Карпати – це не тільки гори, ліси та полонини, але й мальовничі гірські озера. Цікаво, що більшість карпатських озер знаходиться на Закарпатті. В теплу пору року туристів часто тягне до прохолодних водойм, та не завжди у горах є можливість покупатися. У багатьох озерах Карпат купатися заборонено, а у деяких це зробити неможливо через холоднечу води. У гірських річках теж не особливо поплаваєш через мілководдя. Та все-таки є на Закарпатті озера, які передбачені для пляжного відпочинку. Про одне з таких озер, ми вам розкажемо у цій статті.
Озеро Хащованське ще називають озеро Віта через назву бази відпочинку, яка розташована на його берегах. Саме озеро знаходиться неподалік села Нижній Студений тепер Хустського району Закарпатської області. Проте офіційна назва озера географічно нас переносить до села Хащованя неподалік Славська, що на Львівщині. І дійсно, саме озеро Хащованське (Віта) знаходиться на кордоні Львівщини та Закарпаття. Але зі сторони Львівської області дорога сюди або для позашляховиків, або для гірських велосипедів чи власних «двох», а от зі сторони Закарпаття на авто можна під’їхати аж на берег самого озера Віта. Від автобусної зупинки села Хащованя до озера 4 кілометри, а від центру села Нижній Студений лише два.
Часто туристи озеро Хащованське (Віта) путають з озером у самому селі Хащованя, яке називається озеро Нова Хащованя. Воно трошки менше площею, біля нього менш розвинута інфраструктура, але це озеро більш доступне тим, хто у Славську шукає відпочинок біля водойми на своєму авто. Своєю красою озеро Нова Хащованя не поступається озеру Віта. Тож хто планує відпочинок у Славське влітку, у вас є можливість покупатися у двох озерах в Карпатах з майже однаковими назвами. Такі вже вони незвичні Карпати.
Озеро Хащованське (Віта) знаходиться серед карпатського лісу на висоті майже 800 метрів у досить спокійному й затишному місці. Звідси відкриваються фантастичні краєвиди на навколишні гори. Озеро Віта ідеально підходить для пляжного відпочинку. Біля водойми рідко буває вітряна погода, а середньорічна температура повітря практично не опускається нижче нуля. Максимальна глибина Хащованського озера – 15 метрів, а площа становить 5000 м². Водичка тут чиста й у теплу пору гарно прогрівається. Озеро Віта невеликих розмірів: близько 100 м у довжину та ширину. Практично ніколи не заростає водоростями. І що головне – влітку тут не буває комарів! Навколо озера облаштовано піщаний пляж з пологими спусками у воду. Є альтанки з мангалами. Озеро Хащованське обслуговує готельний комплекс «Озеро Віта», тому вхід для відвідувачів тут платний, а от для жителів готелю – безкоштовно. Купатися в озері Віта абсолютно безпечно, тож сюди приїжджають туристи з дітьми. Пам’ятайте, що влітку, під час найбільшої спеки, тут дуже багато людей.
Віта – з латинської перекладається як «життя». Побувавши тут, легко здогадатись, звідки така назва. Озеро приваблює гостей своєю цілющою силою та неймовірною красою. Готельний комплекс «Озеро Vita», крім озера Хащованського, має ще два басейни: один для дітей, другий для дорослих. Крім пляжного відпочинку, тут можна порибалити, покататися верхи на конях, поспостерігати за тваринами місцевого фермерського господарства. Також можна пограти в настільний теніс, більярд, волейбол та дартс. Діє пункт прокату гірських велосипедів та квадроциклів.
Озеро Віта вважається екологічним курортом. Відпочинок на озері можна поєднати з прогулянками лісом, збором грибів та ягід. Також тут можна зупинитися в готелі на озері, або в одному з котеджів неподалік. Біля озера працює ресторан в якому можна скуштувати традиційні карпатські страви. На озері Віта ціни досить лояльні, але їх актуальність та наявність вільних номерів в туристичному комплексі «Озеро Vita» необхідно уточнювати заздалегідь.
У зимову пору року туристичний комплекс «Озеро Vita» теж приймає гостей. На озері Хащованське влаштовують льодову ковзанку з пунктом прокату ковзанів. Також тут є прокат снігоходів, а для любителів гірськолижного відпочинку до витягів у селі Верхній Студений – 5 км, а до гірськолижного курорту «Пилипець» – всього 10 км.
Уточнити актуальні ціни чи забронювати номер в туристичному комплексі «Озеро Vita» можна за телефоном: (067) 609-97-27.
Туристичні маршрути до озера Віта
Оскільки Карпати в околицях озера Хащованського досить низькі, то якихось популярних піших маршрутів тут немає. Хіба ходити в околицях озера по лісах і галявинах. Але через те, що гори тут низькі, то популярними у цьому районі є велоподорожі. Саме тому пропонуємо вам варіант веломаршруту через озеро Віта.
Нитка маршруту: смт. Славське (вокзал) – с. Волосянка (дерев'яна бойківська церква) – с. Хащованя – озеро Нова Хащованя – озеро Віта – с. Волосянка – смт. Славсько (вокзал).
Довжина маршруту: 42 км.
Перепад висот: 1181м вверх і вниз.
Тривалість: 5–6 год.
Маршрут проходить мальовничими бойківськими селами повз гірську річку Славку. Ви побачите старі дерев'яні церкви, бойківські хати та прекрасні високогірні озера на висоті 800 м. А неймовірні краєвиди на полонину Боржава не залишать нікого байдужим. Маршрут підійде як для новачків, так і для досвідчених велосипедистів.
Можна також спланувати й багатоденні веломаршрути з відвідуванням водоспаду Шипіт у с. Пилипець, який зовсім поруч – близько 15 км, і поверненням додому із залізничної станції Воловець.
Що подивитись поблизу?
- Гірськолижний курорт у смт. Славське – найбільший ГК Львівщини і надзвичайно популярна місцина для зимового відпочинку.
- Доволі поруч (15 км) знаходиться також перспективний еко-курорт «Ізки», який, окрім гірськолижного відпочинку, вміє порадувати відпочивальників чанами та бджолотерапією.
- Гора Гемба (Гимба) – чи не найвідоміша гора полонини Боржава, яка чудово підходиться як для пішохідних маршрутів, так і для літання на параплані. Знаходиться трохи більше ніж за 20 км від озера Віта.
- Дещо далі (50 км) знаходиться перлина Карпат та надвідоме мальовниче озеро Синевир.
Як дістатись до озера Віта (Хащованське)?
Громадським транспортом
З Києва та інших обласних центрів добратися можна поїздом до станції Воловець, а далі автобусом (крім суботи і неділі) до с. Нижній Студений, або на таксі до самого озера Хащованське.
Автомобілем
Найкраще їхати до озера зі сторони Закарпаття. Їдьте трасою Київ—Львів—Чоп (М-06) до с. Нижні Ворота, далі повертайте на Воловець (Міжгір'я), а проїхавши с. Пилипець, звертайте з дороги Т-0718 (недавно повністю відремонтована) по вказівнику до с. Нижній Студений. Стан цієї дороги задовільний. Від траси Воловець–Міжгір’я 12 км, від центру села Нижній Студений до озера – 2 км.
Якщо плануєте їхати зі Славська то вам потрібний повнопривідний автомобіль, а краще скористайтесь послугами місцевих таксистів на УАЗиках, тому що перевал за селом Хащованя – це глина та бездоріжжя.