Мукачево - маленьке затишне містечко (85 тис. осіб станом на 2015 рік), яке полюбляють як українські, так й іноземні мандрівники. Причини цього до несхочу прості: зручне розташування для подорожей Карпатами, колоритна культура Закарпаття, а поруч - туристичні атракції на будь-який смак: середньовічні замки, оздоровлюючі санаторії тощо. Проте, Мукачево - це більше ніж просто місце для ночівлі, з якого зручно відправлятись у подальші мандри. Саме місто вабить своєю архітектурою, незвичними скульптурками та спокоєм. Якщо хочете розібратись, що подивитись в Мукачеві, то давайте розбиратись поступово…
Центр Мукачева
Найбільше цікавих місць Мукачева зосереджено в центральній частині міста, а отже звідси і почнемо свою подорож. До центру близенько від автовокзалу (трохи більше 1 км) і дещо далі від залізнодорожнього вокзалу (1,8 км). Центральна частина міста не велика, але насичена гарною архітектурою (в тому числі й духовними спорудами), пам’ятниками та невеликими затишними кав’ярнями. Більшість з них ховають в своїх стінах доволі тривалу та насичену історію.
Мукачівська ратуша
Потрапивши в центр Мукачева, у вічі відразу кидається велична ратуша. Русини інколи можуть сказати на неї “варишська хижа” (”міська хата” якщо українською). Ратуша в Мукачеві була споруджена на початку XX ст. угорським архітектором Яношем Бобулою. На конкурсі проєктів мукачівської ратуші 1898 р. було представлено 12 проєктів, серед яких ідея Бобули отримала найбільше визнання.
Будівля носить виразні ознаки неоготики та угорського ретроспективізму. Центральна вежа з високим дахом спирається на масивні різьблені колони, а по сусідству з нею розташовані гостроконечні вежі-еркери. Ратуша в Мукачеві прикрашена барельєфами покровителя міста - святого Мартина. Разом з тим, не можна сказати, що будівля переобтяжена прикрасами, адже з самого початку вона планувалась як адміністративна будівля. Власне, й сьогодні тут працюють органи влади міської ради.
Ведучи мову про ратушу в Мукачеві, не можна не згадати про годинник-куранти в центральній вежі авторства Йосипа Шовінського. Встановлений в 1904 р., він тоді входив в топ-5 баштових годинників Старого світу. Маленький дзвін дає про себе знати кожні 15 хвилин, а великий - кожної години.
Палац Ракоці
Ця гарна споруда, що розташована у центрі Мукачева, у XVII ст. була резиденцією князів Ракоці. Вже тоді палац Ракоці виділявся граційністю своєї композиції. Назву ж “Білий дім” будівля отримала через білосніжний фасад. Після повстання проти Габсбургів у 1703-1711 рр. палац Ракоці переходить у власність австрійської корони, а з 1728 р. - графів Шенборнів.
Час ніколи не йде на користь архітектурі, тому у XVIII ст. колишній палац Ракоці за проєктом австрійського архітектора Йогана Бальтазара Ноймана зазнав суттєвої реконструкції. Головні риси палацу зберегли, а також додали деякі ренесансні ознаки та добудували другий поверх. Палац отримав П-подібну форму.
Доля палацу Ракоці виявилась доволі несподіваною. В XIX столітті тут діяла експозиція Мукачівського краєзнавчого музею, з приходом радянської влади в 1945 р. палац використовувався як військовий штаб, а згодом на його базі працювала загальноосвітня школа. З 1979 р. “Білий дім” слугує місцем творчості - тут відкрито дитячу художню школу ім. М. Мункачі. До речі, можна зайти і подивитись роботи дітлахів, інколи там можна знайти прегарні зразки живопису чи графіки.
Знайти колишній палац Ракоці можна на площі Кирила і Мефодія, неподалік від пам’ятника св. Мартина. Орієнтиром будуть слугувати масивні ковані ворота.
Костел святого Мартина (Римо-католицький храм)
Одна з прикрас центру Мукачева, яка зазвичай входить у програму більшості екскурсій містом. Тут ще у XIV ст. було зведено каплицю Святого Йосипа. Протягом своєї історії церкву неодноразово ремонтували та відновлювали. Проте, у XX ст. її стан вже був вкрай незадовільним, та і віряни всі не поміщались. Було прийняте рішення розібрати більшу її частину і побудувати новий храм. І в 1904 р., за проєктом Віктора Ціглера, на цьому місці був споруджений костел святого Мартина (котрий є покровителем міста Мукачева). Значне доповнення інтер’єру відбулось у 1913 році, коли Отто Рігером з Будапешту у соборі був встановлений потужний музичний орган.
Ззовні собор св. Мартина декорований у світло-коричневих тонах. Головна башта храму, як і належить, увінчана годинником. Всередині ж костел святого Мартина заворожує своєю красою: потужними колонами, барельєфами та іконами. Відразу при вході радимо також звернути увагу на вівтарний образ, на якому зображений перший угорський король Іштван (Стефан) I Святий.
Поруч із костелом знаходиться і вже згадана каплиця св. Йосипа, що примудрилась вціліти з XIV століття. Це готична споруда, у якій збереглись окремі надгробки з Середніх віків.
Знайти костел святого Мартина можна за адресою: вул. Миру, 2.
Реформаторський храм (Костел кальвіністів)
Говорячи про цікаві місця Мукачева, однозначно слід згадати цю споруду, адже храм із такою нещасливою долею ще годі пошукати. Річ в тім, що вперше реформати побудували на березі річки Латориці місце для своїх молитов у середині XVII ст. Кілька років потому поруч побудували дерев’яну церкву, яка невдовзі згоріла.
Друга спроба не була більш вдалою. На початку XVIII ст. було зведену ще одну церкву, але вона також невдовзі була зруйнована. У 1777 році церкву на березі Латориці було відбудовано та укріплено. Але часті повені все рівно її руйнували, унеможливлюючи її діяльність.
Плюнувши на це, австро-угорський імператор Йосиф II постановив звести нових храм, але вже подалі від річки – в самому центрі Мукачева. Нова гарна кам’яна церква була зведена в 1798 році. Аби донести до мукачівців добру вістку, урочисте відкриття нової церкви супроводжувалось пострілом з гармати, яку витягли на дзвіницю. Здавалось би, проблеми минули… але тієї ж ночі частина дзвіниці завалилась, ймовірно не витримавши такої вібрації. Перші віряни змогли попасти у церкву тільки після її відбудови, що закінчилась через 16 років.
Реформаторський храм набув свого остаточного вигляду тільки на початку XX ст. Напевно, багатьом туристам кидається у вічі, що цей костел кальвіністів вінчає не хрест, а зірка та півень. Річ у тому, що згідно Нового завіту, образ півня стає емблемою св. Петра, символом воскресіння та відродження життя.
Знаходиться реформаторський храм у Мукачеві за адресою: вул. Духновича, 11.
Собор Успіння Пресвятої Богородиці (Греко-католицький храм)
Якщо ваша екскурсія по місту Мукачево передбачає знайомство з більшістю релігійних споруд, то це ще одна наша зупинка.
Історія цього храму також тягнеться століттями. Основи церкви Успіння Пресвятої Богородиці заклались ще в 1753 р., втім, як єпископська резиденція. Фінансували будівництва частково Марія Терезія, частково її син, місцеві єпископи, граф Шенборн тощо. Після частих змін планів храм був нарешті висвячений тільки в 1859 році. Собор Успіння Пресвятої Богородиці також зазнав актів вандалізму в 1993 році, відбудова його тягнулась до 2009 р.
Сьогодні храм складається із вежі, нави та вівтаря. Загалом інтер’єр собору доволі аскетичний. Тут зберігаються копія Туринської плащаниці, частина Хреста Господнього із Риму, а також копія ікони Мукачівської Пречистої Богородиці.
Собор Успіння Пресвятої Богородиці в Мукачеві також знаходиться в самісінькому центрі: вул. Федорова, 4.
Собор Почаївської ікони Божої Матері (УПЦМП)
Ця архітектурна пам’ятка міста – одна з наймолодших, адже її історія не сягає Середньовіччя чи Нових часів, а починається тільки з 1993 р. Втім, на думку більшості туристів, вона непогано вписується в загальний ансамбль центра Мукачева.
Щодо екстер’єру, то над прямокутною спорудою височіють три православних купола, центральний – дещо вище від інших. Під куполами розміщені три арки, на центральній з них можна побачити Богоматір. Неподалік від собору розташований пам’ятник воїнам-афганцям.
Знаходиться цей собор навпроти Собору Успіння Пресвятої Богородиці, за адресою вул. Федорова, 7.
Міні-скульптурки і пам’ятки
Якщо ви гадаєте, що ще подивитись в Мукачеві окрім відомого замку та дегустаційних залів, як щодо невеликого квесту в пошуках цікавих скульптурок та пам’ятників? Нехай Мукачево - місто і невелике, але деякі можуть вас здивувати. Для зручності планування екскурсії Мукачевом ми спочатку подаємо ті пам’ятники та скульптурки, які можна побачити в центрі міста чи неподалік. А щоб побачити останні в списку - треба буде відвідати замок “Паланок”.
Пам’ятник святим Кирилу і Мефодію
Греки за походженням, брати Кирило і Мефодій відомі як творці слов’янської абетки, а також просвітителі та перекладачі церковних книг. Пам’ятник братам стоїть в самісінькому центрі міста навпроти мукачівської ратуші. Тут часто починаються екскурсії Мукачевом, а сам пам’ятник доволі часто зустрічається на різних листівках. книгах тощо. Встановлений в 1996 році, його авторами виступили місцевий скульптор Іван Бровді та архітектор Олександр Андялоші.
Знайти цей пам’ятник в Мукачеві можна на площі Кирила і Мефодія (як несподівано, правда?), навпроти Мукачівської ратуші. Координати: 48.4420055,22.7190886.
Пам’ятник щасливому сажотрусу (або ж «Берталон-бачі — щасливий коминар»)
Один із найоригінальніших пам’ятників Мукачева, та й України взагалі. Пам’ятник сажотрусу був встановлений в 2010 році, повністю виготовлений з бронзи. Автор проєкту – місцевий творець Іван Бровді.
Особливою цю скульптуру робить її історія, адже пам’ятник змальовує реального персонажа – Берталона Товта (на угорський манір – Берті Бачі), який понад півстоліття працював в Мукачеві сажотрусом. Цей колоритний персонаж впізнається багатьма мукачівцями, він був присутній і на урочистому відкритті скульптури. І місцеві, і туристи вже давно полюбили цей пам’ятник в Мукачеві. Фото з сажотрусом та його котом чи не обов’язково входить до галерії світлин більшості відвідувачів міста. Проходячи повз скульптуру, не забудьте потерти ґудзик, погладити по спинці його кота і загадати бажання. Цей нескладний ритуал додає вдачі.
Пам’ятник щасливому сажотрусу настільки сподобався людям, що з 2016 року в місті щороку 27 липня (в день народження Берті Бачі) проходить Парад сажотрусів з України, Угорщини, країн Прибалтики тощо.
Знайти його можна на площі Кирила і Мефодія. GPS-координати: 48.4415993,22.7198457,21.
Пам’ятник святому Мартину
Святий Мартин - покровитель міста Мукачево з 1376 року. Цю першу кінну скульптуру на Закарпатті встановили в 2019 р. Авторами скульптури виступили Степан Федорин та Микола Гурмак. Виготовлений пам’ятник із бронзи, але в скульптурі використаний також паннонський травертин, оскільки Мартин походив із Паннонії (колишня провінція Римської імперії, сьогодні ж - територія західної Угорщини, частини Австрії, Хорватії, Сербії, Словенії, Словаччини та Боснії і Герцеговини).
За переказами, святий Мартин (Мартін Турський) народився в Паннонії в IV ст. Римський офіцер, священник, а згодом і засновник капеланства. Вважається захисником від бідності і пияцтва та покровителем виноробів. Пам’ятник зображує відому сцену, коли святий Мартин взимку розірвав свій плащ і віддав половину роздягненому бідняку.
Побачити пам’ятник святому Мартину можна на перехресті площі Кирила і Мефодія, вул. Ярослава Мудрого та “Старого Пасажу”. Координати: 48.4410074,22.7209814.
Міні-скульптурка “Кельт”
“Кельт” авторства Михайла Колодко був створений в 2015 р. і започаткував тренд на міні-скульптурки в Мукачеві. Кельт-коваль із пишними вусами спокійненько сидить на перилах набережної і працює, час від часу дивлячись на р. Латорицю. Здавалось би, яке відношення він має до Мукачева? Справа в тому, що в III-I ст. до н.е. в цьому регіоні проживали кельтські племена. Їхнє укріплене поселення (оппідум), наприклад, розташовувався і на г. Ловачка, що на виїзді з Мукачева. Незважаючи на те, що проживали тут кельти давним-давно, вони внесли певний вклад в культурний розвиток регіону.
Знайти кельта не складно. Рухаємось з центра Мукачева в напрямку центрального мосту. Коваля побачимо на перилах з правого боку. Координати: 48.4437377,22.717007.
Пам'ятник жертвам повені 1998 року (Пам’ятник матері)
Цю скульптурну композицію встановили на мукачівській набережній в жовтні 2010 р. Це згадка про руйнівну силу водяної стихії, що бушувала в 1998 році. Тоді після сильних опадів вийшли з берегів більшість великих річок Закарпаття: Тиса, Теребля, Латориця, Боржава та інші, в результаті чого було підтоплено біля 120 населених пунктів. В тій чи іншій мірі постраждало біля 350 тисяч осіб, тобто майже кожен третій житель Закарпаття.
Побачити цю скульптурну композицію можна перед центральним мостом на початку набережної, що на перетині вулиць Ужгородської та Івана Парканія. Координати: 48.4438328,22.7171362.
Міні-скульптурка “Мілош Форман”
Деякі цікаві місця Мукачева викликають певні дискуії. Наприклад, в 2019 р. на честь 90-річчя мукачівського кінотеатру “Скала” біля нього була встановлена пам’ятна скульптурка “Мілош Форман” (інша назва - “Гніздо зозулі”). Майбутній кінорежисер та сценарист народився та виріс у Чехословаччині, а після вторгнення військ Варшавського договору в 1968 р. емігрував до США. Світову славу він здобув за екранізацію романа Кена Кізі “Пролітаючи над гніздом зозулі” (гол. роль - Джек Ніколсон). Фільм визначили як шедевральний, адже він отримав усі 5 головних премій Американської академії кіномистецтва “Оскар”: за найкращий фільм, режисуру, найкращий сценарій, і гру двох акторів.
Яке ж відношення має Мілош Форман до Мукачева? Побутувала думка, що якийсь час відомий режисер проживав у мукачівському дитбудинку і відвідував кінотеатр “Скала”. Втім, це не зовсім так… але місто все рівно шанує визначного режисера.
Знайти цю міні-скульптурку можна в самому центрі Мукачева. Знаходиться вона біля входу в кінотеатр “Скала”: площа Кирила і Мефодія, 3/2. Координати: 48.4424211,22.719481.
Пам’ятник учню-кондитеру
Відпочинок в Мукачеві важко уявити без дегустації місцевої кухні, в тому числі й солодощів. У зв’язку з цим, нічого дивного, що в центрі міста можна зустріти пам’ятник учню-кондитеру. Встановили його в 2011 році, виготовлений він із бронзи, скульптор - львівський митець Степан Федорин. Ініціатором цієї скульптури виступив місцевий бізнесмен Ігор Бондаренко, власник знаменитої кондитерської “Бондаренко”. За його словами, він з дитинства мріяв стати кондитером, але доля мала інші плани. Кондитер прихильно ставиться до тих, хто загадує бажання біля нього… особливо якщо потриматись за вишеньку на торті.
Знайти цікавинку можна в Латоричному дворі (так званий “Старий Пасаж”) біля входу до кондитерського дому “Бондаренко”. Координати: 48.4418781,22.7222798.
Гусак-фотограф
Ця незвична скульптурка знаходиться в самісінькому центрі Мукачева. Елегантно вбраний гусак-фотограф готується до зйомки, уважно роздивляючись околицю. Перебрався він в Мункач у 2016 році. Гусак всього 90 см у висоту, але увагу точно може привернути. Автор цієї милоти - львівський скульптор Степан Федорин.
Точне розташування гусака-фотографа: прямо між мукачівською ратушею та пам’ятником Кирилу і Мефодію, вул. Соборна (колишня вул. Пушкіна). Координати: 48.4418409,22.7184985.
Гусак-мандрівник
Побратим гусака-фотографа теж приїхав у Мукачево у 2016 році. Автор цього красеня – теж Степан Федорин. Як і його колега, гусак-мандрівник елегантно одягнений та з цікавістю вивчає місто.
Знайти цього джентльмена можна в Латоричному дворі (колишня вулиця Достоєвського). Точніші координати: 48.4417116,22.722128.
Гусак-пивовар
В рамках «гусиного маршруту» в 2018 р. був встановлений третій оригінальний пам’ятник в Мукачеві. Загалом, кількість цих скульптурок планують збільшувати. Гусак-пивовар гордо стоїть з кухлем пива, ніби натякаючи, що туристам варто скуштувати мукачівське пиво… інакше будуть пощипані.
Гусак-пивовар чекає на туристів перед входом до ТРК «Щодня» (вул. Возз’єднання, 20). GPS-координати: 48.4427933,22.7224354.
Пам’ятник Олександру Духновичу
Екскурсії Мукачевом не обділяють увагою і цю персону. Педагог, священник, письменник, поет та культурний діяч – ось хто такий Олександр Духнович (1803–1865). Він належить до когорти «будителів» краю. Однією з своїх місій Духнович вважав пробуджувати національну самосвідомість, він закликав пам’ятати про своє коріння і не піддаватися асиміляції яких-небудь зовнішніх сил (дуже актуальна думка для будь-якого періоду історії України).
Цей пам’ятник в Мукачеві з’явився в 2007 році і відтоді прикрашає центр міста.
Знайти його можна на вулиці Соборній, 14 (колишня вул. Пушкіна). Координати: 48.44031,22.7173104.
Міні-скульптурка “Ференц II Ракоці”
Ця пам’ятка була другою міні-скульптуркою в Мукачеві авторства Михайла Колодко. Встановлена в тому ж 2015 році, вона зображує угорського національного героя, який у 1680-1711 рр. (з деякими перервами) проживав у Мукачівському замку. Ференц II Ракоці - трансильванський князь, який очолив антигабсбурзьке повстання 1703-1711 років.
Знаходиться міні-фігурка на вул. Соборній (до 1945 р. вона носила ім’я Ференца Ракоці). Координати: 48.4409955,22.7178807.
Скульптура Меркурія
Цікаві та символічні місця Мукачева інколи не дуже примітні. Наприклад, скульптура Меркурія, що розташована на даху однієї із центральних будівель. Здавалось би, а яке відношення він має до історії Мукачева? Річ в тім, що Меркурій - це римський бог торгівлі, а розміщений він на будівлі колишньої Торгової біржі. Пізніше ж тут обладнали друкарню.
Знайти римського бога можна на перехресті вулиць Ілони Зріні та Соборної. Координати: 48.440009,22.7170206.
Пам’ятник цигану-господарю
Не секрет, що в Мукачеві проживає доволі численна ромська община. Щоб вшанувати цей народ в Мукачеві в 2015 р. був відкритий пам’ятник цигану. Автор бронзової скульптури - почесний мукачівець Іван Бровді. За словами скульптора, таких пам’ятників немає ані в Україні, ані в Європі.
Знаходиться пам’ятник цигану-господарю дещо далеко від центру Мукачева - на перехресті вул. М. Токаря та І. Франка. Координати: 48.4300374,22.7334325.
Міні-скульптурка “Весілля Ілони Зріні та Імре Текелі”
Це третя міні-скульптурка в Мукачеві, встановлена вона була в травні 2016 року. Кохання Ілони Зріні та Імре Текелі - це історія романтики та героїчного протистояння, адже її чоловік очолив повстання проти Габсбургів, а сама Ілона Зріні три роки очолювала оборону Мукачівського замку. Зріні була католичкою, а Текелі - протестантом, але це не завадило їм об’єднати долі. Пара здебільшого проживала у замку Сент-Міклош (Чинадієво, зовсім поруч Мукачева), але пишне весілля справляли саме у “Паланку”.
Знайти цю міні-скупльтурку можна біля центрального входу до Мукачівського замку “Паланок”, з правого боку.
Пам’ятник Федору Коріятовичу
Цей подільський князь володів мукачівським замком «Паланок» з 1396 по 1414 р. Завдяки йому фортеця зміцнилась та обзавелась 85-метровим колодязем. В його честь в 1998 р. тут помістили пам’ятник, автором проекту виступив Василь Олашин.
Як і багато інших пам’ятників Мукачева, він не позбавлений «щасливих частин тіла». Зокрема, подейкують, що загадане бажання збудеться, якщо потерти вказівний палець князя. А тим, хто хоче примножити свої статки, варто покласти у ніг князя купюру і тоді доторкнутись до його пальця.
Федора Коріятовича слід шукати у замковому дворі Мукачівського замку «Паланок». Пропустити його буде майже неможливо.
Пам’ятник Ілоні Зріні та її сину Ференцу Ракоці
Щоб побачити цей пам’ятник також потрібно завітати до Мукачівського замку. Встановлений він був в 2006 р., автор - мукачівський скульптор Петро Матла. На думку автора, цей твір символізує три речі. Меч молодого Ракоці символізує славу минувших днів, сам Ракоці - революцію майбутнього, а його мати Ілона - боротьбу сьогодення.
Знаходиться ця скульптура на південній вежі замку.
Куди піти в околицях міста?
Мукачівський замок “Паланок”
Яка б не була екскурсія Мукачевом, вона не може не включати в себе замок “Паланок”. Розташований він на горі вулканічного походження на висоті 188 метрів над рівнем моря. Колись це робило його чудовою оборонною спорудою, а сьгодні - чи не найкращим місцем для панорамних краєвидів міста. До речі, замок чудово зберігся, а якщо вас цікавлять середньовічні предмети щоденного вжитку, монети чи зброя - експозиції замку точно не залишать без емоцій.
Медовий дім
В Закарпаття приїздять по екстрим, мальовничість та природу. А як щодо природніх та корисних смаколиків? В Медовому домі проводяться дегустації місцевих сортів меду, деякі з яких цілком можуть здивувати вас своїми смаковими якостями. Не забудьте і щось на пам’ять, вибір доволі цікавий: пилок, медовуха, медове мило, медова косметику та навіть медовий оцет!
Контактний номер телефону: (099) 299 7731 / (096) 300 5775.
Адреса: вулиця Стара, 50.
Свято-Миколаївський жіночий монастир
Якщо ви релігійна людина і шукаєте душевного спокою, ви також знайдете що подивитись в Мукачеві. На краєчку міста, на схилах порослої багаторічними деревами гори Чернечої, розташовується величний комплекс монастиря. Це одне з джерел поширення християнства на Закарпатті, адже деякі джерела стверджують, що свою обитель тут заснували монахині з Києво-Печерського монастиря ще в XI ст. Мукачівський монастир за свою історію пережив багато перипетій. Сьогодні ж тут знаходяться чимало святинь: Ікона Божої Матері Скоропослушниця, Іверська Ікона Божої Матері, яку привезли із святої гори Афон тощо.
Щоб потрапити до Мукачівського монастиря треба від центрального мосту звернути праворуч і йти набережною р. Латориця. Координати: 48.4550148,22.7338516.
Гора Ловачка
Невеличка гора вулканічного походження (297 м), з якої відкривається чудовий вигляд на Мукачево та найближчі райони. Гора входить до складу заповідного урочища місцевого значення площею 90 га. До речі, колись цими краєвидами милувались ще кельти, адже тут знаходилось найбільше знайдете укріплене поселення кельтської культури в Україні.
Знайти гору Ловачка не важко - розташована вона з північного боку міста, прямо над виїздом з Мукачева в сторону Ужгорода.
Чайна плантація
Навіть маленьке місто може бути багате на цікаві місця. Мукачево підтверджує це правило. А ви знали, що в 1945 р. поблизу Мукачева існувала особлива чайна плантація? Тут за вказівкою Й. Сталіна проводили спеціальний проект по виведенню нового виду чаю, який би був сумішшю грузинських, цейлонських та індійських сортів? Згодом цей проект закрили і чайна плантація поблизу Мукачева занепала… до 2019 р., коли силами активістів почалось її відродження.
Цікаві місця неподалік Мукачева
Якщо ви вже не знаєте, що подивитись в Мукачеві, а подорож передбачає трохи більше вільного часу… то чому б не розширити свої туристичні горизонти і не відвідати кілька чудових місцин поблизу?
Чинадіївський замок (Сент-Міклош)
Колись важлива оборонна споруда, а згодом - палац та резиденція угорських та австрійських вельмож. А в XX ст. - навіть катівня та місце зборів сільської ради. Проте доля не відвернулася від Чинадіївського замку, і сьогодні його поступово реконструюють. Автентичні інтер’єри, експозиції скіфської та кельтської культур, а також таємні переходи та легенди - замок Сент-Міклош радо поділиться цим всім із допитливими мандрівниками.
Розташовується всього в 10 км від центру міста Мукачева.
Водоспад Скакало
Незважаючи на свої скромні розміри (4 м), водоспад Скакало користується популярністю, адже мальовничість важко виміряти метричною системою. Якщо виникло бажання відчути себе ближче до природи - ця місцина підійде якнайкраще.
Знаходиться він в 15-17 км від центру Мукачева (в залежності від обраної дороги).
Палац Шенборнів (Санаторій “Карпати”)
Чи часто ви зустрічали палаци, зведені за астрологічним принципом? Палац Шенборнів має 365 вікон (як днів у році), 52 кімнати (кількість тижнів у році), 12 входів (як місяців)… Оточує цю химерну споруду красивий парк площею 19 гектарів, де ростуть рідкісні породи дерев. А ще його використовують як відомий центр лікування серцево-судинних, неврологічних захворювань та не тільки. На нашу думку, причин відвідати таку цікаву місцину вже вдосталь ;)
Знаходиться палац Шенборнів теж доволі близько - всього в 18,5 км від центру міста Мукачева.
Селище Поляна
А якщо ви хочете додати до своєї подорожі Карпатами потужний заряд оздоровлення, бадьорості та екстриму - радимо звернути увагу на с. Поляна. Візитівками його будуть відомі санаторії: “Поляна”, “Сонячне Закарпаття”, “Квітка Закарпаття”, а також гірськолижні курорти “Ведмежа” та “ПолянСКІ”. Проте, перед поїздкою варто дізнатись більше про відпочинок в селі Поляна.
Від Мукачева до Поляни - 31 км.
Село Солочин
Схожий набір для відпочинку пропонує й село Солочин. Тут до послуг мандрівників 15 джерел з мінеральною водою, відомі санаторії (”Квітка полонини”, “Кришталеве джерело” та свій гірськолижний курорт. Але перш ніж планувати детальну та насичену корисною водицею подорож Карпатами - дізнайтесь більше про відпочинок в с. Солочин.
Відстань від цього курортного селища до центру міста Мукачево становить 28,5 км.
Приємної подорожі!
Вдовольняючи культурні потреби, не слід забувати і про шлунок. Тому варто добре розібратись, куди піти в Мукачеві поїсти щось смачненьке. А якщо подорожі Карпатами приведуть вас до Ужгорода, то познайомтесь з ним як слід, адже це місто вміє зацікавити - визначних місць тут чимало. До речі, міні-скульптурки в Мукачеві - це популярні елементи квестового туризму, але якщо хочете справді зануритись у це дійство, то варто відвідати Ужгород, адже кількість оригінальних міні-скульптурок в Ужгороді сягає майже 50!
Чудових вам вихідних!