Гора Великий Верх (на місцевому русинському діалекті – Великий Вирьх) є однією з найпопулярніших вершин Боржави, та й в цілому Полонинського хребта, складовою якого і є найдовші (близько 50 км) полонини Карпат. Великий Верх – це друга за висотою вершина Боржавських полонин – 1598 метрів над рівнем моря. Поступається вона тільки горі Стій (1681 м), але по кількості туристів, мабуть, переважає г. Стій через доступність: маршрути на гору є доволі легкими та не вимагають спеціальної фізичної підготовки, тому піднятися зможуть туристи різних вікових категорій.
Найлегші та найпопулярніші туристичні маршрути в саме серце Боржави – Великий Верх розпочинаються у с. Пилипець на Закарпатті. Також можна стартувати з с. Подобовець, а от з смт. Воловець буде найдовший маршрут на Великий Верх.
Зверніть увагу! Плануючи мандрівку на гору Великий Верх (1598 м) не спутайте його з Високим Верхом (1243 м) біля смт. Славське на Львівщині, або ж із ще одним г. Великим Верхом (1309 м) на Вододільному хребті де найвищим є г. Пікуй (1408 м).
Схили Великого Верху до висоти 1200–1300 метрів над рівнем моря вкриті віковими буковими лісами з домішками смереки, а от вище розташовуються гірські полонини з густими заростями кущів яфин, тож у сезон можна досхочу поласувати цією смачнючою ягодою. У народі Боржаву називають «чорничним раєм», але щоб це зрозуміти сюди потрібно потрапити у липні-серпні. Ближче до осені на горі дозрівають гоготи (брусниця).
Великий Верх цілий рік красивий по-своєму і різний, тому рекомендуємо побувати тут у різні пори. Осінь – це неймовірна краса букових лісів, які вкриваються золотими та червонястими листочками. Зимою Великий Верх теж казковий, але лавинонебезпечний (як і вся Боржава), тому якщо у вас немає досвіду зимових походів, то краще ним милуватися з терас кафешок сусідньої гори Гимби (1491 м). Весна в Карпатах починається досить пізно. Мандруючи на гору, ви застанете сніжники ще десь до початку травня, а буває й ще до початку червня. Весна – це шикарні килими цвіту різнотрав’я.
На вершині Великого Верху встановлені зварені металеві труби, що нагадують піраміду – це тригонометричний пункт геодезичної мережі. Він служить для визначення координат і висот, що є основою для створення топографічних карт різних масштабів. Напередодні Дня Державного Прапора та з нагоди 30-ї річниці незалежності України на вершині встановили флагшток та підняли стяг.
Краєвиди з вершини гори Великий Верх просто зачаровують! Звідси видно майже всю Боржаву: найвищу вершину Стіг (1681 м), сусідню Гимбу (1491 м), вершини над Воловцем – г. Плай (1323 м) з метеостанцією та г. Темнатик (1343 м). А при гарній погоді вдалині можна побачити гостру вершину гори Пікуй (1408 м) та полонину Руна (1482 м).
На вершині гори частим явищем є сильні вітри, а температура повітря дещо нижча, ніж внизу, тому подбайте про відповідний одяг та насолоджуйтесь неймовірними пейзажами. Якщо ви підніметесь на Великий Верх у будні дні, то, можливо, вам вдасться покайфувати на самоті й у тиші, а от у вихідні та святкові дні, на жаль, багато джипів та мотоциклів…
З гори Великий Верх починається кілька потоків, які потім утворюють річку Плошанку, на якій знаходиться найкрасивіший та найвідвідуваніший водоспад Закарпаття – Шипіт. Переважно біля нього розпочинаються або завершуються сходження на гору. Якщо ж ви плануєте вилазку з ночівлею в наметах, то західний схил популярний для розбиття табору (не циганського, оскільки в сезон яфин їх на Боржаві буває багато).
Великий Верх – дуже мальовнича гора, тому фотокамера з собою має бути обов’язково. Тут знімати і знімати, та скільки фото не зроби, все одно цю красу не передати світлинами і не переказати словами, її треба відчути та побачити на власні очі.
Маршрути на Великий Верх
Пропонуємо вам кілька цікавих та популярних піших маршрутів, що ведуть на вершину Великого Верху.
Одноденні маршрути
- Перший маршрут – найлегший! Розпочинається у с. Пилипець. Підйомником піднімайтесь на Гимбу. Це вам полегшить життя – скоротить час і сили. За 2,5–3 години через вершину Гимби дійдете до Великого Верху.
Нитка маршруту: с. Пилипець – крісельний підйомник «Borzhava mountain club» - г. Ґемба (1497 м) – г. Мала Гимба (1416 м) – г. Великий Верх (1598 м) – водоспад Шипіт – с. Пилипець.
Загальна довжина маршруту: 13 км.
Перепад висот: 1077 м вверх і стільки ж униз.
Тривалість: 6–7 год.
- Другий маршрут – прогулянка на цілий день казковими місцями. Від водоспаду Шипіт піднімайтесь на полонину Хіпі, далі казковою Буковою алеєю вийдете на хребет. Ну і буде Верх.
Нитка маршрут: с. Пилипець – полонина Хіпі – Букова Алея – Криві путі – г. Великий Верх (1598 м) – г. Ровний – водоспад Шипіт – с. Пилипець
Загальна довжина маршруту: 12 км.
Перепад висот: 955 м вверх і стільки ж униз.
Тривалість: 6–7 год.
- Можна також прогулятися з с. Подобовець, або перевалу Гукливий (731 м) через гору Ряпецку (1210 м).
- Також ходять і з Воловця, але тут би ми рекомендували зробити дводенний похід щоб сповна насолодитися Боржавою, бо із залізничної станції Воловець до Великого Верху 12 км з набором висоти майже 1200 м, а це вже треба мати хорошу фізичну форму.
Багатоденні маршрути через Великий Верх
Через Великий Верх також проходять популярні багатоденні туристичні маршрути:
- Найвищі вершини Боржави.
Нитка маршруту: с. Вовчий – г. Зенева (1365 м) – руїни військової частини – г. Стій (1681 м) – г. Великий Верх (1598 м) – г. Плай (1323 м) – руїни сироварні – смт. Воловець.
Довжина маршруту: 36 км.
Перепад висот: 2032 м вверх і 1828 м вниз.
Тривалість: 2–3 дні.
Детальніше цей маршрут дивіться тут.
- Майже вся Боржава – від Міжгір’я до Воловця.
Нитка маршруту: смт. Міжгір’я – г. Менчул (1247 м) – г. Полонина-Кук (1189 м) – г. Камінна (1127 м) – г. Ополонок (1171 м) – г. Звір (1115 м) – г. Кругла (1208 м) – г. Кичера (1257 м) – г. Широкий Верх (1257 м) – г. Граб (1374 м) – г. Жид Магура (1517 м) – г. Гимба (1491 м) – г. Мала Гимба (1416 м) – г. Високий Верх (1598 м) – г. Плай (1323 м) – руїни сироварні – смт. Воловець.
Довжина маршруту: 45 км.
Перепад висот: 2289 м вверх і 2223 м вниз.
Тривалість: 3-4 дні.
Що подивитись поруч гори Великий Верх?
Водоспад Шипіт – справжня окраса Карпат. Кришталева вода спадає з висоти 14 метрів. Чи не найпопулярніший водоспад Закарпаття.
Гірськолижний курорт Пилипець – одне з найбільш людних місць взимку в Карпатах, і не дарма. Сумарна довжина трас перевищує 20 км.
Гора Пікуй (1408 м) – найвища гора Львівщини, чудове місце для тих, хто полюбляє гірські краєвиди і не хоче складних підйомів на найвищі гори України.
Колочава – колоритне селище на Закарпатті, де можна як чудово розслабитись, так і довідатись чимало цікавого про побут наших предків. Особливої уваги заслуговує скансен «Старе село», який ну дуже наочно познайомить із побутом гуцулів.
Як дістатись?
Найкраще місце старту маршруту на Великий Верх – це с. Пилипець.
Громадським транспортом
У Воловці є залізнична станція. Курсують поїзди з Києва, Одеси, Харкова, Запоріжжя, Львова, Ужгорода. Є електричка зі Львова, Славська, Сваляви, Мукачева чи Ужгорода. Далі або маршруткою до с. Пилипець і пішки до «Grand Hotel Pylypets», або можна скористатися послугами таксі.
Рейсові автобуси в Пилипець курсують з Воловця, Сваляви, Мукачева, Міжгір’я, Колочави та Ужгорода.
Автомобілем
Трасою Київ-Чоп (М-06) до с. Нижні Ворота. Тут повертайте на дорогу (Т0718) до смт. Воловець, далі їдете ще 15 кілометрів до с. Пилипець і в центрі села звертайте праворуч по вказівнику «Grand Hotel Pylypets».