Є на Закарпатті чарівне місце з тисячолітньою історією, де жили справжні графи та точилися запеклі бої. Сьогодні ми повідаємо Вам про стародавню фортецю – Ужгородський замок. Він знаходиться на самій вершині Замкової гори та гордо височіє над історичним серцем міста Ужгород. Це одна з найцінніших військових історичних будівель Закарпатського краю.

Побачити Ужгородський замок на карті поруч з вашим місцем знаходження і не відвідати його, це наче бути в Парижі і не подивитися на Ейфелеву вежу. Він заслуговує Вашої уваги.
Неймовірне минуле Ужгородського замку
У VIII ст. до появи замку, на вершині місцевої гори, було поселення білих хорватів. Трохи згодом, в кінці IX – на початку Х століття тут було збудовано дерев’яний форт в якому розташувалася резиденція князя Лаборця. Проте, після нападу угорців фортеця була спалена і через деякий час ними ж і відбудована. Після цього, в XIV столітті, замок отримала італійська династія Другетів в якості подарунку від угорського короля. В XVII столітті Ужгородський замок багато разів брали в облогу, зокрема в період чисельних бунтів селян та релігійних протистоянь. Останньої облоги фортеця зазнала під час національно-визвольного руху Габсбургів, яким керував Ференц Ракоці II.

Він і став наступним власником замку. Потім фортецею керував Міклош Берчені, який розвинув її до рівня головного центру культурно-політичного життя. А на при кінці XVII століття Ужгородський замок віддали уніатській єпархії, яка заснувала тут богословський ліцей. Він проіснував аж до настання Радянської влади.
Особливості проектування Ужгородського замку
З роками захисні споруди вдосконалювалися та зміцнювалися, і Ужгородська фортеця не виняток. Замок, який ми бачимо сьогодні був спланований італійськими майстрами з планування захисних укріплень в період правління Другетів.

Система військового захисту замку не складна, але надійна. Навколо нього, з трьох сторін, прорубаний в скелі рів, а з четвертої – різкий обрив. Замок має форму неправильного чотирикутника, на кутах якого стоять бастіони, з’єднані високим муром. Бастіони збудовані випнутими за стіни муру, завдяки чому, була змога вести вогонь вздовж захисних мурів. На вежах бастіонів стояла артилерія, що не підпускала ворога до воріт.

Поруч з головними воротами знаходиться камін біля якого колись грілися вартові. Навпроти воріт стоїть найважливіша частина замку – палац, який має головну роль в захисній системі замку. Він являє собою велику чотирикутну будівлю з внутрішнім двориком. Палац навколо оточений ровом, так само як і замок. Через рів колись опускали підйомний міст, сьогодні на його місці можна побачити простий дерев’яний. Потрапивши в внутрішній дворик, Ви побачите 30 метровий колодязь, який прорубали просто в скелі.

В фортеці завжди жили релігійні люди. Про це свідчить той факт, що Ужгородський замок на карті зображується разом з церквою святого Юрія. Нажаль, її не можливо сьогодні побачити, бо зберігся тільки фундамент церкви.
Палац колись мав три поверхи, але після пожежі в 1728 році залишилось тільки два. Найбільший в палаці зал знаходиться на другому поверсі – зал лицарів. Під палацом є великі підвальні приміщення – каземати, вони призначалися для укриття жителів під час нападу, а також слугували складами. В теперішній час тут можна скуштувати смачного закарпатського вина. А ще, в приміщення підвалу, колись розташовувалась камера для тортур, її приладдя Ви можете побачити там і сьогодні.
Легенда про Ужгородський замок
Легенда розповідає про Білу Діву – привида, що живе в замку. Колись, за часів правління графа Другета, його дочка закохалася в воєводу польського війська. Він був їхнім ворогом і хотів захопити фортецю. До нестями закохана, дівчина розповіла поляку про таємні ходи під замком. За такий вчинок батько наказав замурувати її живцем в одну зі стін замку. Від тоді, що ночі, по замку блукає привид дівчини в білій сукні, шукає свого коханого і гірко плаче. Легенда про Ужгородський замок справляє незабутнє враження на гостей, особливо під час екскурсії фортецею.
Мистецтво та культура
Ужгородський замок наповнений різними старовинними пам’ятками мистецтва. Посеред двору в замку стоїть чавунна фігура Геракла зроблена в 1842 році. Поруч з Гераклом можна побачити іншого відомого персонажа грецьких міфів – статуя Гермеса. Не далеко звідти стоїть скульптура Турула – птаха з міфів прадавніх угрів.

Також туристам цікаво побачити краєзнавчий музей, що знаходиться в будівлі замку.

Там представлені автентичні та неповторні експонати. Поряд, з південного боку Замкової гори розташувався музей просто неба – Закарпатський музей народної архітектури і побуту.

Що цікавого поруч?
- Розважальний комплекс «Аква Ріо Парк» - тут можна весело відпочити з сім’єю. На території комплексу працюють декілька басейнів, надувні гірки, дитячу каруселі та дитячий майданчик, футбольний та баскетбольний майданчики і багато іншого. Знаходиться вмісті Ужгород вул. Підградська 33
- Маяк Свободка – це найменша статуя в Україні та найнезвичайніший маяк. До речі, це перший маяк на Закарпатті. Він заввишки 17 сантиметрів. Детальніше про міні-скульптурки у місті Ужгород читайте у нашому блозі.
- Ужгородський замок ресторан – знаходиться в замку, в приміщенні для варти. Обставлений в середньовічному стилі, ресторан пропонує закарпатську, європейську, угорську та французьку кухні. Ужгородський замок ресторан поділений на зони: головний зал, тераса та дегустаційний зал.
- Горянська ротонда – це пам’ятка архітектури національного значення. Стоїть на околиці міста Ужгород на останньому пагорбі Карпат. до нині невідомо рік коли вона була побудована, а також не встановили її походження.
Як доїхати?
Громадським транспортом
Добратися до Ужгорода дуже просто: сюди курсують поїзди, електрички та автобуси з прилеглих обласних центрів. Замок розташований за адресом місто Ужгород вул. Капітульна 33. На жаль, до самого замку автобуси не їздять. З головного вокзалу, в сторону фортеці, Ви можете їхати маршруткою №5, вона довезе Вас до вулиці Корятовича. Далі або таксі, або пішки по вулиці Духновича. Підйом вулицею Духновича плавно перейде в Капітульну, нею треба рухатися до кінця вулиці. З лівого боку побачите Ужгородський замок.
Автомобілем
Найшвидшим способом доїхати до міста Ужгород – це на власному транспорті, тому що місто знаходиться на магістралі міжнародного значення М-06 Київ – Чоп.
Немає відгуків