Якщо Ви любите подорожі Карпатами, Вам обов’язково слід відвідати Скелі Довбуша. Цей таємничий, оповитий легендами куточок точно залишить слід у серці кожного туриста. Багато століть історичних подій лежать на плечах цих кам’яних гігантів. Ці могутні велетні були прихистком для давніх племен, котрі заселяли Прикарпаття, вони витримали монголо-татарську навалу та впродовж віків служили фортецею для місцевого населення. Неважливо чи ти селянин, який тікає від панського гніту, чи воїн, що захищає рідну землю, Скелі Довбуша ставали для тебе фортецею.
Пам’ятка природи та історії розташована в урочищі Бубнище, неподалік від с. Бубнища Івано-Франківської області. Відстань від села до самих скель приблизно 2,5 кілометри ґрунтової дороги. Скельно-печерний комплекс підіймається на висоту 668 метрів над рівнем моря і є масивним скелястим виходом пісковиків, що сформувалися на дні палеогенового моря понад 70 млн років тому.
Часто Скелі Довбуша називають «Бубниськими». Саме таку назву отримало і село, яке знаходиться неподалік. Серед місцевих жителів побутує легенда про напад монголо-татарської орди. Прикарпатці відчайдушно боролися з ворогом, однак він був численнішим. Коли надії майже не було, юна бойківська дівчина попросила у скелі прихистку. В той момент, коли її майже схопили ворожі сили, скеля розступилася та заховала дівчину. На монголо-татар рясно посипалися каміння і військо відступило. Коли завершилася битва, дівчина піднялася на гору, щоб подивитися, чи ворог не підступає знову. Коли вона бачила загрозу, то голосно била в бубон і попереджала про небезпеку. За легендою, так і з’явилася назва селища – Бубнище.
Ця красива легенда – тільки «верхівка айсберга» оповідок та переказів, в які Ви ризикуєте зануритися розмотуючи цей клубок. Скелі Довбуша насправді багаті на історичні події. Тут в різні періоди було і стародавнє святилище, і напівфольклорна фортеця княжої доби, і навіть твердиня опришківського руху. З останнім пов’язана більш відома нам назва цієї пам’ятки природи – Скелі Довбуша.
Навколо постаті Довбуша історичних фактів, напевно, менше ніж легенд та згадок у фольклорі. Як про скелі, так і про самого Олексу писав історик Михайло Грушевський, низку творів скелям присвятив Іван Франко. Пісеньки про це місце і про Олексу Довбуша згадуються в літературному альманасі «Русалка дністрова» (1837 рік), який був виданий «Руською трійцею». Ким же насправді був оспіваний у піснях Олекса Довбуш? Простим розбійником, який грабував заради наживи, чи народним героєм і месником? Його згубила жага до багатства та визнання, чи може тут підходить старе як світ «Cherchez la femme» («Шукайте жінку»)?
За легендою, О. Довбуш був наділений чаклунською силою, яка відновлювалася серед цих скель. Цікаву історію його кохання нам розповідає Польський поет Францішек Карпінський. Він переконаний, що Олексу вбив заможний селянин Штефан Дзвінчук, дружину котрого кохав Довбуш. Штефан з дружиною домовилися вбити повстанця та віддати його тіло польській шляхті за винагороду. Застрелений він був срібною кулею над якою «сім ксьондзів сім днів і сім ночей читали молитви, аби пробити потужне закляття». Вважалося тільки так можна було вбити Довбуша. Побратими віднесли його до скель, де він і помер від втрати крові. Інші легенди оповідають, що в цих скелях слід шукати захований скарб. Вхід у сховок прикриває камінь і його можна відчинити особливим закляттям. Але чи дійсно відвідував знаменитий опришок ці скелі, а тим більше тут зупинявся, − достовірно не відомо.
Дуже відома серед туристів «Чортова ущелина» шириною 20 сантиметрів. Якщо вірити легенді, всі хто крізь неї пройдуть позбудуться гріхів. Тут хороше місце для скелелазіння, і тут часто можна побачити альпіністів. В кам’яній скелі знаходиться старовинний колодязь глибиною 5-6 метрів, до якого можна дістатися сходами. Якщо захочеться відпочити і перевести подих, неподалік є колиба, в якій Вас пригостять традиційними гуцульськими стравами, без яких важко собі уявити відпочинок у Карпатах.
Маршрути до скель Довбуша
Автомаршут
До скель Довбуша можна ледь не впритул доїхати на авто, якщо рухатись зі сторони франківської області. Нитка автомаршруту виглядає наступним чином - м. Львів - Стрий - Моршин - Болехів - Бубнище - скелі Довбуша. Стан автошляху після повороту на Болехів є далеко не ідеальним, хоча і проїним для більшості машин. В'їзд на авто на територію комплексу скель Довбуша платний, а ось вхід безкоштовний.
Маршрут "Cело Поляниця - скелі Довбуша"
Пішохідний маршрут слід починати з найближчого населеного пункту Поляниця, Івано-Франківської області. Дорога тут не просто погана, а дуже погана, тому варто взяти з собою спортивний одяг та взуття, особливо коли погода не радує. Можна рухатися дорогою, яка виходить з села вздовж течії річки Сукель. Біля самого входу до лісу тут знаходиться перша відправна точка нашого маршруту – Поляницький водоспад. Хоч він і не великий, однак багаторівневий та мальовничий. Минаючи водоспад, незабаром почнуть проявлятися перші невеличкі скельні утворення. Тут і знаходиться вхід до природного парку «Скелі Довбуша». Ідучи цим маршрутом, Ви встигнете намилуватися лісовим затишком та свіжим чистим повітрям. Дорогою Ви зустрінете декілька альтанок, де можна перекусити, відпочити та посмакувати гуцульських страв. Пішки цей маршрут можна пройти за 40 хвилин, що порівняно недовго, якщо ми говоримо про подорожі Карпатами.
Маршрут "село Труханів - скелі Довбуша"
Пішохідний маршрут до скель Довбуша також можна почати з села Труханів. Цей варіант маршруту особливо зручний якщо ви їдете на авто у напрямку Ужгорода по трасі Київ - Чоп. Поворот з траси до села Труханів, знаходиться між селами Нижнє та Верхнє Синьовидне. Маршрут починається в кінці вулиці Олекси Довбуша. Довжина цього маршруту складає близько 3км в одну сторону, але підйом доволі пологий та неважкий. Саме маршрут з села Труханів має найгарніші краєвиди, особливо восени і проходить через ліс.
Рухаючись далі, ми потрапимо до великого скельного масиву, який і називається Скелями Довбуша.
Особливо таємничим є «внутрішній дворик», утворений скелями. Сюди можна потрапити якщо обійти їх стежкою навколо, або через вузьку щілину, яку місцеві жителі часто називають «Чистилищем» (ми про нього вже згадували раніше − «Чортова ущелина»). Який же відпочинок у Карпатах без численних легенд та оповідок?
Навколо основного скельного масиву розкидано багато валунів різних розмірів та форм. Скелі Довбуша – це гірська система, що склалася з 22 скель. Вони мають власні назви: Голець, Морда Лева, Колобок, Вітрило, Бивачка, Тюльпан, Відьма, Хвіст Дракона, Шуршун та ін. Після смерті Довбуша, його тіло було порубане на шматки – це мало залякувати непокірних селян. Місцеві легенди розказують, що один з каменів – це серце Олекси. Вважається, якщо до нього доторкнутися і загадати бажання, то воно обов’язково здійсниться. Плануйте свій маршрут та вирушайте в подорож Карпатами на зустріч пригодам. Таємниче місце, хороша погода та сезон мандрівок подарує вам багато позитивних емоцій.
Що цікавого поруч зі скелями Довбуша?
- Поляницький та Водоспад під Скелями. Невеликі мальовничі водоспади недалеко біля входу до природного парку «Скелі Довбуша».
- Національно природний парк в Українських Карпатах «Сколівські бескиди».
- Гошівський Василіянський монастир УГКЦ на Ясній Горі.
Як добратися до скель Довбуша ?
Громадським транспортом
Зі Львова можна дістатися приміським автобусом до Стрия, який відправляється від залізничного вокзалу. Звідти пересісти на автобус, який через Моршин прямує до Болехова. З Болехова доїхати до Бубнища складно, а це приблизно 10-12 кілометрів не найкращої дороги. За відсутності власного транспорту можна дістатися попуткою або скористатися послугами місцевих приватних перевізників.
Автомобілем
Якщо Ви збираєтеся подорожувати автомобілем, то слід їхати маршрутом Львів – Стрий – Моршин – Болехів – Бубнище – Скелі Довбуша. В Болехові буде знак, котрий покаже поворот праворуч до Скель Довбуша − вони будуть на відстані 18 кілометрів. При виїзді з Бубнища також є вказівник, що порадить повернути праворуч. Цією дорогою ви дістанетеся до місця призначення.