Карпати - це не тільки височенні гори, дзеркальні озера льдовикового походження та могутні водоспади (хоча куди без них?). Однією з родзинок Карпат є їх унікальна природа, адже тут проживають буквально сотні види тварин та рослин, що занесені до Червоної книни України.
Тому хочемо порекомендувати вам одну місцину, яка допоможе познайомитись із цими дивами - дендропарк “Березинка”. До речі, це одне з перших місць, яке варто відвідати, якщо ви зібралися шукати шафран Гейфеля (крокуси) в Карпатах.
Історія та особливості дендропарку
Заснований дендропарк “Березинка” був у 1957 р. Знаходиться він поблизу м. Мукачево у Закарпатті. Основна мета його створення полягала в дослідженні нових видів лісоутворюючих порід. Для зручності дендропарк поділили на сектори і в доволі короткі терміни тут було випробовано близько 350 видів порід дерев та чагарників.
З часом крім дослідницьких функцій, дендропарк “Березинка” почав відігравати і функцію просвітницьку. Доволі часто тут проводять уроки природознавства для закарпатських школярів, адже справді краще один раз побачити, ніж 10 разів прочитати в підручнику.
Ну і звісно, велика кількість рідкісних рослин не може не притягувати мандрівників як з усього Закарпаття, так і України загалом.
Станом на сьогодні тут ростуть понад 300 видів рослин, серед яких є як доволі знайомі (магнолія, кипарисовики, тюльпанове дерево, дуб, кедр і т.д.), так і екзотичні: секвойя, гімалайський, ліванський чи аласький кедр, криптомерія японська тощо. Можна знайти представників всіх континетів, хіба що окрім Антарктиди.
Графік роботи та вартість відвідування
Дендропарк Березинка відкритий для відвідування у будні дні з 08:00 по 17:00. У суботу та неділю парк працює з 09:00 по 13:00 в дещо обмеженому режимі - його відвідування можливе у рамках екскурсійної групи.
Вхід на територію дендропарку безкоштовний.
Шафран Гейфеля в “Березинці”
Весна має багато провісників. Одні з них - це мальовничі крокуси (шафран Гейфеля). Ці квіти частіше за все вирізняються яскравим фіолетовим забарвленням, хоча трапляються й сині чи білуваті. До речі, на Закарпатті можна зустріти ще одну назву чих мальовничих квітів - бриндуші.
Крокуси в Карпатах - одна з причин особливої привабливості цього регіону навесні. Деякі мандрівники спеціально приїзжджають сюди щоб застати їх цвітіння, а тому багато хто відвідує дендропарк “Березинка”. Шафран Гейфеля занесений до Червоної книги України, а тому не дивно, що він ретельно оберігається. Зазвичай, крокуси в дендропарку “Березинка” цвітуть в середині березня, хоча треба робити поправку на погоду.
Зверніть увагу! Незважаючи на те, що крокуси - квіти гарні, повірте, їм набагато краще рости в своєму природньому середовищі. Тому не зривайте їх, бережіть природу Карпат!
Відео цвітіння крокусів у парку Березинка
Де зупинитись поблизу?
Якщо ви плануєте відвідати не тільки дендропарк “Березинка”, а ще багато-багато цікавих локацій (а в Карпатах їх справді немало), то є сенс пошукати поблизу житло.
- м. Мукачево чудово підійте як база для відпочинку та місце планування подальших мандрівок Карпатами. Всього 7 км від дендропарку “Березинка”.
- Санаторій “Карпати” - також цікавий варіант. Всього 20 км від “Березинки”, бальнеологічне лікування та цікавий палац графів Шенборнів.
Що цікавого подивитись поблизу?
Ви відвідали дендропарк “Березинка”, помилувались крокусами… але ж не поспішати ж додому, правда? Ось кілька варіантів, як якісно покращити мандрівку.
- Відвідати Мукачево, подивитись його пам’ятки і славнозвісний замок “Паланок”, що чудово зберігся.
- Завітати до Чинадіївського замку “Сент-Міклош”, що надійно зберігає романтичні історії кохання Ілони Зріні.
- Відвідати найбільш північну чайну плантації у Європі.
Як дістатись до Березинки?
Громадським транспортом
Їдемо автобусом до Березинки з Мукачева. До самого ж Мукачева можна дістатись потягами зі Львова, Києва, Одеси чи Івано-Франківська, які прямують до Ужгорода.
Автомобілем
Спочатку добираємось до Мукачева трасою H09, далі звертаємо в напрямку на Хуст. Вхід до дендропарку шукайте одразу за селом Верхній Коропець.