Визначні місця Ужгорода в центрі уваги багатьох дослідників Закарпаття. Мальовничий “чеський квартал”, романтичні набережні, а також міні-скульптури Ужгорода - це те, що перше спадає на думку. Забронювавши житло, самий час розібратись, що цікавого подивитись в Ужгороді і як туди дістатись. На допомогу тут прийде наш маленький порадник. Гарної подорожі!
Ужгородський замок
Визначні місця Ужгорода неодмінно мають включати в свій список Ужгородський замок. Колись це був важливий оборонний пункт, сьогодні ж - туристичне серце краю з колоритним антуражем та цікавими експозиціями. Допитливих туристів чекають буквально тисячі експонатів, серед яких інструменти кам’яного віку, предмети вжитку минулих століть, колекції різноманітних монет регіону, величезна виставка холодної та вогнепальної зброї XVI-XX ст. та багато-багато іншого. Неодмінним плюсом буде також те, що замок розташований в самому центрі Ужгорода. А якщо додати до цього легенди ужгородського замку та неймовірно насичений середньовічний фестиваль “Срібний Татош”, що проводиться тут щовесни - це 101% причина відвідати замок в Ужгороді. Фото на пам’ять в лицарських обладунках буде чудовим спогадом про відпочинок в Карпатах. А детальніше про Ужгородський замок читайте тут.
Адреса: вул. Капітульна, 33.
Телефон для довідок: (0312) 614 609
Ужгородський музей народної архітектури та побуту (Скансен)
Один із перших скансенів України, побудований в 1970 р. Його особливістю є те, що це музей просто неба, де дбайливо збережені зразки народної архітектури XVIII-XX ст. Тут представлені хатини бойків, лемків та гуцулів, водний млин, кузня, церква, школа, корчма тощо. Інтер’єр всіх будівель ретельно відновлений до автентичного рівня. Тут Ви не просто побачите будівлі минувшини, а відчуєте атмосферу побутового життя людей, що колись жили в різних куточках Закарпаття. Чимало пізнавальної інформації можна дізнатись і від працівників музею. Якщо хочете привезти з собою колоритні фото Ужгорода, то чим не варіант сфотографуватись в етнічному вбранні бойків, лемків чи гуцулів?
Знаходиться скансен за адресою: вул. Капітульна, 33а (відразу навпроти Ужгородського замку). Відвідати його можна щодня, окрім вівторка.
Телефон для довідок: (0312) 61-74-07 або (03122) 3-73-92.
Ботанічний сад
Куди піти в Ужгороді, якщо захотілось відчути себе ближче до природи? Так, все вірно. Ботанічний сад Ужгородського національного університету може похизуватись солідкою колекцією рослин - близько 4 тис. екземплярів! Серед найбільш незвичних - мамонтове дерево, верба вавилонська, софора японська, різні види пальм, кактуси тощо. Можливо, це не найтиповіша розвага в Ужгороді, але інколи хочеться просто спокою та релаксу. Особливо, коли навколо все цвіте і пахне.
Знаходиться ботанічний сад в центрі Ужгорода, за адресою: вул. Ольбрахта, 6. Працює в будні дні з 8:00 до 17:00.
Телефон для довідок: (0312) 3-35-92.
Синагога
Визначні місця Ужгорода були б неповними і без цієї споруди. Зведена в 1904 р. синагога поєднала у собі марроканський, візантійський та романтичний стилі. Після Другої світової війни синагогу було переоблаштовано під філармонію, оскільки акустика в ній якнайкраще для підходила для цієї ролі. Сьогодні ж ця споруда відома як Закарпатська обласна філармонія. Завдяки ній, відпочинок в Ужгороді час від часу збагачується музикою віртуозних симфонічних оркестрів. Знайти її можна на Театральній площі.
Місцезнаходження: пл. Театральна, 10.
"Совине гніздо"
Якщо Ви шукаєте, що цікавого подивитись в Ужгороді, то радимо Вам не пропустити і цю місцину. Річ в тім, що в 1781 р. тут було споруджено пивоварню, яка з часом трансформувалась в готель, потім - в училище, а ще згодом і взагалі перетворилась на столярну школу. З 2011 р. “Совине гніздо” відреставрували і тепер це місце для справжнього культурного відпочинку в Ужгороді. В ньому відкриті дегустаційні зали, які раді познайомити відвідувачів з багатогранним букетом смаків закарпатських вин. Місцеві навіть сміються, що відпочинок на Закарпатті без дегустації місцевого вина - це гроші на вітер.
Знайти “Совине гніздо” на карті Ужгорода доволі просто - вулиця Ферена Ракоці, 2.
Старий центр Ужгорода
Куди піти в Ужгороді на прогулянку теплої літньої днини? Звичайно ж, до центру! Більшість старих міст Європи можуть похизуватись автентичним і колоритним центром, що зазвичай зветься “старим містом”. Ужгород - доволі старе місто, але колорит його історичного центру бере початок від “чеського” періоду. Річ в тім, що чесьский район Ужгорода, який нині складається із Малого Галагова, Галагова та Великого Галагова, був побудований за часів Першої Чехословацької республіки (1919-1939). Це по праву вважається визначним місцем Ужгорода, адже розкішні споруди, виконані в стилі конструктивізм, елегантна бруківка та вулички з сакурами роблять чеський район Ужгорода максимально комфортним для прогулянок.
Провулок "Гірчичне зерно"
Одним із популярних питань для мандрівника, що вперше відвідав це місто, є: “куди піти в Ужгороді на каву чи в пошуках незвичних сувенірів?” Можемо звернути Вашу увагу на “Гірчичне зерно” - колоритний провулок, усіяний зручними кафешками, сувенірними магазинчиками та місцями для фотовиставок. Знаходиться він в самому центрі Ужгорода, сполучаючи вулиці Корятовича та Фединця.
Галерея “Ілько”
Розваги в Ужгороді часто чередують з культурним відпочинком. Для такого чудово підійде галерея “Ілько”, яка радо знайомить відвідувачів як з класичним живописом, так і з сучасними інсталяціями. Ця місцина також виступає майданчиком для проведення всіляких тематичних вечорів, концертів, публічних виступів, а тому варто мати її на увазі, плануючи куди піти в Ужгороді на якийсь культурний захід. Галерея працює щодня, окрім понеділка. Про поточну програму дізнавайтесь на офіційному сайті.
Знаходиться галерея "Ілько" на вулиці Кошицькій, будинок 28.
Телефон: (067) 112 2029
Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая
Продовжуючи тему культурного відпочинку в Ужгороді, не можна не згадати про цю споруду. Чудова можливість зануритись у світ графіки, живопису та скульптури, а також своїми очима побачити величні роботи українських та зарубіжних класиків образотворчого мистецтва. Серед авторів картин чимало відомих: Я. Пальма, М. Мункачі, І. Шишкін, І. Айвазовський, Т. Шевченко та інші. Окрім цього це чудова можливість познайомитись із закарпатською школою живопису та роботами Й. Бокшая, А. Ерделі, Ф. Манайла, А. Коцки тощо.
Знайти музей на карті Ужгорода буде легко, адже він в самому центрі - пл. Жупанатська, 3. Працює щоденно крім понеділка.
Телефон для довідок: (0312) 63-02-12 / (0312) 61-44-38
Ужгородський Хрестовоздвиженський катедральний греко-католицький собор
Поки ми ще не відійшли від центру Ужгорода, радимо звернути увагу на цю пам’ятку. Закладений собор був у XVII ст. Колись це був храм єзуїтського монастиря, а з 1773 р. належить Мукачівській греко-католицькій єпархії. Іконостас виконаний у бароковому стилі, на стінах - мармурові арабески, а в душі - спокій. Храм вражає своєю величчю як ззовні, так і всередині.
Знаходиться він на площі Капітульній, 1, по дорозі до Ужгородського замку.
Міні-скульптури в Ужгороді
Розваги в Ужгороді можуть бути і пізнавальними. Дедалі більше популярності набувають своєрідні сіті-квести, що дають змогу поблукати містом і познайомитись з його колоритом. Міні-скульптури в Ужгороді, фото яких вже традиційно заповнюють Інстаграм, перетворять мандрівника на справжнього дослідника та мисливця за скарбами. Гаррі Гудіні, Ференц Ліст, бравий вояк Швейк, Джон Лорд (фронтмен гурту “Deep Purple”), Вольфганг Амадей Моцарт... всіх їх об’єднує чудесне місто Ужгород. На карті міста цих скульптур більше 40, спробуйте знайти їх всі та дізнатись приховані історії. А повний перелік міні-скульптур в Ужгороді, фото та підказки по їх місцезнаходженню можна підглянути тут.
Коли цвітуть сакури в Ужгороді?
Відпочинок на Закарпатті не перестає дивувати екзотичністю. Зокрема, Мукачево та Ужгород давно вже неофіційно змагаються за титул “сакурової столиці області”. Мальовничої японської вишні тут і справді багато - станом на 2021 р. в Ужгороді сакур налічувалось майже 2 тис.! Зазвичай сакури цвітуть 2 тижні, коли саме - залежить від погоди в Ужгороді.
Але чому цвітіння сакури в Ужгороді варте уваги?
По-перше, це надзвичайно романтично. Саме в Ужгороді знаходиться найдовша в Європі алея сакур, що ввечері перетворюється на по-справжньому казкове місце. В цей час увесь закарпатський Instagram заполоняє фото Ужгорода та мальовничої японської вишні.
По-друге, коли цвітуть сакури в Ужгороді, тут проводиться щорічне дійство “Сакура-фест”. Він передбачає цікаві майстер-класи, концерти, дегустацію закарпатського вина та багато іншого.
Якщо ви хочете більше дізнатись про те, як і коли цвітуть сакури в Ужгороді, то детальніше про це можна почитати тут. Інколи знайти найкращі місця з японською вишнею - той ще квест. Щоб полегшити собі полювання і розібратись, куди піти в Ужгороді щоб знайти найбільш квітучі сакури, читайте наш детальний дороговказ. Сподіваємось, Ваші фото Ужгорода цього року вберуть в себе всю ніжність японської вишні.
Липова алея
Ще одна природна гордість Ужгорода, фото якої раз за разом мерехтять у соціальних мережах. Липова алея Ужгорода не просто довга (2200 метрів), а найдовша в Європі! Тягнеться вона по набережні Незалежності та Студентській. Це чудове місце для неспішних вечірніх прогулянок з коханою людиною.
Горянська ротонда
Ще одне визначне місце Ужгорода, монументальна пам’ятка архітектури, що має неабияке значення. Річ в тім, що це один із найдавніших мурованих храмів України, а якщо бути точнішим - другий після Софії Київської. Збудована вона була в період з X по XIV ст. (на жаль, точна дата невідома). Окрім свого значення та фасаду, увагу також привертають майстерні фрески XVI-XV ст., виконані, ймовірно, італійськими митцями. Завітати до неї буде трохи складніше, адже якщо поглянути на карту Ужгорода, то знайдемо її дещо обабіч. Їхати треба в район Горяни автобусом чи на таксі.
Знаходиться Горянська ротонда за адресою: провулок Музейний, 2.
Бажаємо Вам якнайкращих вражень від подорожі Карпатами! Сподіваємось, кожен мандрівник чи турист знайде, що подивитись цікавого в Ужгороді.
P.S. Детальніше про відпочинок в Ужгороді можна також прочитати в нашому окремому міні-блозі.
P.P.S. Визначні пам’ятки Ужгорода найкраще сприймаються на повний шлунок ;) Якщо Ви вже тут, то свій відпочинок неодмінно слід доповнити гастрономічним туризмом та дегустаціями закарпатського вина. Більше інформації про те, де поїсти в Ужгороді читайте тут.