Одна з головних цінностей нашого життя – це здоров’я. Цю істину усвідомило чимало людей, що зіткнулися з карантином. Мимоволі усвідомлюєш, що хочеться завжди почувати себе здоровим та бадьорим. Щоб цього досягти людям потрібно серйозно задуматись про здоровий спосіб життя. Відомо багато методів для покращити здоров’я: відмовитись від шкідливих звичок, збільшити фізичне навантаження, дотримуватись здорового харчування… І звичайно ж, оздоровлення за допомогою мінеральних вод, які нам дає сама природа.
Багато мінеральних джерел розташовано в Українських Карпатах. Тут є відомі бальнеологічні курорти, санаторії та просто приватні сектори неподалік цілющих джерел. Навіть цілі міста, в яких оздоровлюють людей. Велика кількість здравниць знаходиться в селі Солочин, що легко знаходиться на карті. Сюди приїжджають для лікування і профілактики багатьох хвороб.
Історія села Солочин
Назва села походить від слова «солоч», що означає «сіль», «солончак». Солончаком називають ґрунт, в якому міститься багато солі, саме через це в місцевих джерелах так багато корисних хімічних сполук. Перша писемна згадка про село Солочин датована 1430 роком, на карті воно з’явилось дещо пізніше, а в 1600 році було проведено перший перепис населення. Чимало жителів Солочина брали участь в національно-визвольній війні 1703 – 1711 років під проводом Ференці II Ракоці, князя Трансільванії. Але невдовзі повстання було придушено силами Габсбурзької монархії. В 1791 році тут звели дерев’яну церкву, але в 1868-му вона згоріла, і в тому ж році була відбудована. При церкві в 1857 р. організовують церковну школу, тоді дяки стали першими вчителями в селі. В 1905 році церковна школа стає державною. Теперішню школу побудували в 1935 році, в ній і по сьогодні проводиться навчання.
Мінеральні води Солочина
В Солочині знаходиться 15 джерел з мінеральною водою. В кожного з них є свої характеристики, тому спеціалісти в місцевих санаторіях рекомендують конкретні джерела для кожної людини. Деякі з низ цікавлять туристів та відвідувачів більше за інші. Чіткої карти бюветів немає, однак знайти потрібні джерела не складе проблеми.
Воду з джерел «Лужанська» №3 та №4 рекомендують людям, в яких є захворювання органів травлення, цукровий діабет і проблеми зі щитовидною залозою. Причина цього в тому, що вода в цих джерелах збагачена фтором, кальцієм і йодом.
Джерело «Лужанська» №7 радять людям з хронічними хворобами печінки, проблемами органів дихання, серцево-судинної та нервової системи. Води цього джерела насичені бором, натрієм і фтором.
«Поляна квасова» ‒ джерело, що відоме на всю Україну. Його води містять натрій, калій, магній, хлориди, сульфати і гідрокарбонати, що ефективно лікують різні захворювання шлунку, цукровий діабет та гепатит.
Одне з перших відкритих в Солочині джерел – «Вовків квас». Переповідають, що його історія сягає часів Австро-Угорщини. Тоді джерело було власністю єврея Вовка, звідки і пішла назва. Він розливав воду в пляшки й потягом відправляв в Європу. До цього джерело мало назву «Паннонія».
Відвідування джерел Солочина є безкоштовним, тому зовсім не обов’язково селитися в санаторії. Ви можете орендувати житло в приватному секторі і в зручний час відвідувати бювети.
Відпочинок в Солочині
Село Солочин знаходиться у Мукачівському районі Закарпатської області. Воно славиться своїми санаторіями, джерелами з мінеральною водою та гірськолижним курортом. Для відвідувачів села Солочин відпочинок стане не тільки оздоровчим, але й пізнавальним. Тут активно розвивають зелений туризм та популяризують самобутність культури. Нещодавно, а саме 10 серпня 2021, в селі Солочин відбувся етнографічний фестиваль «Дорога вина та смаку Закарпаття». Тут проводили дегустацію сира, вина та інших крафтових продуктів, організували екскурсії, майстер-класи та катання на конях. І, звичайно, знайомили відвідувачів з туристично-рекреаційним потенціалом. Цей фестиваль був дебютним, але всі гості, що відвідали його, чекають цей захід наступного року.
Із розваг, які зроблять Ваш відпочинок в Солочині ще більш насиченим, варто згадати прогулянки на конях (або ж в кареті чи санях), можливість порибалити та відправитись на пошуки карпатських їстівних сувенірів: грибів, чорниці, малини, суниці тощо.
Санаторії, готелі та житло в Солочині
Чудовим місцем для відпочинку та оздоровлення в Солочині є санаторій «Квітка полонини». В розпорядженні санаторію є два корпуси для заселення на 150 місць, дві їдальні й чимала паркова територія (15 га). Також тут оптимізовано графік проведення лікувальних процедур та відвідування басейну. Завдяки цьому є можливість легко дотримуватись соціальної дистанції, тому скупчення людей не спостерігається. Тут лікують захворювання кишково-шлункового тракту, печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, нирок та ендокринної системи. Ще в санаторії проводять різного роду діагностику і лабораторні дослідження. А також для гостей організовуються екскурсії і турпоїздки за кордон. Для цікавого проведення вільного часу санаторій «Квітка полонини» пропонує спортзал, волейбольний майданчик, бадмінтон, басейн, пляжну зону на березі річки Пиня, музей «Лужанська долина», різноманітні концерти, перукарні та салони краси. Для дітей тут є ігрова зона та дитяча кімната. Ціни за номер тут починаються від 890 грн. за добу.
Ще одна відома здравниця в Солочині ‒ це санаторій «Кришталеве джерело». Тут проводять лікування та профілактику захворювань системи органів травлення, сечостатевої системи, ендокринної системи та супутні захворювання органів дихання. За бажанням, Ви можете провести обстеження та діагностику стану здоров’я. «Кришталеве джерело» пропонує дуже широкий вибір діагностик, процедур, масажів… З детальним переліком та актуальними цінами можна ознайомитись на офіційному сайті санаторію. Під час лікування місцеві спеціалісти використовують багато методів та терапій, серед яких бальнеотерапія, апаратна фізіотерапія, озокеритолікування, стелеотерапія, озонотерапія та фітотерапія. Для гостей доступні житловий і медичний корпуси на 108 місць. Щоб урізноманітнити Ваше перебування в санаторії «Кришталеве джерело» функціонують відкритий і закритий басейн, тренажерний зал, фінська і римська сауни. Мінімальна ціна проживання складає 1300 грн. за добу. Варто також зазначити, що мінімальне бронювання складає 5 днів. В ціну вже входить триразове харчування, консультація лікаря, медичні послуги на певну суму, трансфер та більшість послуг (наприклад, відвідини басейну, сауни, дитячої кімнати, тренажерного залу тощо).
Все більшої популярності набирає також база відпочинку «Ельдорадо». Розташовується вона поруч із «Квіткою Полонини» та «Кришталевим джерелом», а тому відпочинок легко поєднується із оздоровленням. Ця база відпочинку пропонує гостям широкий вибір варіантів житла (зокрема карпатські дерев’яні котеджі), баню, басейн, ресторан закарпатської та європейської кухні, дитячу площадку, місце для гриля чи пікніка, прокат велосипедів тощо. Ціни в «Ельдорадо» різняться від рівня комфортну, наприклад, близько 400 грн. за одномісний стандарт, 850 грн. за напівлюкс із балконом, або ж від 1200 грн. за цілий котедж.
Окрім санаторіїв в селі Солочин є багато баз відпочинку, готелів, котеджів та підприємців, що надають житло в оренду. Приватний сектор тут розвинутий напрочуд добре. Цей варіант пошуку житла може бути більш бюджетним, однак це не відобразиться на корисності відпочинку.
Варто також пам’ятати, що ціни і в готелі, і в санаторії, і в приватному секторі в Солочині залежать від пори року. Найвищі ціни зазвичай в травні-червні, наприкінці серпня та в розпал гірськолижного сезону.
Гірськолижний курорт в Солочині
Великим плюсом села Солочин є можливість відпочивати тут в будь-яку пору року, адже окрім санаторіїв поряд з селом знаходиться гірськолижний курорт. Він заснований на базі санаторію «Квітка полонини». На любителів зимового відпочинку тут чекають дві гірськолижні траси з початковим і середнім рівнем складності. До верхньої станції Вас доставить бугельний підйомник довжиною 500 метрів або один з двох мультиліфтів довжиною 400 і 300 метрів. Перепад висоти – близько 200 метрів. Спускаючись трасою довжиною в 1000 метрів, Ви можете рухатись прямо чи об’їхати між деревами (простіший схил). Траси місцями поросли молодняком, але залишаються розлогими (ширина 50 метрів) та спадистими. Поруч з нижньою станцією є пункт прокату спорядження, каса, місця для відпочинку та туалети.
Гірськолижний курорт в Солочині також обладнаний пунктом оренди спорядження, а недосвідчених лижників піднатаскає інструктор.
Якщо ж ГК «Солочин» вам не сподобається ‒ не проблема! Відкриваємо карту і бачимо, що поруч з Солочином знаходяться ще кілька гірськолижних курортів різного рівня розвитку і цінової категорії: за 26 км знаходиться ГК «Синяк», за 39 км ‒ ГК «Пилипець», а за 50 км ‒ ГК «Подобовець». Таким чином можна орендувати житло в готелі чи приватному секторі в Солочині і спокійно поєднувати лікування тут з відвідинами якогось із гірськолижних курортів поблизу.
Що цікавого подивитись поблизу?
- Гора Обавський камінь, яка розташована в цьому ж районі. Висота гори складає 979 метрів. Стоїть вона на стику двох хребтів ‒ Плішки і Товстого.
- Поляна дерев’яних ідолів, що знаходиться біля села Чинадієво Мукачівського району. На поляні стоять три вирізьблені ідоли, які з чотирьох боків оточені дерев’яними перекладинами. Одне з «місць сили» в Карпатах.
- Водоспад Вовчий, що протікає поруч з однойменним селом, розташований приблизно за 18 км від Солочина. Створений він штучно на місці водозабору колишнього рибгоспу. Висота водограю приблизно три метри.
- Замок «Сент-Міклош» (Чинадіївський) ‒ чудовий приклад реставрації старовинної споруди, невеликий музей, місце проведення культурних подій та середньовічних фестивалів, а також просто атмосферне місце.
- Гора Великий Вижень ‒ теж неподалік, поруч з селом Уклин. Висота гори становить 1052 метри. Піднімаючись сюди, Ви отримаєте адреналін (бо підйом крутий) та незабутні враження від неймовірних краєвидів.
- За 14,5 км в селі Верхня Грабівниця розташований відомий Бункер Лінії Арпада ‒ один із найкраще збережених пам’яток Другої світової війни, де можна поблукати по багатокілометровому бункеру, ознайомитись з музейною експозицією, а також продегустувати закарпатське вино.
Як доїхати?
Громадським транспортом
Знайти село Солочин на карті не важко. Потрібно добиратись сюди із Сваляви, бо тут найближча залізнична станція. До Сваляви курсують поїзди з Києва, Харкова та Львова. А далі на автобусі чи таксі вже до самого Солочина. Відстань між Солочином і Свалявою складає приблизно 8 кілометрів.
Автомобілем. Потрібно рухатись трасою Е50 Київ – Львів – Чоп через село Поляна або Голубине до Солочина.