Сучасний темп життя часто стає причиною стресів, головних болів, нервових розладів чи навіть депресій. В такі моменти непоганим рішенням буде вирватись на кілька днів в інше середовище – за місто, в обійми природи і цілющого спокою. Гідним кандидатом на таку роль буде с. Поляна – чи не найпопулярніший рекреаційний центр регіону, відомий своїми санаторіями – «Поляна» та «Сонячне Закарпаття».
Родзинкою цих курортів є використання добре відомих в Україні місцевих мінеральних вод «Поляна Купель», «Поляна Квасова» і «Лужанська», що за своїми фізико-хімічними властивостями дуже схожі на води із Боржомської ущелини (Грузія).
Історія села має давню історію, адже вперше про нього згадується ще в XII ст. Як і багато інших, воно відчуло на собі спустошення монголо-татарської навали і на тривалий час занепало. Однак як бальнеологічний центр воно відоме порівняно недовго – цехове розлиття мінеральних вод фіксується в XIX ст. Якість води з родовища с. Поляна неодноразово відзначалась на міжнародних конкурсах і визнавалась чи не найкращою мінеральною водою Центральної Європи.
Оздоровлення
Санаторії «Поляна» та «Сонячне Закарпаття» − це місця, де проводяться комплексні рекреаційні процедури, що лікують різноманітні захворювання. Сама вода дещо кислувата на смак, не має запаху, збагачена фтором, бором та корисними мінералами. Медичний персонал санаторіїв с. Поляна лікує захворювання печінки, надає допомогу при артриті чи артрозі, реабілітують після інфаркту та інсульту. Популярністю тут користується водолікування: підводний струменевий масаж, циркулярний душ, субаквальні ванни. Для багатьох буде корисним лікувальна фізкультура, що включає в себе заняття в тренажерному залі, лікувальний масаж або мануальну терапію. Персонал санаторіїв с. Поляна звертає увагу і на психічний стан – тут практикують психотерапії, релаксаційні процедури, нетрадиційну медицину. Окремо слід звернути увагу на терапевтичні курси, метою яких є лікування та відновлення репродуктивної функції у жінок.
Не слід забувати, що подібне бальнеологічне лікування має ряд протипоказань, основними з яких є понижена кислотність, ниркова недостатність, гіпотеріоз, схильність до алергічних дерматитів та злоякісні захворювання шлунково-кишкового тракту.
Інфраструктура та послуги
Відпочинок в с. Поляна не обмежується тільки санаторіями «Поляна» та «Сонячне Закарпаття». Серед найбільш популярних місць для відпочинку тут варто назвати пансіонат «Сонячна Долина», санаторій «Квітка Полонини» (вже на території с. Солочин, біля 3 км від Поляни), готельний комплекс «Квітка Закарпаття» та ін. Відвідувачі зазначають про їх відповідність європейським стандартам що стосується чистоти та якості обслуговування. До послуг відпочивальників тенісні корти, зал для футболу та бадмінтону, басейн з підводним масажем, гейзери. Тут також організовуються походи в гори, збір лікувальних трав і ягід, а ще, звісно, рибалка в джерельних гірських ріках. Санаторії обладнані кюветами з мінеральною водою, поруч розташовані ресторани.
Відпочивши в санаторії, ви можете влаштувати собі іншого роду терапію – адреналіном та екстримом, адже Поляна виступає не тільки бальнеологічним, але й гірськолижним курортом. Гірськолижний курорт «Полянскі» дещо поступається «Буковелю», «Пилипцю» чи «Драгобрату», але чудово підійде для поєднання з лікувальними водами.
На території санаторію «Поляна» також діють гірськолижні курорти «Ведмежа» та «Катерина» (останній – при однойменному готелі). 950-метрова траса для спуску також доступна в санаторії «Квітка Полонини». Наявні бугельні витяги та доступний прокат гірськолижного спорядження.
В с. Поляна ви також знайдете пункт прокату квадроциклів для більш захопливих та енергійних подорожей Карпатами.
Актуальну інформацію щодо цін, умов проживання та переліку медичних послуг ви знайдете на офіційних сайтах санаторію «Поляна» та «Сонячне Закарпаття».
Село Поляна окрім рекреації є чудовим відправним пунктом для кількох невеликих екскурсій околицями. Зокрема, всього в 22 км на Північ в с. Верхня Грабовниця ви можете побачити справжні укріплення Другої світової війни – Бункер Лінії Арпада. Приблизно за 50 км на Пн.-Зх. розташовуються славетні Лумшорські чани, а зовсім поруч від них − Водоспад Воєводин.
Цікаві місця у Поляні
- Уклінська дерев’яна церква (Свято-Петро-Павлівська) – архітектурна пам’ятка XVIII-XIX ст.
- Каплиця Святого великомученика і цілителя Пантелеймона.
- Свалявський краєзнавчий та історичний музей.
- Солочинська церква, збудована у 1868 р.
- Гора Кічера, звідки видно полонини Боржаву і Руну.
- Рекреаційний парк на горі Лиса (157 га).
Село Поляна окрім рекреації є чудовим відправним пунктом для кількох невеликих екскурсій околицями. Зокрема, всього в 22 км на Північ в с. Верхня Грабовниця ви можете побачити справжні укріплення Другої світової війни – Бункер Лінії Арпада. Приблизно за 50 км на Пн.-Зх. розташовуються славетні Лумшорські чани, а зовсім поруч від них − Водоспад Воєводин.
Як дістатись
Громадським транспортом
Потягом з великих міст можна доїхати до Львова, Луцька, Ужгорода або Мукачева, звідти прямують рейсові автобуси до бальнеологічного курорту. Автобусом від райцентру Свалява всього 10 км. Можна також доїхати залізницею до станції Свалява, а звідти – автобусом чи маршрутним таксі.
Автомобілем
З Мукачева рухаєтесь в напрямок Сваляви (E471/E50) і в ній звертаєте ліворуч (T0712) З боку Львова чи Івано-Франківська – через Верецький перевал, Нижні ворота, Верхню Грабовницю і до с. Поляна.