Закарпаття – край мальовничих гір, смачного вина та середньовічних замків. Останніх тут нараховується чимало, і всі вони різні за стилем, призначенням та ступенем збереження. Середнянський замок зручно примостився якраз посередині дороги між містами Ужгород та Мукачево. Зазвичай, так і пояснюють його назву. Втім, більш ймовірно, що Середнянський замок отримав свою назву через розташування посеред долини. Ба більше, це чи не єдиний замок в Закарпатті, що був збудований не на горі, а на рівнині.
Незвичне розташування Середнянського замку – це далеко не єдина його унікальність, адже це єдиний замок тамплієрів на території нашої країни.
Історія Середнянського замку
За переказами, першим власником замку був католицький чернечо-лицарський орден тамплієрів, у розпорядженні якого були десятки замків по всій Європі.
Центральна вежа Середнянського замку (донжон) була побудована в XI–XIII ст. Висота її складала 20 м, а ширина стіни – більше 2,5 м. Вежа була трьохярусною, однак є припущення, що міг існувати і четвертий ярус. Навколо неї існували й захисні споруди – укріплені камінням вали та рів з водою. Згідно деяких джерел, перший вал був також укріплений чотирма захисними вежами та брамою. Попасти всередину замку можна було тільки через донжон, та і то по драбині на другий поверх. При небезпеці драбина легко усувалась, роблячи завдання потрапити всередину замка ще більш складним.
На нижньому ярусі розташовувались господарські приміщення, а в дворі, скоріш за все, колодязь. Другий та третій ярус повинні були слугувати в якості житлової частини. Як і більшість інших замків Закарпаття, Середнянський мав підземелля з потаємними ходами.
Оскільки цей замок не був резиденцією якогось графа чи князя, а був оборонною спорудою, то і розміри його були доволі невеликі: 18,5 на 16,5 метрів. Окрім оборонної функції, Середнянський замок також виконував роль митниці, адже через ці місця проходили торгові шляхи до європейських країн. Чи не найціннішим товаром, яким торгували тамплієри тут, було «біле золото» – сіль.
Окрім торгової діяльності, монахи-тамплієри тут займалися проповідуванням католицизму та наданням медичної допомоги місцевому населенню.
До XIV ст. вплив тамплієрів у Європі невпинно ріс. Їхні замки часто ставали потужними оборонними спорудами та скарбницями, адже орден тамплієрів був напрочуд багатою організацією. Часто вони позичали гроші графам, князям, королям та навіть Папі Римському. А фінансова залежність від чернечо-лицарського ордену дуже дратувала могутніх феодалів… На початку XIV ст. орден тамплієрів був підданий анафемі (відлучення від церкви), його членів переслідували та страчували, а майно та нерухомість були вилучені на користь церкви та королів.
У 1312 році Середнянський замок був переданий ордену Св. Антонія. Згодом, у 1380 р., колишній замок тамплієрів опинився у власності іншого чернечого ордену – св. Павла.
Якийсь час Середнянський замок був ласим шматком у протистоянні двох потужних магнатських родів – Другетів та Палочі, а після 1526 р. перейшов до роду Добо, які дещо укріпили споруду. Численні війни австрійців з турками та угорцями XVII–XVIII ст. приведи до занепаду замку.
Деякі сучасні археологи схильні вважати, що насправді «дата народження» Середнянського замку – XV ст., а не XII ст., і тому його не можна вважати замком тамплієрів. Проте, дискусії з цього приводу ведуться і надалі.
Станом на сьогодні Середнянський замок тамплієрів – це руїни, проте його підземелля приховують у собі таємниці та смачне вино ;)
Легенди Середнянського замку
Важко уявити собі якийсь замок Закарпаття, який був би позбавлений легенд та міфічних історій. Середнянський замок не відстає від інших.
Після того, як орден тамплієрів був визнаний поза законом і позбавлений всіх статків, почалась шалена гонитва за їх скарбами. Проте, далеко не у всіх замках тамплієрів вдалось знайти скарби… в тому числі і в Середнянському. За легендою, якась частина скарбів тамплієрів досі зберігається в прихованій кімнаті в підземних коридорах. А найбільш мрійливі навіть говорять про схований Святий Грааль. Втім, після дегустації місцевого вина пошуки Святого Грааля у Середнянському замку будуть здаватися не такою вже і марною справою.
Інша легенда Середнянського замку розповідає про Іштвана Добо (1502–1572 рр) – очільника героїчної оборони фортеці Еґер проти турецького війська в 1552 р. Звинувачений у зраді короля, він провів чимало часу в ув’язненні, що підірвало його здоров’я. Після смерті був похований спочатку в с. Руська, а згодом перепохований в Еґері. Але кажуть, що серце його було поховано окремо – десь в Середнянському замку, де він проживав свої останні дні.
Середнянські винні підвали
Ласкаво просимо до найстарішого та найбільшого центру виноробства на Закарпатті. Біля входу в підземелля можна побачити табличку, яка розповідає про закладення винних підвалів в 1557 р. родиною Добо. І не абияких! Довжина підвалів складає 4,5 км.
Середнянські винні підвали були відомі далеко за межами Закарпаття – є чимало свідчень про експорт закарпатських вин у XVII ст. у Європу та Росію. За часів панування радянської влади тут діяв виноробний завод, що продукував відомі марки: «Троянда Закарпаття», «Спокусниця», «Середнянське» тощо.
Сьогодні ж середнянське вино виготовляє АПФ «Леанка». Тут проводяться екскурсії, а також розташовані дегустаційні зали. Раніше вино дегустували тут чимало одіозних вождів соціалізму (Н. Чаушеску, Л. Брежнєв, Я. Кадар тощо), а також українські президенти. А сьогодні на дегустацію місцевих вин запрошуються всі бажаючі.
На дегустації пропонується 7 видів вин. Якщо щось сподобається – можна купити собі у фірмовому магазині.
Адреса середнянських винних підвалів: смт. Середнє, вул. Т. Шевченка, 6.
Графік роботи: 08:00 – 17:00. Про екскурсію бажано домовлятись заздалегідь.
Телефони: (0312) 721 031 / (0312) 721 174 / (0312) 721 552.
Замки Закарпаття
Якщо ви плануєте відвідати якнайбільше цікавих місцин краю, то чому б не влаштувати собі міні-турне по замкам Закарпаття? Це чудова нагода і відчути дух середньовіччя, і дізнатись багато нового завдяки екскурсіям та насиченим експозиціям. Ось кілька популярних:
- Ужгородський замок. Колишня резиденція князя Лаборця, а згодом – італійської династії Другетів. До замку легко потрапити, він чудово зберігся та пропонує чималу експозицію предметів вжитку, монет, зброї тощо.
- Мукачівський замок «Паланок». Ймовірно, найвідоміший замок Закарпаття та туристична візитівка краю. З його веж відкриваються чудові панорамні краєвиди на місто, а екскурсії та експонати не дозволять заскучати.
- Невицький замок. Руїни колись важливої оборонної споруди, сьогодні ж – оповите легендами місце, куди навідувались герої програми «Битва екстрасенсів».
- Хустський замок. Споруда не збереглась, але колись, ймовірно, була домівкою графа Цепеша, більш відомого як Дракула.
- Виноградівський замок «Канків». Руїни колись величної оборонної споруди, зараз чудове місце для неспішної прогулянки та знайомства з природою Закарпаття.
- Чинадіївський замок («Сент-Міклош»). Колишня резиденція роду Ракоці, сьогодні ж – цікава місцина, де можна познайомитись із побутом родини Ракоці, дізнатись про історію краю та пошукати таємні коридори.
Як дістатись?
Громадським транспортом
Автобусом «Ужгород – Мукачево» і виходимо на зупинці «Середнє».
Автомобілем
З Мукачева їдемо трасою M06 в напрямку Ужгорода, приблизно за 21 км буде наша ціль. Щоб потрапити до Середнянського замку їдемо по центральній вулиці повз великий храм до млина, там повертаємо праворуч.