Закарпаття відоме передусім завдяки гірськолижним спускам, мальовничим Карпатам, чанам з мінеральною водою та вину. Однак в історії Закарпаття траплялось й чимало подій, які вносили різноманіття в культурне життя краю. Наприклад, протягом XX ст. м. Мукачево встигло побувати в складі Австро-Угорської імперії, Чехословаччини, Угорщини, СРСР та України. Такий коктейль з чеської, угорської, радянської та української архітектури, мови, звичаїв та їжі робить місто колоритним та екзотичним. Рівень екзотики піднімає й те, що біля Мукачева розташована справжня чайна плантація! Вирощування чаю традиційно асоціюється з Індією, Цейлоном чи Китаєм, адже Закарпаття чудово підходить для вирощування винограду, але чай тут аж ніяк не приживеться! Принаймні, так думали до 1949 р.
Історія чайної плантації
Перемога над фашистською Німеччиною в 1945 р. була тріумфом патріотичного піднесення країни. Здавалось, для СРСР й море по коліно. А тому посуха та голод 1946−1947 рр. призвели до того, що в 1949 р. Й. Сталін фактично оголосив війну… кліматичним умовам. Був запроваджений Сталінський план перетворення природи, який повинен був внести невеликі корективи – всього лише змінити клімат на площі 120 млн. гектарів. Ймовірно, частиною цих перетворень була ідея про вирощування північних культур на Півдні і навпаки.
Завдяки провідним ботанікам СРСР з квітня по травень 1945 р. на Червоній горці в Мукачеві з’явились 2 гектари експериментальної чайної плантації, в основі якої лежали грузинські, цейлонські та індійські сорти чаю. На третій рік вдалось зібрати близько 2,5 тис. кг чаю. Враховуючи, що в таких географічних умовах чайні сорти в принципі не вирощують – це був абсолютний успіх! На жаль, подальша історія чайної плантації в Мукачеві не настільки оптимістична. Зі смертю Й. Сталіна в 1953 р. цій плантації почали надавати все меншу увагу, допоки від неї не залишилась тільки її тінь.
У 2019 році чайну плантацію в Мукавеві було рекультивовано силами київських та місцевих активістів. Догляд за насадженнями та експерименти показали, що ці сорти чаю прижились і адаптувались до місцевого клімату. Тепер можна сказати, що на чайній плантації в Мукачеві росте унікальний сорт чаю – своєрідний мікс грузинського й закарпатського. За словами чайних експертів, цей сорт може витримувати до -27-28 градусів (благо, що в Закарпатті таких зим майже не буває), що робить його найбільш морозостійким у світі!
Однак, є певні проблеми. Чайна плантація в Мукачеві знаходиться на території заповідника «Широкий» в межах Мукачівського лісництва. Згідно українського законодавства, заповідник не огороджується парканами чи тинами, а тому зайти сюди може будь-хто. Почувши про унікальний сорт чаю, туристи і місцеві часом зривають багато чайних листків, а то й викопують цілі кущі. Варто зауважити, що чай з Мукачівської плантації адаптувався до місцевого грунту дуже важко і, за словами експертів, при пересадці має тільки 0,5% шансу (тобто 1/200) прийнятись в новому місці. Місцеві «дрібні підприємці» часто зривають листя жменями і продають його як дорогий чай або чудодійний засіб, що лікує всі хвороби (і відомі, і вигадані). Такі дії сильно шкодять чайній плантації і унеможливлюють розкриття її справжнього потенціалу.
Чайна плантація знаходиться на Червоній горці, з іншої сторони якої відкривається вигляд на мукачівський замок Паланок, звідти через ліс можна дібратись до гори Ловачка, де колись розташовувалось укріплене кельтське городище (оппідум). Це хороше доповнення до екскурсії по м. Мукачево. Зусиллями активістів чайна плантація в Мукачеві має перетворитись у цікаву туристичну атракцію з можливістю дегустації. Однак плантація не виділяється окремо і знайти її в лісі – це теж невеличкий квест. Якщо завітаєте туди, будь ласка, не піддавайтесь спокусі зірвати кілька листочків (а тим більше викопувати цілі кущі) унікального чаю як сувенір.
Як дістатись
Щоб побачити закарпатську плантацію чаю власними очами необхідно рухатися в напрямку м. Мукачево, а від нього повернути на трасі до села Лавки, що знаходиться за 2 км. У селі можна залишити авто і пройти решту шляху лісовою стежкою використовуючи GPS-координати, наведені нижче.
При відвідуванні плантації пам'ятайте, що зривати чай суворо заборонено та нераціонально !
Координати чайної плантації: 48.476113, 22.712503