Українські Карпати ваблять до себе безліч туристів. Це не тільки мальовничі гори, але й м’який клімат, цілющі джерела, густі ліси та немислимі природні ландшафти. Всім відомі вершини Говерла та Піп Іван знаходяться саме тут. А ще тут розташоване село Верховина, де Параджанов знімав фільм «Тіні забутих предків», скелі Довбуша, де таборували легендарні опришки на чолі з Олексою Довбушом, Дземброня – селище фактично під хмарами, адже розташоване високо в горах, та, звісно ж, Синевир – легендарне морське око Карпат. Але на цьому перелік карпатських туристичних локацій не закінчується.
Сьогодні ми розповімо Вам про одне з таких місць – гору Стій. Це найвища точка карпатського масиву Боржава, її висота складає 1681 м над рівнем моря. Гора Стій знаходиться в південній стороні масиву, що лежить в Закарпатській області.
Сходження на гору Стій
Із західного боку вершина має круті схили, що поросли старовинними буковими лісами, хоча подекуди можна побачити ялиці та ялини. Піднімаючись вгору до вершини, після лісів Ви натрапите на великі поля з кущами чорниці. Зі східного та південного боку гора Стій є більш похила, вкрита луками та полонинами.
Північна сторона гори рясніє скелястими урвищами, а ще там можна побачити котел, який утворився завдяки льодовикам. В цьому місці росте декілька рослин, що занесені до Червоної книги України: ломикамінь моховидний, сосна кедрова, наскельниця лежача та жовтозілля карпатське.
Неодмінно зробіть фото на горі Стій, адже вона вражає своєю красою в будь-яку пору року. Світлини зроблені тут нагадають Вам про величні букові ліси та оксамитові узгір’я. Весною тут розцвітають анемони, купальниці та сальдонели. Вони створюють неперевершений фон для світлин. Фото на горі Стій зроблені літом нагадають Вам про неймовірну кількість чорниці, що там росте. А осінні світлини назавжди закарбують багряно-жовті гірські пейзажі. Зимові фото на горі Стій також заворожують погляд, проте подорож туди в снігову пору небезпечна, а в тумані на вершині легко можна збитися зі стежки.
Гора Стій також має свої таємниці. Коли Ви підніметесь на вершину, побачите два наполовину зруйновані фундаменти у вигляді кола. Це залишки радіолокаційної станції (РЛС), яку спорудила радянська влада. Ще в кінці 90-х років минулого століття тут можна було побачити Білі Кулі – радіолокаційні укриття. За часів СРСР це місце слугувало військовою базою радіолокаційної системи ППО. Проте з розпадом Союзу її занедбали, а сніг та потужний вітер зруйнували кулеподібні укриття. Дещо нижче гори Стій, в урочищі Іволове, було збудоване військове містечко, його руїни стоять там і досі. Містечко складалося з будинку офіцерського складу, казарми, ангару для техніки, щитової казарми та котельні на рідкому паливі.
Радіолокаційна станція на горі Стій – це разючий епізод радянської історії, за яким ховаються секретні розробки військових, вражаючі події та факти, тодішні урядові таємниці. Складне життя солдатів у військовій частині, що знаходиться високо посеред гір в дикій природі та суворих умовах.
Пішохідні туристичні маршрути на гору Стій
- Маршрут на гору Стій з Пилипця
Стартуємо в селі Пилипець, що в Міжгірському районі. Під час проходження цього маршруту Ви відвідаєте одразу декілька вершин масиву Боржава: Гимбу, Репецьку та Великий Верх. Маршрут простягається на 16 кілометрів, а пройдете його Ви приблизно за 5 год. Цей маршрут низького рівня складності та не має значних коливань висоти.
- Перехід через хребет Боржави
Маршрут розпочинається в селі Сасівка Свалявського району, а закінчується в Пилипці. Його довжина складає 26 кілометрів, а розрахований він на 2 дні. Подолати цей маршрут може практично кожен, адже в нього аматорський рівень складності. Рухаючись маршрутом, Ви побачите руїни РЛС та відомий водоспад Шипіт.
- Маршрут на гору Стій через всю Боржаву
Початок маршруту в смт. Воловець, кінець – в Міжгір’ї. Відстань, яку треба пройти – 53 кілометри. Оскільки маршрут не складний, більшість туристів долають його за 3 дні. Під час проходження маршруту Ви підкорите вершини Краковець, Камінна, Полонина-Кук, Кругла, Менчул, Плай, Граб, Мала Гимба, Гемба, Жид-Магура, Великий Верх та Стій. Крім того, Ви зможете роздивитися руїни радіолокаційної станції на горі Сиій, озерце на полонині Боржава та дерево без серцевини. Детальніше про маршрут читайте за посиланням: Маршрут Боржавою від Міжгір`я до Воловця.
Що цікавого подивитись поблизу?
- Гірськолижний курорт «Пилипець» – популярне місце відпочинку, що пропонує траси, загальною довжиною більше 20 км!
- Гірськолижний курорт «Ізки» – 6 трас для спуску та акцент на екологічному відпочинку. Зокрема, виготовлення екологічного мила, сирів, чани, бджолотерапія тощо.
- Селище Поляна, що відоме своїми санаторіями «Поляна» та «Сонячне Закарпаття», цілющими мінеральними водами та чудовими лісовими стежками.
Відео мандрівки на гору Стій
Як дістатись?
Громадський транспорт
Якщо Ви обрали маршрут зі стартом в Пилипці, Вам Слід добиратися спершу до Воловця. Сюди йдуть поїзди Львів – Мукачево та Київ – Чоп. З вокзалу в Воловці в сторону села Пилипець відправляються рейсові автобуси Воловець – Міжгір’я й маршрутні таксі.
Автотранспорт
Крім того, Ви можете доїхати до Воловця власним авто. Рухатися потрібно трасою Київ – Ужгород до КПП в селі Нижні Ворота. Там потрібно повернути в сторону Воловець – Міжгір’я і прямувати до Воловця. Звідти до селища Пилипець 14 кілометрів.