Відпочинок у Карпатах містить в собі багато очікувань, серед яких – відвідування замків й палаців. Мотивації у кожного різні: оглянути оригінальні артефакти, послухати розповіді про минуле чи відчути романтизм Середньовіччя. Для чого б ви не обрали напрям до старовинних споруд, якнайкраще в цьому списку пасує Закарпаття, де замки й твердині розташовані близько одне від одного і несуть в собі спільну історію краю.
З-поміж відомих на всю Україну замків Закарпаття, у смт. Чинадійово ось вже 6 століть існує Чинадіївський або замок «Сент-Міклош». Хоч ззовні споруда і не представляє собою величі й краси, як, наприклад, у сусідньому Мукачеві, проте його первісні інтер’єри переносять відвідувачів у часи життя колишніх власників.
Замок «Сент-Міклош» (в перекл. з угор. «Святий Миколай») запозичив назву від села, яке на Чинадійово перетворилося у 1944 році. У ХV ст. ці землі належали Сент-Міклоській домінії, земельним власником якої був барон Імре Переньї. Феодал розумів стратегічне значення регіону Закарпаття, а тому збудував Чинадіївський замок у центрі своїх володінь, за зразком романських феодальних фортець. Двоповерхова будівля з двома триярусними вежами, товстими стінами, просторими підвалами та віконцями-бійницями, була оточена ровами, валами і річкою Латорицею. Вигідне розташування давало змогу успішно захищати від нападів ворогів не лише місцеве населення, а й перевал «Руські ворота», через які пролягав важливий торговий шлях Карпат «Руська Путь».
Слід відмітити, що будівля замку не мала постійних господарів, що, власне, в подальшому відобразилося на стилі й інтер’єрі. Наступним власником Чинадіївського замку у 1574 р. став князь Міхай Телегді. Після смерті члени його сім’ї були поховані в підвалі церкви Святого Миколая, що неподалік замку. Рік 1657 став першою відправною точкою трансформації «Сент-Міклоша». Коли польські війська пошкодили фортецю, вона почала втрачати значення оборонної споруди. В другій половині XVII ст. замок перейшов у власність роду Ракоці – княгині Ілони Зріні та її чоловіка, трансільванського князя Ференца ІІ Ракоці.
На поч. ХVIII ст. Чинадіївський замок відіграв велику роль у Визвольній війні угорського народу проти імперії Габсбургів. Тривала боротьба закінчилася капітуляцією угорців. Чинадіївський замок перейшов у володіння австрійського магната графа Е. Ф. Шенборна, і через певний проміжок часу, твердиня повністю втратила своє оборонне значення. Укріплення зрівняли із землею та перетворили на парк, а сама споруда стала подібною до палацу.
Під час Другої світової війни окупанти Закарпаття перетворили Чинадіївський замок на катівню. Після приєднання Закарпаття до СРСР замок «Сент-Міклош» спочатку став місцем зборів сільської ради, а потім виконував функції різних господарських управлінь. Після розпаду Радянського Союзу історична пам’ятка Закарпаття залишилися в смітті та руїнах довкола.
В роки незалежності України Чинадіївський замок знайшов свого господаря аж в 2001 році. Художник Йосип Бартош взяв споруду у концесію від держави на 50 років. Разом із друзями-меценатами й волонтерами з усього світу, їм вдалося врятувати історичну пам’ятку Закарпаття від остаточної руйнації. Сьогодні відвідувачам доступне знайомство з відреставрованим інтер’єром першого поверху Чинадіївського замку, де розташовано 6 кімнат та велика зала. Нині тут розміщуються експозиції скіфської і кельтської культури та портрети всіх власників замку, серед яких – написані і Й. Бартошем.
Можна також оглянути і другий поверх – поки ще не відреставрований. Тут на вас чекає 6 кімнат, велика зала та довгий коридор. Може естетичний вигляд другого поверху і не виправдає ваші очікування, проте відчути атмосферу минулого вам точно вдасться. Основні приміщення мають сферичні зводи, а вежі – хрестоподібні дахи. Меблі інтер’єру та віконні вітражі відтворюють часи, коли тут ще жили Ракоці. Крім того, в замку є «таємні внутрішні переходи» з кімнати в кімнату, які господарі замку вам охоче покажуть.
Відкритість та щирість власників до людей настільки широка, що вхід до замку не вимагає від вас затрат. Щоправда, при вході є скринька пожертв, де залишають кошти на реставрацію споруди, як за довільну ціну квитка. Приїздити на екскурсії в Чинадіївський замок можна не лише протягом робочого тижня, а й в суботу з 9 до 18.00 вечора.
Якщо у ваших подорожах Карпатами вам вдасться потрапити на екскурсію до Йосипа Бартоша, господаря Чинадіївського замку, він з радістю поділиться розповіддю про свій містичний сон і жінку-воїна Ілону. Коли художник шукав місце для проведення творчих зустрічей, до нього уві сні прийшла Ілона Зріні та просила врятувати замок «Сент-Міклош» заради майбутніх поколінь. Вона запевняла, що чоловік з усім справиться успішно. І дійсно, маємо єдиний випадок в Україні, коли замок віддали в концесію приватній особі.
По завершенню екскурсії, вам не обов’язково одразу повертатися назад. Поруч Чинадіївського замку місцеві мешканці радо зустрінуть туристів, надавши відпочинок у кількаповерхових котеджах чи затишних готелях. Також є можливість розташуватися в оздоровчих санаторіях на більш тривалий час, наприклад, в сусідньому селі Карпати.
Легенди «Сент-Міклош»
У Середньовічні часи підземні переходи в замках були класикою. Не виключенням є і Чинадіївський замок. Існує чимало легенд про прихований тунель, що з’єднує твердиню з Миколаївською церквою неподалік. Хоч історики й припускають існування підземного ходу, його досі ніхто не знайшов.
Також місцеві мешканці неодноразово згадували про замурований у стінах замку скелет. Ймовірно, людські кістки виявили під час перебудови «Сент-Міклоша» у 1839 р. В деяких джерелах вказується, що в стінах знайшли замурований скелет із зброєю в руках. Проте далі вступають в діалог легенди й розповідають, що чоловіка-воїна замурували в стіну живим, адже в Середні віки існував звичай – залишати в мурі живого воїна, щоб його дух залишався охоронцем фортеці від ворогів та магії. Схоже, цей звичай знайшов собі місце і в Карпатах.
Але не всі легенди Чинадіївського замку такі сумні. Перекази повертають відвідувачів в кінець ХVIІ – на поч. XVIII ст., коли угорці повстали проти імперії Габсбургів, а фортеця «Сент-Міклош» витримувала будь-які напади ворогів. У 1670 р., після смерті князя Ференця Ракоці, його дружина, княгиня Ілона Зріні (хорватка Хелена Зрінська), стала власницею замку. Саме тут, 39-ти річна Ілона зустріла та покохала 26-ти річного Імре Текелі, угорського ватажка повстанських військ куруців проти Габсбургів. Разом закохані підняли повстання за незалежність Угорщини. Ілона утримувала героїчну оборону замку Паланок без Імре Текелі майже три роки. Він в той час шукав підтримку в Туреччині. Ілона Зріні змушена була капітулювати через зраду у власному війську.
Княгиня стала заручницею у Відні, а Імре Текелі переховувався в Туреччині. Ілоні Зріні вдалося вмовити обміняти її на полоненого турками австрійського генерала. Закохані возз’єдналися в Туреччині, і прожили там до кінця своїх днів. Княгиня стала єдиною жінкою у світі, що отримала від турецького султана грамоту-атнаме, якою нагороджували чоловіків за мужність.
Карпати наповнені містикою. Місцеві мешканці впевнені, що привид княгині досі блукає залами замку, адже вона є символом покровительства закоханих. Незаміжні дівчата через вікно її спальні просять знайти їм чоловіка, а закохані пари – торкаються стін і молять про те, щоб їх почуття жили вічно. Тим, хто не вірить в силу Ілони, вона передає по тілу тривожні прохолодні відчуття.
Правда це чи ні, але ця красива легенда приваблює все більше людей, які проводять в замку весільні церемонії, фотосесії чи відвідують спальню Ілони Зріні.
Локації поруч
Завдяки натхненню Й. Бартоша, Чинадіївський замок набуває все більшого значення у міжнародному та культурному значенні не лише Закарпаття, а й всієї країни. Щороку з-за кордону сюди приїжджають волонтери та митці, які поєднують відпочинок у Карпатах з корисними справами. Тому якщо після екскурсії вам захочеться поспілкуватися з представниками інших країн − у вас таких можливостей буде безліч.
Якщо ж раптом ви захоплюєтеся тематикою Середньовіччя й лицарським ремеслом, Чинадіївський замок з нетерпінням буде чекати вас навесні! З 2012 року у замку проводиться фестиваль середньовічної культури «Срібний Татош» (у культурі Закарпаття символ шляхетності й честі). Місце для фестивалю є знаковим, бо знаходиться неподалік колишніх «Руських воріт», які сполучають Схід та Захід. Під час фестивалю «Срібний Татош» ви зможете побачити двобої на мечах, турніри, бугурти, а також вогняне шоу. Вам вдасться послухати середньовічну музику й взяти участь у танцях. У ці весняні дні, коли погода в Карпатах тепла і сонячна, замок і навколишні обійстя майорять яскравими вбраннями лицарів та їх дам. Мета фестивалю проста – привертати увагу молоді до відродження культури, демонструючи найкрасивіші звичаї й традиції Середньовіччя Закарпаття й Європи.
Відвідавши Чинадіївський замок, ви безумовно зможете урізноманітнити свої подорожі Карпатами, надихнувшись неймовірними історіями та вчинками людей минулих епох. Якщо ж раптом після замку «Сент-Міклош» вам захочеться продовжити екскурсії по замкам і фортецям Закарпаття, то з цим не виникне жодних проблем. Смт. Чинадійово розташоване за 12 км від м. Мукачево, де на вас чекатиме унікальна фортифікаційна архітектура замку Паланок.
Також неподалік Чинадійово є можливість відвідати в сусідньому селищі Карпати мисливський будинок графів Шенборнів, тих самих, які зруйнували колись фортеці «Сент-Міклоша».
Для охочих дізнатись більше про замки Закарпаття буде приємною новиною також дізнатись, що поблизу розташовані ще кілька чудових споруд – Ужгородський, Середнянський, Невицький, Хустський та Виноградівський замки. Втім, не всіх їх однаково зберегла доля.
Якщо ж ви відвідаєте Чинадійово, не гріх буде й дізнатись більше про унікальну чайну плантацію в Мукачеві, де вирощується особливий мікс цейлонсько-грузинського чаю.
Як дістатись до «Сент-Міклош»
Громадським транспортом
До Чинадіївського замку дістатися легко, оскільки він знаходиться при дорозі. Якщо ви вирушите громадським транспортом, то слід обрати рейсовий автобус з м. Мукачево з напрямком «Мукачево-Свалява» та зійти на зупинці неподалік замку. Залізничний шлях привезе вас приміськими потягами зі Льовова, Ужгорода й Мукачево, що рухаються в напрямку Чинадійово через мисливський палац Шенборнів у селищі Карпати. За 7 км від населеного пункту на вас з нетерпінням буде чекати Чинадіївський замок. За хорошої погоди в Карпатах, цей шлях можна пройти пішки та отримати задоволення від споглядання на тамтешню природу й архітектуру.
Автомобілем
Якщо ви вирушили в подорожі Карпатами автомобілем, то шлях до замку пролягає автотрасою Київ-Львів-Чоп.