Всім нам подобається відпочинок в Карпатах. Тут гарно в будь-яку пору року: чи це білосніжна зима, золота осінь, пишне літо чи пробудження весни. Подорожі Карпатами завжди цікаві та пізнавальні. Особливо мальовничим видається гірський масив Ґорґани. У ньому розташовано велике різноманіття гір, та зараз ми хочемо привернути Вашу увагу до величного творіння природи – гори Грофа.
Гора Грофа знаходиться в Рожнятівському районі Івано-Франківської області. Її висота - 1748 метрів над рівнем моря. Має досить красиву конічну форму, також тут можна побачити льодовикові форми рельєфу – кари (природні чашоподібні заглиблення у привершинній частині) та масивні моренні вали.
До 1400 метрів гора Грофа вкрита старовинними ялиновими лісами, а вище росте важкопрохідний жереп – альпійська сосна. Проте, коли Ви підніметесь на вершину, то побачите незабутній пейзаж, від якого перехоплює дух. На північний захід від гори височіє чарівна гора Молода – 1723 метри над рівнем моря, зі сторони південного заходу милує око гора Паренки – 1735 метрів над рівнем моря, трохи далі й лівіше розташована велична гора Попадя – 1740 метрів над рівнем моря, зі сторони сходу та південного сходу височіють поміж хмар гора Ігровець (1804 м) та гора Велика Сивуля (1836 м).
Попри свою чарівність гора Грофа є небезпечною. Через особливості її рельєфу та сусідні гори тут частенько сходять лавини. Про це попереджають безліч спеціальних знаків та дерева, що вивернені з коренем. Тож недосвідченим туристам краще підніматись на гору коли зійде сніг, а тут він може лежати аж до травня. Якщо ж Ви маєте досвід у таких сходженнях, тоді гора Грофа стане ще однією відвіданою Вами вершиною.
Крутих схилів тут немає, і це дає змогу зробити Ваш відпочинок в Карпатах комфортним. Ви можете просто ходити лісом і насолоджуватися природою, тому що в цих місцях мало туристів. Звивиста стежка поведе Вас поміж вікових ялин вверх до вершини. В тому місці, де закінчується ліс та починається жереп, стоїть туристичний притулок. Якщо Ви вирушили з ночівлею, це хороше укриття від холодної ночі та примхливої карпатської погоди. Неподалік знаходиться джерело питної води, там можна поновити запаси. Споруда адаптована для зимування, тут є дві просторі кімнати з пічками, де може поміститися компанія з шести людей в кожній. Якщо потрібно заночувати більшій кількості людей ще є горище. Воно не обігрівається, проте захищене від опадів.
Один з перших туристичних притулків в Карпатах було засновано 1935 року на полонині Плісце біля гори Грофа. Споруджувало його українське краєзнавчо-туристичне товариство «Плай». Землю для зведення притулку товариство отримало в оренду від управління греко-католицької митрополії у Львові. Але після Другої світової війни будинок було зруйновано, і вже у 2001 році товариство «Карпатські стежки» почало його відбудовувати. Була проведена колосальна робота не тільки з відбудови, але і з доведення права на існування притулку на території сучасного ландшафтного заказника «Грофа». Притулок доглядають та лагодять щороку. Наприклад, 2014 року у двох приміщеннях спорудили нові металеві печі, здатні швидко їх обігріти. Члени товариства і небайдужі люди проводять заготівлю дров на зиму, щоб туристам було чим грітися.
Легенда гори Грофа
Подорожі Карпатами зачарують Вас не тільки природою, але й історією. Одна з таких історій – легенда про походження назви гора Грофа. Вона розповідає, що жив колись такий собі пан Гроф (граф), який по вуха закохався в дружину місцевого священика. Легенда розповідає, що він її викрав, однак чи проти волі, чи за згодою – невідомо. Далеко втекти йому не вдалося: спочатку він втратив коня біля гори, яка нині зветься Кінь Ґрофецький. Невдовзі він і сам помер біля гори, яка зараз зветься гора Грофа. Брат графа вирішив за будь-яку ціну втримати полонянку. Бранка, чи з горя, чи з сорому наклала на себе руки біля гори, яку від тоді називають Великою Попадею.
Маршрут на гору Грофа
Один з найкращих маршрутів починається з села Осмолода. Довжина його скаладає 12 кілометрів, а тривалість − приблизно 8 годин. З села Осмолода потрібно рухатися долиною річки Молода та вздовж Котельця. Маркований маршрут зеленого кольору по серпантиноподібній стежині виведе вас на полонину Плісце, де можна поповнити запаси води. Далі треба рухатися лісовою стежкою, яка потім перейде в кам’янисту до гори Грофи.
Деіальніше маршрут на Грофу описаний тут: Похід на гору Грофу з Осмолоди
Що цікавого поблизу гори Грофа?
- Мшана – гідрологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення. Рідкісне для Карпат болото з покладами торфу.
- Заповідне урочище Гуки – об’єкт природно-заповідного фонду Івано-Франківської області. Є унікальним еталоном природи, карпатським пралісом. Характеризується рідкісним складом порід дерев.
- Водоспад Казарка – розташований на потоці Казарка. Висота його складає 2,5 метри. Водоспад важкодоступний і маловідомий.
- Село Осмолода – давнє поселення лісорубів, яке лежить в долині річки Лимниці. У селі є форелеве господарство.
- Лісництво Різарня – національний лісозаповідник України.
Як дістатись до гори Грофа?
Громадським транспортом
Добратися до села Осмолода (звідки найкраще підніматись на гору) вкрай важко, тому що дорога дуже погана і знаходиться воно далеко від основних доріг. Потрібно сісти на потяг зі Львова до Калуша. Він відправляється з Залізничного вокзалу о 10:00. В дорозі ви проведете приблизно 2 години. З Калуша до Осмолоди прямує приміський автобус чотири рази на день. Також можна скористатися послугами приватних перевізників, або подорожувати автостопом.
Автомобілем
Якщо ви подорожуєте автомобілем, спочатку слід дістатися до Стрия. Звідси рухайтеся по Н10 і Т 0902/Т0902 у напрямку Рожнятова. З Рожнятова, минаючи Солотвин, дістанетеся до Осмолоди.