Гора Топас висотою 1548 м розташована на хребті Полонина Красна неподалік села Колочава на Закарпатті. Унікальною особливістю гори Топас є гігантська вежа висотою близько 65 метрів, що розташована на її вершині. Цю споруду можна сміливо назвати найвищою вежею у Карпатах. З вершини гори Топас відкриваються панорамні краєвиди на увесь хребет Красна, частково видно хребет Пішконя та гору Стримбу, а в погожу днину навіть Горгани та Свидовець. Тож розповімо про цю гору більш детально щоб ви могли краще планувати свої маршрути мальовничими карпатськими горами.
Особливості гори Топас
Як ми вже згадували, гора Топас розміщена у гірському масиві Полонина Красна, який є частиною Полонинського Хребта. Як можна здогадатись із самої назви, верхівка Красної являє собою суцільну полонину, де в сезон місцеві пастухи випасають худобу.
З середини липня біля підніжжя гори Топас починають дозрівати чорниці (яфини, афини), а згодом і брусниця. Тоді тут можна часто зустріти місцевих жителів, для яких збір ягід це сезонний підробіток. Не пропускайте шанс поспілкуватись з місцевими, дуже часто вони можуть повідати чимало цікавих фактів про Карпати або ж діляться порадами, як зробити свій відпочинок в Карпатах більш насиченим.
На вершині ж гори Топас розташована вежа, на яку, до недавна, можна було піднятись по драбині. Стан драбин на вежі далекий від ідеального, а тому рекомендуємо утриматись від небезпечного підйому.
Іншою особливістю підйому на гору Топас, як і мандрівкою хребтом Красна в цілому, є наявність великої кількості авто та мототранспорту, що вивозить сюди збирачів ягід у сезон, а тому бажаючим прогулятись цим хребтом варто бути готовим до потенційного шуму.
Історія походження вежі на горі Топас
Мабуть кожен з відвідувачів гори Топас хоч раз задавався питанням - яке ж призначення вежі на її верхівці?
За офіційною версією, вежу на горі Топас було побудовано щоб спостерігати за газогоном, шо проходить поруч. І дійсно, ще донедавна можна було спостерігати за складеними поруч з дорогою резервними трубами, для газопроводу “Уренгой – Помари – Ужгород”, що проходить неподалік.
Та більш цікавою версією поділився один з працівників автоматизованої метеорологічної станції, що знаходиться по маршруті на гору Топас. За його словами, вежа мала чисто військове призначення і за часів СРСР там розміщувався радіоретранслятор та калібровочна станція для радіолокаційної станції, що базувалась у с. Пістрялово.
Відмітимо, що розміщення військових об'єктів на карпатських вершинах є далеко не поодиноким випадком - варто лише згадати про Боржавску РЛС, руїни якої можна дотепер спостерігати на горі Стій, що на полонині Боржава.
На іншому подібному об'єкті ще і сьогодні можна подивитись на залишки куполів. Мова йде про РЛС “Памір”, що в Чернівецькій області.
А ще працівник метеорологічної станції нам повідомив, що саме тоді гору перейменували у Топас, що служило кодовою назвою для встановленого на її вершині ретранслятора. Робилось це з метою засекречування РЛС - потенційний шпигун міг скільки завгодно питати у місцевих жителів Колочави про розташування гори “Топас”, але відповіді б так і не отримав, бо всі місцеві знали це місце як гора Красна.
Маршрути до гори Топас
Одноденні маршрути
До гори Топас ведуть декілька маршрутів, що беруть початок із села Колочава. Обидва маршрути починаються на вулиці Дружби з різницею в декілька сотень метрів. Червоний маршрут є частиною Закарпатського туристичного шляху. Його довжина (до гори Топас) складає 7,7 км. Зелений маршрут трохи коротший, але дещо стрімкіший. За 2 км підйому зелений зливається з червоним.
Перевагою підйому по зеленому маршруту є те, що він проходить через ліс, а тому тут відсутній авто та мототранспорт, якого на полонині Красна доволі багато, особливо у сезон.
Зелений маршрут має довжину близько 7,5 км в одну сторону. Координати початку: 48.4192653N, 23.7201267E. Зелений маршрут починається відразу при дорозі після переходу через місток. Рухайтесь стежинкою попри хатини і вже за декілька метрів зайдете в ліс.
Десь за 1,6 км постійного підйому лісом ви потрапите на галявину, звідки вже відкривається гарний краєвид на гору Стримбу та Колочаву.
За 600 м ви побачите туристичний вказівник, тут маршрути зливаються і маркування стає червоним. Звідси ви вже можете побачити гору Топас з вежею на вершині. Рухайтесь далі за червоним маркером і десь за 2,3 км зліва по стежині буде розташована метеорологічна станція, з якої почнеться фінальний підйом на хребет. В сезон неподалік стежини пастухи пасуть корів, а ще тут часто бувають збирачі яфин та брусниці. За 1,7 км підйому ви вийдете на гору з неофіційно назвою 1512, на якій розміщено великий хрест. Червоний маршрут вестиме далі на хребет Красна, проте нам потрібно повернути праворуч і за 1,2 км досягти гори Топас.
Кількаденний маршрут
Неподалік з горою Топас проходить маршрут полониною Красна. Це чудовий варіант вдосталь роздивитись красу Карпат за доволі короткий похід.
Дводенний маршрут із с. Красна в с. Колочава.
Що цікавого подивитись навколо гори Топас?
- Продовжити мандрівку хребтом Красна. Це підійде як заядлим пішохідним мандрівникам, так і тим, хто просто хоче організувати спокійний вихідний з дітьми в Карпатах.
- Відвідати музей “Старе Село” у Колочаві. Це село не просто так назвали “селом 10 музеїв”. “Старе село” у Колочаві ретельно відтворює побут карпатських гуцулів минулих століть. Однозначно рекомендується до перегляду допитливим мандрівникам.
- Піднятись на хребет Пішконю, гору Дарвайку чи Стримбу.
- Відвідати карпатське море - Вільшанське (Теребля-Ріцьке) водосховище.
- Якщо ви на власному авто, то можна продовжити відпочинок в Карпатах візитом до озера Синевир, дорогою заскочивши до Центру реабілітації бурого ведмедя та “Долини вовків”.
Як дістатись до гори Топас?
Початок маршруту до гори Топас знаходиться у с. Колочава, куди найзручніше дістатись на власному авто. Детальніше як дістатись до села Колочава читайте за посиланням.