Любите Боржаву, але не хочете тривалого походу і натовпів туристів? Тоді вам сюди – на третю за висотою гору Боржавських полонин, після популярних вершин Стій (1681 м) та Великий Верх (1598 м) – на Жид Магуру. Висота Магура-Жиде, як часто ще називають цю гору, складає 1517 метрів над рівнем моря.
Вершина цікава тим, що вона не заліснена, і з неї відкривається неймовірна панорама на всі 360 градусів на всю Боржаву. Неймовірний буковий ліс по горі росте десь до висоти 1200 м, а далі широкі полонини – «чорничний рай». Сам хребет і його схили перетинають безліч плаїв (стежок) і гірських доріг, але туристів та джиперів тут не так багато як на сусідній Гимбі, від якої до Жид Магури йти всього близько години (2,2 км). Та якщо ви так захотіли прогулятися, то пам’ятайте про воду! З обох сторін хребта розходяться струмочки, що утворюють у південно-західній стороні річку Боржаву, а в північно-західній – р. Ріку. Однак часто у верхів’ях джерела потоки пересихають. Тож щоб не спускатися в глибокі кулуари на пошуки води, що буває дуже небезпечно, краще нею запастись заздалегідь.
Не спутайте цю гору з іншими Магурами! Бо тільки у Вікіпедії є інформація про ще чотири «високих» Маґури окрім нашої. Наша ж перша, бо найвища серед Магур. Друга знаходиться у Сколівських Бескидах на межі Львівщини та Франківщини. Вона має 1363 м, та є другою після г. Пікуй (1408 м) за висотою вершиною Львівської області. Третя гора Магура, висотою 1313 м, розташована у Покутсько-Буковинських Карпатах на Чернівеччині, на південь від села Долішній Шепіт. Четверта знаходиться у Ґорґанах між с. Татарів та Ворохтою і висотою 1288 м. Але що тут казати, якщо піти біля Ворохти в гори, то є ще Маґура Велика (1147 м) та Маґура Мала (1066 м). П’ята вікіпедівська Магура – це Маґура-Лімнянська висотою 1022 м, яка знаходиться у Верхньодністровських Бескидах на Львівщині між селами Грозьово і Лопушанка Самбірського району…
Отже, ви зрозуміли, що в Карпатах вершин з назвою Магура багато, тай не тільки в українських горах. Тож звідки ця назва? Отут версій багато! Найпоширеніша теорія, що назва походить з румунської мови від слова «măgură», що позначає округлий окремий пагорб, горб. Ще побутує версія про могилу (магур) – курган. Ну і найцікавіша версія про походження назв гір Маґура пов’язана з дочкою слов’янського бога-громовержця Перуна, яку звали Магура. Це була хмарна діва, практично що скандинавська валькірія, чиє серце було навіки віддане славним воїнам.
Маґурами у Карпатах, переважно, називають гори з вершиною, що повністю вкриті лісом, але наша гора Магура-Жиде – це виняток, тут безліса вершина. Тай до чого тут жид? На жаль, якусь легенду чи переказ про те, звідки взялась приставка «жиде» знайти не вдалося. Якщо щось знає – пишіть у коментарях!
Найближчі населені пункти до гори Жид Магура це с. Буковець (8 км), с. Ізки (8 км), с. Річка (9 км), с. Пилипець (11 км) та с. Келечин (11 км) Хустського району Закарпатської області.
Останніми роками гора Жид Магура є популярною серед фрірайдерів. Та пам’ятайте, що Боржава, особливо дика, є небезпечна для зимового туризму. Загугліть і дізнаєтесь, скільки було трагічних випадків якраз біля Магури Жиде та Гимби. В інтернеті часто пишуть про витяги на Магуру. Так, бугелі з назвою Магура дійсно існують у с. Пилипець, але вони реально знаходяться у підніжжі г. Гимба. В Пилипці також є готель «Магура», але теж під Гимбою, тож якщо ви захочете прогулятися до вершини Жид Магура, то потрібно буде докласти трошки зусиль.
Мандрівка сюди вам принесе естетичне задоволення у будь-яку пору року. Весна на високогір’ї починається пізно. У травні на полонинах ще є поодинокі сніжники, але вже цвітуть анемони, купальниці і сольданелла. Літо – це пора смачнючих ягід, а восени тут справжня різнобарвна казка. Ну а зима тут казкова, але дуже небезпечна. Мандруйте Карпатами і будьте здорові!
Маршрути на Жид Магуру
Пропонуємо вам кілька цікавих та популярних піших маршрутів, що ведуть на вершину Магура Жиде.
Одноденні маршрути
- Перший маршрут – найлегший! Розпочинається у с. Пилипець. Підйомником піднімайтесь на Гимбу. Це вам полегшить життя – скоротить час і сили. За 2 – 2,5 години (4 км) через вершину Гимби дійдете до вершини Жид Магура.
- Другий маршрут на Жид Магура – похід на цілий день неймовірними місцями. Стартує з села Ізки. Можна скористатися підйомником екокурорту Ізки на г. Кичерка для полегшення маршруту.
Нитка маршрут: с. Ізки (або Буковець) – г. Кичерка (776 м) – г. Черлиш (838 м) – г. Жид Магура (1517 м) – с. Ізки (або Буковець).
Загальна довжина маршруту: 17 км.
Перепад висот: 1012 м вверх і стільки ж униз.
Тривалість: 7–8 год.
Багатодені маршрути
Нитка маршруту: смт. Міжгір’я – г. Менчул (1247 м) – г. Полонина-Кук (1189 м) – г. Камінна (1127 м) – г. Ополонок (1171 м) – г. Звір (1115 м) – г. Кругла (1208 м) – г. Кичера (1257 м) – г. Широкий Верх (1257 м) – г. Граб (1374 м) – г. Жид Магура (1517 м) – г. Гимба (1491 м) – г. Мала Гимба (1416 м) – г. Високий Верх (1598 м) – г. Плай (1323 м) – руїни сироварні – смт. Воловець.
Довжина маршруту: 45 км.
Перепад висот: 2289 м вверх і 2223 м вниз.
Тривалість: 3-4 дні.
Що цікавого подивитись поруч?
- Полонина Боржава, на якій можна знайти чимало гір, з яких відкриваються мальовничі краєвиди.
- Гора Гимба – популярна гора, яка може потішити і своїми красотами, і зручністю (є підйомник), і атракціями (пішохідні маршрути, параплани, кінські прогулянки).
- Водоспад Шипіт – чи не найпопулярніший водоспад на Закарпатті. Цей красень завжди збирає натовпи шанувальників та полюбляє позувати на фото.
- Гірськолижний курорт «Ізки», що знаходиться в однойменному селі. 6 трас різної складності, комфорт проживання та прийнятні ціни.
- Гірськолижний курорт «Пилипець» може похизуватись трасами різної складності, загальна довжина яких перевищує 20 км.
Як дістатись?
Найкраще місце старту маршруту на гору Жид Магура – це села Пилипець, Ізки та Буковець.
Громадським транспортом
Залізницею їдьте до смт. Воловець. Також сюди курсують поїзди з Києва, Одеси, Харкова, Запоріжжя, Львова, Ужгорода. Є електричка зі Львова, Славська, Сваляви, Мукачева чи Ужгорода. Далі або маршруткою, або можна скористатися послугами таксі.
Рейсові автобуси в Пилипець та Ізки курсують з Воловця, Сваляви, Мукачева, Міжгір’я, Колочави та Ужгорода.
Можна автобусом добратися з Івано-Франківська, Долини, Хуста до смт. Міжгіря, а вже звідти добиратися ближче до гори Магура Жиде.
Автотранспорт
Автомобілем зі сторони Львова чи Києва їдьте трасою Київ-Чоп (М-06) до с. Нижні Ворота. Тут повертайте на дорогу (Т0718) до смт. Воловець, далі їдете ще 15 кілометрів до с. Пилипець, або до наступних сіл Ізки чи Буковець.
Зі сторони Івано-Франківська їдьте трасою Калуш – Долина – Міжгір’я (Р-21), її недавно повність відремонтували. В с. Сойми звертайте в сторону смт. Воловець на Т0718.