Хто з нас не мріяв про подорожі Карпатами по незвіданих стежках, де зазвичай не ступає нога людини? Виявляється, у таємних сховках природи Закарпаття, такі місця є.
В Українських Карпатах, в межах Вигорлат-Гутинського вулканічного масиву, на вас чекає той, хто скаче по камінню і голосно повідомляє про себе здалеку. Якщо б ви хотіли урізноманітнити відпочинок в Карпатах і відвідати цього незнайомця, то не зволікайте! В урочищі скель Нижнє Грабовище, що за 3,5 км від смт. Чинадійово, у мальовничій місцевості на вас чекатиме водоспад Скакало.
Як уже відомо, водоспад утворився на місці виходу вулканічних порід. Лісиста гряда перепиняє шлях гірського потоку води р. Синявки, що впадає в р. Матекову басейну р. Тиси. Через це утворюється струмок з трьома ступенями, який в свою чергу утворює каскад, де стрімкі потоки голосно «скачуть» з каменя на камінь. Власне, звідси й назва.
Водоспад Скакало – один із найменших на Закарпатті. Його висота падіння води сягає близько 4 м. У порівнянні з іншими водоспадами Карпат, Скакало дійсно виглядає мініатюрним. Так, висота водоспаду Шипіт – 14 м, а загальна висота каскадів водоспаду Воєводин складає аж 24 м! Проте, це абсолютно не заважає водоспаду Скакало бути популярним. Багатьма туристами він відзначається як один із обов’язкових об’єктів відвідування під час подорожей Карпатами.
Водоспад Скакало є гідрологічною пам’яткою природи місцевого значення. Все, що оточує цього невгамовного крикуна Закарпаття, має недоторкану природу і неповторні пейзажі. Будь-яка погода Карпат поруч водограю сприятиме вашій прогулянці чи туристичному походу. Біля водоспаду Скакало ви точно не залишитися без фото і приємних вражень від закарпатського дива.
Локації поруч
Після прогулянки цими місцями ви будете сповнені сил та енергії. За кілька кілометрів від водоспаду Скакало, у смт. Чинадієво, на вас чекають не менш бурхливі емоції від історій про середньовічний Чинадіївський замок, відомий також під назвою замок «Сен-Міклош». Сьогодні це чи не єдина історична пам’ятка, віддана в оренду приватній особі Й. Бартошу. Наприкінці травня на теритрії Чинадіївського замку проводиться фестиваль середньовічної культури «Срібний Татош». Чудова весняна погода Закарпаття, у поєднанні з лицарськими двобоями, танцями, музикою та майстернями тої доби, перетворять відпочинок у Карпатах на неперевершену пригоду.
Якщо після Чинадіївського замку у вас включиться азарт і вам захочеться отримати більше знань про місцеву історію Закарпаття, то обов’язково відвідайте палац Шенборнів у с. Карпати, що розташований за годину ходьби від смт. Чинадійово. Палац Шенборнів – це колишня резиденція та мисливський будинок графів Шенборнів, які отримали землі Закарпаття у XVIII ст. Крім красивої будівлі вам також вдасться прогулятися навколо резиденції в англійському дендропарку з екзотичними рослинами.
Якщо ж ви вирішите помандрувати від водоспаду Скакало на більшу відстань, то за 16 км, у м. Мукачево, розташовується Замок Паланок – унікальний зразок середньовічної фортифікаційної архітектури з поєднанням різних стилів. Мукачево має чимало відомих (і не дуже) пам’яток та цікавинок, серед яких, наприклад, унікальна чайна плантація.
Якщо втомитесь від подорожей Закарпаттям − можна повернутися до околиць водоспаду Скакало, де вас з радістю приймуть на нічліг або на й кілька днів. Поруч гідрологічного об’єкту, у селах Чинадієво і Карпати, на вас гостинно чекають готелі, гостинні садиби та оздоровчі санаторії.
Як дістатись
Громадським транспортом
Якщо ви вирушите громадським транспортом, то слід обрати рейсовий автобус з м. Мукачево з напрямком «Мукачево-Свалява» та зійти на зупинці неподалік Чинадіївського замку, а потім пройтися до санаторію «Водограй».
Залізничний шлях привезе вас приміськими електоропотягами зі Львова, Ужгорода й Мукачева, що рухаються в напрямку Чинадійово.
Автомобілем
Слід рушати по автошляху траси Київ-Львів-Чоп. Проїхати повз села і загубитися вам не вдасться. Перед селом є вказівник з назвою «Чинадійово».
Коли доберетеся до села, то маєте пам’ятати про певні нюанси. Підйом до водоспаду Скакало починається біля санаторію «Водограй», що за 500 метрів від нашої кінцевої точки. Місцеві мешканці люблять розповідати і вказувати на марковану стежку, що веде до Скакало. Чинадіївці облаштували дорогу через буковий ліс до водоспаду аби відвідувачі могли легко добратися до їх закарпатського дива. Пройшовши миловидну стежину та місточок, на горизонті з’являться каскади водоспаду Скакало.