Відпочинок в Закарпатті – це те, що не слід робити поспіхом через велику кількість цікавинок, що тут знаходяться. Зазвичай мандрівники прибувають до якогось із закарпатських містечок і вже звідти починають своє знайомство з краєм. Мукачево може зацікавити своєю архітектурою, незвичними скульптурками та особливим колоритом. Смачна та незвична закарпатська кухня, закарпатський діалект та місцеві звички краще познайомлять зі всією багатогранністю нашої України.
Коротка історія Мукачева
Ще в IV–III ст. ст. до н.е. на території сучасного Мукачева проживали племена даків – представників кельтської культури. В їхньому оппідумі (укріпленому городищі на пагорбі) знаходився чи не найбільший металообробний центр у Європі, що робило ці землі важливим стратегічним та торгівельним центром.
Значно пізніше ці землі заселяються слов’янським та угорським населенням, а згадка про місто Мукачево датується другою половиною IX ст.
Існує 3 основні версії походження назви «Мукачево». Перша версія – через муки простого народу, викликані будуванням замку. Друга версія – через виробництво муки на водяному млині. Третя версія виводить назву міста від угорського слова «munka», що означає «робота».
Далі історія Мукачева стає дещо динамічнішою, а саме місто часто змінює сюзеренів. У X–XI ст. воно входило до складу Київської Русі. З кінця XIII ст. по початок XIV ст. – до Галицького князівства, а з 1301 по 1321 р. – до Галицько-Волинської держави. З 1321 р. Мукачево надовго потрапляє під контроль угорської корони.
Трохи більше ніж через півстоліття, у 1376 році, місту була видана грамота на право користування власною печаткою із зображенням Святого Мартина (який по сьогодні вважається покровителем Мукачева).
Історія Мукачева значно збагатилася за часів правління подільського князя Ф. Коріятовича (XIV–XV ст.). Він перебудував та укріпив Мукачівський замок «Паланок», де оселився зі своєю родиною. Коріятович сприяв розвитку торгівлі в місті, де регулярно почали проводитись ярмарки. Також сприянням Коріятовича на Чернечій горі був заснований чоловічий православний монастир, що сприяло культурному та церковному розвитку міста.
В першій половині XV ст. Мукачево отримує магдебурзьке право (певний рівень автономії) та відкриває перший цех (кравців), що значно посилює його значення як важливого торгівельно-ремісничого центру в краї.
Після битви під Могачем (1526 р.) Мукачево та навколишні землі стають власництвом трансільванських князів. В цей період найбільш відомими власниками міста був рід Ракоці, з іменем яких пов’язано чимало сторінок історії замку «Паланку» та однойменного палацу. Ракоці управляли містом до 1711 року – до поразки визвольної війни угорців проти панування Габсбургів (1703–1711).
XX ст. виявилось насиченим для історії Мукачева. Після Першої світової війни місто ввійшло в склад Першої Чехословацької республіки. В 1938 р., за результатами Віденського арбітражу, місто опинилось в складі Угорщини. А з 1945 по 1991 рр. на Закарпатті закріпилась радянська влада.
Відпочинок в Мукачеві
Місто Мукачево відоме як одне із основних місць зупинки для подорожей Карпатами. До нього доволі легко дістатись на автомобілі чи потягу зі Львова чи Києва, винайняти тут порівняно недороге помешкання чи номер в готелі і вже неспішно насолодитись знайомством із Закарпаттям.
Попавши в місто, мандрівників перш за все зустрічає величний Мукачівський замок «Паланок», що височіє на горі та охороняє спокій міста. Втім, в центрі міста також знайдеться кілька пам’ятних місць, які вартують уваги. З центру Мукачева зазвичай починаються екскурсії, які ведуть повз старовинну міську ратушу, палац Ракоці, незвичні скульптури гусакам чи сажотрусу тощо.
Детальніше про цікаві пам’ятки Мукачева читайте тут.
Мусимо додати, що відпочинок в Мукачеві вам більше припаде до душі, якщо ще смачно пообідати. Хтось полюбляє піцу, хтось класичну їжу в ресторані, а дехто був би не проти познайомитись із стравами закарпатської кухні: лечо, баношем, бограчем, гуляшем, кнедликами… В будь-якому разі, ловіть нашу підбірку місць, де можна смачно поїсти в Мукачеві.
Протягом року в Мукачеві відбувається кілька особливих фестивалів та культурних подій, про які варто згадати:
- В січні тут відбувається фестиваль «Червене вино». На нього збираються винороби із всього Закарпаття, а також Угорщини, Словаччини, Румунії тощо. Це чудова нагода скуштувати не тільки різні види домашніх вин, але й продегустувати наливки, послухати музику, поласувати різні види запеченого м’яса…
- В середині лютого зазвичай проводять фестиваль «Варишська палачінта». Палачінтами тут називають млинці. Пригощають палачінтами з варенням, медом та різними соусами. Ну і без вина та танців не обійтись.
- 27 липня проводиться Парад сажотрусів, на якому також буває чимало гостей з-за кордону. Тут вам і колоритні фото, і музика, ну і звісно різні смаколики.
- З 2016 року наприкінці серпня в Мукачеві проводиться фестиваль «Варишське пиво». Як красномовно свідчить назва, головною фішкою цього заходу є дегустації крафтових видів пива зі всього Закарпаття. А після кількох келихів та закуски – можна і потанцювати.
- Наприкінці серпня – на початку вересня також проводиться «Свято меду» – традиційний ярмарок бджолярів. Окрім пробування різних видів меду, програма передбачає конкурси для дорослих та малих, продаж екологічних сувенірів тощо.
Відпочинок на Закарпатті часто пов’язують з певним очищенням: зарівно як тілесним, так і духовним. Щоб доповнити це відчуття, радимо познайомитись із місцевими чанами. Їх суть доволі проста – береться джерельна карпатська вода, додаються ароматичні та лікувальні трави, гріється приблизно до 40+ 0C… і виходить чисте задоволення та релакс. А найкраще приймання чанів поєднати з пірнанням в крижану воду гірської річки. В Мукачеві чани можна знайти в етно-орієнтовних закладах, або приміських селах (наприклад, комплекс відпочинку «Вольногора» за 19 км від міста Мукачева).
Якщо ви подорожуєте з дітьми, то непоганим варіантом щоб урізноманітнити свій відпочинок в Мукачеві буде відвідини аквапарку. Трохи розкажемо про них.
Аквапарк «Карпатія»
Чи не найбільший аквапарк на Закарпатті, який точно дозволить по-максимуму наситити ваш відпочинок в Мукачеві. До послуг відпочивальників 9 басейнів (2 термальні), басейн-ріка, 4 види водяних гірок, лазня, соляна кімната, інфрачервона сауна, турецький хамам тощо. А також оздоровчий басейн, який працює взимку та великий паркінг.
Аквапарк «Карпатія» працює щоденно з 10 ранку по 10 вечора. З 18:00 по 21:30 – щасливі години на вечірнє купання, скидка приблизно 50%.
Ціни на вхідний квиток в будні дні:
Базовий: 1 година – 120 грн.; 2 години – 220 грн.; увесь день – 300 грн.
Сімейний (2 дорослих та 1 дитина): 600 грн. за увесь день.
Дитячий тариф (до 13 років): 1 година – 60 грн.; 2 години – 110 грн.; увесь день – 150 грн.
Ціни на вхідний квиток на вихідні:
Базовий: 1 година – 160 грн., 2 години – 300 грн.; увесь день – 400 грн.
Сімейний (2 дорослих та 1 дитина): 800 грн. за увесь день.
Дитячий тариф (до 13 років): 1 година – 80 грн.; 2 години – 150 грн.; увесь день – 200 грн.
Зверніть увагу! Послуги спа-зони входить у вартість квитка. Ціни на вхідний квиток може дещо змінюватися
Адреса: вул. Духновича, 89. Контактний телефон: (095) 599 6876.
Спортивно-оздоровчий комплекс «Aqua City»
На території комплексу розташовується великий, підлітковий та дитячий басейни (всі з підігрівом), два джакузі, соляна кімната, хамам, фінська баня та аромо-баня.
Зверніть увагу! У спортивно-оздоровчому комплексі «Aqua City» принципово немає алкоголю.
Ціна вхідного квитка в будній день:
Діти до 4 років – безкоштовно.
Від 4 до 14 років: вдень 1 година – 80 грн.; 2 години – 140 грн. Ввечері 1 година – 100 грн.; 2 години – 180 грн.
Дорослі: вдень 1 година – 120 грн.; 2 години – 210 грн. Ввечері 1 година – 150 грн.; 2 години – 270 грн.
Ціна вхідного квитка у вихідні чи святкові дні:
Діти: 1 година – 100 грн.; 2 години – 180 грн.
Дорослі: 1 година – 150 грн.; 2 години – 270 грн.
Зверніть увагу! Денний час – з 9:00 по 15:00. Вечірній час – з 15:00 по 22:00.
Комплекс «Aqua City» працює щоденно з 09:00 по 22:00.
Ціни можуть змінюватись, тому актуальний стан речей бажано уточняти в адміністрації.
Адреса: вул. Підловачна, 15. Телефон: (050) 345 9999.
Басейн «ДЮСШ»
Це басейн Дитячо-юнацької спортивної школи. До послуг відпочивальників басейн з прісною водою та басейн з термальною хлоридно-натрієво-кальцієвою водою (рекомендований час перебування – не більше 20 хвилин).
Ціни на вхід:
- діти до 130 см – безкоштовно;
- діти вище 130 см – 50 грн.;
- особи з «картою мукачівця» – 100 грн.;
- решта осіб – 150 грн.
Басейн працює у теплу пору року щоденно з 8:00 по 20:00.
Також в Мукачеві працюють ще два басейни:
- в теплу пору року працює відкритий басейн «Авангард» (вул. І. Парканія, 1).
- а протягом цілого року працює басейн з підігрівом у спортивному комплексі «Антарес» (вул. Лермонтова). Контактний номер телефону: (03131) 32 110.
Сакури в Мукачеві
Їдете по екзотику Закарпатську, а отримуєте ще й японську бонусом. Не секрет, що японська вишня (сакура) – дуже популярна на Закарпатті, а історія її появи тут має чимало цікавих деталей. Зазвичай сакури в Мукачеві цвітуть в середині квітня – початку травня. Найбільше їх можна побачити на центральних вулицях міста: Маргітича, Ужгородській, Амоса Каменського, а також в спальних районах.
Цвітіння сакур в Мукачеві – це особлива пора, але якщо хочете побачити їх якнайбільше, то радимо завітати до Ужгорода та дізнатись про історію сакур на Закарпатті, фестиваль японської вишні та багато іншого.
Що цікавого можна подивитись поблизу Мукачева?
Поїхавши на Захід в сторону Ужгорода, приблизно за 23 км знайдемо руїни Середнянського замку – ймовірно, найбільш східного замку ордену тамплієрів. Приємним бонусом буде дегустація закарпатського вина у підвалах замку. Далі на цьому шляху у нас Ужгород з його замком, чеською архітектурою та міні-скульптурками, мега-популярний санаторій «Деренівська Купіль» тощо.
Поїхавши в північно-східному напрямку (в сторону Львова), ми зустрінемо Чинадіївський замок «Сент-Міклош», мальовничий водоспад Скакало, палац графів Шенборнів, с. Солочин з його санаторіями та багато іншого.
Дорога ж на Схід приведе нас до Хустського чи Виноградівського замків, неймовірної Долини Нарцисів в с. Кіреші, а якщо поїхати трохи далі – то і до м. Рахів, с. Кваси та с. Луги, звідки починаються більшість маршрутів на Чорногірський хребет.
Таксі в Мукачеві
Може трапитись, що вас настигне негода, потрібно буде швиденько дістатись вокзалу або просто втомитесь від прогулянок містом. В такому разі на допомогу прийдуть служби таксі в Мукачеві:
- Таксі “Транзит”: (066) 326 2626
- “Педро таксі”: (050) 588 3333
- Таксі “Приват”: (050) 536 3217
- “OnTaxi”: замовити таксі можна на офіційному сайті.
Як дістатись?
Громадський транспорт
До Мукачева можна дістатись потягами «Київ-Пасажирський – Ужгород», «Львів – Ужгород», «Одеса-Головна – Ужгород», електричкою «Львів – Солотвино» тощо. Автобуси до Мукачева також ходять з Ужгорода, Львова, Чернівців, Луцька і т.д.
Автомобіль
До Мукачева найкраще дістатись трасою «Київ – Чоп» через Львів. З міста Лева їдемо через Сколе, Нижні Ворота, Сваляву.