Відпочинок в Карпатах - це завжди пошук нових вражень та емоцій. Напевно, кожен з вас знає про легендарна озеро Синевир на Закарпатті, що оповите багатьма легендами та переказами, а в 2008 році озеро було визнане одним з семи чудес України. Відпочити до Синевиру щороку навідуються численні групи туристів зі всієї України, тут знімають різні фільми та серіали, а фото Синевиру давно вже заполонили не тільки Інстаграм, а й серця тисяч мандрівників.
Та більшість туристів не знає, що знамените озеро - це лише одна з туристичних родзинок парку Синевир, що отримав статус національного ще у 1989 році. На території національного парку не лише створені особливі умови для збереження та розвитку місцевої флори та фауни, а й відкриті для туристичного відвідування унікальні центри реабілітації диких тварин та птахів. Через Синевир проходять числені туристичні маршрути та несуть свої могутні води бурхливі водоспади, а посеред ялинових лісів розкинулось дивовижне Дике озеро, що за красою не поступається своєму старшому брату - озеру Синевир.
Відпочинок на Синевирі
Здебільшого туристи відвідують національний парк щоб відпочити на озері Синевир, що і не дивно, адже про це містичне озеро знає вся Україна. Та ми підготували для вас огляд ще й інших туристичних локацій, відвідування яких принесе вам незабутні враження.
Озеро Синевир
Важко собі уявити відвідини національного парку без відпочинку біля озера Синевир. Воно входить до 7 чудес України, про це озеро складено багато легенд та міфів, а на відпочинок до Синевиру числені туристичні тури везуть бажаючих з усієї України.
Розташований Синевир на висоті близько 1000 м, а його максимальна глибина складає до 23 метрів. До озера Синевир прокладена асфальтована дорога, а біля підніжжя розміщена простора автостоянка. Відразу біля підйому до озера вас зустрінуть багато колиб та корчм, також тут можна придбати карпатські сувеніри.
Поруч із самим озером знаходиться чимало малих будиночків з глінтвейном, напоями та іншими дрібничками. Рекомендуємо вам в жодному разі не купувати тут “карпатський мед”, особливо якщо він розфарбований у різні кольори, оскільки це не більше ніж сироп, а ось скуштувати пиріжок, випити настоянку, придбати чай з карпатських трав - сам Бог велів.
Відпочиваючі біля Синевиру мають змогу покататись на конях чи відправитись на невеликому плоті до острівця, на якому розташований прапор України. Ми ж рекомендуємо вам пішки пройтись навколо Синевиру по екостежці. Ця прогулянка хвойним лісом не тільки сповнить вас енергії та бадьорості, а й відокремить від шумного натовпу навколо. Приємним бонусом буде наявність нетипових ракурсів для ваших фото та відео. Стежиною вам зустрінуться бесідки та колиби, де можна перепочити, а також джерело з чистою як сльоза карпатською водою.
Обабіч дороги вже перед самим озером розташоване кафе, де можна смачно попоїсти, проте ціни тут будуть дещо вищими ніж у колибах при вході.
Вхід до Синевирського Озера, як і парковка біля входу, платні.
Детальніше про озеро Синевир, легенди та відпочинок читайте за посиланням.
Розташоване озеро Синевир у селі Синевирська Поляна, Закарпатська область.
🌍 Координати озера Синевир: 48.616667, 23.683889
Синевирський перевал
Один з найгарніших карпатських перевалів розташований прямо на трасі T0720, що веде до озера Синевир між смт. Міжгір’я та селом Синевир на Закарпатті. Синевирський перевал часто полюбляють туристи за зручне місце для зупинки та відпочинку під час довгих мандрівок Карпатами. Тут можна перекусити, придбати сувеніри чи скуштувати ароматний глінтвейн.
Та основна туристична принада Синевирського перевалу - це захоплюючий краєвид, що відкривається звідси на всю синевирську долину. Мабуть, ви неодноразово зустрічали в інстаграмі окутані хмарами верхівки гір, що наче кам’яні супостати виглядають з-під туманого покрову, так ось - Синевирський перевал саме те місце, де ці пейзажі можна спостерігати наживо. Зроблені тут фото ще довго нагадуватимуть вам про незабутні емоції отримані тут.
Порада: Якщо ви хочете застати туманні полонини, то навідайтесь до перевалу вранці, бо, як правило, до обіду з туману нічого не залишиться. Не полінуйтесь піднятись до каплички, що розташована на території однойменного готелю, саме звідти відкривається захоплюючий вид.
Читайте більше про відпочинок на Синевирському перевалі за посиланням.
🧭 Координати Синевирського перевалу: 48.5396246, 23.5973372
Центр Реабілітації бурого ведмедя
Центр реабілітації бурих ведмедів знаходиться на території Національного природного парку «Синевир», його будівництво почалось влітку 2011 року. Площа реабілітаційного центру складає 12 гектарів. Тут створені умови перебування ведмедів, що максимально наближені по клімату та рослинності до їх ареалів у дикій природі.
Центр створений з метою реабілітації бурих ведмедів, що потерпали від тортур та життю у клітках чи цирках та подальше їх пристосування у природному середовищі.
Відвідування центру реабілітації особливо сподобається вашій малечі, якщо ви відпочиваєте в Карпатах з дітьми, адже де ще вони зможуть побачити та зробити фото зі справжнім ведмедем, що живе у дикій природі, а не у клітці?
До реабілітаційного центру веде вказівник, який видно ще з дороги між селом Синевир і Синевирська Поляна. Поруч з центром розміщена парковка. Вхід платний.
Детальніше про центр реабілітації бурого ведмедя у Синевирі за посиланням.
🧭 Координати центру реабілітації бурого ведмедя у Синевирі: 48.555586027523255, 23.654298790658117
Водоспад Білий звір (Кам’янецький водоспад)
Легендарний водограй, що отримав назву Білий звір, також знаходиться попри дорогу до НПП “Синевир”, неподалік від повороту до центру Реабілітації бурого ведмедя, а тому ви однозначно його проїзжатимете рухаючись на відпочинок до озера Синевир.
Біля Кам'янецького водоспаду був побудований зручний оглядовий майданчик, з якого можна робити фотографії каскадного красеня, а зовсім недавно тут також встановили портрет мавки - берегині лісу, що однозначно порадує вашу малечу.
Найкраще нанести візит водограю весною, коли після танення снігів він повноводний та незвично красивий. Саме тоді поруч з основним водоспадом з’являються ще декілька дрібніших водоспадів-потічків, що течуть у тандемі аж до настання літньої спеки. Зимою Білий звір може повністю замерзнути, вкрившись міцною кригою.
Детальніше про відпочинок біля водограю та легенду про нього дізнавайтесь за посиланням.
Водоспад Білий звір знаходиться між селами Синевир та Синевирська поляна, що неподалік від Міжгір’я на Закарпатті на трасі T0724.
🧭 Координати водоспаду Білий Звір (Кам’янецький водоспад): 48.5593436N, 23.6515294E.
Екопарк “Долина вовків”
Під час відпочинку на Синевирі радимо вам завітати до екопарку “Долина вовків”, що розміщений у селі Синевирська Поляна. Він також знаходиться по праву сторону траси, що веде до озера, а тому його важко пропустити.
Екопарк “Долина вовків” був створений з метою реабілітації та збереження вовків та інших тварин. Перші вовченята були викуплені власником у браконьєрів, їх і зараз можна тут спостерігати. Крім чотирьох порід вовків, які тут проживають, туристи можуть на власні очі побачити нетипових для карпатських лісів представників котячих - тигрів та левів.
Також в екопарку живе велике сімейство різних копитних тварин: карпатські олені, лані, а також екзотичні верблюди та альпаки. Останні дуже полюбляють позувати перед камерами. При відвідуванні екопарку можна на вході придбати їжу щоб власноруч погодувати тваринок.
Дізнавайтесь більше про екопарк “Долина вовків” поблизу Синевиру за посиланням.
Екопарк “Долина вовків” знаходиться поблизу с. Синевирська Поляна неподалік від повороту до центру Реабілітації бурого ведмедя.
🧭 Координати екопарку “Долина вовків”: 48.5690026670883, 23.6634935981852
Дике Озеро (Озірце)
Дике Озеро, або ж як його інколи називають, Озірце - мабуть, найбільш недооцінена місцина, яку часто туристи недооцінюють при відпочинку на Синевирі. Автобусних турів тут немає, адже не кожен захоче пройтись близько 3,5 км через ялиновий ліс у пошуках Озірця, хоча маршрут сюди добре маркований і з ним впорається навіть дитина.
Високогірне озеро Озірце примостилось посеред густого та дрімучого смерекового лісу на висоті близько 1000 м над рівнем моря. Воно набагато менше за свого старшого брата Синевира, Озірце займає всього близько гектару площі, а його максимальна глибина не перевищує 10 метрів.
Незважаючи на дещо менші розміри, за красою Дике озеро не поступається Синевиру, а в дечому його навіть перевершує. Не так давно, інстаграм облетіли світлини Озірця, що захований поміж ялинами з характерним буро-рожевим відтінком, який йому надають мохи, що ростуть навколо. Навколо Озірця обладнані колиби для відпочинку, присутні оглядові майданчики, а приємним бонусом за прогулянку до нього стануть десятки білих грибів, що ростуть навколо у сезон.
Маршрут до Дикого Озера починається від Музею лісу та сплаву, детальніше про відпочинок та маршрут до Озірця за посиланням.
Музей лісу та сплаву та візит-центр Синевиру
Музей лісосплаву на території НПП “Синевир” є унікальною спорудою, адже його було побудовано на місці справжньої клаузі - так у часи Австро-Венгрії називали спеціальні дамби, що контролювали рівень води у річці. Одна з таких дамб стояла на річці Чорна Ріка (Озерянка), яка колись служила транспортною артерією для постачання кругляку з карпатських гір через річки Тереблю та Тису до Угорщини.
В 1990-х роках дамбу було перероблено у музей, що отримав назву Музей лісу та сплаву, тоді ж він увійшов до складу нацпарку. На жаль, великі паводки 1998 та 2001 років зруйнували дамбу, і зараз вона все ще проходить процес відбудови та реставрації. Основні експонати музею, що зображують предмети побуту бокорашів (так називали юнаків, що справляли ліс бурхливими карпатськими ріками), були перенесені до візит-центру НПП “Синевир”, де на них можна і сьогодні подивитись.
Наразі на території Музею лісосплаву, знаходиться побудована колиба бокорашів, а також ведуться роботи по реставрації та відновлення дамби. Також саме звідси бере початок туристичний маршрут до Дикого Озера.
Більше дізнатись про давню професію бокорашів та Музей лісу та сплаву можна за посиланням.
🧭 Координати Музею лісосплаву: 48.5291517N, 23.6856706E
🧭 Координати Візит-центру НПП Синевир: 48.53485887587382, 23.648533776163383
Цікаві місця для відпочинку неподалік Синевиру
Відпочинок на Синевирі не обмежується відвідування лише території нацпарку, тому ми підготували для вас список туристичних локацій, що знаходяться неподалік Синевиру.
Село Колочава
Колоритне закарпатське селище Колочава, яке часто називають “селом 10 музеїв”, знаходиться неподалік від Синевиру. Відпочинок у Колочаві - це насамперед культурне споглядання за історією Закарпаття різних епох. За кількістю історичних пам’яток це село може позмагатись з багатьма містами, та мабуть найзнаменитішим музеєм є скансен “Старе Село”, про який ми детальніше поговоримо пізніше.
Детальніше про відпочинок у Колочаві та її історичні пам’ятки читайте за посиланням.
Втім, відпочинок у Колочаві - це не лише про історію, адже тут розміщене форелеве господарство, де вам приготують власноруч зловлену рибу, а також десятки туристичних маршрутів по навколишнім хребтам - Пішконі та Красному. Якщо ви маєте час та відповідну підготовку - обов’язково підніміться на одну з навколишніх вершин, наприклад, окрасу Горган гору Стримбу чи її меншу сестру - гору Дарвайку. Від виду звідси на навколишні полонини перехоплює подих.
Музей-скансен “Старе село” у Колочаві
Музей “Старе село” у Колочаві є одним із найкращих скансенів (музей під відкритим небом) в регіоні (а то і в Україні).
Експонати скансену познайомлять вас з повсякденним життям Колочави різних періодів. Історичні пам’ятки відображають етапи життя різноманітних прошарків населення та представників професій цього колоритного гуцульського села. Наразі тут нараховується близько 20-ти справжніх або майстерно відтворених як всередині так і зовні споруд різних часових епох. Радимо вам обов’язково скористатись послугами екскурсовода, оскільки повірте - тут є про що послухати та що дізнатись.
Детальніше про Музей-скансен “Старе село” у Колочаві читайте за посиланням.
🧭 GPS: 48.4234056, 23.7090988
Церква Святого Духа у Колочаві
Церква Святого Духа у Колочаві - це вражаючий приклад історичної дерев'яної пам’ятки, виконаної у стилі бароко, що збереглась до наших днів. Тридільний, виконаний у два зруби храм за свою довгу історію встиг побувати не лише місцем для молитв колочавців, а і музеєм атеїзму у добу СРСР.
Сьогодні це унікальний музей та вишукана пам’ятка архітектури, що сховалась поміж старих смерек. На території храму збереглось старе кладовище, а поруч з входом розташована одна з найцікавіших пам'яток Колочави - “Перло дорогоцінноє”, що уособлює робоче місце місцевого дяка Івана Лугоша, який написав у 1747 році манускрипт “Перло дорогоцінноє со Євангелієм”. Копія цієї роботи зберігається у храмі.
Детальніше про церкву Святого Духа у Колочаві читайте за посиланням.
🧭 Координати церкви Святого Духа у Колочаві: 48.43958, 23.68685
Карпатське Море (Вільшанське Водосховище)
Якщо під час відпочинку на Синевирі вам захочеться подивитись на ще одну водойму, то ласкаво просимо до Вільшанського водосховища, яке часто називають Карпатським морем. На відміну від природного озера Синевир, причиною утворення водосховища став людський фактор, адже водосховище є частиною Теребле-Ріцької ГЕС, яка з’єднала дві ріки: Тереблю і Ріку.
Поруч з водосховищем можна розбити намет та залишитись з ночівлею. Багато хто тут навіть купається та рибалить, проте ми не рекомендуємо вам цього робити, адже на жаль, водосховище доволі забруднене сміттям, яке сюди несе Теребля. Активісти час від часу організовують екопікніки з метою прибирання Вільшанського водосховища.
Тим не менш, відпочинок біля Вільшанського водосховища підійде для бажаючих усамітнитись та відпочити від купи туристів, що оточують Синевир. А ще саме звідси відкривається чудовий вид на гору Дарвайку, а місцеві ліси “кишать” грибами у сезон.
Щоб дістатись до Вільшанського водосховища поверність від кільця у центрі Колочави до Вільшан. Відстань до водосховища становить близько 10 км, проте пам’ятайте, що кілька останніх кілометрів дорога у жахливому стані.
Адреса та розташування Вільшанського водосховища: c. Вільшани, Закарпатська область.
Детальніше про Вільшанське Водосховище за посиланням.
🧭 GPS: 48.3810978010254, 23.6360359718629
Туристичні маршрути Синевиром
Відпочинок на Синевирі важко уявити без вилазки на якусь вершину поблизу чи нескладного туристичного походу Карпатами. Через національний парк проходять численні маршрути різної складності, що підійдуть для різних вікових категорій туристів та різного мандрівного досвіду. Ось кілька з них…
Маршрут до Дикого Озера (Озірця)
Складність: легкий
Довжина: 3,4 км (в одну сторону)
Маркування: присутні вказівники та сині мітки
Туристичний маршрут до Озірця починається від Музею лісу та сплаву. Його з легкістю можна подолати десь за 2 години не швидкої ходьби. Більша частина маршруту проходить буково-смерековим лісом, 2 кілометри якого проходять через найдовший ялиновий тунель. Стежина прочищена та добре видима, по маршруту помітні навігаційні вказівники та мітки синього кольору. Також як на маршруті, так і безпосередньо біля Дикого озера, трапляються колиби та бесідки, де можна зупинитись та перепочити. Присутні джерела з водою, а в сезон - купа білих грибів. Детальніше про Дике озеро та маршрут до нього читайте за посиланням.
Синевирський перевал - гора Кам’янка - гора Озерна - озеро Синевир
Складність: середній
Довжина: 15,6 км
Загальний набір висоти: 1397м
Маркування: зелений колір
Загальна довжина маршруту від Синевирського перевалу до озера Синевир складає 15,6 км із загальним набором висоти 1397 м. Багато туристів проходять його за 2 дні з однією ночівлею, або ж за один день з ночівлею десь поруч з озером. Маршрут починається від Синевирського перевалу і перші 700 метрів йде по дорозі, далі відбувається поворот ліворуч і вхід до лісу попри лижний підйомник.
Основна частина маршруту буде проходити зоною лісу, проте у сідловині між горами Кам'янка та Озірна присутні вирубки. Незважаючи на наявність маркування зеленого кольору, обов’язково завантажте офлайн навігацію для маршруту, на кшталт Mapy.CZ, оскільки рухаючись лісом можна доволі легко втратити орієнтири.
На вашому маршруті зустрінуться дві вершини: гора Кам’янка (1578 м), десь за 5 км від початку маршруту, і вершина Озірна (1496 м), що за 2,5 км від фінішу - озера Синевир. Обидві вершини знаходяться у зоні лісу, проте вже при спуску з Озірної вам відкриється вікно з чудовим видом на озеро.
Туристичний маршрут хребтом Пішконя
Складність: складний
Довжина: 32-38 км
Маркування: червоне
Туристичний маршрут карпатським хребтом Пішконя є значно складнішим з довжиною від 32 до 38 км в різних варіаціях. Туристи, як правило, проходять його за 3 дні з двома ночівлями. Незважаючи на складнощі, маршрут вартий вашої уваги, адже проходить одним із наймальовничіших карпатських хребтів, з якого відкриваються захоплюючі краєвиди на долину села Колочави, хребет Красна та інші навколишні гори аж до Яйка Ілемського.
Маршрут має багато варіацій та варіантів для сходження та спуску із сіл Синевир, Колочава, Горб, тощо. Ми наведемо найоб’ємнішу частину:
Село Синевир – дике Озеро (Озірце) – г. Пішконя – г. Мала Гропа – г. Ясеновець (1628 м) – г. Велика Гропа (1667 м) – г. Негровець (1707 м) – г. Горб (1687 м ) – г. Барвінок (1461 м) – г. Дарвайка (1501 м) – с. Колочава
Існують і значно простіші варіанти відвідати хребет Пішконю:
Туристичні маршрути неподалік Синевиру
Якщо ви хочете здійснити невеликий підйом вихідного дня відпочиваючи біля Синевиру, то це з легкістю можна зробити піднявшись на одну з вершин, що знаходяться неподалік. Наприклад, зі стартом в селі Колочава. Ось перелік, переходьте за посиланням та читайте опис маршруту:
- Гора Дарвайка
- Гора Стримба
- Гора Топас
- Гора Тяпеш та мертве село Косів Верх
Національний парк Синевир
Загальна площа національного парку “Синевир” складає 43 тис га, більшість якої розташована у межах гірського масиву Внутрішні Ґорґани. Для збереження лісового генофонду, а також унікальної флори та фауни, у нацпарку діють чотири функціональні зони: заповідна, де заборонена будь-яка діяльність, зона регульованої рекреації, зона стаціонарної рекреації та господарська зона.
На території нацпарку “Синевир” ростуть букові праліси - стародавні букові ліси, яких майже не залишилось у Європі, що внесені до світової спадщини ЮНЕСКО. У національному парку росте понад 1726 видів рослин, з яких 53 входять у Червону книгу України. НПП “Синевир” також є домом для 169 видів тварин, з яких 43 знаходяться на межі вимирання.
При відвідування Синевиру завжди пам’ятайте, що ви знаходитесь на території нацпарку, де дозволено розводити багаття та ставити намети виключно у відведених для цього місцях, а відвідування певних зон може бути взагалі заборонено.
Як дістатись до Синевиру?
До озера Синевир найкраще їхати на власному авто, так ви зможете відвідати всі вищезгадані локації. Втім, до Синевиру можна дістатись і громадським транспортом.
Громадським транспортом
Поїздом вам потрібно рухатись до найближчої жд станції Воловець. Сюди прямують багато поїздів з більшості обласних центрів України. Далі вам потрібно скористатись або ж послугами таксі чи приватних перевізників (вартість може легко скласти і 1000 грн у сезон), або ж сісти на один з автобусів до села Синевирська поляна.
Відстань від Воловця до озера Синевир близько 70 км.
Автобуси до села Синевирська Поляна прямують з таких міст: Свалява, Ужгород та Мукачево, прямуючи через Міжгір'я. До Міжгір’я можна потрапити автобусами “Київ – Хуст”, “Львів – Хуст”, “Львів – Тячів”.
Автомобілем
Рухайтесь автотрасою Київ - Чоп (M06) до с. Нижні Вороти, там повертайте до Воловця, а далі на кільці в сторону Міжгір’я до озера Синевир.
Альтернативний маршрут проходить трасою Львів - Долина - Хуст (Н10, P21). Траса відремонтована та знаходиться у чудовому стані. Рухайтесь до с. Сойми, потім повертайте до Міжгір’я та озера Синевир.
Який маршрут ви б не обрали, ми бажаємо вам чудесних вихідних в Карпатах, що залишать по собі тільки найкращі спогади!