Синевир — легенда Карпат, саме так його називають через загадкове розміщення. Знайти водну гладь можна серед неприступних скель заповідної зони Національного природного парку однойменної назви. Гірське озеро має ще одну неофіційну назву - "Морське око", через тихі блакитні води, що оточують маленький острівець в центрі водойми.
Розташування озера Синевир
Розташоване "Морське око" Карпат на висоті майже 1000 метрів над рівнем моря, що по праву дає змогу назвати його візитівкою та справжнім скарбом Українських Карпат. Не менш важливим фактом є те, що Синевир — найбільше та найглибше високогірне озеро України. Утворилось воно, за даними науковців, в наслідок землетрусу, що пройшов тут близько 10-11 тис. років тому. В результаті стихії відбулось блокування стрімкої річки, що призвело до утворення водойми. Максимальна глибина легендарного озера Карпат, в залежності від сезону, становить від 19 до 23 метрів.
Навіть в найспекотніший день літа Синевир прогрівається тільки до глибини одного-двох метрів, нижче вас чекатиме крижаний холод. За рахунок підземних джерел озеро постійно оновлюється, підземні течії то заповнюють водойму, то дають відтік.
"Морське око" вже давно стало культовим місцем серед туристів. Про це свідчить асфальтована дорога, якою без проблем можна дістатись до озера. Якщо ви прямуєте сюди власним ходом, то можете не боятись за авто. Перед підйомом, що веде до озера Синевир, знаходиться стоянка, на якій ви можете залишити машину. Підіймаючись асфальтованою стежкою, вам траплятимуться колиби та корчми, власники яких гостинно запрошуватимуть до себе. Там ви зможете насолодитись смачними напоями, скуштувати м'яса та страви національної кухні. Ще трохи вище буде джерело питної води.
Це місце щороку притягує до себе все більше і більше шанувальників активного відпочинку. Синевир оточений старими ялицями, які насичують повітря тонким шаром цілющого хвойного аромату, що вкриває поверхню озера та розноситься легкими поривами вітру довкола.
Дякуючи працівникам національного парку, туристична інфраструктура високогірної водойми добре розвинена. Ознаки цивілізації та природна стихія не перекривають, а навпаки доповнюють одне одного. Оглядові майданчики, декоративні скульптури та щорічний Всеукраїнський фестиваль "На Синевир трембіти кличуть" майстерно вписуються в ландшафт парку.
Між дерев розміщені дерев'яні альтанки, що слугують місцем відпочинку для туристів. Тут ви зможете зробити перерву і розділити трапезу з друзями та близькими.
Якщо вам вже набридло сидіти на місці, то ви в будь-який момент можете розім'яти ноги, пройшовшись еко-стежками, що тут стрічаються на кожному кроці. Ними можна обігнути все озеро та приємно провести час, споглядаючи за водною гладдю з різних ракурсів.
Купатись в озері та розводити багаття на території заповідної зони суворо заборонено!
Легенди про озеро Синевир
Синевир оповитий легендами та народними повір’ями, про одну з таких історій свідчить скульптура висотою 13 метрів, що прикрашає берег озера. Зображує вона двох закоханих — дівчину Синь та юнака Вира.
За легендою донька місцевого графа закохалась в пастуха, що одного разу привернув її увагу граючи на сопілці посеред лісу. З того часу дівчина ходила майже щодня до галявини, де її чекав Вир. Їхні зустрічі продовжувались навіть після прямої заборони графа, проте це тільки погіршило ситуацію. Батько Сині наказав своїм підлеглим вбити молодика, скинувши згори на нього камінь. Чутки про загибель Вира швидко дійшли до дівчини, і вона, знайшовши те злополучне місце, обійняла камінь та гірко заплакала. Від потоку сліз закоханої Сині утворилась довкола каменя ціла водойма, яка й по цей день є символом нещасного кохання молодих.
Неподалік озера Синевир знаходиться ще одне не менш цікаве місце - мова йде про Реабілітаційний центр бурого ведмедя. Розташування центру не випадкове, саме територія національного природного парку за кліматичними та ландшафтними умовами підходить для життя тварин. Мешканці вольєрів потрапляють сюди не просто так, беруть під захист тварин, що зазнали жорстокого поводження або ж утримувались в неналежних умовах. Центр реабілітації знаходиться в лісистій місцевості, живуть хижаки на огороджених територіях, де для них працівники центру облаштували штучні берлоги та басейни. Також тут ведмеді смакують улюбленими ласощами на природних ягідних плантаціях малини, ожини та чорниці. Побачити кудлатих велетнів можна з 09.00 до 18.00 в Реабілітаційному центрі бурих ведмедів, недоїжджаючи до озера Синевир (перед поворотом розміщений знак).
Якщо ж у вас ще залишиться вільний час, то рекомендуємо відвідати один з найвищих водоспадів Українських Карпат — Шипіт. Знаходиться він за 60 кілометрів від Синевира. Доїхати до нього можна дорогою через Синевирський перевал, Міжгір’я, Келечин й після селища Ізки, доїжджаючи до Пилипця поверніть ліворуч. Після повороту на вас чекатиме відрізок шляху близько 5 кілометрів з вибоїнами, тому будьте обачні й не перевищуйте швидкість.
Як доїхати до озера Синевир
Громадським транспортом
Поїздом ви можете дістатись прямим сполученням з великих міст (Київ, Одеса, Харків, Львів) до станції Воловця, а потім рейсовим автобусом доїхати до с. Синевирська Поляна. Автобуси сюди прямують з таких міст: Свалява, Ужгород та Мукачево, прямуючи через Міжгір'я.
Автомобілем
Краще триматись траси Київ-Чоп і в смт Нижні Ворота повернути в напрямку Воловець-Міжгір'я-Колочава. Часто питають як доїхати з Яремче до о. Синевир або з Коломиї. Відповідь проста — через Івано-Франківськ, трасою ви доберетесь швидше. Зі Львова краще всього через Стрий та Національний природний парк "Сколівські бескиди".
Туристичні маршрути
До "Морського ока" Карпат можна дістатись пішки від полонини Гича, спустившись до с. Слобода. Там ви знайдете джерело питної води, де зможете втамувати спрагу та перевести подих, від нього до о. Синевир рукою подати. На ночівлю ми радимо зупинитись на полонині Озірній, до неї з озера нескладно піднятись. Там чудове місце, щоб розвести багаття, та повністю насолодитись краєвидом гірських лісів на фоні безкраїх просторів блакитного неба.