Буковина (нині Чернівецька область) – історична частина України з особливим колоритом та цікавинками. Деякі з них здійснили незвичну трансформацію – від стратегічного військового об’єкта зовсім під Румунським кордоном до популярного місця відпочинку в Карпатах. Такою цікавинкою є радіолокаційна станція «Памір» на горі Томнатик (1565 м). 5 білих куполів, наче величезні гриби, прикрашають вершину гори, звідки відкриваються мальовничі краєвиди на румунські гори. Не сплутайте її з горою Гутин Томнатик (2016 м) в Закарпатті. До речі, ці білі куполи на рлс «Памір» ви могли бачити у кліпі української співачки Джамали «1944». Ця пісня була представлена у фіналі «Євробачення-2016», де і виборола перше місце! Якщо ваші подорожі Карпатами заведуть вас до Українських Карпат на Буковині – не проґавте можливість поєднати чудову прогулянку горами та знайомство з історією рідного краю.
Історія рлс «Памір» на г. Томнатик бере свій початок у розпал «Холодної війни», коли СРСР хотів довести свою військову, економічну та ідеологічну перевагу над «гнилим капіталістичним Заходом». Станцію було запущено в дію в 1960 р., а її завданням було радіолокаційне сканування величезної навколишньої території для виявлення ворога, який міг напасти в будь-яку секунду (принаймні, так думало керівництво СРСР). Отримана на рлс «Памір» інформація передавалась в м. Чернівці, а звідтам – у Львів. Звісно, погода у Карпатах інколи може бути суворою, через що обладнання станції потрібно було надійно захистити від вітру, снігу та морозу, а тому конструктори куполів зупинили свій вибір на скловолокні. І побудували на славу – основа купола могла витримати навіть 250 кг снігу на метр квадратний, що трапляється в Карпатах. Важливо зауважити, що рлс «Памір» не повинна була працювати сама по собі, а в парі з іншою станцією на г. Стій. Однак технічні несправності часто вносять корективи у наші плани, а тому запланований «контакт» не відбувся.
Станція «Памір» на горі Томнатик працювала до 5 листопада 1995 р., допоки останній солдат, який ніс тут службу, не залишив її. Після розпаду СРСР цей військовий об’єкт втратив своє значення, як і причини до фінансування. Обладнання магічним образом позникало, дякуючи зацікавленим особам. На сьогоднішній день тут залишились тільки білі куполи, казарма військової частини та єдина вціліла антена на «Памірі» − «П-14 Лена», яка могла функціонувати навіть при температурі -50° С та швидкості вітру до 30 м/с. Колись це був прорив інженерної думки – перша в Радянському Союзі високопотенційна РЛС антена метрового діапазону, за який колектив розробників у 1959 році був навіть нагороджений Ленінською премією, а ми знаємо, що такою престижною нагородою будь-кого не нагороджували. Варто зауважити, що в часи зимової завірюхи, коли погода лютувала, а стіна снігу перекривала маршрути до рлс «Памір», станція все рівно функціонувала справно. «Памір» був не просто кількома куполами, а справжнім автономним військовим містечком, що мав на своїй території пекарню, столову, спальні приміщення, бані, пральню та продовольчі склади – все, щоб якнайменше відволікати військових від контактів із зовнішнім світом. Робота кипіла, військові ретельно сканували повітряний простір, готові до будь-яких несподіванок. Із всіх випадків спроб перетину повітряного кордону поруч рлс «Памір» варто згадати також… НЛО. Корабель не піддавався ідентифікації і зник з радарів перш, ніж його встигли вивчити. Однак більш скептичні серед солдатів схильні до думки, що це була якась передова розробка американців. Хоча, хто зна…
Відпочинок на РЛС «Памір»
Сьогодні ця радіолокаційна станція має дещо інші функції. Вона охоче позує на фотосесіях мандрівників, чому сприяє й те, що місцеві активісти розмалювали деякі куполи у вишиванку. Чудові краєвиди відкриваються і з самої вершини гори Томнатик. Рлс «Памір» − це місце, біля якого віднедавна проводиться туристичний фестиваль «Памір FEST» з усіма атрибутами класного дійства – живою музикою, дискотеками, етно-кухнею, іграми тощо. Для тих, хто не бачить подорожі Карпатами без екстриму та гострих відчуттів, поблизу займаються рафтингом та здійснюють джип-тури.
Локації поруч
Ті, хто любить подорожі Карпатами, напевно не проти поєднати оглядини рлс «Памір» з іншими цікавинками навколо. Незважаючи на те, що станція розташована доволі осторонь, майже біля кордону з Румунією – неподалік теж є місця, які прямо просяться, щоб їх відвідали.
Перш за все це Протяте каміння і Соколине око – група скель, що утворилися із піщаника і пронизані численними отворами та ходами всередині. Хтось скаже, що вони схожі на величезні кораблі-криголами, які прорубують собі дорогу серед дерев Карпат. На нашу думку, асоціація досить влучна.
Іншим може припасти до смаку перевал Німчич. Він неймовірно гарний, а його круті схили порадують тих, хто надивився американських фільмів і скучив за серпантинними дорогами.
Звісно, куди ж в Карпатах без водоспадів? Буковинські (Смугарські) водоспади посіли 9-те місце під час інтернет-голосування щодо створення переліку природних чудес України. І не просто так, можемо завірити.
Маршрути
Гора Томнатик не стоїть на перетині більшості пішохідних маршрутів, однак її можна зачепити при плануванні подорожей в Карпатах. Маршрут до рлс «Памір» можна побудувати за наступним зразком. Починаємо рух із села Шепіт, далі через перевал Семенчука, тішимось фотографіями на горі Томнатик, проходимо через село Верхній Яловець та перевал Джогул і знову опиняємось в селі Шепіт. Цей маршрут підійде для більшості мандрівників, навіть для тих, хто поки знайомий з відпочинком в Карпатах тільки в теорії.
До речі, маршрут до рлс «Памір» пролягає дуже близько від кордону з Румунією, тому не забудьте завітати на прикордонну заставу, щоб отримати дозвіл на перебування в прикордонній території.
Як доїхати
Питання як добратися до рлс «Памір» на машині буде особливо актуальним восени чи весною, адже в цей час дороги тут – це випробування як для вашого залізного коня, так і для ваших нервів. Все-таки найкраще добиратись вантажівкою, або й взагалі пішки.
Громадським транспортом
Із обласного центру Чернівецької області їдемо автобусом до села Шепіт. Звідти до станції «Памір» всього 15 км гірської дороги.
Автомобілем
З Чернівців їдемо трасою P62 через Кам’яну, Стороженець, Нову Жадову, а за селом Берегомет продовжуємо рух трасою T2609 через Долишній Шепіт, Руську та до с. Шепіт.
З Мукачева їдемо через Хуст, Тячів, Рахів, Ясіня, Верховину, Дихтинець, Селятин та до с. Шепіт трасою H09.
Зі Львова їдемо трасою H09 до Івано-Франківська, звідти трасою H10 до Коломиї, потім P24 через Яблунів, Кути, Міжброди і далі трасою T2601 через Підзахаричи, Мариничі, Дихтинець, Селятин і до с. Шепіт.