Гонка озброєнь, яка вибухла в другій половині ХХ століття, дала потужний поштовх для розвитку технологій. Нові види зброї спонукали науковців впроваджувати технологічні розробки для захисту населення. В умовах «Холодної війни» загроза ядерної зброї була як ніколи актуальною. СРСР потрібно було шукати нові інструменти для того, щоб захистити себе від гіпотетичного нападу з боку «капіталістичного заходу». Саме з такою метою було розпочато розробку надійної системи протиракетної оборони (ПРО), результатом якої і стала радіолокаційна станція «Дніпро» поблизу Мукачева. Тепер вона більш відома як РЛС Шипка, оскільки колишній присілок Мукачева тепер став мікрорайоном. Віднедавна вона стала відкритою для відвідувачів, а тому туристи, які вирушають на відпочинок в Карпатах, можуть зареєструватися на екскурсію до цього секретного об’єкта.
Мангеттенський проєкт, що стартував в далекому 1942 році, заклав основи політичних реалій на ціле ХХ століття. Розробка ядерної зброї створила нову загрозу добробуту мирного населення, яка чорною хмарою нависла над ворогуючими країнами. Карибська криза 1962 року дала зрозуміти, наскільки тонкою є межа між війною та миром. Вперше США та СРСР наблизилися до прямої загрози розв’язання ядерної війни. На щастя, масштабного конфлікту вдалося уникнути, адже Д. Ф. Кенеді та М. Хрущов змогли досягнути консенсусу тільки в останні хвилини перед запланованою атакою американських військ на Кубу.
Технологічні характеристики та історія
В результаті цих подій стало зрозуміло, що розробка «ядерного щита» має стати першочерговим завданням у внутрішній політиці наддержав. З’явилася необхідність розпізнавати ядерні ракети на старті та під час активної траєкторії польоту. З цією метою за п’ять років уряд СРСР збудував РЛС «Дніпро» неподалік від Мукачева. Секретна радіолокаційна станція була здатна розпізнавати об’єкти розміром від 1 метра у повітряному і космічному просторі на відстані 5000 кілометрів. За 30-ти літній період безперервної роботи вона контролювала космічний простір над Західною Європою, Середземним морем і Північною Африкою.
В основі роботи РЛС «Дніпро» лежить імпульсний радар. Вона працює в автоматичному режимі і обслуговувалася електронним обчислювальними машинами (першими в СРСР комп’ютерами). І це лише невелика часина складного механізму, який безперебійно служив потребам військових майже третину століття і потребував величезних затрат енергетичних ресурсів. Не зважаючи на те, що в період 70-х років вже масово застосовували напівпровідники, РЛС «Дніпро» базується на лампових транзисторах з розрахунку на те, що вони не вийдуть з ладу при радіо-електронному випромінюванні під час ядерного вибуху. В кращі роки тут служило 175 офіцерів, а персонал складав близько 1000 осіб. Тривалий час цей об’єкт видавав себе як військова частина, тут навіть ставили макети літаків МіГ-29 щоб заплутати ймовірну розвідку противника. Також люди часто гадали, що тут закопали справжній ядерний реактор і цим пояснювали навіть ракові захворювання у Мукачеві… Проте, неодноразові перевірки військового містечка так нічого підозрілого і не виявили. До 2009 року РЛС «Дніпро» поблизу Мукачева навіть збирав дані, які використовувала Російська Федерація (за оплату, звісно). Проте, сьогодні про таке й мови йти не може, об’єкт зазвичай вимкнутий, а робота дозволяється тільки за прямої вказівки з Києва.
Екскурсії на РЛС Шипка
Сьогодення робить подорожі Карпатами адаптованими до потреб сучасності. Після того як РЛС Шипка поблизу Мукачева була розсекречена, дозволили проводити регулярні освітні екскурсії на цей військовий об’єкт для дітей та дорослих. Під час екскурсії відвідувачам розкажуть більше деталей про будівництво, особливості конструкції та функціонування станції. Екскурсовод проведе Вас до командного пункту РЛС, покаже прилади комунікації та апаратуру. Можна буде зайти в центр спостереження за космічним простором та машинний зал, де власне і утворюється сигнал, здатний долати величезні відстані. Вам розкажуть, як працює сектор збереження і обробки інформації та зали технічного забезпечення. Екскурсія вразить не тільки любителів історії, адже такий відпочинок в Карпатах стане пізнавальним також для людей з технічною освітою.
Для того, щоб потрапити на таку екскурсію, потрібно заповнити заявку і вказати ПІБ, серію та номер паспорту, а також номер телефону. Група складається з 10-20 людей і подається на затвердження керівництву РЛС Шипка. Тривалість екскурсії складає 1 годину.
Телефон для довідок: +38 050 328-06-50
Маршрут до РЛС
Маршрут до РЛС Шипка треба розпочати з міста Мукачева, адже станція знаходиться на його околицях, трохи далі на південний захід від Шенборна. Цей, колись секретний військовий об’єкт, а тепер один з «туристичних магнітів» Мукачева, розташований глибоко в лісі і займає площу 103 гектари. Як ми вже згадували раніше, поїздка до РЛС Шипка має бути погоджена заздалегідь, тому такі подорожі Карпатами слід ретельно планувати, щоб уникнути несподіванок.
Увійти на територію Ви зможете тільки за умови присутності Вашого імені в погодженому списку та при наявності паспорта. Всі списки реєстрації закриваються в четвер, за 2 дні до екскурсії. Важливо мати з собою засоби індивідуального захисту, які передбачені умовами карантину.
Що цікавого поруч з РЛС Шипка?
- Замок Паланок (Мукачівський замок) – це винятковий зразок середньовічної фортифікаційної архітектури, який був зведений для контролю торгових шляхів. Вперше згадується в документах ХІ століття.
- Палац графів Шенборнів – це колишня резиденція та мисливський будинок графів Шенборнів. Пам’ятка архітектури місцевого значення, що була зведена в 1890-1895 роках. З 1946 року в цій будівлі відкрили санаторій «Карпати».
- Водоспад Скакало – гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення, яка розміщена в урочищі Нижнє Грабовище Мукачівського району. Висота спадання води становить понад 4 метри.
- Замок «Сент-Міклош» (Чинадіївський) – це пам'ятка архітектури XIV-XIX століть. Ця багатовікова фортеця тісно переплітається з численними легендами та переказами. Замок був врятований від руйнації, відреставрований і відкритий для відвідувачів.
Як доїхати до РЛС Шипка?
Громадським транспортом
Найкращий спосіб дістатися до РЛС Шипка зі Львова електричкою, яка відправляється о 9:00. В дорозі доведеться провести трохи більше 6-ти годин. Також часто курсують автобуси з Головного та Стрийського автовокзалів. Для того, щоб дістатися до самої станції, потрібно взяти таксі з Мукачево, або скористатися послугами приватних перевізників.
Автомобілем
Якщо ви подорожуєте власним авто, рухайтеся у напрямку Стрий – Сколе – Мукачево. Від Мукачева дорога через с. Шенборн приведе вас до РЛС.
Увага! Якщо ви користуєтесь засобами навігації при построєні маршруту, то впевніться що шлях, яким ви рухаєтесь, прокладений через село Шенборн і не проходить територією військового полігону.