Перечинський район Закарпатської області не може жалітись не нестачу цікавих місць − тут є і полонини, і заказники і, звісно ж, водоспади. Серед останніх хотілося б відзначити водоспад Воєводин, який чомусь незаслужено не отримав широкої популярності як його більш розрекламований брат − водоспад Шипіт. Ймовірно, справа в тому, що до Шипоту доволі легко дійти звичайним пішохідним маршрутом, в той час як дорога до Воєводина вимагає зусиль. Але ж все найкраще отримати не просто, чи не так?
Водоспад Воєводин, як і багато інших, ховає в собі таємницю своєї назви. Спершу спадають на думку воєводи Київської Русі, які могли очолювати ватаги русичів, маршруючих через Карпати. Другий варіант − від слів «війна», «воєн», адже цей водоспад за свою історію міг бачити сотні війн між племенами та етносами, що проживали тут, а падаюча вода − символ кровопролиття, яке зазнала ця земля. Однак, більшість людей схиляються до думки, що водоспад Воєводин отримав свою назву від слова «вой», тобто вода, що виє. І це не дивно, адже висота головного його каскаду складає 5-6 м, а загальна висота − біля 24 метрів! Коли швидка гірська річка біжить по таким каскадам, то тихенькою її назвати язик не повертається.
Знаходиться водоспад Воєводин за 12 км на північ від села Тур’я Поляна. Він часто включається в туристичні маршрути місцевістю, адже поруч теж є що подивитись. Сам водоспад розташований в межах орнітологічного заказника «Соколові скелі» - чудове місце для неспішних прогулянок, знайомства з природою та пошуком прекрасних птахів, багато з яких внесені до Червоної книги України. Воєводин бере свій початок на Полонині Руні (Рівній). Її варто відвідати переважно через шикарні краєвиди Карпат, які з неї відкриваються. Не кажучи вже, що від водоспаду Воєводин рукою подати і до його брата − Шипота. Можете потім порівняти, який з них все-таки більше заслуговує на золоту медаль по мальовничості у Закарпатській області.
Місце біля водоспаду Воєводин зачаровує своїм спокоєм. Здається, час тут зупинився, а всі турботи і переживання теж зайняті спогляданням водоспаду, забувши про вас. Вчені припускають, що ущелина, з якої витікає вода, утворилася внаслідок землетрусу, який ніби заморозив пейзаж навколо. Інколи в кожного з нас виникає бажання сісти десь під деревом біля води і зануритись у роздуми − для цього водоспад Воєводин підійде якнайкраще. Як і для порції приголомшливих фото, якими можна оновити Instagram.
Цікаві локації поруч
- Приблизно 20 км на Захід вас чекає село Лумшори, відоме далеко за межами Закарпаття своїми чанами (а також ще гарні місцеві водоспади).
- За 12 км на Схід знаходиться с. Верхня Грабівниця, де ви можете побачити славнозвісний бункер «Лінії Арпада» часів Другої світової війни.
Маршрути до водоспаду Воєводин
Водоспад Воєводин – один із ключових пунктів в кількох популярних туристичних маршрутах. Доволі популярною нині є наступна велосипедна подорож. Починаємо з Ужгорода, оглядаємо замок, потім рушаємо в напрямок на Перечин і дорогою відвідуємо Невицький замок. В Перечині повертаєм праворуч, а у Тур’їх Реметах – ліворуч, дорогою на Лумшори. Там можна заночувати або ж влаштувати кемпінг в околицях. Наступного дня складний підйом на хребет Полонина Руна. Піднявшись на вершину, оглядаємо залишки колишньої радарної станції. Після цього нас чекає спуск до Воєводина (будьте обережні на бездоріжжі). Оглянувши водоспад Воєводин і околиці – рушаємо вздовж Шипоту до Тур’ї Поляни і завершуємо нашу подорож у Сваляві. Цей маршрут не легкий і потребує хорошої підготовки, але він того вартий.
Пішохідні маршрути
Доволі простим є маршрут до водоспаду Воєводин, який починається із смт Жденієво. Потрібно йти через с. Збіни. Маршрут короткий, складає приблизно 13 км, але підходить всім і забезпечує чудовими краєвидами.
До нашої кінцевої цілі – водоспаду Воєводин – можна дібратись і з іншого боку. Для цього починаємо маршрут із с. Тур’я Поляна, рухаємось в напрямку руху потоку. Якщо вагаємось щодо правильності напрямку – сміло питаємо місцевих, вони підкажуть. Доходимо до усадьби «Шипот», там повертаємо праворуч і йдемо туристичною стежкою близько 4 км. Цей маршрут також не важкий і займе кілька годин.
Як добратись до водоспаду Воєводин
Громадським транспортом
Спочатку потрібно дістатись смт Жденієво, зробити це можна потягом зі Львову, Мукачева або Воловця. Автобуси їздять з Ужгорода та Мукачева. З Жденієва прямуйте 3 км до с. Збини.
Автомобілем
Автомобілем на Жденієво: з боку Льова – їхати через Стрий трасою E471, через Нижні Ворота, плавний поворот направо в напрямку на Жденієво. З боку Мукачева/Ужгорода – їхати в напрямку на Сваляву/Львів, повернути ліворуч в напрямку на Жденієво.
Автомобілем до Тур’ї Поляни: з Перечина їдете в напрямку Сваляви і за с. Порошково повертаєте ліворуч. Зі Львова їдете до Сваляви, потім звертаєте в напрямку на Перечин і поворот праворуч за с. Свалявка.