Коли підкрадається весна, організм вимагає чогось прекрасного: яскравих барв, запахів та незабутніх вражень. Всі ми часом хочемо екзотики, але інколи вона набагато ближче, ніж нам здається. Візьмемо для прикладу відпочинок в Карпатах: тут знімаються фільми про історію Китаю, вирощують індійсько-грузинські чаї, вирощують середземноморські фрукти… Тож не варто дивуватись, що в Закарпатті також цвітуть сакури, так звані японські вишні, які є традиційним символом жіночої молодості та краси.
Коли цвітуть сакури в Ужгороді (неофіційній «столиці» цього дерева в Україні), кількість туристів тут збільшується ледь не вдвічі! І це не без причини.
Коли цвістиме сакура в Ужгороді у 2024?
Зважаючи на доволі теплу зиму та ранню весну початок цвітіння сакури у місті Ужгород у 2024 році очікується вже у першому тижні квітня. Цвітуть сакури в Ужгороді, як правило, протягом двох тижнів, а тому щоб застати пік цвітіння сакур у 2024 році, варто відвідати Ужгород протягом перших двох тижнів квітня. Пам'ятайте, що наведені дати цвітіння сакур в Ужгороді орієнтовні і сильно залежать від погодніх умов.
Де знайти сакури в Ужгороді
Спеціально для вас ми підготували маршрут, що допоможе вам пройтися по основним локаціям з сакурами - для перегляду маршруту натисність сюди.
Цікаві факти про ужгородські сакури
Перш за все, бо коли ще ви зможете побачити більше 2 тисяч цвітучих сакур, не виїжджаючи з України? Приблизно стільки цих екзотичних дерев налічується в Ужгороді! Проте, для справедливості мусимо зазначити, що ця цифра враховує і численні насадження на приватних присадибних ділянках. Однак, незважаючи на гостинність закарпатців, не всі радіють, коли по їх двору бігає сила-силенна туристів.
Коли цвітуть сакури в Ужгороді, люди зазвичай дізнаються завчасно, адже ці дерева цвітуть приблизно 2 тижні. Однак навіть якщо ви дізнались про це вже у сам розпал «Сакура-фесту» − не сумуйте, а чимшвидше гугліть «Як добратися до Ужгорода». Найкращі емоції зазвичай ловлять нас не за графіком. І хто знає, може спонтанний відпочинок в Карпатах – це саме те, що треба зараз вашому організму?
Поєднання чудової чеської архітектури та японської вишні створює видовище, яке справжньому мандрівнику варто побачити! Коли цвітуть сакури в Ужгороді, центральні вулички докладають всіх зусиль, щоб звабити вас на прогулянку. Це також чудовий шанс познайомитись із чеською архітектурою Закарпаття. Питання як добратися до найкращих пейзажних та фотогенічних майданчиків не викличе клопоту, адже варто тільки спитати про це місцевих, і вони з радістю підскажуть такі місця: проспект Свободи, сквер Томаша Масарика, площа Пушкіна, вулиці Довженка, Ракоці, Другетів…
Проте, чи не найромантичнішим місцем тут в цей час є алея сакур. Тільки уявіть собі: вечір, гарна набережна, відблиски заходячого сонця та півтори кілометри ніжно-рожевих дерев, що посипають своїм цвітом вашу дорогу. Це найдовша така алея сакур в Європі. Не даремно кажуть, що коли цвітуть сакури в Ужгороді − романтика прямо-таки висить в повітрі! Однак, як же це все починалось?
Історія сакур на Закарпатті
Як і чимало інших подій, поява сакур на Закарпатті має кілька варіантів походження − як суворо історичних, так і жартівливо-надуманих.
Перша історія розповідає про дипломатичну місію японців до імператора Австро-Угорщини Франца-Йосифа I. Щоб здивувати монарха, посли з Японії везли йому в подарунок деревцята японської вишні. Шлях їх пролягав через Закарпаття, а тому вони зупинились на тимчасовий відпочинок в Карпатах і обрали для цього місто Мукачево. Місцеві «активісти» зрозуміли, що за рідкісні рослини можна отримати непогані гроші, а тому «позичили» їх в японців, замінивши звичайними фруктовими деревами. Дещо згодом ці саджанці попали в місто над Ужем… і з того часу цвітуть сакури в Ужгороді, Мукачеві та багатьох інших місцях Закарпаття, радуючи своєю красою як місцевих, так і приїжджих. Про розв’язку подій, реакцію Австро-Угорського імператора та конфуз японців історія мовчить.
Друга історія розповідає про дещо давніші події. Згідно з нею, цвітуть сакури в Ужгороді приблизно з XVII ст. Дякувати за це потрібно графа Другета, який привіз японську вишню до свого саду з Відня.
Третя версія відносить нас до ще давніших часів, головним діячем тут також виступає магнатський рід Другетів. Існують навіть письмові джерела, в яких згадується, що Другети садили завезені з Італії сакури в Ужгороді вже в XIV ст.
Однак про реальне висаджування сакур в Ужгороді можна говорити тільки за чеського періоду. Зокрема, у 1923 році вони активно забудовували район Ужгорода Малий Ґалаґов (який, до речі, може ввійти до списку пам’яток ЮНЕСКО) і японські вишні органічно туди вписались. Варто зауважити, що садження сакур в Ужгороді було рішенням не випадковим. Річ в тім, що коріння цього дерева росте вниз, а не вбік, а тому не загрожує руйнуванням бруківки чи дороги.
Що цікавого подивитись у місті Ужгород?
В самому місті Ужгород беззаперечно варто відвідати Ужгородський замок. Вас можуть здивувати його фортифікаційні особливості, експозиція народного одягу, предметів старовини, а також непогана колекція середньовічної зброї. Якщо тематика середньовічних замків вам близька по духу, то поруч знайдеться ще кілька цікавих фортифікаційних споруд. Всі вони дещо різняться за стилем, своїм наповненням та станом збереження, а тому подорожі Карпатами по замкам не будуть одноманітними. Відносно неподалік розташовані наступні замки: Невицький, Мукачівський, Чинадіївський, Хуський, Виноградівський. До речі, відвідини цих місць гармонійно впишеться у вашу подорож, оскільки крім Ужгорода цвітуть сакури також в Мукачеві, Іршаві, Хусті… проте, їх там значно менше.
Для допитливих гарною новиною буде те, що буквально за кілька метрів від Ужгородського замку розташований один із перших скансенів (музей під відкритим небом) в Україні – Закарпатський музей народної архітектури та побуту. Там ви зможете на власні очі побачити не тільки старовинні дерев’яні церкви та житла минулих століть, звезених з усього регіону, але і побродити у автентичній кузні, корчмі, млині тощо.
Коли цвітуть сакури в Ужгороді, інші рослини намагаються не відставати. Переконатись у цьому ви можете в Ужгородському ботанічному саду. А після милування природною красою можна відпочити і тілесно. В цьому вам допоможе національна кухня, яку можна скуштувати прямо в центрі.
Дізнатись більше про відпочинок, цікаві місця та житло у місті Ужгород можна у гайді про місто Ужгород.
Як дістатися до міста Ужгород?
Громадським транспортом
Поїздами «Київ-Солотвино», «Київ-Ужгород», «Харків-Ужгород», «Лисичанськ-Ужгород», «Одеса-Ужгород», «Львів-Ужгород» тощо. Чи не з усіх обласних центрів таж курсують автобуси.
Автомобілем
Зі столиці добратися до Ужгорода можна наступним маршрутом: Київ-Житомир-Рівне-Дубне-Львів-Стрий-Мукачево-Ужгород.