Подорожі Карпатами можуть привести вас до найрізноманітніших місцин – стрімких водоспадів, дзеркальних озер, старовинних замків, сформованих природою печер, гірськолижних спусків та багато чого іншого. Однак не варто забувати й про відпочинок для тіла. Для цього чи не найкраще підійдуть чани з мінеральною водою в селі Лумшори, що розташоване на річці Туричка в Перечинському районі Закарпатської області.
Населення с. Лумшори складає трохи менше 100 людей, але про нього знають далеко за межами Закарпаття. Річ в тім, що тут ще з XVII ст. працює найстаріший в регіоні курорт, куди полюбляла приїхати на відпочинок вся місцева знать. Оздоровлення в Лумшорах не залежало від погоди, а тому з часом воно все більше набирало популярності. Інколи бажаючих було так багато, що в сусідньому селищі Тур’ї Ремети навіть відлили два 250-літрові чавунні чани! Лумшори – одне з улюблених місць відпочинку не тільки мешканців Ужгорода чи Закарпаття, а й багатьох приїжджих туристів. Цьому особливо сприяє чарівний і древній буковий ліс Карпат, джерельна річка, що протікає поруч, а також чисте гірське повітря.
Чани
Головною складовою відпочинку в Лумшорах є чани – великі ємності з чавуну, створені для купання в гарячій мінеральній воді. Ми не радимо пити цю воду, але купання в ній має помітний вплив на здоров’я і самопочуття людини. Лікарі стверджують, що відпочинок в чанах с. Лумшори буде ефективним при лікуванні захворювань серцево-судинної і нервової систем, опорно-рухового апарату, проблем із шкірою, шлунком, печінкою тощо.
Але як відбувається лікування в Лумшорах? Багато хто жартома називає його «репетицією пекла», оскільки ви залазите в чани з мінеральною водою, а потім їх поступово підігрівають на повільному вогні. Не хвилюйтесь, зварити вас ніхто не намагається! Тут використовується індивідуальний підхід до кожного клієнта в залежності від його віку та стану здоров’я. Коли вода достатньо нагріється − в неї можна додати ароматних карпатських трав або квітів. Чан тут знайдеться на будь-яку компанію – нехай то для пари закоханих, або ж для компанії друзів.
Вдосталь прогрівшись, вам порекомендують зануритися в прохолодну воду річки Туричка, що протікає зовсім неподалік. Перепад температури зробить лікування чанами більш ефективним, а вам подарує потужний прилив бадьорості та енергії. Багато хто відзначає корисний ефект для заспокоєння після таких водних процедур – це особливо важливо при стресовій роботі у шумному місті. Відпочинок в Лумшорах відбувається на відкритому повітрі і не залежить від погоди.
Водоспади
Оздоровлюючі процедури в чанах і відпочинок в готелі варто розбавити прогулянками по навколишнім місцинам.
В Лумшорах знаходиться ціла група водоспадів, води котрих в сиву давнину ламали камені, розмивали ґрунт та зносили гірську породу. Сьогодні водна стихія ослабла, проте завжди треба пильнувати та бути обережним на слизьких та гострих виступах. З обох сторін Лумшорські водоспади оточені компанією вікових лісів, що в спекотну пору року укривають воду від палючого сонця.
Водограї складаються з 5 окремих водоспадів − Соловей, Буркач, Давір (Партизан), Переступень та Крутило. Третій є найбільшим серед них. Вода спадає з висоти 4−6 метрів, утворюючи знизу озерце, в якому мандрівники полюбляють освіжитись в спекотну пору року. Водоспади в Лумшорах − той випадок, коли стихія приносить людям і горе, і щастя. Справа в тому, що бурхлива вода неодноразово виходила з берегів та затоплювала довколишні села. Про силу течій свідчать й камені вблизь водоспадів. До прикладу, відвідуючи водограй Партизан, зверніть увагу на кам’яну брилу − складається враження, ніби вода б’є прямо з неї. В породі утворився доволі глибокий жолоб, важко уявити, скільки часу знадобилось водній стихії аби виточити таке з товстелезної кам’яної брили.
Якщо ви шукаєте чудове місце для пікніку, то Лумшорські водоспади підходять для цього якнайкраще. Тут, в тіні лісової хащі, знаходяться великі галявинки, на яких мандрівники полюбляють розводити багаття та ставити намети. За хорошої погоди такий відпочинок приносить набагато більше відпочинку, аніж проведення часу в зручному готелі. Взимку вода тут вкривається кригою, під якою струмені потоків відблискують на сонці та створюють дзвінку симфонію. Така картина приманює до себе в холодну пору відпочивальників з Лумшор. Й це не дивно, уявіть собі прохолодний сніжний день, в який ви прогулюєтеся по лісовій місцевості неподалік застиглих кришталевих водоспадів, а після цього повертаєтесь до курортного селища, де відпочиваєте та зігріваєтесь в гарячому чані, попиваючи смачні напої. Якщо в зимовий час ви ще не обрали місце для відпочинку, то не роздумуючи прямуйте сюди.
Інфраструктура
Лумшори – село хоч і невелике, але воно вміє організувати гарний відпочинок. Там навіть знайдеться чан, діаметром 3,2 м, що вмістить в себе до 15 чоловік! Є місце і для комфортного сну – на території с. Лумшори діють бази відпочинку «Лумшори» і «Мисливська садиба», готель «У цімбора», котедж «Лумшори Едем», садиба «Водограй» тощо. Цікавим доповненням до дії цілющих чанів може бути апітерапія, адже вже давно доведено, що бджола позитивно впливає на людський організм. Для цього використовується пасіка неподалік, однак найкращого ефекту можна досягти при використанні вулика як ліжка. Звичайно, людині варто знати, чи немає часом у неї алергії на бджіл.
Відпочивши у чанах, можна долучитись до дегустації закарпатської кухні. Місцеві майстрині порадують вас смачно запеченою фореллю з місцевої річки, чаями, настоянками, вином або ж солодощами.
Маршрути
При гарній погоді рекомендуємо вам пройтись маршрутом с. Лумшори – г. Полонина-Руна. Ця прогулянка дозволить вийти на прекрасні оглядові точки, звідки можна довго милуватись красотою Карпат. Не говорячи вже про супутні цікавинки – озеро Комсомольське або залишки радянської радіостанції. Але підготуйтесь добряче і візьміть з собою карту.
Як дістатись
Рухайтесь трасою Київ-Львів-Чоп і в с. Свалява поверніть в напрямку на с. Поляна, а звідти – на Перечин. Проїхати до вказівника на Тур’ю-Ремету і повернути ліворуч.
Громадським транспортом
Потяги прямують до Лазещини з Франківська, Львову та Коломиї. Автобусом можна дістатись з Івано-Франківська.
Автомобілем
З Ужгорода до Перечина можна добратись електричкою, а там скористатись маршрутним транспортом до с. Лумшори.