Водоспад – це уособлення дивовижної стихії, що завжди зачаровує й привертає увагу мандрівників. Карта України майорить ними, але окремі з них по-особливому впадають людям в серце і назавжди залишаються в пам’яті. Один з таких водоспадів – це Шипіт, якого включено до переліку природних чудес нашої країни (і цілком заслужено, скажемо ми вам!).
Водоспад Шипіт знаходиться поблизу Міжгірського села Пилипець і чекає на відвідувачів як в спекотне літо, так і в морозну зиму. Кожна пора року личить йому по-своєму. Дивовижі каскадного водоспаду беруть свій початок з високих схилів гори, що йменується Великим Верхом (1598 м). Розміщений водний потік в серці Карпат, а саме біля підніжжя гори Гимба, що на північних силах полонини Боржави. Спадає кришталево чиста й прозора вода з висоти 14 метрів.
Користується водограй неабиякою популярністю серед туристів й не просто так. Питання «як доїхати до водоспаду Шипіт?» не викличе труднощів, адже на під’їзді до нього ви можете залишити авто на стоянці, а дорога до самого п’ятикаскадного красеня проходить через невеличкі торгові лавки та маленький дерев’яний місточок. По дорозі, трохи не доїхавши до водоспаду Шипіт, знаходиться невеличкий ринок з сувенірами та самобутніми українськими атрибутами. Поруч розміщені магазинчики, в яких можна придбати солодощі, напої, свіжі фрукти, або ж скуштувати смачного шашлику з картоплею і запити вином (а то й не одним). Водограй стає дедалі більш популярний, збирає у своїх вод туристів і мандрівників, молодих і старих, як любителів спокою, так і прихильників активного відпочинку.
Дивовижний каскадний водоспад Шипіт бере початок з високих схилів гори, що йменується Великим Верхом. Розміщений водний потік в серці Карпат біля підніжжя гори Гимба. Кришталево чиста і прозора вода спадає з висоти 14 метрів й користується неабиякою популярністю серед туристів. Влітку тут проводиться неофіційний фестиваль під назвою “Шипіт Фест”, який збирає сотні людей навколо свята Івана-Купала. Активне святкування проходить гучно й колоритно, тут ви можете зустріти як представників різних субкультур, так і туристів, що випадково забрели на фестиваль.
Неподалік водоспаду знаходяться лавки з сувенірами, винами, а влітку ще й з прохолодними напоями. Відразу біля них ви можете покуштувати смачного шашлику з картоплею. Все це стало можливим через популярність водограю, Шипіт з року в рік збирає біля себе все більше і більше шанувальників активного відпочинку.
Фестиваль хіпі
Однак кожного літа наступає момент, коли це місце насичується новими емоціями. Сотні людей збираються на неофіційний фестиваль, щоб познайомитись з іншими, погуляти, відпочити від рутини та кам’яних джунглів і просто чудово провести час. Водоспад Шипіт (а точніше – живописна галявина над ним), дякуючи ініціативі Ужгородських хіпі, з 1993 р. є місцем проводження фестивалю субкультур. Що ж трапляється, коли в одному місці збирається багато неординарних особистостей з різних куточків України та Європи? Варіантів буде більше, ніж капель води у самому Шипоті. Але це одна з тих подій, в яку варто пірнути особисто, аніж слухати розповіді очевидців. До речі, сучасний український письменник Любко Дереш написав книгу «Трохи пітьми» якраз про події цього фестивалю. Тільки не сприймайте її як покрокову інструкцію – творіть власну історію!
Багато хто скаже, що ключовою подією «Шипіт Фесту» є свято Івана Купала. Так, в ніч з 6 на 7 липня народ тут справді «зажигає». Але не тільки фігурально – люди розпалюють величезне багаття (ватру), висотою до 5 метрів, і рушають танцювати й гуляти до самого ранку!
Невеличкий історичний екскурс: ніч на Івана Купала присвячена літньому сонцестоянню і пов’язана з численними обрядами. В це свято наші предки вибирали собі пару шляхом різних ритуалів, наприклад, взявшись за руки і стрибаючи через багаття.
Легенда про водоспад Шипіт
В цих краях ходить одна цікава легенда, в якій розповідається про походження назви водоспаду Шипіт. Головними героями були дівчина Марічка та парубок Іванко. Їхні сім’ї проживали в одному селі, але довгий час не помічали один одного. Та одного дня, проходячи повз центральною вулицею, вони зустрілись поглядами й одразу покохали одне одного. Як це буває, дівчина походила зі знатного роду, а от парубок, на жаль, з бідної родини. Закохані знали, що благословення від батьків Марічки чекати не варто, а тому потайки зустрічались на вершині, що йменується сьогодні Великим Верхом. Їм вдавалось зберегти все в таємниці і, здавалось би, нічого не віщувало біди. Але варто було хоч одному із села дізнатись їх таємницю, як чутки почали ширитись швидше лісової пожежі. Якось, коли погода була особливо сприятлива для побачень, Марічка вибігла на чергову зустріч до коханого, а її мати, стривожена чутками, прослідкувала за нею. Пройшовши за дочкою майже на вершину, мама все-таки застала доньку в обіймах Іванка. Не чекаючи ані хвилини, вона вибігла до них і почала сварити Іванка за те, що той задурив голову Марічці. Крики та погрози лунали всім Боржавським хребтом, аж раптом серед білого дня небо затягнулось чорними хмарами, і за лічені секунди почалась злива. Стихія лютувала так, що вода линула з гори й змела молодих у вир, потягнувши їх донизу. Вижити в той день Марічці та Іванові не судилось, а бідна мати стала свідком трагедії, від якої вона не змогла відійти до кінця життя. Легенда каже, що одного разу, йдучи повз гору, вона почула голос доньки, яка шепотіла до Іванка слова кохання. Йдучи на голос Марічки, вона знайшла чудесний водоспад, який ніби увібрав у себе красу її доньки. Здавалось, сама природа вирішила втрутитись і навіки об’єднати закоханих, нехай і в такий спосіб. З того часу місцеві прозвали цей водоспад Шепотом (Шипіт).
Цікаві місця неподалік Шипоту
Відпочинок в Карпатах поблизу водоспаду Шипіт можна організувати максимально різноманітний. Цікавинки прийдуться до смаку будь-якому мандрівнику, а численні садиби й готельчики у навколишніх селах зроблять вашу подорож комфортною.
- Зовсім недалеко (1,5 км) від водограю знаходиться гірськолижний курорт «Пилипець», а в самому селищі за 6 км можна побачити цікаві експозиції в Музеї дерев’яних церков.
- Також поруч, за якихось 4 км від водоспаду Шипіт, любителі гірськолижного спорту можуть знайти чудовий відпочинок у ГК «Подобовець». На території села також проводиться відомий Kapukafest.
- За 12 км на Схід знаходиться ще одна відома площадка для гірськолижного відпочинку – еко-курорт «Ізки». А сироварня неподалік – прекрасна (чи не унікальна) можливість скуштувати особливі види сирів.
- Якщо вас манять диковинні присмаки чаю та панорамні вигляди Карпат – варто відвідати арт-кафе «Чайовня Сурія».
- Поруч водоспаду Шипіт розташовується також дитячий туристичний табір «Перша вершина». Він працює влітку і подарує дітям прірву незабутніх емоцій та спогадів, не кажучи вже про оздоровчий ефект відпочинку в смерековому лісі Карпат.
- На Південь від водограю ви можете вийти до вже згаданої нами гори Гимба та озера на полонині Боржава. Звичайно ж, для кращої подорожі Карпатами краще за все обирати погожі дні, оскільки при сприятливій погоді прості фото тут перетворюються на мистецтво.
Пішохідні маршрути
- Доволі легкий похід можна влаштувати з с. Пилипець. Проходимо повз водоспад Шипіт, любуємось полониною Боржава та виходимо на г. Стій (1681 м). Всього треба подолати майже 16 км, що має зайняти 5 годин.
- 7-годинний похід через наш водоспад можна влаштувати з с. Воловець у с. Пилипець, більше часу приділивши Боржаві. На нашому шляху будуть вершини Великий Верх (1598 м), Мала Гимба (1416 м), Плай (1323 м), а всього дорога складатиме 23 км.
- Короткий перехід полюбляють також робити з села Гукливий, де можна побачити дерев’яну церкву Святого Духа. За 7 годин ви зможете пройтись лісами та гірськими полонинами до водоспаду Шипіт, довжина ж цього маршруту – 16 км.
Як дістатись Шипоту
Громадським транспортом
Знайти водоспад Шипіт на карті доволі просто. Спочатку вам необхідно дістатись Воловця. Це можна зробити як автобусним рейсом зі Львова та Ужгорода так і залізницею зі Львова, Одеси, Києва або Ужгорода. Коли ви прибудете до Воловця, то легко знайдете автобус або таксі, яке довезе до Пилипця, адже відстань між ними всього 14 км.
Автомобілем
Якщо ви запланували поїздку власним ходом то тримайтесь маршруту по трасі Київ-Львів-Чоп до Нижніх Воріт, далі потрібно повернути направо на Міжгір'я. Прямо дорогою до Воловця, а звідти всього 14 км до ГК «Пилипець».