лого
  • Головна
  • Відпочинок
    • Гірські масиви Карпат
    • Водні ресурси Карпат
    • Карпатські населені пункти
    • Туристичні маршрути Карпат
    • Споруди та пам'ятки Карпат
    • Екопарки
    • Санаторно-курортне лікування
    • Гірськолижний відпочинок у Карпатах
  • Житло
  • Заклади харчування
  • Блог

вибрана мова

karpatium@gmail.com

Для будь-яких питань, скарг чи пропозицій

  • Увійти
Головна / Природні об'єкти та Національні Парки / 

c. Кіреші, Закарпатська область

Долина Нарцисів

ФОТО

В сучасному світі нарциси ростуть у вазонах на подвір’ях будинків або зустрічаються на балконах багатоповерхівок. Проте, мало хто знає, що вони полюбляють рівнини високогірних земель. Справжні долини нарцисів знаходяться в румунських Карпатах, Альпах, на Балканах… та в Закарпатті. Однак, Долина нарцисів у Хусті (а точніше – у селищі Кіреші, за 6 км від самого м. Хуст) вигідно відрізняється від своїх «побратимів» в інших куточках Європи тим, що розташована не на високогір’ї, а тому відкрита для споглядання численним мандрівникам. Зокрема, Долина нарцисів поблизу Хуста знаходиться на висоті 200 метрів над рівнем моря, в той час як в балканських країнах та Румунії ці квіти ростуть на висоті 2000 метрів.

Закарпатська Долина нарцисів

Нарциси – це дивовижні квіти, які чарують та приманюють до себе увагу вже не перший вік. Про них ми з дитинства читали в казках та віршах українських та зарубіжних письменників. Краса нарцисів обросла чималою кількістю легенд, однак про одну з них нам розповідали ще в дитинстві. Давньогрецький міф розповідає про юнака Нарциса, який, проходячи повз річку, заглянув у її води та закохався в своє відображення. Він був настільки захоплений своєю красою, що навіть не помітив, як водна стихія почала забирати його життєву силу, тягнучи його самого на дно. На місці, де востаннє стояв юнак, виросла квітка неповторної краси, яку пізніше люди прозвали Нарцисом. Проте, не тільки Греція відома цими квітами.

Але які ж особливості має Долина нарцисів на Закарпатті? Погода та кліматичні умови відіграли головну роль у її становленні. Дослідники вважають, що процес танення льодовиків у цій області спровокував зсув ґрунту з гірських масивів, в ході чого нарциси «переїхали» з вершин гір до низовини. З часом вони акліматизувались в долині, призвичались та почали поширюватись природнім шляхом. Колись поля сягали земель від сучасного Мукачева аж до Хуста. Пізніше на місцях, де росли нарциси, з’явились дубові ліси, що укривали їх від негоди. Долина нарцисів поблизу Хуста – це найбільший осередок нарциса вузьколистого не тільки в Закарпатті, але і у всій Центральній Європі. З 1980 р. ця рідкісна квітка занесена до Червоної книги України.

В різні часи це місце сприймалось по-різному. Наприклад, в часи Австро-Угорської імперії чудесна поляна з квітами в поселення Кіреші ретельно охоронялась. Натомість в очах керівництва СРСР Долину нарцисів пропонувалось перекопати, щоб на її місці вирощувати сільськогосподарські культури. Дикі радянські експерименти по перетворенню природи та перегони із капіталістичним Заходом мало не коштувало цій прекрасній місцині життя. Вони все-таки почали «перетворення», але передумали після того, як було знищено вже майже 50 гектарів нарцисів. Чому передумали? Достеменно невідомо, але з того часу Долину нарцисів передали у відомство Карпатського біосферного заповідника. Після здобуття Україною незалежності, інформація про Долину нарцисів на Закарпатті поширилася по Європі, мешканці якої високо оцінили значення заповідника. З 1992 р. він входить до мережі біосферних заповідників ЮНЕСКО.

На сьогоднішній день Долина нарцисів поблизу м. Хуст може похвалитись близько 500-ма видами різних рослин. Якщо вас цікавлять рідкісні екземпляри, які занесені до Червоної книги України – не проходьте повз, адже тут знайдеться аж 15 з них! Також на території заповідника зустрічаються 104 види птахів та багато цікавих тваринок.

Зверніть увагу! Долина нарцисів поблизу міста Хуст – це складова Карпатського біосферного заповідника.  Дуже просимо не зривати та на топтати ці чудові квіти. Звісно, якщо у вас немає непереборного бажання заплатити гарний штраф.

Коли цвітуть нарциси на Закарпатті?

Сезон цвітіння в Долині починається з кінця квітня та триває до середини травня. Піком тут рахують 10−15 числа травня, в цей час долина осипається білим цвітом чарівних дзвіночків. Краєвиди та «готовність» Долини нарцисів до фото, як і багато чого в Карпатах, залежить від погоди. На Закарпатті вона інколи буває примхлива та непередбачувана, тому сезон цвітіння Долини нарцисів доведеться моніторити. Вхід на територію платний, приблизно 70 гривень, однак актуальні ціни на вхід до Долини нарцисів треба уточняти. 

Легенди Долини нарцисів

Карпати славляться не тільки своїми гірськими масивами та національними стравами. В давнину тут полюбляли говорити про всілякі легенди, в одній з таких розповідається про чарівну Долину нарцисів. Історія бере свій початок з Хустського замку. Колись в ньому жив князь зі своєю дружиною, в яких не було дітей. Хоч в стінах замку й вирувало життя, та для них кам’яна споруда здавалась пустою. На щастя, вже скоро в їхньому житті з’явився промінь сяйва та любові − в них народилась донька, яку вони назвали Русею. Дівчинка росла мов на дріжджах та вже зовсім скоро їй виповнилось 18 років. На честь цієї події князь влаштував грандіозне свято, на яке запросив всіх горожан. Дарунки зносили з усіх країв, серед них був один особливий, а саме ваза, яку зробив місцевий гончар Іванко. Виріб був прикрашений ритмічним поєднанням різноманітних зображень, серед яких головну роль відігравали білі нарциси. Очі молодих зустрілись, і вони закохались одне в одного. Це була не остання їхня зустріч, після свята Іванко та Руся почали таємно бачитись в долині поблизу річки. Коли князь дізнався про це, то одразу відшукав вазу та зі злості жбурнув її з замкової гори. При падінні вона розлетілась на тисячі дрібних уламків, які осипали землі долини. Князь ліг спати, а зранку на місці падіння під хмарою густого туману промені сонця стрічали сотні білих нарцисів.

Фото: Юрій Крилівець

З цією квіткою поєднана ще одна цікава історія. Нарцис – квітна надзвичайно гарна, але в той же час отруйна і має аромат, що дурманить. В часи монголо-татарської навали місцеві жителі вдавались до доволі незвичного способу боротьби із окупантами. Місцеві жителі набивали подушки нарцисами і дарували їх ординцям, що завоювали Хустський замок. Дурман від цієї квітки був настільки сильним, що вороги засипали навічно. Правда це чи гарна вигадка – невідомо, але не лякайтесь, бо відвідати Долину нарцисів і понюхати ці чудові квіти нічим не загрожує вашому здоров’ю. Хіба що викличе бажання переселитись якнайближче до цього чуда.

Карпатські буйволи

Мальовничі нарциси – не єдине, чим ця місцина може потішити око мандрівника. З 2020 року тут оселилося стадо буйволів. Колись ці могутні створіння вільно блукали карпатськими лісами, сьогодні ж їх залишилось небагато. Втім, екологи твердо налаштовані виправити цю несправедливість.

З травня до листопада тут живуть з півтора десятка буйволів (наразі їх 15, але сподіваємось, скоро їх чисельність зросте). Як не дивно, вони не шкодять нарцисам, а навпаки – допомагають їм, поїдаючи підріст чагарникових і деревних порід.

Буйволів рідко зустрінеш в наших краях, тому це ще одна причина помилуватися красою карпатської природи в Долині нарцисів.

Відеомандрівка у Долину Нарцисів

Локації поруч

Подорожі та відпочинок в Карпатах стає максимально насиченим і приємним, якщо спланувати собі маршрути, тури та житло. В якості останнього можна використати садиби, будиночки відпочинку чи готелі у м. Хуст. Залишивши речі і озброївшись фотоапаратом, можна починати полювання за незабутніми емоціями і світлинами, адже поблизу Долини нарцисів теж є багато чого вартого уваги.

  • Перш за все, Хустський замок – мальовничо-лякаючі руїни фортеці, яка колись, ймовірно, належала Владу Цепешу, більш відомому як Граф Дракула.
  • Захопившись замками Закарпаття, можна відвідати Виноградівський замок "Канків" та палац Перені – головного супротивника батька Дракули.
  • Всього за 18 км від Долини нарцисів знаходиться ще одна пам’ятка мистецтва природи – Карстовий міст. Ця скеля формувалась водою протягом мільйонів років. Ось де можна полюбуватись химерністю природної уяви.
  • Не вистачає екзотики на Закарпатті? А як щодо відвідати справжню страусину ферму у м. Хуст? Чудове поєднання гарних емоцій та екологічної дегустації делікатесів.
  • Якщо унікальний тваринний та рослинний світ Карпат справді цікавить, то можна завітати до с. Іза, де знаходиться єдина в Україні ферма плямистих оленів. Ці граційні та милі створіння справді варті уваги.
  • Звісно ж, місто Хуст з його стародавнім замком та чеським кварталом.

Як дістатись

Громадським транспортом

Потягом можна дістатись до Хуста сполученням Київ-Солотвино. Автобуси прямують до міста з Мукачева та Ужгорода. Від Хуста до Долини нарцисів в будні можна доїхати на автобусі по вул. Небесної Сотні, а у вихідні таксі, відстань 6 км.

Автомобілем

Трасою Київ-Львів до Мукачева, після чого повернути в бік Хуста, а звідти – всього 6 км за вказівниками на с. Кіреші.

Долина Нарцисів - Фото

Долина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фотоДолина Нарцисів - фото

Де поїсти: ресторани, кафе та інші заклади харчування неподалік Долини нарцисів поблизу м. Хуст.

🍽️ Переглянути всі пропозиції

Коли цвітуть нарциси на Закарпатті, ця місцина переживає справжній туристичний бум. Втім, і в інші пори року Долина нарцисів поблизу Хуста не позбавлена уваги мандрівників. А споглядання краси природи гарно поєднується із дегустацією місцевої кухні. Ось кілька порад щодо вибору місця, де поїсти неподалік Долини нарцисів поблизу м. Хуст.

Центральна 82, Нижнє Селище

Равликова ферма

Сподобалась локація? Поділіться посиланням з друзями та давайте разом відкривати красу України та Карпат!

Долина Нарцисів як дістатись та контакти

c. Кіреші, Закарпатська область

GPS: 48.178333, 23.349722|Гугл мапа

Локації поруч

Хустський Замок

Місто Хуст

Оленяча Ферма

"Теплі води", Велятино

Равликова ферма поблизу Хуста

Селище-курорт "Шаян"

Озеро Липовецьке

Шаянське озеро

Королівський замок «Нялаб»

Палац-фортеця графів Текелі

Виноградівський замок «Канків»

Палац Перені у Виноградові

Карстовий міст

Місто Виноградів

Буйволина ферма «Карпатський буйвіл»

Боржавська вузькоколійка (Анця Кушницька)

Додати до улюблених
Відпочинок
  • Гірські масиви Карпат
  • Водні ресурси Карпат
  • Карпатські населені пункти
  • Туристичні маршрути Карпат
  • Споруди та пам'ятки Карпат
  • Екопарки
  • Санаторно-курортне лікування
  • Гірськолижний відпочинок у Карпатах
Karpatium.com
  • Відпочинок у Карпатах
  • Блог
  • Гіди та екскурсоводи
  • Житло та проживання
  • Про Карпатіум
  • Вхід для клієнтів
  • Увійти
Останні додані
  • Парк Науки в Буковелі
  • Гора Жандарм
  • Гедзьо Парк
  • Долина Кликоцеїв
  • Буковинське Око (Гірське Око)
  • Ландшафтний парк "PARADISE"
  • Міжгір'я
  • Горган-Ілемський
Контакти
karpatium@gmail.com

Пропозиції та поради щодо покращення ресурсу

Політика Конфіденційності
Copyright © 2025 by Karpatium
Інтернет-виданням дозволяється використовувати інформацію, розміщену на Сайті, за умови відкритого гіперпосилання та згадки першоджерела не нижче першого абзацу
Вхід
Вхід за допомогою соціальних мереж
social facebook sign insocial google sign in

Використовуйте емейл та пароль вказані при реєстрації

Забули пароль ?
Success

Шукаємо

прогрес
Ми використовуємо файли cookiesПрийняти