Поринути з головою в дивосвіт густих лісів, що плавним ходом перетікають до гірських вершин — це саме те, що характеризує Боржаву. З початку червня тут можна куштувати високогірні чорниці, а в перервах споглядати зелені пейзажі на фоні блакиті неба. Взимку - милуватись засніженими краєвидами українських гір, попиваючи духмяний чай. Полонина Боржава напрочуд вигадлива, адже може зачарувати як новачка, так і бувалого мандрівника. Чи не ідеальне місце для відпочинку в Карпатах, незалежно від пори року.
Знаходиться Боржава на Полонинському хребті, що в Українських Карпат. Оточує високогір’я річки Ріка та Віча. Колись полонина територіально відносилася до Міжгірського, Іршавського, Свалявського, Воловецького та частково Хустського районів Закарпаття. Після адміністративно-територіальної реформи 2020 р. полонина Боржава тепер знаходиться в межах Мукачівського та Хустського районів.
Флора, фауна та рельєф Боржави
Полонина Боржава щороку приманює на свої маршрути тисячі туристів, це й не дивно. Тільки уявіть: оточені буковими пралісами вершини, що плавно перетікають з оксамитових схилів в кінематографічне високогір'я. Ті, хто частенько вирушає в подорожі Карпатами, зазвичай розділяють Боржаву на три частини:
- До першої відносять середні за популярністю висоти від г. Жид-Магуру до г. Цицька.
- До другої частини полонини Боржави відносяться гори від Жид-Магури до Кука.
- А до третьої, самої популярної, належать найвищі й найпопулярніші вершини від г. Великий Верх до г. Стій.
Зона смарагдових пралісів здебільшого поширюється до висот 1200 метрів над рівнем моря, а вище розстелені полонини, що вкриті кущами чорниці. Загалом пралісами тут вкрито майже 4 тис. гектарів, що робить Боржаву одним з найбільших місць скупчення цього типу лісу в Україні.
Близько третини лісів Боржави охороняється, тому це домівка для багатьох братів наших менших: лісового кота, рисі, вовка та бурого ведмедя. Також через Боржаву проходить міграційний шлях птахів, а тому на її території їх нараховують аж 94 види! Багата полонина Боржава і на рідкісних тварин, що занесені до Червоної книги України, серед них 8 видів птахів, 9 видів рукокрилих, 21 вид судинних рослин, 22 види безхребетних тварин тощо.
Краса Боржави визнається не тільки людьми, але й мовою законів, адже Боржавський хребет входить у склад Смарагдової мережі Європи (території особливого природоохоронного значення, що важливі для збереження біорізноманіття в країнах Європи і Африки).
Що стосується рельєфу Боржави, то найбільш крутими схилами, місцями навіть скелястими, вона може похизуватись із північної сторони. Західна сторона більш полога, там також чи не найбільше скупчення букових пралісів та хвойних. Південні та східні схили - ще більш спадисті, вкриті ділянками лук.
Ягоди на полонині
Відпочинок в Карпатах завжди окрім веселого проводження часу передбачає й оздоровлення. Якщо піднятися вище 1200 метрів, то влітку можна зустріти цілі поля смачнющих на корисних ягід. Здебільшого це чорниці, які на полонинах дозрівають з початку липня, а ласувати ними можна інколи аж до жовтня.
Чорниці (в Карпатах на них кажуть яфини) надзвичайно корисні для нормалізації роботи очей. А ще з них готують смачне варення, сиропи, киселі та навіть вино!
В менших кількостях на Боржаві зустрічаються суниця, ожина та дика лохина.
Зверніть увагу! Подорожі Карпатами - це завжди доля везіння. Дозрівання ягід дуже залежить від погоди на Боржаві та кількості збирачів, для багатьох з яких збір яфин - це постійна літня робота.
Головні вершини полонини Боржави
Стій (Стой)
Гора Стій (1681 м) є найвищою вершиною полонини Боржава, розташовується у південно-західній частині хребта. Вершина гори Стій покрита заростями яфин, а південь та схід гори вкритий полонинами, де в сезон йде масове збирання ягід.
На горі Стій колись були розташовані куполи радіолокаційної станції, з яких, станом на сьогодні, залишились лише залишки фундаменту (подібна РЛС розташована ще на г. Томнатик і називається Памір).
Найближчим населеним пунктом до г. Стій є с. Вовче, з якого і прокладений туристичний маршрут до вершини.
Зимою схили гори Стій, як і більшості вершин Боржави, стають лавинонебезпечними, тому в жодному разі не траверсуйте їх.
Великий Верх
Великий Верх є однією з найпопулярніших вершин Боржави, хоча його висота складає “всього” 1598 м. Популярність гори пояснюється відносною легкістю сходження на неї та краєвидами, що відкриваються з вершини гори - звідси видно всю західну частину Боржави. Великий Верх, як і інші вершини Боржави, покритий густими зарослями кущів яфини, а на самому вершечку встановлені зварені металеві труби, що утворюють… піраміду?
До Великого Верху ведуть декілька туристичних маршрутів, які беруть початок як з водоспаду Шипіт, так і з верхньої станції крісельного підйомнику. На жаль, багато з туристів користуються джипами для добирання на Великий Верх та Гимбу, тому усамітнитись тут не вийде.
Західний схил гори є популярним місцем для ночівлі та розбиття табору (не циганського 😀).
P.S. Інколи мандрівники плутають гору Великий Верх (1598 м) на Боржаві з горою Високий Верх (1243 м) у масиві Сколівські Бескиди. Тому будьте уважні ;)
Гимба (Ґемба)
Туристичні маршрути Карпат рідко можуть обійтись без Гимби (1491 м), адже це найпопулярніша вершина Боржави. Мабуть, всі хто відвідували Боржаву, починали своє знайомство з вершини Гимби. ЇЇ висота складає за різними даними від 1491 м до 1497 м.
Підніжжя гори до відмітки близько 1200-1300 м вкриті віковими лісами, а вище – розлогими полонинами із зарослями чорничників.
Саме на відрогах гори Гимби протягом цілого року функціонує підйомник “Пилипця” - відомого далеко за межі Закарпаття гірськолижного курорту. Тут можна вибрати, як подолати першу частину підйому: пішки (45+ хвилин в залежності від рівня фізичної підготовки) чи на канатній дорозі “Пилипця” (15-20 хвилин без зусиль та зі спогляданням чудових краєвидів).
Все це робить Гимбу дуже популярною вершиною для відпочинку, що негативно відбивається на її рельєфі - щодня сотні туристів піднімаються сюди на джипах та квадроциклах, а в сезон яфин - її нещадно паплюжать збирачі.
Тим не менш, ми обов’язково рекомендуємо Вам здійснити пішохідне сходження на цю вершину.
Відпочинок в Карпатах - це також чудовий ковток адреналіну. Наприклад, політати на параплані над Боржавою. Екстремалів тут приваблює гора Гемба. Параплан на Боржаві прийшовся до смаку відпочивальників настільки, що кожного року почали проводити змагання з точного приземлення.
Гора Кук
Гора Кук (1361 м) розташована у південно-східній частині Боржави і є однією з її крайніх гір. На південь від гори розміщений Річанський зоологічний заказник площею трохи більше 2400 га, в якому водиться олень благородний, сарна європейська, куниці, дика свиня тощо.
Структурно гора Кук не виділяється від інших гір полонини Боржава: до 1200 м зазвичай вкрита поодинокими ялинами та ялицями, а вище вкрита полонинами з чорницями. Масив гори Кук пролягає з півдня на північ до найближчої вершини - Полонини Кук (1190 м).
Найбільш круті та різкі підйоми знаходяться з північно-східної сторони гори.
З Лисичева, Воловця та Міжгір’я на вершину ведуть кілька пішохідних маршрутів. Там ви можете побачити встановлений хрест, а на День Прапора України (23 серпня) місцеві зазвичай піднімаються на вершину для встановлення прапору.
Гора Цицька (Воскресенський Верх)
Гора Воскресенський Верх (1219 м) отримала свій відомий “псевдонім” через зовнішній вигляд, що нагадує жіночі груди. А офіційну назву отримала через встановлений на вершині 8-метровий православний хрест.
Маршрут на Цицьку починається з Воловця. З вершини гори відкриваються краєвиди на Воловець та Боржавський хребет.
Цицька є попупулярним місцем старту/фінішу для декількох туристичних маршрутів Боржавою, проте сходження на вершину можна цілком розглянути і як самостійний похід.
Жид-Магура (або Магура-Жиде)
Розташована гора на захід від села Буковець, висота становить 1517 м. Букові ліси, чорниця та доступність роблять цю гору популярною для відвідин мандрівників. Пішоходні маршрути на Жид-Магуру йдуть з Буковця та Пилипця.
Цікаві об’єкти на полонині Боржава
Водоспад Шипіт
Найвідомішою атракцією тут вважається водоспад Шипіт, який оточений старезним буковим лісом. Висота ж водної стихії сягає 14 метрів, що робить Шипот одним із найбільших водограїв Українських Карпат. Та популярність локації на цьому не закінчується. Щорічно в липні біля водоспаду проводиться цілий фестиваль, який збирає біля себе шанувальників задля бурхливого святкування Івана-Купала.
Як бонус: від водоспаду можна легко піднятись на гору Великий Верх.
Чайовня “Сурія”
Ця місцина вже давно стала одним із найулюбленіших варіантів перепочинку під час подорожей Карпатами та відвідин полонини Боржави. Чайовня “Сурія” розташована відразу біля верхньої станції крісельного підйомника (приблизно на висоті 1160 м). Виконана вона в автентично східному стилі з індійськими мотивами.
Тут ви зможете спробувати як оригінальні чаї (карпатський чай з імбирем, збивень чи масала), а також скуштувати млинці з бринзою чи ягодами. В чайовні також продаються товари власного виробництва (варення, мед, чай), а також сувеніри та обереги.
Проте, головною родзинкою чайовні є захоплюючих подих краєвид, що відкривається з вікон на с. Пилипець та гірський масив. Чайовня “Сурія” однозначно заслуговує вашої уваги, якщо ви вирішили зробити ваш відпочинок в Карпатах максимально колоритним та розслабляючим.
ГК “Пилипець”
Крісельний підйомник у Пилипці припинив роботу з початку 2023 року і коли запрацює невідомо.
Гірськолижний курот “Пилипець” пропонує цілорічний відпочинок, адже зимою тут можна покататись на лижах чи сноуборді, а літом спуститись на байку по одній з підготовлених для цього трас.
Саме на гірськолижному курорті “Пилипець” розміщений крісельний підйомник, яким можна легко скоротити шлях до підніжжя гори Гимба. Підйомник працює цілий рік, вартість послуги - від 70 грн. в одну сторону (в дві сторони - 120+ грн.). Зі спорядженням вийде трохи дорожче.
Байкпарк ГК “Пилипець”
Для поціновувачів даунхіллу (швидкісного спуску на велосипеді) полонина Боржава також не буде розчаруванням, адже біля верхньої станції канатної дороги “Пилипця” починається 4 велотраси різної довжини та складності:
- “Romantika” - найлегша, проте найдовша траса - 5,1 км.
- “Gorillas” - траса середнього рівня 3,65 км завдовжки.
- “Kapitoshka” - доволі сувора велотраса, дистанція якої 2,85 км.
- “Super Mario” - найкоротша траса (2,35 км), але рівень екстриму та складності максимальний.
Закинута Сироварня поблизу г. Плай
Закинута сироварня розташована поблизу вершини Плай. Сьогодні це просто руїни, на які ми не рекомендуємо залазити у зв’язку з аварійною ситуацією будівлі. Проте, закинута сироварня часто слугує популярним місцем ночівлі для туристів, а поруч з нею знаходиться джерело води.
Візьміть до уваги, що у сезон збирання яфин (зазвичай з середини липня) на території сироварні часто розбивають табір представники ромської національності, що збирають тут яфини.
Метеостанція на г. Плай
Наступною зупинкою тут обирають метеостанцію, що розміщена на вершині гори Плай (1323 м). Роль станції полягає у відстеженні стану снігового покрову взимку та передачі оперативних метеорологічних даних впродовж всього року. В сніжну пору метеостанція отримує статус сніголавинної станції та попереджує й інформує про небезпеку сходу лавини. Інша високогірна карпатська метеостанція розташована на Чорногорі.
На території метеостанції постійно присутні працівники, що зможуть підсказати маршрут чи надати актуальну інформацію про стан джерел.
У зв’язку з епідемією короновірусу вхід у приміщення на території метеостанції заборонено
Руїни військового об’єкту на горі Стій
Цікавою знахідкою для шанувальників urbex (індустріального) туризму стане РЛС на горі Стій. Свого часу це була найвища радіолокаційна станція в Україні. Сьогодні ж від неї залишились тільки шматки від колись великих білих куполів, які під своїм каркасом ховали радіолокатори. Неподалік від них, за 4,5 км, розташовувалась військова частина. Раніше тут були казарми з солдатами, приміщення для офіцерів та електрична підстанція. Наразі будівлі частково збереглись, проте вона знаходяться в досить плачевному стані.
Долина Хіппі
Поблизу водоспаду Шипіт розташована галявина, що вже роками використовується як місце проживання для представників субкультури хіппі.
Щороку на свято Івана Купала (Івана Хрестителя) на території галявини проводиться єдиний в україні фестиваль хіппі, що триває декілька днів та завершується традиційною великою ватрою.
У теплу пору року хіппі регулярно проживають і в долині. Тут ви можете побачити їх житло та елементи побуту - палатки та різні обереги, а якщо вам пощастить - то і поспілкуватись з ними.
Туристичні маршрути полониною Боржава
Зручне розташування та наявність крісельного підйомника робить Боржаву чудовим місцем для подорожі Карпатами та прогулянок з дітьми. Якщо надумали зупинитись десь неподалік, то радимо вам подумати про Воловець та Пилипець. Чому саме ці місцини? Воловець чудово підійде з точки зору доступності, адже там проходить залізниця, а Пилипець має хорошу туристичну інфраструктуру (однойменний гірськолижний курорт, готелі, різні послуги). До того ж, з цих місцин розпочинається багато маршрутів полониною Боржава. Їх насправді дуже багато, тому розглянемо найпопулярніші з них.
Боржава: маршрут за 1 день
Одноденними маршрутами Боржавою прийнято вважати як сходження на її вершини, так і прогулянка по кількох горах. Такі підйоми ідеально підійдуть для новачків та відпочиваючих у садибах та готелях навколо.
Варіанти сходжень з Воловця:
Нескладний, лінійний, 5-годинний маршрут з смт Воловець загальною протяжністю 11 км, що виведе вас на вершину г. Цицька, з якої відкриваються панорамні види на смт Воловець. Стежка маркована червоним маркером.
- смт Воловець – руїни сироварні – г. Плай - смт Воловець
Загальна протяжність цього маршруту складає 18 км, він займе близько 7 год. Маркування по маршруту жовтого кольору.
- смт Воловець - г. Великий Верх - водоспад Шипіт - с. Пилипець
Зручний маршрут завдовжки 23 км. На ньому також побачимо гору Каковець (634 м), руїни старої сироварні, г. Плай (1323 м) та г. Мала Гимба (1416 м). Зазвичай проходження цього маршруту займає біля 7 годин. Від Малої Гимби ще можемо трохи відійти в бік і “захопити” Гимбу (1491 м) та Жид-Магуру (1517).
- Залізнодорожня станція “1663 км” / “Оса” (не зовсім Воловець, але відносно неподалік) - г. Стій - г. Іволове - г. Жид-Магура - станція с. Сасівка.
Загальна довжина - майже 30 км, займе орієнтовно 9-10 годин.
Варіанти сходження з Пилипця:
- ГК Пилипець - чайовня Сурія - г. Гимба - г. Великий Верх - урвище Криві Путі - долина Хіппі - водоспад Шипіт - ГК Пилипець
Цей одноденний маршрут загальною протяжністю близько 14 км дозволить вам познайомитись з багатьма атракціями полонини Боржави - чайовнею “Сурією”, горою Гимбою, долиною Хіппі та водоспадом Шипотом. За бажанням маршрут можна корегувати - відмовитись від сходження на г. Великий Верх (на 3 км менше) чи навпаки - “захопити” гору Стій, проте, тоді протяжність маршруту сягне близько 22 км.
Плюсами такого маршруту також буде його насиченість та можливість трохи зекономити сили (туди і назад) на крісельному підйомнику “Пилипця”.
- Пилипець - водоспад Шипіт - г. Мала Гимба - г. Великий Верх - г. Стій
Загалом маршрут займає майже 16 км, не є дуже складним, подолати його можна за 5 годин.
Декількаденні маршрути полониною Боржава
Подорожі Карпатами приваблюють та не відпускають. Чому б не розширити межі своїх можливостей і не спробувати охопити в своєму відпочинку більше цікавинок?
- Водоспад Шипіт – долина Хіппі – г. Гимба – г. Стій – г. Великий Верх – г. Плай – г. Темнатик - г. Цицька - м. Воловець
Довжина маршруту близько 30км. Маршрут має декілька варіантів проходження - наприклад, маршрут можна почати від ГК “Пилипець” і піднятись на підйомнику до чайовні Сурія.
- м. Воловець - стара сироварня - г. Плай - г. Великий Верх - г. Стій - стара військова частина А3185 - г. Зенева - водоспад Вовчий - с. Вовчий.
Насичений маршрут, завдовжки біля 40 км. В середньому проходиться за 13-14 годин. Обернений варіант можна детальніше прочитати тут.
- с. Вовчий - г. Стій - г. Великий Верх - г. Граб - г. Широкий Верх - г. Кичера - г. Кругла - г. Звір - перевал Присліп - с. Тюшка
Довжина маршруту складає близько 42 км і займає зазвичай 3 дні.
Початок маршруту з с. Вовчий, куди можна добратись на поїзді. Перша ночівка - біля підніжжя г. Стій. Частина маршруту (від г. Великий Верх) проходить Закарпатським Туристичним шляхом і маркована червоним кольором.
За бажанням маршрут можна завершити в с. Річка, що відоме своїми традиціями ручного вироблення одягу з вовни.
Якщо ж у вас достатньо сил та наснаги для проходження всієї Боржави - то після проходження перевалу Присліп продовжуйте рухатись по ЗТШ до гори Полонина Кук через вершини Камінна, а далі - по синьому маркеру до г. Кук.
- смт Міжгір’я - г. Менчул - г. Полонина Кук - траверс г. Присліп - г. Звір - г. Кичера - г. Широкий Верх - г. Граб - г. Жид Магура - г. Гимба - г. Плай - г. Темнатик - г. Цицька - м. Воловець
Довжина маршруту складає близько 50 км і він займає 3 - 4 дні. Маршрут добре маркований, бо являє собою частину Закарпатського Туристичного Шляху. Колір маркеру - червоний. Більш детально з цим маршрутом можна ознайомитись тут.
Можливі місця для ночівлі:
- галявина перед горою Присліп
- галявина перед підйомом на г. Кичера, поруч є джерело
- стара сироварня на г. Плай
Місця для ночівлі на полонині Боржава
- західний схил г. Великий Верх;
- недалеко від руїн сироварні та поблизу метеостанції, поруч з г. Плай. Неподалік є джерело;
- між г. Плай та г. Великий Верх;
- західний схил г. Мала Гимба;
- колиби пастухів поблизу водоспаду Шипіт Верхній;
- галявина Хіппі, поруч з водоспадом Шипіт.
Погода на Боржаві
Туристичні маршрути Карпат повинні враховувати в собі сезонні особливості погоди на Боржаві.
Весна. Зазвичай зима на Боржаві панує до кінця березня. В цей час тут на полонинах починають з’являтися крокуси (шафран Гейфеля). Обов’язково слід перевіряти погоду на Боржаві завчасно, оскільки можете прийти ще коли снігу багато.
Літо на Боржаві - це час нереальної спеки, пік активності мандрівників, а також тонни чорниць та ожини. Власне, сила-силенна мандрівників часто зумовлена якраз такою кількістю диких ягід. Здебільшого місцеві збирачі найбільш активні на серединах маршруту, оскільки там кількість чорниць найбільша. Інколи використовуються спеціальні пристрої для полегшення збору, але це часто шкодить рослинам.
Зверніть увагу! Влітку на Боржаві можна зустріти ромів, які влаштовуються таборами десь на полонинах чи на узліссі.
Осінь. Саме час для тих, хто полює за панорамними світлинами дерев, вбраних в теплі осінні барви. Зазвичай пік “вдягяння” місцевих лісів у осінні шати - середина жовтня.
Боржава взимку - це час екстриму та драйву, коли гірськолижний курорт “Пилипець” приймає тисячі відвідувачів. Разом з тим, це час, коли в туристичні маршрути Боржавою подаються тільки досвідчені мандрівники. Річ в тім, що лавини тут - справа не рідкісна, а на вершинах гір легко можна заблукати через сильний туман. На жаль, щороку фіксуються випадки загибелі та загублення мандрівників (здебільшого в околицям г. Гимба).
Якщо все-таки вирішили відвідати Боржаву взимку - не забувайте рухатися по гребенях хребтів, аби мінімалізувати ризик лавини.
Відпочинок на полонині Боржава
Параплан Боржава
Ще один вид відпочинку в Карпатах, який тут доступний. Якщо туристичні маршрути Карпат вже вам відомі як свої 5 пальців або не вистачає екстриму, то чом би й ні?
Напевно, кожен з нас хотів побачити гори очима птаха та відчути себе у повітрі. Можна придбати політ на параплані над Боржавою з інструктором і зафіксувати це на відео.
Старт польоту - з вершини г. Гимба.
Політати на параплані можна з квітня по жовтень. Звісно, якщо погода на Боржаві буде придатною.
Тривалість польоту: 15 хв., вартість - 1500 грн. Відео в подарунок 🙂
Як дістатись
Існує декілька нселених пунктів, з яких можливий вихід на полонину Боржаву.
- Воловець - населений пункт, що розташований за 10 км від траси Київ-Чоп. До Воловця можна легко дістатись на власному авто чи автобусі (з м. Ужгород). Також, Воловець - великий залізничний хаб, а тому сюди прямують поїзди з усіх великих міст: Київа, Львова, Харкова, Одеси, тощо. З Воловця можливий вихід на полонину Боржаву по червоному маркеру через гору Цицька (Воскресенський Верх). Цей маршрут є одним з найпопулярніших і є складовою частиною ЗТШ (Закарпатського Туристичного Шляху).
- Пилипець - невелике закарпатське місто-курот, розташоване за 16 км від Воловця, та за 26 км від траси Київ-Чоп. У Пилипці розташований крісельний підйомник ГК “Пилипець”, що працює цілорічно з 9 до 17 год. На підйомнику можна піднятись до підніжжя г. Гимби.
- Міжгір’я - звідси починається маршрут до г. Полонина Кук (Боржава), рухається в напрямку Великого Верху через Жид-Магуру та повз Гимбу. До Міжгір’я можна добратись автобусом зі Львова, Франківська, Ужгорода, Рівне через Воловець або ж власним авто. Як альтернатива, можна проїхатись до с. Запереділля, що розташоване за декілька км далі від Міжгір’я. Звідси по синьому маршруту можна вийти на г. Кук і далі продовжити свій туристичний маршрут Карпатами.
- Лисичево - село Хустського району, звідси також можливе сходження на г. Кук та подальший маршрут хребтом (хоч і без маркеру).
- Вовчий - село Свалявського району, що має приміське залізничне сполучення зі Стриєм, Мукачевом, Свалявою та Воловцем. З села Вовчий починається туристичний маршрут до г. Стій та г. Великий Верх.
- Оса - невелике село, трохи далі від с. Вовчий, де розміщена залізнична станція “1662 км”. Звідси бере початок жовтий маркований маршрут на г. Стій.