид на гору Топас та хребет Красна, відроги гори Тяпеш та Менчулів і ще багато менших вершин.
Трохи перепочивши на полонині, рухайтесь далі вгору минуючи пагорб зі встановленим жителями присілка Горб семиметровим хрестом, який інколи туристи приймають власне за вершину. Саме звідси відкриється невеликий, проте чудовий вид на Теребле-Ріцьке (Вільшанське) водосховище, що отримало назву Карпатське Море.
Проте, до справжньої Дарвайки звідси ще декількасот метрів через невеликий лісок до полонини, де власне і примостилась врешина. Під час наших останніх відвідин Дарвайки, вказівник з назвою вершини був зломленим і орієнтувались ми по навігатору.
Вершина Дарвайки плоска і підходить для розбиття намету, а ще звідси відкривається інстаграмний краєвид на хребет Пішконя та гору Стримбу. Джерела при підйомі по зеленому маршруту влітку можуть бути повністю сухими чи заболоченими, отже запасайтесь водою у Колочаві.
Кількаденні маршрути
Найпопулярнішим варіантом багатоденного маршруту через гору Дарвайка є мандрівка через увесь хребет Пішконя, яку інколи називають “Вершинами Пішконі”. Маршрут може мати декілька варіацій та можливостей для виходу та сходу, але здебільшого включає наступні карпатські вершини та населені пункти:
Село Синевир – дике Озеро (Озірце) – г. Пішконя – г. Мала Гропа – г. Ясеновець (1628 м) – г. Велика Гропа (1667 м) – г. Негровець (1707 м) – г. Горб (1687 м ) – г. Барвінок (1461 м) – г. Дарвайка (1501 м) – с. Колочава
Загальна довжина маршруту в залежності від обраного вами варіанту маршруту може складати від 32 до 38 км. Її рекомендується проходити за 3 дні з двома ночівлями.
Цікаві місця поруч з горою Дарвайка
Зручне розташування Дарвайки робить її привабливою для відвідувань у рамках візиту на Закарпаття, оскільки поруч знаходиться велика кількість цікавих місць та локацій, як для поціновувачів гірського туризму, так і для любителів історії чи гастротуризму:
- окраса Горган - гора Стримба (1719 м).
- Хребет Пішконя - ідеальне місце для відпочинку з сім’єю та багатоденних маршрутів.
- Озеро Синевир - “морське око” Карпат, найбільше та найглибше високогірне озеро України, з яким пов’язано чимало легенд.
- Село Колочава - колоритне село на Закарпатті, яке називають “селом 10 музеїв” або ж селом крокусів.
Відео маршруту до гори Дарвайка
Як дістатись до гори Дарвайка
Вам потрібно дістатись до одного з населених пунктів, звідки беруть початок маршрути - с. Колочави або с. Синевир.
Автомобіль
Дорогою Львів - Стрий - Долина - Сойми - Міжгір'я - Колочава. Цей автошлях проходить через Торунський первал, дорога відремонтована і чудово підійде для комфортної поїздки.
Дорогою Ужгород - Мукачево - Нижні Ворота - Воловець - Міжгір'я - Колочава - особливо зручний варіант якщо ви рухаєтесь з міста Ужгород, хоча цілком можливий доїзд до Нижніх Воріт зі Львова по трасі Київ - Чоп.
Поїзд
На поїзді вам потрібно рухатись до найближчої станції - Воловець. Через неї рухаються багато потягів з Києва, Львова, Одеси, Харкова та інших обласних центрів. Далі автобусом або приватними перевізниками, які чекатимуть вас відразу на вокзалі.
Автобус
Тут курсує рейсовий автобус сполученням Колочава-Ужгород. Потягом з великих міст можна доїхати до Ужгорода, а звідти вже до Колочави прямувати автобусом. Також є сполучення Воловець-Колочава, Мукачево-Колочава, Хуст-Колочава. В інших селах автобус зупиняється прямуючи вищезгаданими напрямками. Перед покупкою квитка впевніться у водія що він вас довезе безпосередньо до Колочави!