Ще за давніх часів замки були осередком знаті та водночас укріпленнями, що могли витримати численні облоги. Сьогодні ми можемо пройти коридорами та залами будівель, якими колись проходили особистості всесвітнього масштабу.
Історія та архітектура Мукачівського замку
Мукачево - акуратне та цікаве місто, що простирається вулицями та будинками на берегах ріки Латориця. Розміщене воно на рівному плато, над яким височіє замкова гора.
Мури фортець ховають в своїх стінах чимало таємниць та загадок, через що ми їх і любимо. Замок Паланок спостерігає за спокоєм стародавнього міста Мукачево з висоти пташиного польоту. Розміщений він на горі вулканічного походження, висота якої сягає 68 метрів над рівнем моря. Хороше стратегічне розташування дозволяло здалеку бачити загрозу наступу ворожого війська й проводити огляд та контроль торгових і військових шляхів. Здалеку він здається суцільним фортифікованим укріпленням, але це тільки з першого погляду.
Складається замок з каскаду терас, всередині яких розміщена центральна будівля. Треба розуміти, що середньовічні палаци та замки були гордістю князів, які тут жили. Саме тому перед самим входом вас вразить потужна фортеця, площа якої складає 14 000 квадратних метрів. Масштабність зведених споруд можна розглянути почергово. Першою частиною, за яку зачепиться око, буде Верхній замок з двором, він ж і найстаріший, колишні князівські палати та екуменічна каплиця разом з трьома вежами. Трохи нижче розмістився Середній замок, в якому колись вирувало життя у господарських та службових приміщеннях. Відразу під ним ви побачите Нижній замок, оточений непідступними бастіонами.
На жаль, точної дати заснування замку немає. Вчені виявили, що, за відомостями «Угорської хроніки», в ХІ столітті замок Паланок вже існував.
Свого часу фортеця витримала чималу кількість облог та нападів. У 1086 р. Паланок спробували захопити половці, а в 1241 р. - монголи. Обидва рази безуспішно.
У 1633 р. Мукачівській замок Паланок опинився у власності трансильванського князя Юрія І Ракоці. Його нащадки перетворили замок у столицю свого князівства і володіли ним до 1711 року.
Чи не найбільше випробування на міцність замок пройшов у 1685-1688 рр. під час облоги австрійськими військами. Не зважаючи на героїчну оборону Ілони Зріні (дружини Ференца I Ракоці), замок Паланок все-таки був захоплений. Втім, невдовзі Габсбурги зайнялись його реконструкцією, що перетворило замок на чи не найпотужнішу оборонну споруду в Імперії.
Протягом 1703-1711 рр. замок Паланок став центром національно-визвольної війни угорського народу (знана також як "Повстання Ракоці"). Після цієї війни замок поступово втрачає своє оборонне значення, а в 1782 р. і взагалі перетворюється на політичну в'язницю, в якості якої і функціонував до 1903 р.
Сьогодні ж Мукачівський замок Паланок - одна із головних туристичних родзинок Закарпаття, яка заворожує і своїм виглядом, і розкішними краєвидами з бійниць, і цікавими експозиціями в музеї.
Легенди Мукачівського замку
Ходять різні чутки про привидів та нечисту силу, які вештаються вночі кам’яними коридорами опустілих будівель. В одній історії розповідається про чорта, з яким князь Коріятович обманом підписав договір, в якому біс поклявся зробити колодязь, який в замку не могли звести простою працею. Стіни його постійно обвалювались, а води так і не було. В цей момент з’явився чорт й сказав, що вирішить проблему за мішок із золотом. У князя не було більше 2 монет в казні, тому він й жбурнув їх у мішок, але так, щоб нечистий не бачив, і протягнув йому. Чорт уклав договір і тільки після того побачив, що мішок майже пустий, із страшним ревом злості біс стрибнув у колодязь, проказуючи, що води там ніколи не буде.
В іншій історії розповідають про коридор смерті, в якому на воїнів, які прорвали оборону замку, зверху лилась гаряча смола. Смерть дійсно страшна й болюча. Крики тих воїнів лунали далеко за межі замкової гори, а злі душі й дотепер занепокоєно вештаються тим коридором.
Вірити в це чи ні - ваша справа, а от те, що з замку відкривається чудовий вид на місто Мукачево, яке видніється мов на долоні, то чиста правда!
Цікаві факти про замок Паланок
- Мукачівський замок височіє на горі вулканічного походження заввишки 68 м, а тому краєвиди тут пречудові.
- І ще про гору... побутує думка, що її все-таки звели штучно працею тисяч невільників. І ця праця була справді мукою. Дехто від цього і виводить назву міста Мукачево.
- Чому ж Мукачівський замок отримав таку назву? Назва напряму відноситься до будови, адже Паланком називали дубовий частокіл, яким і було обнесено рів, що обіймає замкову гору.
- За часів Федора Коріятовича у горі був вирубаний 85-метровий колодязь, з яким пов'язано чимало легенд.
- У 1649 р. замок Паланок виступав місцем перемовин між посланцями Богдана Хмельницького і Юрієм II Ракоці про військовий союз проти Речі Посполитої.
- Протягом 1805-1806 рр. в Мукачівському замку під охороною зберігалась Корона Святого Іштвана - традиційна корона угорських королів.
Графік роботи та ціни
Мукачівський замок Паланок відкритий для мандрівників щодня з 9.00 до 18.00. Сьогодні тут виставляються експозиції Мукачівського історичного музею.
Зокрема, тут можна познайомитись із предметами неоліту, енеоліту та бронзової доби, які були знайдені під час археологічних експедицій на Закарпатті. Окрім цього тут виставляється чимала колекція середньовічної зброї, стародруків, монет, а також предметів, що краще розкривають історію Закарпаття. Поціновувачі мистецтва також будуть раді побачити тут полотна живописців Закарпаття.
- Стандартний вхідний квиток коштує 100 грн.;
- пільговий (студенти, пенсіонери, батьки багатодітних родин) – 70 грн.;
- діти до 14 років - 50 грн.;
- дорослі з карткою "Мукачівця" – 25 грн.
- пенсіонери та діти з карткою "Мукачівця" – 15 грн.
Екскурсія для дорослих до 20 осіб коштуватиме 300 грн. Для дітей - 200 грн.
Контактні номери телефону: (03131) 3 22 79 та (099) 273 21 99.
Як доїхати
Громадським транспортом
Потяги прямують до Мукачева з Одеси, Києва, Харкова, Львова, Івано-Франківська. Автобусом доїхати до міста можна з Ужгорода, Львова, Івано-Франківська, Києва тощо.
Автомобілем
Прямуйте трасою Київ-Чоп прямо до міста Мукачеве.