Синевирський перевал добре знайомий кожному, хто хоч раз відпочивав на озері Синевир чи у селі Колочава на Закарпатті. Будучи популярним місцем для зупинки та відпочинку в Карпатах, Синевирський перевал сам по собі вражає навіть бувалих мандрівників захоплюючим краєвидом, що відкривається звідси. Його сміливо можна назвати туманним перевалом через специфічні хмарні утворення, які часто тут можна спостерігати особливо у ранішню пору.
Синевирський перевал розташований на автотрасі T0720 поміж смт. Міжгір’я та селом Синевир на Закарпатті. Його відносять до гірського масиву Внутрішні Горгани, вершини яких характерні своїми кам’яними розсипищами - ґреготами та цекотами. Знаходиться Синевирський перевал на висоті 793 м, а на його стрімких схилах ростуть хвойні, здебільшого ялинові дерева.
На сході від перевалу розташований Національний природний парк “Синевир”, що знаменитий не лише однойменним озером. Він також входить до світової спадщини Юнеско як один з останніх осередків букових пралісів у Європі.
Саме Синевирський перевал був одним з місць проведення щорічного міжгірського фестивалю “Проводи отар на полонини”. Це свято супроводжувалось піснями та танцями, приготуванням сиру та вурди, а також розпалюванням ватри. На жаль, останні кілька років дійство не відбувається спочатку через епідемію ковіду, а згодом через військовий стан.
Відпочинок на Синевирському перевалі
Перевал часто слугує переправним пунктом та місцем відпочинку для туристів, що мандрують Карпатами. Простора парковка дозволяє з легкістю зупинятись як великим автобусам, так і автотранспорту. У сезон на Синевирському перевалі працює невеликий ярмарок, де можна придбати туристичні сувеніри від місцевих виробників, а також скуштувати ароматний глінтвейн чи просто запастись смачненьким у довгу мандрівку чи туристичний маршрут Карпатами.
По іншу сторону дороги розміщений готель “Синевирський Перевал”, де можна зупинитись на нічліг чи просто перекусити у ресторані. На території готелю примостилось кілька мініфігурок, таких як “бравий солдат Швейк”, “танець гуцулів навколо ватри”, “Астерікс, що котить бочку”. Обов’язково зробіть фото з мініскульптурками на пам’ять, адже іншого разу може і не стати.
Цікавий факт - у місті Ужгород встановлено цілих 55 (!) мініскульптурок, що відображають ті чи інші події в місті або ж когось з відомих особистостей. Рекомендуємо відвідати місто Ужгород при відпочинку на Закарпатті, адже спеціально для вас ми підготували гайд по мініфігуркам у місті Ужгород.
Поруч з перевалом стоїть карта нацпарку “Синевир” з туристичними маршрутами навколо, а також гігантський монумент “Долоня Бокораша”, що увіковічує образ мужніх бокорашів - парубків, що десь століття назад займались лісосплавом у Карпатах.
З Синевирського перевалу беруть початок декілька туристичних маршрутів нацпарком “Синевир”.
Та основною причиною популярності перевалу є захоплюючий краєвид, що відкривається з нього на долину, яка часто (особливо вранці) устелена туманом.
Для найкращої світлини не полінуйтесь піднятись сходами попри готель до каплички, що розташована на горі. Звідси відкривається захоплюючий краєвид на синевирські полонини та гори вдалині.
Ще одна локація для гарних світлин розташована десь за 100 метрів від перевалу - просто рухайтесь по стежині направо попри дорогу, шукаючи чудовий краєвид для фото на галявини внизу. Для отримання найгарніших світлин радимо відвідати Синевирський перевал вранці, поки вітер ще не роздмухав туманні хмарини.
Туристичні маршрути з Синевирського перевалу
Синевирський перевал - гора Кам’янка - гора Озерна - озеро Синевир
Загальна довжина маршруту складає 15,6 км, а загальний набір висоти - 1397 м. Рекомендується проходження такого маршруту за 2 дні. Маркування зеленого кольору. Від Синевирського перевалу перші 700 метрів рухайтесь по автодорозі, далі стежка повертає ліворуч і проходить через лісову галявину для відпочинку з обладнаними місцями під пікнік. Рухайтесь вгору попри підйомник і вже за декілька метрів опинитесь у лісі. Основна частина маршруту проходить саме лісовою територією. На маршруті ви обійдете гору Кам’янка висотою 1578 м, що захована в лісі. Гора Озірна (1496 м) розташована за 2,5 км від кінцевої точки - озера Синевир. Вершина Озірної також покрита лісом, проте на підході буде гарне “вікно” з видом на Синевирське озеро.
Цікаві місця поруч з Синевирським перевалом
- Легенда Карпат - озеро Синевир. Воно напрочуд мальовниче, інстаграмне, а також сповнене легенд та переказів, що сподобається як дітям, так і дорослим.
- Центр реабілітації Бурого ведмедя та екопарк “Долина вовків” також особливо варто відвідати при відпочинку з дітьми в Карпатах.
- Дике Озеро (Озірце), що також розташоване у нацпарку Синевир. Бонусом нескладної прогулянки до озера стануть десятки білих грибів у сезон.
- Музей “Старе Село” (особливо у пік цвітіння крокусів) та село Колочава, що не даремно отримало назву “Село 10 музеїв”.
- Карпатське море - Вільшанське водосховище.
Як дістатись до Синевирського перевалу?
Синевирський перевал розташований на трасі T0720, поміж смт. Міжгір’я та селом Синевир на Закарпатті.
Громадським транспортом
Поїздом рухайтесь до жд Воловець, це найближчий залізничний вузол. Сюди ходять поїзди з більшості обласних центрів України. Далі вам потрібно скористатись автобусом або послугами приватних перевізників.
Відстань від Воловця до Синевирського перевалу - близько 50 км.
Автобуси через Синевирський перевал ходять з м. Ужгород, м. Мукачево, м. Воловець, м. Міжгір’я. До Міжгір’я можна потрапити автобусами “Київ – Хуст”, “Львів – Хуст”, “Львів – Тячів”.
Авто
Рухайтесь автотрасою Київ - Чоп (M06) до с. Нижні Вороти, там повертайте до Воловця, а далі на кільці в сторону Міжгір’я до Синевирського перевалу.
Альтернативний маршрут проходить трасою Львів - Долина - Хуст (Н10, P21). Траса відремонтована та знаходиться у чудовому стані. Рухайтесь до с. Сойми, потім повертайте до Міжгір’я та Синевирського перевалу.
🧭 Координати Синевирського перевалу: 48.5396246, 23.5973372