Дике Озеро, або просто Озірце, розташоване на території Національного природного парку “Синевир” у Міжгірському районі на Закарпатті. Воно довгий час знаходилось “в тіні” свого старшого брата - озера Синевир. Незважаючи на зростаючу популярність останніх декількох років, озеро Озірце все ще доволі малознане для туристів, адже сюди, на відміну від Синевиру, не виїдеш на авто, а тому доведеться рухатись пішки близько 3,5 км в одну сторону. Через це відвідування Дикого Озера - обов’язкове для всіх поціновувачів тихого та спокійного відпочинку в Карпатах, що втомились від гаміру навколо та хочуть насолодитись незайманою природою. Це місце також чудово підійде тим, хто бажає спробувати себе у тихому полюванні на карпатські гриби.
Високогірне озеро Озірце розкинулось посеред густого та дрімучого буково-смерекового лісу на висоті близько 1000 м у самому серці карпатських гір на території природного парку “Синевир”. За розмірами Озірце значно поступається Синевиру і займає десь близько гектару. Максимальна глибина Дикого Озера складає 10 метрів, а вода тут чиста та прозора.
Незважаючи на поступове перетворення озера в болото, інколи тут навіть можна спостерігати невелику озерну рибу - гольяна, зграйки яких звикли до замуленої та покритої водоростями водойми. Дехто навіть стверджує, що спостерігав тут форель.
Еталонною родзинкою Дикого озера вважають гігантський ялиновий стовбур, що вже роками напівзатопленим лежить на одному з берегів і виступає свого роду червоною доріжкою для всіх любителів гарних світлин.
На поверхні Дикого озера утворилось декілька острівців, найбільший з яких ніколи повністю не занурюється під воду. Складається цей плавучий острів переважно з моху сфагнума і на ньому навіть ростуть невеликі деревця. Живиться водойма переважно грунтовими водами, а від Дикого озера витікає маленький струмок.
Сьогодні Озірце по-трохи перетворюється природнім шляхом у верхове болото, при чому заболочення проходить навіть у центрі водойми, хоча здебільшого цей процес властивий периферії озер. Погано чи це ні - покаже час, проте саме заболочення Озірця призвело до утворення характерного червоно-бурого рослинного покриву на його поверхні, що складається з мохів та дрібних вкраплень журавлини. Така рослиність притаманна тундровій флорі і надає Дикому озеру особливої краси восени.
Легенда про Дике Озеро (Озірце)
Як і майже кожне карпатське озеро, Озірце має своє містичне походження. Легенда стверджує, що раніше на місці Дикого озера була рівнина, і саме тут один з монголо-татарських ханів вирішив заховати награбоване золото та скарби. Повертаючись з походу на карпатські села, що належали тоді до Угорщини, хан наказав тут глибоко закопати всю здобич, бо нести її далі було неможливо. Та вернувшись за золотом, долини хан вже не знайшов, а побачив тільки густий ялиновий ліс та озеро, що і було названо Диким, підкреслюючи його бурхливу природу.
Цікаві факти про Дике Озеро (Озірце)
- Зйомки кліпу “Ой не ходи Грицю” гурту NAVKA проходили на Озірці та Синевирі.
- Температура води в Озірці не перевищує 15 градусів, а взимку поверхня Дикого озера вкривається кригою.
- Сьогодні Озірце заболочується і згодом може повністю перетворитись на болото.
- Мохи, що вкривають поверхню Дикого Озера, надають йому особливого червоно-бурого забарвлення.
- Найкращою порою для відвідин Озірця, на нашу думку, є осінь, коли вся природа навколо вже вкривається осінніми барвами, а околиці озера наповнюються білими грибами.
Маршрут до Дикого Озера (Озірця)
До Озірця ведуть два основні маршрути - з урочища Остріки та від музею Лісосплаву у селі Синевир Міжгірського району Закарпатської області.
Маршрут від музею Лісосплаву
Дістатись до Озірця найкраще від музею Лісу та сплаву, що розташований у селі Синевир (приблизні координати: 48.53017618172516, 23.685383247714274). Загальна довжина маршруту до Дикого озера складе близько 3,4 км в одну сторону. Ви її спокійно подолаєте десь за 2 години неспішної прогулянки просторою стежиною через густий буково-смерековий ліс. Понад 2 кілометра маршруту пролягають через найдовший ялиновий тунель, що надійно захистить вас від спекотного сонця та подарує жадану прохолоду.
Маршрут до Озірця добре маркований синім кольором, часто трапляються вказівники, а тому тут важко заблукати. Тим не менш, радимо вам мати засоби навігації з попередньо завантаженими офлайн мапами, щоб у разі чого мати додаткове джерело орієнтування на маршруті.
Стежка до Озірця починається відразу при трасі і до музею Лісосплаву веде через місток, де чергують працівники НПП “Синевир”, що зможуть вам підказати напрямок руху. Оскільки маршрут проходить через національний парк, то на вході може зніматись невелика плата, а при його проходженні варто пам’ятати правила поводження у нацпарках.
Влітку та в осінню пору стежиною вам можуть зустрітись десятки білих карпатських грибів, що і не дивно, адже Міжгірщина славиться своїми грибними місцями. На практиці це вас може сильно сповільнити, тому чітко розраховуйте ваш час 😀.
Вже поруч з самим Озірцем розташовані дві колиби, а також є місце для декількох наметів. Навколо Дикого озера прокладена екостежина, а також є декілька спеціально облаштованих майданчиків для споглядання за червоно-бурою гладдю.
Маршрут від урочища Остріки значно довший і проходить грунтовою лісовою дорогою. Початок маршруту починається від центрального офісу НПП “Синевир” і проходить частиною закарпатського туристичного шляху, що маркований червоним. Останні півтора кілометра маршрутів спільні, оскільки стежини об’єднуються.
Що цікавого поруч з Диким Озером (Озірцем)?
- Передусім це, звісно ж, його старший брат - озеро Синевир, легенда Карпат.
- Ведмежий притулок та “Долина Вовків” також заслуговують вашої уваги, особливо якщо ви відпочиваєте в Карпатах з дітьми.
- Село Колочава та музей-скансен “Старе Село” не залишить байдужими любителів історії та культури.
- Хребет Пішконя - один з найкращих карпатських хребтів для всіх категорій туристів. Маршрут через Пішконю з села Синевир йде попри Озірце.
Як дістатись до Дикого Озера (Озріця)?
Село Синевир виступає початковою точкою для туристичного маршруту на Озерце, тому вам потрібно рухатись саме до нього.
Громадським транспортом
Поїздом рухайтесь до жд Воловець, це найближчий залізничний вузол. Сюди ходять поїзди з більшості обласних центрів України. Далі вам потрібно скористатись автобусом або послугами приватних перевізників.
Відстань від Воловця до музею лісосплаву близько 60 км.
Автобуси до села Синевир ходять з м. Ужгород, м. Мукачево, м. Воловець, м. Міжгір’я. До Міжгір’я можна потрапити автобусами “Київ – Хуст”, “Львів – Хуст”, “Львів – Тячів”.
Автомобілем
Рухайтесь автотрасою Київ - Чоп (M06) до с. Нижні Вороти, там повертайте до Воловця, а далі на кільці в сторону Міжгір’я та села Синевир.
Альтернативний маршрут проходить трасою Львів - Долина - Хуст (Н10, P21). Траса відремонтована та знаходиться у чудовому стані. Рухайтесь до с. Сойми, потім повертайте до Міжгір’я та с. Синевир.
🧭 Координати Дикого Озера (Озірця): 48.52206, 23.68380