Невеличке місто Свалява розмістилося на висоті 200–250 м над рівнем моря і простягнулося крізь долину в Мукачівському районі Закарпатської області. Через нього протікають річки Латориця й Свалявка. У місця, де знаходиться це містечко, є своя особливість: Свалявська долина оточена гірськими хребтами, що захищають місто від північних вітрів, а з південної сторони сонце окутує його своїм теплом. Саме тому погода у Сваляві завжди сприяє відпочинку та оздоровленню. Крім того, поруч з містом знаходяться найбільш відомі санаторії Закарпаття, які засновані на базі свалявських джерел.
Коротка історія міста Свалява
Назва міста колись звучала як «Сольва», що походить від слова сіль. І не просто так, адже колись це був головний пункт, звідки експортували сіль до країн-сусідів. Перша письмова згадка про місто датується 1236 роком. За період свого існування місто Свалява входило до складу багатьох країн: спершу до Угорщини, пізніше до Чехії, в 1957 році місто ввійшло до складу УРСР, а в 1991 році Свалява стала частиною незалежної України. Сьогодні містечко відоме як бальнеологічний курорт – тобто курорт, де лікують мінеральними водами.
Відпочинок у Сваляві
Хоча місто Свалява і невеличке (трохи більше 17 тис. осіб станом на 2020 р.), проте все ж має чим похизуватись.
В першу чергу, це старовинна дерев’яна Михайлівська церква XVI століття. Споруджена в стилі, що характерний для Лемківщини: різке зростання форми від невисокого вівтаря до стрімкої вежі, а сама вежа має оригінальне барокове закінчення. Відкритий ґанок з вирізьбленими стовпами навколо бабинця – це яскрава ознака закарпатських церков в лемківському стилі. Храм знаходиться поруч з цвинтарем на вулиці Бистрянській. На цьому місці колись був присілок Бистрий, та з часом місто розширилося й він став вулицею Сваляви.
Ще одна цікава сакральна пам’ятка Сваляви – Храм Різдва Пресвятої Богородиці. В період правління атеїстичної радянської влади він використовувався як складське приміщення та картинна галерея, але, на щастя, зі здобуттям України незалежності храм реставрували та повернули парафії.
Не обійшла Сваляву і мода на міні-скульптурки. У грудні 2020 р. в центрі міста з’явилась скульптура графа Ервіна-Фредеріка Карла фон Шенборн-Бухгейма. З цією династією пов’язано чимало історії Закарпаття, але найбільш відомим є їх сімейний маєток – Палац Шенборнів (сучасний санаторій «Карпати»), що являє собою чудовий зразок неоромантики та неординарного астрологічного підходу.
Тим, хто полюбляє рибальство чи комфортне плавання, має сподобатись невеликий острівок Марта-Маргарита. Він знаходиться в північно-західній частині міста, там, де р. Латориця розділяється на два рукави.
Більш активний відпочинок у Сваляві передбачає організацію найрізноманітніших екскурсій. Наприклад, екскурсія в Карпати на велосипеді або джипі. А тривати вона може як один, так і декілька днів. Поціновувачам екстриму запропонують спуститися байдарками по гірській річці, а екскурсія по містах Закарпаття підійде для людей, які прагнуть провести більш спокійний відпочинок у Сваляві.
Мінеральні води Сваляви
Однак, все-таки найбільш відома річ, якою може похизуватись Свалява – це джерела з мінеральними та термальними водами. Науковці дослідили, що вік мінеральної води Сваляви сягає 65 млн. років! Зараз з цих джерел розливають воду «Лужанська – 7», «Поляна Купель» і «Поляна Квасова». Більша частина цієї води продається в країни Євросоюзу. При цьому якість свалявської мінеральної води не гірша від широковідомих французьких, кавказьких і чеських мінеральних джерел.
Отже, візьмемо особливі джерела з мінеральною водою, додаймо до них приємний континентальний клімат та кришталеве карпатське повітря, приправимо все люб’язністю і гостинністю тутешніх мешканців – і отримаємо прекрасну локацію, відвідавши яку Ви можна не тільки добряче оздоровитися, але й провести незабутній відпочинок в Сваляві.
Беручи за основу мінеральні джерела Сваляви, тут заснували найвідоміші санаторії Закарпаття: «Поляна», «Сонячне Закарпаття», «Квітка Полонини» та чимало відпочинкових баз, готелів та пансіонатів. Про них трохи детальніше…
Санаторій «Поляна»
Цей оздоровчий заклад розташовується в селі Поляна, що за 11 км від Сваляви. Проте, це доволі близько, і багато мандрівників користуються цим. В санаторії лікують мінеральними водами з джерел «Поляна Купель» і «Поляна Квасова».
Персонал санаторію береться за лікування пацієнтів з хворобами печінки, сечостатевої системи, кишково-шлункового тракту, серцево-судинної системи та цукрового діабету. Санаторій надає доволі широкий спектр послуг: фізіотерапевтичні процедури, водолікувальні процедури, лікувальна фізкультура, бальнеотерапія, масаж, озокеритотерапія тощо.
Інфраструктура санаторію складається зі спортивного та дитячого майданчика, їдальні та ресторану, бювету, тренажерного й концертного залів та локації для теренкуру (метод лікування, що включає в себе дозовані фізичні навантаження, передусім піші прогулянки).
Санаторій «Поляна» має три корпуси з комфортними номерами різної вартості, де Ви зможете поселитися. Усю необхідну інформацію про оздоровлення й лікування, про ціну номерів та харчування Ви можете дізнатися на офіційній сторінці санаторію.
Щоб Ваше перебування в санаторії було ще цікавішим, тут організовують риболовлю. У Вашому розпорядженні місця для проведення пікніків, майданчик для занять спортом, більярд, сауна та гірські лижі. Крім того, місцева агенція організовує цікаві екскурсійні тури Закарпаттям, такі як «Замки Закарпаття», «Винні Льохи» та інші.
Адреса: вулиця Духновича 104, село Поляна, Мукачівський район, Закарпатська область.
Телефон: (068) 411-2395, (066) 904 2905.
Санаторій «Сонячне Закарпаття»
Це, мабуть, найбільший санаторій в Сваляві, який знаходиться на рівні 340 метрів над рівнем моря. Санаторій “Сонячне Закарпаття” – це гігантська здравниця, де лікують та проводять профілактику захворювань органів кишківника, печінки, аномалії легенів та цукровий діабет.
Тут Вам запропонують найрізноманітніші послуги, зокрема масаж, ванни, психотерапію, точкове голковколювання, фізіотерапію, оздоровлення за допомогою вживання води «Поляна Квасова», колоноскопію, аерозолі та лабораторії. Всі послуги надають досвідчені фахові спеціалісти: дерматолог, стоматолог, терапевт, уролог та гінеколог, хірург, а ще лікар нетрадиційної медицини.
Гостям санаторію пропонують широкий вибір кімнат різних цінових категорій. Інформацію про проживання, лікування та дозвілля Ви знайдете на офіційному сайті санаторію «Сонячне Закарпаття». До речі, окрім лікування Вам запропонують урізноманітнити проведення вільного часу відвідинами кінотеатру, тенісного корту, бюветів, сауни та басейну, спортивного майданчика, озера, ресторанів і т.д.
Адреса: село Поляна, Мукачівський район, Закарпатська область.
Номера телефонів для довідок: (031) 333 5555; (095) 887 9335; (098) 242 5416.
Санаторій «Квітка Полонини»
Ще один відомий санаторій поблизу Сваляви, що заснований на її мінеральних джерелах. Розташований він в селі Солочин, вздовж берега річки Піня. Тут лікують людей, що хворіють на цукровий діабет, та людей з хронічними захворюваннями травної системи.
Санаторій «Квітка Полонини» відрізняється від інших здравниць тим, що тут лікують вживанням одразу трьох видів мінеральних вод: «Поляни Квасової», «Лужанської» та «Лужанської–7». Окрім цього, тут лікують за допомогою гідроколонотерапії, приймання ванн, інгаляцій та мікроклізм. Тут Ви матимете можливість скупатися в басейні, попотіти на тренажерах чи розслабитися під час масажу. Для малечі тут передбачено окремий басейн та майданчик. Для тих, хто надає перевагу спокійному відпочинку, в межах санаторію знаходяться озера з рибою.
Санаторій «Квітка Полонини» складається з 2 корпусів: «Квітка Полонини» та «Сузір’я». Разом вони в змозі розмістити 400 осіб. Кожному, хто тут лікується чи відпочиває, назначають персональну дієту, дотримуватися якої Ви зможете в місцевій їдальні, але, за бажанням, можна харчуватися за межами санаторію. Більш детальну інформацію шукайте на офіційному сайті санаторію.
Для гостей санаторію передбачені бонуси у вигляді іпотерапії, кінних прогулянок, гірської річки та гірського підіймача.
Адреса: с. Солочин, Мукачівський район, Закарпатська область.
Телефони для довідок: (050) 963 0695; (097) 461 3665.
Завдяки славі, яку здобула мінеральна вода Сваляви та околиць, тут виникли не тільки великі лікувальні санаторії, але й невеликі бази відпочинку, кемпінги та пансіонати. Під час напливу сили-силенної туристів в санаторіях Ви можете з комфортом мешкати в одному з місць відпочинку поблизу, що пропонує курорт Свалява.
Відпочинкова база «Ельдорадо»
Чудова погода в Сваляві завжди позитивно впливає на відпочинок. Саме тому база «Ельдорадо», окрім безумовно комфортних котеджів та готелю, пропонує ще й кінні прогулянки горами, купання в гірській річці, походи в гори, басейн та ресторан.
Локація: Біласовиця, село Солочин. Телефон: (050) 171 7743.
Пансіонат «Парадіз»
Тут запропонують купання в ванні з мінеральною водою, екскурсії в гори, катання на катамарані, прогулянки верхи на конях, басейн, бювет та баню. Гостей поселяють в 40 кімнат різної цінової категорії.
Локація: вул. Курортна 21, село Поляна. Телефон: (067) 887 1179.
Котеджне містечко «Villa Garden»
До Ваших послуг 8 котеджів та 16 номерів з більярдом, басейном, баром та залом для конференцій на 50 осіб.
Локація: вул. Біласовиця 278, село Солочин. Номер телефону: (067) 821 4707.
Що цікавого подивитись поблизу Сваляви?
- У селі Верхня Грабівниця, що за 24 км від Сваляви, знаходиться Бункер лінії Арпада – найбільший збережений в регіоні бункер часів Другої світової війни. Мандрівників може зацікавити як особлива атмосфера цього місця, так і експозиції та тематичні екскурсії.
- Майже в 20 км від Сваляви, в урочищі Нижнє Грабовище, розташований мальовничий водоспад Скакало. Назва та позитивні відгуки про його вигляд цілком заслужені.
- Якщо ви подались у подорожі Карпатами з метою побачити якнайбільше цікавинок, не пропустіть Чинадіївський замок («Сент-Міклош»), який знаходиться всього в 18,5 км від Сваляви. Замок хоч і не великий, але вміє зачарувати своїм інтер’єром та цікавими оповідками.
- А якщо кількість оглянутих замків все ще недостатня – то їдемо трохи далі і відвідуємо Мукачівський замок «Паланок», який чудово зберігся. Окрім чудових панорамних краєвидів на місто, замок потішить експозиціями предметів вжитку, зброї, старовинних монет тощо.
- Тим, хто шукає в цьому районі чудові оглядові майданчики, має сподобатись Обавський камінь (приблизно 23 км від Сваляви).
Як дістатись?
Громадським транспортом
Найпоширеніший спосіб дістатися до Сваляви – залізниця. Сюди прямують багато поїздів з Вінниці, Києва, Львова, Ужгорода, Мукачева, а також з Одеси.
Автобуси теж прямують до Сваляви. Вони відправляються з Тернополя, Львова, Івано-Франківська, Трускавця, Ужгорода та Мукачева.
Автомобілем
З центральної України Вам слід рухатися трасою Київ – Чоп, що веде через Сваляву. Якщо Ви прямуєте сюди з півдня нашої країни, то найшвидший шлях, це Умань – Вінниця – Тернопіль – Стрий – Свалява.